Upload
voxuyen
View
298
Download
5
Embed Size (px)
Citation preview
Curs:
Informatica si TIC pentru gimnaziu – clasa a V-a
PORTOFOLIU
Formator: prof. Liliana CHIRA
Cursant: prof. Cerasela Daniela Cardas
Judetul Botoșani - Seria 1, Grupa 1
septembrie – octombrie 2017
Prof. Cardaș Cerasela Daniela Portofoliu
Program de formare- “Informatică şi TIC pentru gimnaziu – clasa a V-a”
Page 2 of 44
Seria I, 28.09-14.10.2017
CUPRINS
1. Tema pentru modulul 1 (fisa de lucru – enunturi și rezolvare, test de
evaluare sumativ)
Echipa 2- Sisteme de calcul şi comunicaţii întâlnite în viaţa cotidiană
2. Tema pentru modulul 2 - (fisa de lucru – enunturi și rezolvare, test de
evaluare sumativ)
Echipa 2- Elemente de interfață ale unui sistem de operare
3. Tema pentru modulul 3 (fisa de lucru – enunturi și rezolvare, test de
evaluare sumativ)
Echipa 2- Editor graphic
4. Tema pentru modulul 4 (fisa de lucru – enunturi și rezolvare, test de
evaluare sumativ)
Echipa 2- Serviciul World Wide Web
5. Tema pentru modulul 5 (fisa de lucru – enunturi și rezolvare, test de
evaluare sumativ)
Echipa 2- Structura secvenţială
6. Tema finala- proiectul unitatii de invatare, plan de lectie, fisa de lucru
propusa de ei, fisa de lucru rezolvata,
Echipa 2 – modulul 2 - Sisteme de operare
Prof. Cardaș Cerasela Daniela Portofoliu
Program de formare- “Informatică şi TIC pentru gimnaziu – clasa a V-a”
Page 3 of 44
Seria I, 28.09-14.10.2017
Tema 1- Sisteme de calcul şi comunicaţii întâlnite în viaţa cotidiană
Fişă de lucru
1. Cum se numește mașina care prelucrează date pentru a se obţine informaţii?
a) indicator b) calculator c) perforator
2. Enumeraţi 3 activităţi pentru care ați folosi un calculator:
3. Cea mai mica unitate de măsură pentru informaţie este:
a) bip b) Bingo c) bit
4. Cum se numeşte ştiinţa care s-a dezvoltat odată cu apariţia calculatoarelor:
a) matematica b) informatica c) fizica
5. Din ce categorie de sisteme de calcul fac parte următoarele imagini:
A) Microcalculatoare
B) Minicalculatoare
C) Supercalculatoare
D) Mainframe
1)
2)
3)
4)
Prof. Cardaș Cerasela Daniela Portofoliu
Program de formare- “Informatică şi TIC pentru gimnaziu – clasa a V-a”
Page 4 of 44
Seria I, 28.09-14.10.2017
5)
6. Daţi 3 nume de firme care se ocupă cu construcţia sistemelor de calcul:
7. Cum se numește un calculator portabil? __________________________
8. Rezolvați rebusul de mai jos:
1
1. Este o mașină automată de prelucrat date
2. Cu cifrele la PC
3. Personal Digital Assistant
4. Cât o palmă de mic
5. Ce mult ne plac la PC!
6. Ascultăm la căști
7. Cum se numește cel care folosește calculatorul
8. Studiem la şcoală
9. Net prescurtat
10. Calculator (PC) la purtător
11. Ştiinţa care s-a dezvoltat odată cu apariţia celui de la 1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Prof. Cardaș Cerasela Daniela Portofoliu
Program de formare- “Informatică şi TIC pentru gimnaziu – clasa a V-a”
Page 5 of 44
Seria I, 28.09-14.10.2017
Test de evaluare sumativă
Competenţe: Recunoașterea sistemelor de calcul şi comunicaţii întâlnite în viaţa cotidiană.
Obiectivele evaluării:
- Să cunoască tipuri de sisteme de calcul
- Să descrie rolul sistemului de calcul
- Să recunoască tipuri de sisteme de comunicații din viața cotidiană
- Să descrie rolul sistemelor de comunicații din viața cotidiană
Prezentarea testului
Acest test poate fi utilizat în timpul lecţiei având ca scop evaluarea cunoștințelor şi aprofundarea învăţării
tipurilor și rolului sistemelor de calcul.
Tipul testului: probă scrisă
Durata evaluării
Timp de lucru: 30 minute
Enunţuri:
1. Completați punctele de suspensie pentru următorul enunț:
……………………………… poate fi folosit simultan de mai mulţi utilizatori (20-50 de
terminale formate din tastatură şi display) şi are tot un singur procesor.
…………………………….. este un sistem cu putere mare de calcul. Acesta poate fi utilizat
simultan de foarte mulţi utilizatori şi permite conectarea mai multor sute de terminale. Este dotat
cu unul sau două procesoare puternice pentru executarea calculelor şi mai multe procesoare de
putere mică, pentru administrarea transferurilor de date cu memoria externă.
Microcalculatorul este……………………………………………………………………………..
.
2. Recunoașteți imaginile?
Prof. Cardaș Cerasela Daniela Portofoliu
Program de formare- “Informatică şi TIC pentru gimnaziu – clasa a V-a”
Page 6 of 44
Seria I, 28.09-14.10.2017
3. Care este numele primei firme care a realizat primul calculator automat în 1642?
a) Blaise Pascal
b) Gottfried Leibniz
c) Charles Babbage
4. Charles Babbage este cunoscut ca ……………………
5. Asociați elementele din coloana I cu corespondentul din coloana II:
6. Rezolvați rebusul de mai jos:
1
Cerințe rebus:
1. Este o mașină automată
de prelucrat date
2. Cu cifrele la PC
3. Personal Digital
Assistant
4. Cât o palmă de mic
5. Ce mult ne plac la PC!
6. Ascultăm la căști
7. Cum se numește cel care foloseste calculatorul
8. Studiem la şcoală
9. Net prescurtat
10. Calculator (PC) la purtator
11. Ştiinţa care s-a dezvoltat odată cu apariţia celui de la 1
A. Touch screen 1. Sistem de operare
B. Supercalculator 2. Portabil
C. Android 3. NASA
D. Notebook 4. Bancă
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Prof. Cardaș Cerasela Daniela Portofoliu
Program de formare- “Informatică şi TIC pentru gimnaziu – clasa a V-a”
Page 7 of 44
Seria I, 28.09-14.10.2017
Rezolvare test
1. Completați punctele de suspensie pentru următorul enunț:
Minicalculatorul poate fi folosit simultan de mai mulţi utilizatori (20-50 de terminale formate
din tastatură şi display) şi are tot un singur procesor.
Mainframe-ul este un sistem cu putere mare de calcul. Acesta poate fi utilizat simultan de foarte
mulţi utilizatori şi permite conectarea mai multor sute de terminale. Este dotat cu unul sau două
procesoare puternice pentru executarea calculelor şi mai multe procesoare de putere mică, pentru
administrarea transferurilor de date cu memoria externă.
Microcalculatorul este un sistem cu putere mare de calcul. Acesta poate fi utilizat simultan de
foarte mulţi utilizatori şi permite conectarea mai multor sute de terminale. Este dotat cu mai multe
procesoare puternice pentru executarea calculelor şi mai multe procesoare de putere mică, pentru
administrarea transferurilor de date cu memoria externă.
2. Recunoașteți imaginile?
microcalculator
iPhone
Suprafaţa Multitouch
3. Care este numele primei firme care a realizat primul calculator automat în 1642?
a) Blaise Pascal
b) Gottfried Leibniz
c) Charles Babbage
Prof. Cardaș Cerasela Daniela Portofoliu
Program de formare- “Informatică şi TIC pentru gimnaziu – clasa a V-a”
Page 8 of 44
Seria I, 28.09-14.10.2017
4. Charles Babbage este cunoscut ca cel dintâi care a imaginat o mașină de calculat
programabilă, ( un „părinte” al informaticii).
5. Asociați elementele din coloana I cu corespondentul din coloana II:
6. Rezolvare rebus
1
A. Touch screen 5. Sistem de operare
B. Supercalculator 6. Portabil
C. Android 7. NASA
D. Notebook 8. Bancă
2 C A L C U L A M
3 P D A
4
5
P A L M T O P
J O C U R I
6 M U Z I C A
7 U T I L I Z A T O R
8
9
I N V A T A M
I N T E R N E T
10 L A P T O P
11 I N F O R M A T I C A
Prof. Cardaș Cerasela Daniela Portofoliu
Program de formare- “Informatică şi TIC pentru gimnaziu – clasa a V-a”
Page 9 of 44
Seria I, 28.09-14.10.2017
Tema 2. Elemente de interfață ale unui sistem de operare (fisa de lucru – enunturi și rezolvare, test de evaluare sumativă)
Fisa de lucru 1. Identificaţi pe Desktop folder-ul Computer.
a. Prin tehnica “Drag&drop”, mutaţi pictograma folder-ului în colţul din dreapta jos
b. In interiorul folder-ului identificaţi cate partiţii sunt, denumirile lor
c. Identificaţi dimensiunea spaţiului liber de pe discului C:
d. Introduceţi în unitate un CD.
e. Creaţi pe desktop un short-cut la unitatea de CD
f. Deschideţi conţinutul CD-ului folosind short-cut+ul de pe desktop
2. Identificaţi pe Desktop folder-ul Recycle Bin
a. Stegeţi un fisierul test.txt de pe Dektop
b. Recuperaţi din Recycle Bin fisierul sters la punctul a
3. Schimbaţi iconiţa folder-ului Computer
4. Protejaţi la scriere fişierul test.txt
5. Aranjaţi iconiţele de pe Desktop după nume.
6. Descoperiţi următoarele informaţii despre sistemul de operare al calculatorului vostru:
a. Versiunea SO şi “Product ID”
b. Capacitatea memoriei RAM şi ce capacitate este folosită. Determinaţi ce capacitate este
liberă
7. Din directorul Computer identificaţi
a. bara de meniuri
b. vizualizaţi conţinutul folder-ului în iconiţe medii
c. vizualizaţi bara de stare(status)
d. deschideţi din bara de meniuri Control panel
e. folosind sageţile din meniul de sus al ferestrei întoarceţi-vă la pagina precedentă
f. folosind obţiunea search căutaţi toate informaţiile despre test
g. închideţi fereastra Computer
8. Folosind meniurile din butonul start deschideţi succesiv:
NotePad(Start AllPrograms Accessories NotePad)
MicrosoftWord(Start AllProgramsMicrosoftOfficeMicrosoftWord)
Soliter(Start AllPrograms Games Soliter)
Aranjaţi ferestrele celor 3 aplicaţii în cascadă
Aranjaţi ferestrele celor 3 aplicaţii în mosaic pe verticală
Minimizaţi fereastra NotePad, restauraţi fereastra aplicaţiei NotePad
Mutaţi ferestra aplicaţiei Notepad glisînd pe bara de titlu
Măriţi freastra NotePad folosind butonul de Maximizare dn colţul din dreapta sus
Activaţi ferestra Solitare
Activaţi TaskManager si închideţi aplicaţia MicrosofWord
Prof. Cardaș Cerasela Daniela Portofoliu
Program de formare- “Informatică şi TIC pentru gimnaziu – clasa a V-a”
Page 10 of 44
Seria I, 28.09-14.10.2017
Elemente de interfață ale unui sistem de operare
Test de evaluare sumativă Competenţe: Recunoașterea elementelor de interfață a unui sistem de operare.
Obiectivele evaluării:
- Să cunoască tipuri de sisteme de operare
- Să descrie rolul sistemului de operare
- Să recunoască tipuri de sisteme de operare
Prezentarea testului
Acest test poate fi utilizat în timpul lecţiei având ca scop evaluarea cunoștințelor şi aprofundarea învăţării
tipurilor și rolului sistemelor de operare.
Tipul testului: probă scrisă
Durata evaluării
Timp de lucru: 30 minute
Enunţuri:
1. Care dintre următoarele combinaţii de taste duce la închiderea unei aplicaţii care nu răspunde (deschide
fereastra Windows Task Manager)?
a) Ctrl+Enter;
b) Alt+Shift;
c) Alt+Tab+Delete;
d) Ctrl+Alt+Delete.
2. Ce se întâmplă prin operaţia de formatare a unei partiţii?
a) Partiţia nu mai poate fi citită;
b) Partiţia capătă sectoare stricate în urma formatării;
c) Partiţia este pregătită pentru a stoca date;
d) Partiţia este scanată împotriva viruşilor.
3. Care dintre următoarele extensii este corespunzătoare fișierelor de tip text?
a) .xls; b) .mp3; c) .doc; d) .txt
4. Care dintre următoarele pictograme identifica un director?
a) ; b) ; c) ; d) .
5. Extensia unui fișier identifica automat si:
a) Tipul fișierului si aplicația destinata deschiderea acestuia;
b) Conexiunea la internet;
c) Tipul si versiunea sistemului de operare;
Prof. Cardaș Cerasela Daniela Portofoliu
Program de formare- “Informatică şi TIC pentru gimnaziu – clasa a V-a”
Page 11 of 44
Seria I, 28.09-14.10.2017
d) Proprietățile specifice fișierului respectiv.
6. Imaginea de mai jos identifica:
a) O pictograma; b) O bara de butoane; c) O bara de meniuri; d) O lista de optiuni.
7. Unde se găsesc informaţii despre sistemul de operare instalat pe calculatorul vostru?
8. Care este calea de a ajunge la Calculator?
9. De unde pot schimba ordonarea iconiţelor de pe Desktop
Notă: Fiecare răspuns este notat cu 1 punct
Se acordă un punct din oficiu
Prof. Cardaș Cerasela Daniela Portofoliu
Program de formare- “Informatică şi TIC pentru gimnaziu – clasa a V-a”
Page 12 of 44
Seria I, 28.09-14.10.2017
Rezolvare test
1. Care dintre următoarele combinaţii de taste duce la închiderea unei aplicaţii care nu răspunde
(deschide fereastra Windows Task Manager)?
Răspuns corect d)
2. Ce se întâmplă prin operaţia de formatare a unei partiţii?
Răspuns corect c)
3. Care dintre următoarele extensii este corespunzătoare fișierelor de tip text?
Răspuns corect d)
4. Care dintre următoarele pictograme identifica un director?
Răspuns corect d)
5. Extensia unui fișier identifica automat si:
Răspuns corect a)
6. Imaginea de mai jos identifica:
Răspuns corect c)
7. Unde se găsesc informaţii despre sistemul de operare instalat pe calculatorul vostru?
În Cotrol Panel System
8. Care este calea de a ajunge la Aplicaţia Calculator?
StartAllProgramsAccesoriesCalculator
9. De unde pot schimba ordonarea iconiţelor de pe Desktop
Click dreapta pe Desktop Sortare dupăNume
10. Rebus- Elemente de interfață ale unui sistem de operare
1
2
3
4
5
6
7
8
Cerințele rebusului
1. Spațiul de lucru, apare după încărcarea sistemului de operare şi se găsesc toate elementele grafice
2. ….cu interfața grafică (2 cuv.)
3. Se afişează mesajele de avertizare (3 cuv.)
4. Apar pe fundal la deschiderea PC
5. Dai…pe butonul mouse-ului
6. După punct la un fişier
7. Permite accesarea tuturor opţiunilor oferite de sistemul de operare (2 cuv.)
8. Pe lângă sistemul de operare, pentru utilizarea calculatorului (3 cuv.)
Prof. Cardaș Cerasela Daniela Portofoliu
Program de formare- “Informatică şi TIC pentru gimnaziu – clasa a V-a”
Page 13 of 44
Seria I, 28.09-14.10.2017
Rezolvare rebus
1
2 W I N D O W S
3 C A S E T E D E D I A L O G
4 I C O N S
5 C L I K
6 E X T E N S I E
7 B U T O A N E
8 P R O G R A M E U T I L I T A R E
Prof. Cardaș Cerasela Daniela Portofoliu
Program de formare- “Informatică şi TIC pentru gimnaziu – clasa a V-a”
Page 14 of 44
Seria I, 28.09-14.10.2017
Tema 3. Editor graphic-GIMP- (fisa de lucru – enunturi și rezolvare, test de evaluare sumativă)
Fisa de lucru – Prelucrarea imaginilor
1. Salvați de pe Internet o imagine cu un peisaj (căutați cu Google după "peisaj" ).
2. Deschideți fișierul cu Gimp, și aduceți modificări imaginii respective.
3. Din meniul Filtre aplicăm Neclaritate (Blur), pentru a obține o imagine mai puțin clară.
Apoi aplicăm filtrul Artistic/Țesatura.
4. Adăugăm un nou strat. Selectăm instrumentul umplere și bifăm opțiunea umplere cu
"hașura" sau "pattern" și alegem ceva de culoarea lemnului pentru ramă.
5. Opțional, puteți folosi deformare interactiva pentru a obține o ramă mai interesantă, sau
amestecare .
Prof. Cardaș Cerasela Daniela Portofoliu
Program de formare- “Informatică şi TIC pentru gimnaziu – clasa a V-a”
Page 15 of 44
Seria I, 28.09-14.10.2017
6. Cu instrumentul selecție dreptunghiulară, selectăm porțiunea din mijloc si apoi
apăsăm tasta "Delete" , pentru a șterge porțiunea din mijloc și a păstra doar rama tabloului.
Peisajul aflat sub stratul cu rama va deveni vizibil.
7. Adăugăm un nou strat, pentru semnătura. Alegem pensula cu opțiunea
și semnăm.
8. Salvați imaginea cu numele tablou.jpg.
Prof. Cardaș Cerasela Daniela Portofoliu
Program de formare- “Informatică şi TIC pentru gimnaziu – clasa a V-a”
Page 16 of 44
Seria I, 28.09-14.10.2017
Test de evaluare sumativă Competenţe: Recunoașterea elementelor editorului graphic -GIMP.
Obiectivele evaluării:
- Să cunoască instrumentele editorului graphic-GIMP
- Să descrie operațiile editorului graphic-GIMP
- Să descrie rolul instrumentelor editorului graphic-GIMP
- Să recunoască efectele folosirii editorului graphic-GIMP
Prezentarea testului
Acest test poate fi utilizat în timpul lecţiei având ca scop evaluarea cunoștințelor şi aprofundarea învăţării
utilizării instrumentelor editorului graphic-GIMP
Tipul testului: probă scrisă
Durata evaluării
Timp de lucru: 30 minute
Enunţuri:
1. Recunoașteți instrumentul? (2 puncte)
A) ……………………………………………
B) ……………………………………………
C) ……………………………………………
E) ……………………………………………
2. Precizati ce efecte s-au aplicat pentru imaginile alaturate: Obs. s-a folosit doar meniul Culori
(Colors) sau Filtre (Filters). (3 puncte)
Prof. Cardaș Cerasela Daniela Portofoliu
Program de formare- “Informatică şi TIC pentru gimnaziu – clasa a V-a”
Page 17 of 44
Seria I, 28.09-14.10.2017
3. Precizati ce efecte s-au aplicat pentru imaginile alaturate: Obs. s-a folosit doar meniul Culori
(Colors) sau Filtre (Filters) (3 puncte)
4.
In ce formate se pot salva imaginile prelucrate in GIMP(raspunsuri
multiple): (1puncte)
a) .xls b) .doc c).jpg d).png e) .gif
Nota: Se acorda 1 punct din oficiu
Prof. Cardaș Cerasela Daniela Portofoliu
Program de formare- “Informatică şi TIC pentru gimnaziu – clasa a V-a”
Page 18 of 44
Seria I, 28.09-14.10.2017
Rezolvare test:
1. a)Instrument de umplere
b)Instrument de selectie
c)Pensula
d)Radiera
2.
Embross
Desaturare
Reflexie de lentila
Tensionare
Noutati si saturatie
3.
Pixelate
Desaturate
Lens Flare
Hue-Saturation
Blur
4.Corect:
c)
d)
e)
Prof. Cardaș Cerasela Daniela Portofoliu
Program de formare- “Informatică şi TIC pentru gimnaziu – clasa a V-a”
Page 19 of 44
Seria I, 28.09-14.10.2017
Tema 4. Serviciul World Wide Web (fisa de lucru – enunturi și
rezolvare, test de evaluare sumativ)
PLAN DE LECȚIE
CLASA: a V-a
DISCIPLINA: TIC
TITLUL LECȚIEI: Browsere și motoare de căutare
TIPUL LECȚIEI: Dobândire de noi cunoştinţe prin activităţi centrate pe elev
SCOPUL LECȚIEI: Cunoaşterea noţiunilor introductive despre World Wide Web, a elementelor de
interfaţă a browsere-lor şi utilizarea unui motor de căutare
PROFESOR:
COMPETENȚE GENERALE
1. Dezvoltarea deprinderilor moderne de utilizator;
2. Cunoaşterea modului de utilizare a unor medii informatice de lucru;
3. Elaborarea unor produse utilizabile care să dezvolte spiritul inventiv şi creativitatea.
COMPETENȚE SPECIFICE
1. Definirea noţiunilor legate de arhitectura Internetului
2. Enumerarea serviciilor oferite în Internet şi descrierea acestora
3. Utilizarea posibilităţilor de căutare a informaţiilor
OBIECTIVE OPERAȚIONALE
1. Să definească browser-ul
2. Să definească motorul de căutare
3. Să cunoască elementele ferestrei unui browser
4. Să enumere browsere de Internet
5. Să enumere motoare de căutare
6. Să salveze o pagină la Preferinţe
7. Să vizualizeze istoricul unui Browser
8. Să aplice căutarea informaţiilor în Internet
STRATEGII DIDACTICE
1. Observația
2. Conversația
3. Comunicarea
4. Explicația
5. Exercițiul
Prof. Cardaș Cerasela Daniela Portofoliu
Program de formare- “Informatică şi TIC pentru gimnaziu – clasa a V-a”
Page 20 of 44
Seria I, 28.09-14.10.2017
RESURSE
Resurse materiale: video-proiector, calculatoare cu conexiune la Internet, fișe de lucru
Resurse spațiale: laboratorul de informatică
Resurse temporale: 50 de minute
SCENARIU DE LECȚIE
Secvențele
didactice
Activitatea profesorului Activitatea elevilor Timp
1) Moment
organizatoric
Notarea absenţelor
Asigurarea climatului psiho-pedagogic necesar
bunei desfăşurări a lecţiei
Pregătirea materialelor necesare pentru
desfășurarea lecţiei
Se pregătesc pentru
activitatea didactică
Răspund întrebărilor
profesorului
5 min
2) Captarea
atenţiei
Stârnește curiozitatea elevilor prin enunțarea
întrebărilor:
Care sunt cele 7 minuni ale lumii moderne?
Cum putem afla care sunt acestea și mai
multe informații despre ele?
Echipele de elevi răspund la această întrebare
Cele şapte minuni ale lumii moderne
reprezintă o listă cu şapte monumente
arhitecturale alese în urma unei acţiuni
organizate de NewSevenWonders
Foundation în anul 1999 cu scopul de a se da
o replică modernă celor "Şapte minuni ale
lumii antice".
Analizează răspunsurile elevilor și le
sintetizează pe cele corecte, stârnind interesul
pentru aflarea altor răspunsuri corecte din
materialele lecției.
Răspund întrebărilor
profesorului ajutându-se
de cunoștințele și
experiențele anterioare
Răspunsurile la aceste
întrebări se vor contura pe
parcursul lecției, astfel
încât la finalul acesteia
elevii vor fi capabili să își
formuleze propriile
răspunsuri.
5 min
3) Actualizarea
cunoștințelor
anterioare
Ce este Internetul?
Enumerați serviciile Internet.
Răspund întrebărilor
profesorului ajutându-se
de cunoștințele și
experiențele anterioare
5 min
Prof. Cardaș Cerasela Daniela Portofoliu
Program de formare- “Informatică şi TIC pentru gimnaziu – clasa a V-a”
Page 21 of 44
Seria I, 28.09-14.10.2017
4) Transmiterea
noilor cunoștințe
Ce este World Wide Web?
Pentru a naviga prin WWW, este necesar
un program de explorare Web, care permite
vizualizarea paginilor Web şi deplasarea
între pagini.
Care sunt cele mai utilizate browsere?
Google Chrome, Internet Explorer, Opera,
Mozilla Firefox, Safiri
Pe ce se bazează WWW?
Prezentarea no’iunilor de :
HTML,HTTP,HTTPS,URL
Ce este un motor de cătare?
Exemple de motoare de căutare:
www.google.com sau
www.google.ro;
www.bing.com;
www.duckduckgo.com;
www.yahoo.com.
Anatomia browser-ului Google Chrome
Bara de instrumente Google Chrome
Utilizarea Google Chrome
Căutarea în Internet cu motorul de căutare
Marcaje (Favorite)
Istoricul unui browser
Utilizarea folder-ului istoric
Vizualizarea istoricului unui browser
Vizionează explicațiile
profesorului pe
videoproiector și
conștientizează utilitatea
acestuia în viața de zi cu
zi și pun întrebări
Exersează pe calculator
operațiile descrise de
profesor la cererea
acestuia
Răspund întrebărilor
profesorului și ale
colegilor
Notează în caiete
comenzile de bază
10 min
5) Fixarea și
consolidarea
noilor cunoștințe
Cere elevilor accesarea site-ului Google
Propune spre rezolvarea cerinţelor prezentate
în Fișa de lucru
Accesează Fișa de lucru
Rezolvă sarcinile din fișa
de lucru
15 min
Prof. Cardaș Cerasela Daniela Portofoliu
Program de formare- “Informatică şi TIC pentru gimnaziu – clasa a V-a”
Page 22 of 44
Seria I, 28.09-14.10.2017
6) Evaluare Verifică temele distribuită de elevilor și face
aprecieri pe rezolvările elevului și notează
lucrările acestora (în timpul orei sau după oră,
în funcție de timpul disponibil)
Distribuie tema
5 min
7) Încheierea
activității
Apreciază activitatea depusă de elevi, notează
elevii implicați
Anunță Tema de casă
1. Realizaţi tema pentru toate cele Tipuri de
sisteme de calcul şi salvaţi-o pe calculatorul
personal.
2. Adăugaţi la lista de Favorite adresa site-
ului cu informaţiile găsite
Notează tema de casă 5 min
BIBLIOGRAFIE
1. Ghidul pentru clasa a V+a
2. Enciclopedia liberă Wikipedia
Prof. Cardaș Cerasela Daniela Portofoliu
Program de formare- “Informatică şi TIC pentru gimnaziu – clasa a V-a”
Page 23 of 44
Seria I, 28.09-14.10.2017
Fisa de lucru – Serviciul World Wide Web 1. Deschideţi browser-ul Google
2. Cu ajutorul motorului de căutare Google, căutaţi pe Internet informaţii despre
Cele 7 minuni ale lumii moderne 3. Pentru fiecare din cele 7 minuni completaţi următoarele informaţii:
1. Denumirea
Localizarea
Scurtă descriere (3-5 rânduri)
O imagine
2. Denumirea:
Localizarea:
Scurtă descriere:
O imagine:
3. .....
4. Adăugaţi la lista de Favorite adresa site-urilor cu informaţiile găsite.
Prof. Cardaș Cerasela Daniela Portofoliu
Program de formare- “Informatică şi TIC pentru gimnaziu – clasa a V-a”
Page 24 of 44
Seria I, 28.09-14.10.2017
Test de evaluare sumativ - Serviciul World Wide Web
Competenţe: Recunoașterea Serviciul World Wide Web
Obiectivele evaluării:
- Să cunoască elementele www
- Să descrie rolul www
Prezentarea testului
Acest test poate fi utilizat în timpul lecţiei având ca scop evaluarea cunoștințelor şi aprofundarea învăţării
serviciul World Wide Web.
Tipul testului: probă scrisă
Durata evaluării
Timp de lucru: 30 minute
Enunţuri:
1. Ce este Internetul şi când i s-a atribuit acestuia numele.
2. Care sunt serviciile oferite de WWW?
3. Cum se prezint[ informaţiile pe www?
4. Ce este un browser? Daţi 3 exemple.
5. Ce este un motor de căutare? Daţi 3 exemple.
6. Care este butonul de reiniţializare a unei pagini web?
7. Unde ne salvăm adresele paginilor preferate?
8. Care este serviciul sigur în www?
a. HTTP
b. HTML
c. HTTPS
d. URL
9. Denumiti sub fiecare imagine aplicaţia:
______________________________________________________________________________
Nota:
Fiecare punct este notat cu 1
Se acordă 1 punct din oficiu
Prof. Cardaș Cerasela Daniela Portofoliu
Program de formare- “Informatică şi TIC pentru gimnaziu – clasa a V-a”
Page 25 of 44
Seria I, 28.09-14.10.2017
Completați următorul rebus:
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1- Rețea mondială de calculatoare conectate între ele, pentru a facilita schimbul de date și
informații în diverse domenii.
2- Conduita în comunicarea prin Internet este un set de norme de etică sau convenții specifice
comunicării în mediul Internet.
3- World Wide Web românesc(3 cuv.)
4- Pentru găsirea rapidă a informației pe internet, se folosește un…(3 cuv.)
5- Program de explorare Web, care permite vizualizarea paginilor Web şi deplasarea între
pagini.
6- Oferă utilizatorilor posibilitatea de a-l testa, gratuit, o perioadă limitată de timp.
7- IP (2 cuv.)
8- Aplicații/programe gratuite
9- e-mail (2 cuv.)
Prof. Cardaș Cerasela Daniela Portofoliu
Program de formare- “Informatică şi TIC pentru gimnaziu – clasa a V-a”
Page 26 of 44
Seria I, 28.09-14.10.2017
Rezolvare test
1. Internetul (International Network) reprezintă o rețea mondială de calculatoare
conectate între ele, pentru a facilita schimbul de date și informații în diverse domenii.
2. Serviciul de prezentare și căutare a informațiilor în Internet este serviciul WWW(World
Wide Web- Pânza de Păianjen Mondială).
3. În acest serviciu informația este prezentată în forma de pagini Web.
4. Un program de navigare pe www. Cele mai utilizate browsere sunt Google Chrome,
Opera, Mozilla Firefox şi Internet Explorer
5. Un motor de cătare facilitează găsirea informaţiilor.
Un motor de căutare este un program care accesează Internetul în mod automat și care
stochează titlul, cuvintele cheie și, parțial, chiar conținutul paginilor web într-o bază de
date.
- www.google.com sau www.google.ro;
- www.bing.com;
- www.yahoo.com.
6. Butonul de refresh
7. Salvarea paginilor preferate se face in Favorite
8. Răspuns corect este c)
9.
Prof. Cardaș Cerasela Daniela Portofoliu
Program de formare- “Informatică şi TIC pentru gimnaziu – clasa a V-a”
Page 27 of 44
Seria I, 28.09-14.10.2017
Rezolvare rebus
1
2 N E T I Q U E T T E
3 P A N Z A D E P A I A N J A N
4 M O T O R D E C A U T A R E
5 B R O W S E R
6 S H A R W A R E
7 I N T E R N E T P R O T O C O L
8 F R E E W A R E
9 P O S T A E L E C T R O N I C A
Prof. Cardaș Cerasela Daniela Portofoliu
Program de formare- “Informatică şi TIC pentru gimnaziu – clasa a V-a”
Page 28 of 44
Seria I, 28.09-14.10.2017
Tema 5. Structura secvenţială (fisa de lucru – enunturi și rezolvare, test de evaluare sumativ)
În aplicaţii complexe, când este necesară modularizarea, schemele logice devin stufoase
şi sunt greu de urmărit. Din acest motiv, mult mai eficient este reprezentarea algoritmilor prin
limbaj pseudocod.
Un limbaj pseudocod este un ansamblu de convenţii, respectate în mod sistematic, care
definesc operaţiile permise (instrucţiuni) pentru reprezentarea algoritmilor.
Limbajul pseudocod foloseşte cuvinte cheie preluate din limbajul natural care descriu
instrucţiunile din algoritm. (dacă, atunci, altfel, cât timp, altfel, execută). Acestea formează
vocabularul (lexicul) limbajului.
Regulile de folosire a cuvintelor cheie pentru formarea instrucţiunilor împreună cu alte
cuvinte sau simboluri determină sintaxa limbajului.
1. Structura secvenţială
Declararea datelor
variabila tip;
La începutul oricărui algoritm, vom preciza datele de intrare, datele de ieşire, datele intermediare,
precum şi tipul lor. Înainte de a utiliza orice variabilă, se va declara, precizând numele şi tipul ei. O
variabilă nu poate fi declarată de mai multe ori în acelaşi algoritm.
Exemple:
x real;
c character;
i întreg;
Operaţia de citire
citeşte variabila1, variabila2,…, variabilan;
Efect: Prin operaţia de citire (operaţia de intrare) se preiau succesiv valori de la tastatură şi se asociază, în
ordine, variabilelor specificate.
Operaţia de scriere
scrie expresie1, expresie2,…, expresien;
Prof. Cardaș Cerasela Daniela Portofoliu
Program de formare- “Informatică şi TIC pentru gimnaziu – clasa a V-a”
Page 29 of 44
Seria I, 28.09-14.10.2017
Efect: Operaţia de scriere (operaţia de ieşire) presupune evaluarea în ordine a expresiilor specificate şi
afişarea pe ecran a valorilor lor pe aceeaşi linie.
Operaţia de atribuire
variabila expresie;
Efect: se evaluează expresia, apoi se atribuie valoarea expresiei variabilei din membrul stâng.
Parcurgerea instrucţiunilor în secvenţă, în ordinea lor, reprezintă o structură liniară
(secvenţială).
Fisa de lucru – enunțuri și rezolvare
1. Fie a un număr real, citit de la tastatură, care reprezintă lungimea laturii unui pătrat.
2. Date de intrare a real;
Date de ieşire: A real;
început
citeşte a;
Aa*a;
scrie “aria pătratului este: “, A;
sfârşit
3. De ziua lui, Ionel a primit S lei şi ar vrea să-şi invite colegii la o îngheţată. Ştiind că o
îngheţată costă P lei, să se scrie un algoritm care să calculeze şi să afişeze numărul maxim
de colegi pe care Ionel îi poate invita şi suma de bani care îi mai rămâne lui Ionel.
Date de intrare: S natural
P natural
nr natural
Date de ieşire: rest natural
început
citeşte S,P
nr S/(P+1) /*P+1 pt că şI Ionel mănâncă îngheţată*/
rest S%(P+1)
scrie “numărul maxim de invitaţi este: ”, nr
scrie “Suma rămasă este: ”, rest
sfârşit
Prof. Cardaș Cerasela Daniela Portofoliu
Program de formare- “Informatică şi TIC pentru gimnaziu – clasa a V-a”
Page 30 of 44
Seria I, 28.09-14.10.2017
4. Fie x un număr natural format din 5 cifre(x4x3x2x1x0). Să se afişeze un triunghi format din
cifrele numărului x astfel:
- prima linie (în vf. triunghiului) se va afla cifra din mijloc x2. x2
- Pe linia a doua se vor afla cifrele x3x2x1 x3x2x1
- a treia linie se vor afla toate cifrele lui x x4x3x2x1x0
Date de intrare: x natural
Date de ieşire: x4,x3,x2,x1,x0 natural
început
citeşte x
x0x%10 /*reţin cifra unităţilor*/
xx/10 /*elimin cifra unităţilor*/
x1x%10 /*reţin cifra zecilor*/
xx/10 /*elimin cifra zecilor*/
x2x%10 /*reţin cifra sutelor*/
xx/10 /*elimin cifra sutelor*/
x3x%10 /*reţin cifra miilor*/
xx/10 /* elimin cifra miilor, în x rămâne cifra zecilor de mii*/
scrie “ “, x2
scrie “ “,x3,x2, x1
scrie x,x3,x2,x1,x0
sfârşit
Test de evaluare sumativă
Competenţe: Recunoașterea structurii secvenţiale
Obiectivele evaluării:
- Să definească structura secvențială
- Să descrie rolul structurii secvențiale
- Să descrie sintaxa structurii secvențiale
Prezentarea testului
Acest test poate fi utilizat în timpul lecţiei având ca scop evaluarea cunoștințelor şi aprofundarea
învăţării structurii secvențiale.
Tipul testului: probă scrisă
Durata evaluării
Timp de lucru: 30 minute
Enunţuri:
1. Ce va afişa următorul algoritm pentru valorile citite 7 şi 23 :
Date intrare/ieșire: a natural,b natural;
început
citeşte a,b
aa+b
ba-b
aa-b
scrie “a= ”,a, “b=”,b
sfârşit
2. Ce va afişa următorul algoritm dacă se citeşte valoarea 259:
Date de intrare: a natural;
Date intermediare: b natural
Date de ieşire: c natural
început
citeşte a
ba mod 100
aa/100
cb*100+a
scrie c
sfârşit
3. Ce valoare va avea variabila a la sfârşitul următoarei secvenţe de instrucţiuni?
a, b întregi
a3 b7
ba+b/2: aa-b/2*a
4. Se citeşte un număr natural cu exact trei cifre. Să se afişeze suma cifrelor acestui număr.
Prof. Cardaș Cerasela Daniela Portofoliu
Program de formare- “Informatică şi TIC pentru gimnaziu – clasa a V-a”
Page 32 of 44
Seria I, 28.09-14.10.2017
Prof. Cardaș Cerasela Daniela Portofoliu
Program de formare- “Informatică şi TIC pentru gimnaziu – clasa a V-a”
Page 33 of 44
Seria I, 28.09-14.10.2017
Rezolvare
1. a=23 b= 7
2. b=259mod100=59
a=2
c=59*100+2=5900+2=5902
3. a=3 b=7
b=a+b/2=3+3=6
a=a-b/2*a =3-6*3=-12
4. Se citeşte un număr natural cu exact trei cifre. Să se afişeze suma cifrelor acestui
număr.
Date de intrare: a natural;
Date de ieşire: s natural
început
citeşte a
s a/100 +a mod 100/10 +a mod 10
scrie s
sfârşit
Prof. Cardaș Cerasela Daniela Portofoliu
Program de formare- “Informatică şi TIC pentru gimnaziu – clasa a V-a”
Page 34 of 44
Seria I, 28.09-14.10.2017
Tema finală– modulul 2 - Sisteme de operare-( proiectul unitatii de învățare, plan de lecție, fișa de lucru propusă de ei, fișa de lucru rezolvatî, test sumativ)
Proiectul unității de învățare
Unitatea şcolară
:
Aprobat Director,
Disciplina: Informatică și TIC
Profesor :
Clasa a V-a
Nr. ore pe săpt.: 1
ore
Vizat Șef Catedră,
Anul şcolar 2017-2018
Semestrul I
Unitatea de învățare: Sisteme de operare
Număr ore alocate: 4
Evaluare unitate de învățare - Test sumativ
Conținuturi Competențe
specifice
Activități Resurse
Software: aplicații, de
bază
Sistem de operare: rol,
exemple
Elemente de interfață
Exersarea utilizării elementelor de
interfață, într-o aplicație specifică
sistemului de operare folosit (de
exemplu un editor de texte simplu sau
un editor grafic), cu evidențierea
rolului unui sistem de operare.
Manual, auxiliare,
tutoriale, filme
didactice,
computer
Organizarea
informației, noțiunea
de folder, fișier,
operații cu fișiere și
directoare
Descrierea modului de organizare a
informațiilor pe suport extern și
exersarea modalităților de lucru cu
fișiere și directoare.
Realizarea într-o aplicație specifică
sistemului de operare sau într-un
utilitar specializat a principalelor
operații cu fișiere și directoare (creare,
ștergere, redenumire, copiere, mutare,
Manual, computer,
aplicații pentru
gestionarea
fișierelor
Prof. Cardaș Cerasela Daniela Portofoliu
Program de formare- “Informatică şi TIC pentru gimnaziu – clasa a V-a”
Page 35 of 44
Seria I, 28.09-14.10.2017
Conținuturi Competențe
specifice
Activități Resurse
căutare) în vederea organizării
resurselor digitale personale.
Prof. Cardaș Cerasela Daniela Portofoliu
Program de formare- “Informatică şi TIC pentru gimnaziu – clasa a V-a”
Page 36 of 44
Seria I, 28.09-14.10.2017
Proiect didactic
DATA:
CLASA: a V-a
DISCIPLINA: Tehnologia Informaţiei şi a Comunicaţiilor
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Sistemul de operare
TITLUL LECȚIEI: Operaţii cu directoare şi fişiere
TIPUL LECȚIEI: Lecţie de dobândire de noi cunoștințe
SCOPUL LECȚIEI: Dobândirea de noi cunoștințe si dezvoltarea deprinderilor de lucru cu
discuri logice, directoare, fişiere. Sub aspect educativ, se va insista pe
creșterea satisfacţiei de a şti, de a răspunde corect la întrebările puse,
de a fi apreciat și stimularea interesului şi cultivarea dragostei faţă de
informatica.
COMPETENŢE GENERALE
1. Utilizarea sistemului de operare WINDOWS pentru stocarea, prelucrarea şi prezentarea
informaţiei
COMPETENȚE SPECIFICE
1. operarea corectă la nivel elementar
2. descrierea interfeţei sistemului de operare
3. descrierea organizării informaţiilor pe suport extern
4. dobândirea deprinderilor de lucru cu discuri logice, directoare, fişiere
5. utilizarea unor accesorii ale sistemului de operare Windows
6. aplicarea modalităţii de tipărire a unui fişier
7. realizarea unor aplicaţii practice
OBIECTIVE OPERAŢIONALE
1. să identifice şi să evidenţieze cunoştinţele referitoare la discuri logice,
directoare, fişiere
2. să enumere operaţiile cu fişiere şi foldere ce se pot realiza utilizând fereastra Windows
Explorer;
3. să dobândească deprinderi de lucru cu discuri logice, directoare, fişiere: creare, ştergere,
redenumire, mutare, copiere, căutare;
4. să realizeze o structură logică după un model dat;
STRATEGII DIDACTICE
Principii didactice - principiul participării şi învăţării active;
- principiul asigurării progresului gradat al performanţei;
- principiul conexiunii inverse.
Metode de învăţare
- metode de comunicare orală : conversaţia, explicaţia;
- metode activ participative : învăţarea prin descoperire,problematizarea, exerciţiul.
Prof. Cardaș Cerasela Daniela Portofoliu
Program de formare- “Informatică şi TIC pentru gimnaziu – clasa a V-a”
Page 37 of 44
Seria I, 28.09-14.10.2017
Procedee de instruire
- explicaţia în etapa de comunicare;
- învăţarea prin descoperire;
- conversaţia de consolidare în etapa de fixare a cunoştinţelor.
Forme de organizare
- frontală şi individuală.
Forme de dirijare a învăţării
- dirijată de profesor sau prin materiale didactice;
- independentă.
Resurse materiale
- materiale bibliografice ( ghid);
- fişa de lucru;
- tabla
Metode de evaluare:
- observarea şi aprecierea verbală;
- chestionare orală;
- Notarea
Strategie didactică:
a) Metode şi procedee:
- Conversaţia euristică
- Explicaţia
- Exerciţiul didactic
- Problematizarea
- Algoritmizarea
b) Materiale şi mijloace didactice:
– Tabla
– Calculatorul
– Flipchart
– Bloc notite divers colorate
c) Metode de evaluare:
- aprecierea verbală
- notarea
RESURSE
a) Resurse materiale: calculatoare; videoproiector; teste online create cu Formularul Google;
Prezentare PowerPoint a noului conținut pregătită de profesor- ”Operații cu fișiere și
directoare”
b) Resurse spațiale: laboratorul de informatică
c) Resurse temporale: 50 minute
Prof. Cardaș Cerasela Daniela Portofoliu
Program de formare- “Informatică şi TIC pentru gimnaziu – clasa a V-a”
Page 38 of 44
Seria I, 28.09-14.10.2017
SCENARIUL DIDACTIC- Sisteme de operare
Secvențele didactice Activitatea profesorului Activitatea elevului Timp
1. Moment
organizatoric
Notarea absenţelor, asigurarea
condiţiilor didactica – materiale şi
a aspectelor de disciplină şcolară.
Pregătirea materialului didactic
necesar desfăşurării lecţiei.
Crearea climatului favorabil
desfăşurării activităţii didactice.
Elevii se pregătesc
pentru activitatea didactică. 2 min
2. Captarea atenţiei
Elevilor li se prezintă:
- definiția fișierului,
- tipuri de fișiere, (texte, imagini,
sunete, desene, pagini Web, etc.)
în funcție programul specific;
- identificarea fișierelor (nume,
extensie)
- reprezentarea grafica a unui
fișier (pictograme)
- gruparea fișierelor in dosare
(foldere)
- identificarea dosarelor(foldere-
lor)
- organizarea arborescenta a
dosarelor pe disc
- modalitatea de stocate în
anumite locaţii, pentru ca
documentele se pot pierde – la fel
ca şi hârtiile.
Elevii vizionează
prezentarea PowerPoint
pentru a putea răspunde
întrebării puse și a fi activi în
conversația ulterioară cu
profesorul.
5 min
3. Anunţarea temei
și a obiectivelor
Elevii sunt informați despre
subiectul lecției pe care o vor
desfășura: “Operaţii cu fişiere şi
foldere” și despre ce cunoștințe și
deprinderi își vor forma după
terminarea lecției.
Elevii sunt atenți la
explicațiile profesorului. 2 min
4. Dobândirea de noi
cunoştinţe
Elevii se vor loga pe contul de elev
si vor accesa materialele de
prezentare a lecției. Prezentarea
PowerPoint va cuprinde informații
despre modul cum organizează
Windows 7 fișierele și folderele,
despre elementele ferestrei unui
folder și despre operațiile cu
fișiere și foldere: creare, copiere,
mutare, ștergere, găsire,
recuperarea fișierelor și foldere-lor
Elevii vizionează materialul
primit și își notează întrebări
din conținutul vizionat, pe
care să le adreseze colegilor.
20
min
Prof. Cardaș Cerasela Daniela Portofoliu
Program de formare- “Informatică şi TIC pentru gimnaziu – clasa a V-a”
Page 39 of 44
Seria I, 28.09-14.10.2017
Secvențele didactice Activitatea profesorului Activitatea elevului Timp
șterse,redenumire. Pe parcursul
accesării materialului (prezentarea
PowerPoint) vor trebui să-și
noteze 2-3 întrebări pe care să le
pună colegilor.
5. Asigurarea
retenției și a
transferului
Se creează o hartă mentala a lecției
folosind hârtia de flipchart si bloc
notițe colorate, ce va cuprinde
noțiunile pe care elevii și le-au
însușit. Harta va fi realizată de
elevi în mod colaborativ.
Pentru fiecare noțiune adăugată în
hartă se vor adresa și 2-3 întrebări
pe care elevii și le-au notat în
momentul dobândirii noilor
cunoștințe.
Pun întrebări, răspund
întrebărilor colegilor,
lucrează în echipă pentru
completarea hărții mentale a
lecției.
8 min
6.Operaţionalizarea
cunoştinţelor
Elevii primesc o fisa de lucru
realizat de profesor
Completează testul online și
verifică rezultatul în e-mail
(profesorul evaluează și le
transmite elevilor
rezultatele).
10
min
7.Încheierea lecției
Profesorul face aprecieri asupra
comportării elevilor pe parcursul
lecţiei, asupra modului cum au
rezolvat testul. Transmite elevilor
Tema pentru acasă
Elevii ascultă cu atenție. 3 min
BIBLIOGRAFIE
„Ghidul elevilor de clasa a V-a”, 2017
Prof. Cardaș Cerasela Daniela Portofoliu
Program de formare- “Informatică şi TIC pentru gimnaziu – clasa a V-a”
Page 40 of 44
Seria I, 28.09-14.10.2017
FIŞA DE LUCRU- Sisteme de operare
Paşii pentru a muta/copia un fişier prin metoda “decupează/copiază şi inserează” –
mouse-ul:
1. selectaţi fişierul pe care doriţi să-l mutaţi sau să-l copiaţi;
2. alegeţi Edit > Cut sau efectuaţi clic pe butonul din dreapta al mouse-ului şi selectaţi
Cut din meniul care apare. Pentru copiere alegeţi Edit > Copy;
3. deschideţi directorul destinaţie;
4. efectuaţi clic pe butonul din dreapta al mouse-ului şi alegeţi Paste pentru inserarea
fişierului la destinaţie;
5. dacă fişierul există deja, va apărea căsuţa de dialog în care sunteţi întrebat dacă
doriţi înlocuirea fişierului existent cu fişierul sursă.
6. Creaţi în unitatea de disc C: un fişier cu numele „Text.doc”;
7. Copiaţi fişierul de mai sus pe desktop;
8. Redenumiţi fişierul copiat pe desktop cu numele: „Copietext.doc”;
9. Căutaţi fişierul cu numele”Text.doc”;
10. Ştergeţi fişierul „copietext.doc”, recuperaţi fişierul şters din Recycle Bin.
Prof. Cardaș Cerasela Daniela Portofoliu
Program de formare- “Informatică şi TIC pentru gimnaziu – clasa a V-a”
Page 41 of 44
Seria I, 28.09-14.10.2017
Rezolvare - FIŞA DE LUCRU- Sisteme de operare
Paşii pentru a muta sau copia un fişier prin metoda “decupează/copiază şi inserează” –
tastatura:
1. selectaţi fişierul pe care doriţi să-l mutaţi sau să-l copiaţi;
2. pentru a muta/copia fişierul menţineţi apăsate combinaţia de taste CTRL+X/CTRL+C;
3. pentru inserarea fişierului/dosarului menţineţi apăsate combinaţia de taste CTRL + V;
4. dacă fişierul există deja, va apărea căsuţa de dialog în care sunteţi întrebat dacă doriţi
înlocuirea fişierului existent cu fişierul sursă.
Paşii pentru ştergerea unui dosar sau a unui fişier:
1. selectaţi fişierul sau dosar pe care doriţi să-l ştergeţi;
2. apăsaţi tasta <Del>
3. confirmaţi ştergerea prin selectarea butonului OK din caseta de dialog apărută.
Fişierele şterse sunt păstrate în Recycle Bin, de unde pot fi recuperate, până când acesta este
golit prin opţiunea Empty Recycle Bin.
Paşii pentru căutarea unui dosar sau a unui fişier:
1. START – SEARCH/CĂUTARE;
2. tastaţi numele fişierului/dosarului căutat;
3. SEARCH/CĂUTARE;
4. tastaţi numele fişierului/dosarului căutat
Paşii pentru redenumirea unui dosar sau a unui fişier:
1. executaţi click dreapta pe dosarul/fişierul dorit;
2. RENAME/REDENUMIRE, tastaţi numele dorit.
Prof. Cardaș Cerasela Daniela Portofoliu
Program de formare- “Informatică şi TIC pentru gimnaziu – clasa a V-a”
Page 42 of 44
Seria I, 28.09-14.10.2017
Test de evaluare sumativă
- clasa a V- a
Competenţe: Recunoașterea elementelor sistemelor de operare.
Obiectivele evaluării:
- Să cunoască tipuri de sisteme de operare
- Să descrie rolul sistemului de operare
- Să recunoască tipuri de sisteme de operare
- Să descrie rolul sistemelor de operare
Prezentarea testului
Acest test poate fi utilizat în timpul lecţiei având ca scop evaluarea cunoștințelor şi aprofundarea
învăţării tipurilor și rolului sistemelor de operare.
Tipul testului: probă scrisă
Durata evaluării
Timp de lucru: 30 minute
Enunţuri:
1. “Directoarele (folder-ele) pot conţine fișiere și alte directoare numite
subdirectoare”
(1 punct)
Adevărat
Fals
2. Ce tip de software controlează alocarea resurselor în computer?
(1 punct)
a. Sistemul de operare
b. Aplicațiile software;
c. Browser-ul de internet
d. Softul de securitate.
3. Care dintre programele de mai jos sunt programe utilitare ale sistemului de
operare windows .
(1 punct)
a) Yahoo Messenger
b) Opera
c) Windows Explorer
d) PhotoShop
4. Una dintre funcțiile sistemului de operare windows este:
(1 punct)
a) Scanarea unei fotografii
Prof. Cardaș Cerasela Daniela Portofoliu
Program de formare- “Informatică şi TIC pentru gimnaziu – clasa a V-a”
Page 43 of 44
Seria I, 28.09-14.10.2017
b) Copierea unui fișier;
c) Producerea unui raport într-o bază de date
d) Comandă și gestionează execuția programelor
5. Accesarea tuturor opţiunilor oferite de sistemul de operare se face de la :
(1 punct)
a) butonul START
b) butonul ON/OFF
c) butonul de minimizare
d) bara de defilare
6. ”Componentele software sunt partea fizică a unui calculator.”
(1 punct)
Adevărat
Fals
7. Un fişier este caracterizat prin:
(1 punct)
a) Nume; extensie ;calea fişierului.
b) Nume;
c) Extensie și nume
d) Doar calea fișierului.
8. În imaginea alăturată avem patru (1 punct)
a) Pictograme ( iconițe)
b) Ferestre
c) Dosare(foldere)
d) Meniuri
9. Care din următoarele reprezintă o funcţie a sistemului de
operare? (1 punct)
a) Introducerea datelor într-o foaie de calcul;
b) Generarea unui raport într-o bază de date;
c) Gestionarea directoarelor (folders) fisierelor (files);
d) Crearea unei prezentări PowerPoint.
Oficiu : 1punct
Mult succes!
Prof. Cardaș Cerasela Daniela Portofoliu
Program de formare- “Informatică şi TIC pentru gimnaziu – clasa a V-a”
Page 44 of 44
Seria I, 28.09-14.10.2017
Test rezolvat
1-Adevarat
2-a 6-f
3-c 7-c
4-d 8-a
5-a 9-c