Upload
mihai-niculae
View
54
Download
1
Embed Size (px)
DESCRIPTION
proiect de lectie la clasa a 4 la limba si literatura romana
Citation preview
PROIECT DE LECIE
Proiect cofinanat din Fondul Social European prin Programul Operaional Sectorial pentru Dezvoltarea Resurselor Umane 2007-2013Investete n oameni!
PROIECT DE LECIENivel : IVInv: Neculae PetrutaOBIECTIVUL: Limba i literatura romnSUBIECTUL: Poziia adjectivului fa de substantiv n propoziieTIPUL LECIEI: Predare nvare
OBIECTIVE DE REFERIN:- cunoaterea prilor de vorbire care arat nsuirea substantivelor; nelegerea rolului lor n mbogirea exprimrii;
- mbogirea i activizarea vocabularului elevilor; - s integreze adecvat, n exprimarea oral proprie, elementele de construcie a comunicrii studiate;
- s utilizeze corect, n textele redactate, elementele de construcie a comunicrii studiate; - dezvoltarea creativitii i flexibilitii gndirii.OBIECTIVE OPERAIONALE:O1 s recunoasc adjectivele dintr-un text sau dintr-o enumerare de cuvinte;
O2 s realizeze ct de important e acordul dintre adjectiv i substantivul pe care-l determin;
O3 s stabileasc legtura dintre acestea, n exemplele date;
O4 s sesizeze importana adjectivelor n comunicarea scris, comparnd texte cu i fr adjective;
O5 s potriveasc adjectivele date la substantive i invers;
O6 s gseasc nsuiri opuse;
O7 s foloseasc adjectivele n exprimare, n scopul precizrii i nuanrii comunicrii.
STRATEGIA DIDACTIC:a) metode, procedee: comunicarea, explicaia, exerciiul, problematizarea, munca independent;
b) forme de organizare: frontal, pe grupe, individual;
c) material didactic: rebus, fie de lucru;d) bibliografie: - Manual de limba romn pentru clasa a IV-a,Tudora Piil i Cleopatra Mihilescu, Editura Aramis, 2006;MOMENTELE LECIEIOBIECTIVETIMPCONINUTUL INFORMAIONALSTRATEGIA DIDACTIC
ACTIVITATEA NVTORULUIACTIVITATEA ELEVILORMETODEMIJLOACE
1234567
1. Moment organizatoric3-pregtirea unui climat favorabil desfurrii orei de comunicare;Elevii i pregtesc cele necesare orei de comunicare.Conversaia
2. Verificarea temei i a cunotinelorO67-se verific tema din punct de vedere calitativ;n timp ce sunt verificate toate caietele, elevii primesc o fi pe care au de rezolvat un rebus (anex), se explic ce au de fcut.
-se verific n ce msur rebusul a fost completat;
Ce se observ c e scris pe vertical?
Ce este adjectivul?Elevii citesc tema.
Elevii primesc fie i completeaz, dup ce neleg ce au de fcut.
i reamintesc ce este adjectivul.Adjectivul
-parte de vorbire care exprim nsuiri ale fiinelor, lucrurilor, fenomenelor naturii;
-culoare, form, mrime, gust, miros.ExplicaiaConversaiaFiePlan
Rebus
3. Dirijarea nvrii
a) Captarea atenieO530Alturai cte dou adjective potrivite substantivelor:
floare . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
nori . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
ap . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
La ce numr sunt substantivele?
S schimbm numrul fiecrui substantiv nsoit de adjective.
Ce observai?floare singular;nori plural;ap singular;floare parfumat flori parfumate;nori cenuii nor cenuiu;ap limpede ape limpezi;Dac se schimb numrul substantivului se modific i forma (numrul) adjectivului.
1234567
b) Enunarea subiectului i a obiectivelorDeci, aa cum tiam din leciile trecute ntre adjectiv i substantiv exist o legtur i astzi vom nva despre poziia adjectivului fa de substantiv pentru ca nici unul dintre voi s nu fac greeli n comunicarea oral sau scris.
c) Comunicare noilor cunotine O3- se deschide manualul la pag. 62, ex. 1;
Dup ce se analizeaz ex. 1, se va scrie la tabl (iar elevi pe caiete) titlul: Poziia adjectivului fa de substantiv n propoziie.1. Li se cere elevilor s dea exemple de substantive i apoi se caut ct mai multe nsuiri pentru acestea.
2. Li se cere elevilor s sublinieze adjectivele dintr-un text dat, s citeasc textul cu i fr adjective i s spun ce constat:
Stejarul btrn i rmuros i ntindea crengile groase, cu frunze crestate. Ici, acolo, cte un plop mldios i tremura frunzele fonitoare. Poiana verde s-a mpodobit cu flori multicolore, frumoase. Psrile guree ciripesc i gzele minuscule cu aripioarele strvezii deseneaz n aerul uor linii nevzute.Elevii scriu pe caiete titlul.
Se caut exemple potrivite.Exerciiu
Explicaie
Conversaia
Plana
O53. Potrivii la adjectivele date substantivele din parantez, astfel nct s aib neles:
a) alb, rece, strlucitoare;
b) verde, ntins, umbroas;
c) albastr, nesfrit, adnc;
d) uscat, nisipos, clduros.
(deert, mare, pdure, zpad).
Le reamintete elevilor cum se acord n numr adjectivele cu substantivele pe care le determin.
Se scrie pe tabl:
Adjectivul are acelai numr ca i substantivul pe care-l determin (ale crui nsuiri le arat). Elevii rezolv exerciiile date.
Elevii scriu pe caiete.Exerciiu
Explicaie
Conversaia
Plana
O2O3Pe o plan sunt scrise versuri despre adjectiv.
Potrivii adjectivele din parantez cu substantivele:
Sunt adjectivul, cuvntul care are
Mrime, form, gust i culoare.
Sunt ghiocelul (argintai)
Pe cmpul (mprimvrii)
Laleaua (roii) mai sunt
i-(ntinii), (verzii) pmnt
Sunt norul (albi) i (trectori)
i soarele (strlucitori).
(Rotunda) mr, (gustoas), din pom,
Cules de (nelepii)om.
Am strai (aleas) de srbtori,
Pe unde trec eu semn flori,
Chiar substantivul frate-meu,
M cheam s-l ajut mereu.
Sunt (bun) i (darnic), dragii mei!
(Istei), (dorii) i (inventiv)
Sunt (renumiii) adjectiv.
Se atrage atenia asupra poziiei adjectivului fa de substantiv;
a) n faa substantivului:
Frumoasa prines
b) dup substantiv:
Prinesa frumoas
Se prezint un alt exemplu.Elevii scriu pe caiet observaia.Exerciiu
Explicaie
ConversaiaPlan
Caiete
O14. Alegei doar adjectivele din urmtoarele cuvinte: merge, blan, blnd, cuminte, ploaie, cristalin.Primesc apoi ca sarcin suplimentar, s gseasc un substantiv potrivit adjectivelor gsite i s le schimbe numrul.Elevii ncearc s gseasc doar adjectivele.
Rezolv sarcina dat.
Exemplu: rece zpad, zpezi reci.Plans
O1O2O35) Pe o plan e prezentat un nou exerciiu. Potrivii textele, citii le n gnd i dup ce descoperii titlul i autorul lecturii, cutai adjectivele i apoi substantivele pe care acestea le determin.
a) Dnu cobor treptele pridvorului cu minile n buzunar i cu umerii plecai.Toamna mprtia arome dulci i amrui,miresme stinse.Monica se tupilase dup trunchiul unui mr domnesc. (La Medeleni, dup Ionel Teodoreanu)
b) S fie numai ploaie destul i s fie toamn lung.S vezi ce porumb frumos se va face!(Culesul porumbului, dup Ion Agrbiceanu)
c) Era o pcl albstrie,dincolo de care bnuiam a exista o lume fantastic,pe care eu nc n-o cunoteam...Eu ateptam cea dinti poveste vntoreasc.(ara de dincolo de negur,dup Mihail Sadoveanu)Fragmentele fac parte din lecturile cunoscute (studiate).
Elevii identific adjectivele i apoi le subliniaz.ExerciiuPlan
O46) Ce substantive se potrivesc pentru: verde, rotunzi, dulci, proaspt, ascuite.
n timp ce la tabl se completeaz tabelul, elevii scriu pe caiete.
Pentru a cunoate gradul n care elevii i-au nsuit cunotinele, se va organiza un concurs pe rnduri:
-se mpart fie pe care vor scrie cte un reprezentant ales pe fiecare rnd.
Astfel, elevii au posibilitatea s lucreze n echip.
n timp de 7 minute, elevii au de gsit ct mai multe substantive i adjective potrivite.
Cei care rezolv sarcinile corect din punct de vedere calitativ dar i cantitativ, ctig.Elevii se organizeaz pentru concurs.
Elevii citesc fiele i sunt apreciai n funcie de corectitudinea celor scrise.
Se stabilesc ctigtorii.Conversaia
Exerciiul
Concurs
Munc independentPlan
Caiete
Fie
4. Fixarea cunotinelorO66Despre ce am nvat astzi ?
Se efectueaz urmtorul exerciiu:
- se prezint pe o plan urmtorul exerciiu:
Brnz . . . . . . . . n burduf de cine.
Vorba . . . . . . . . e srcia omului.
Paza . . . . . . . . trece primejdia . . . . . . . .
De ce e important s folosim corect adjectivele att n vorbire,ct i n scriere?Despre poziia adjectivului fa de substantiv.
Elevii au de completat cu adjectivele potrivite.
Comunicarea e mai clar, complet, frumoas.Conversaia
ExerciiulPlana
5. Tema pentru acas2 Comunic tema pentru acas.Se noteaz temaCaiete
6. Aprecieri finale2Se fac aprecieri privind participarea elevilor la ora de comunicare (sunt notai elevii).Apreciere
PAGE 1AXA PRIORITAR 2 Corelarea nvrii pe tot parcursul vieii cu piaa muncii
DOMENIUL MAJOR DE INTERVENIE 2.2. Prevenirea i corectarea prsirii timpurii a colii
Titlul proiectului: Consiliere si Oportunitati de Reintegrare si Acces Liber la educatie- CORAL