5

Click here to load reader

proiectdelectiesimturile

Embed Size (px)

Citation preview

PROIECT DE LECIE Data: 17 ianuarie 2008

Grupul colar Simion Stolnicu clasa I A

nv. Teodora Bosnea - n parteneriat cu medicul de familie Mihai Moac

Opional Educaie pentru sntate ORGANELE DE SIM

Aria curricular disciplin integratoare

Obiective cadru: 1.Utilizarea limbajului specific educaiei pentru sntate

2. Dezvoltarea unor comportamente de protejare a sntii personale i a mediului

Obiective de referin :1.1 sa identifice principalele parti ale organismului uman utiliznd termeni simpli de anatomie;2.1. sa recunoasca comportamentele sntoase si de risc;2.3. sa aplice corect normele igienico-sanitare;

2.6. sa manifeste un interes pentru aprecierea calitatii produselor, a proceselor, aspectelor mediului inconjurator

Obiective operaionale:La sfritul orei , elevii trebuie

O1- s sesizeze organele de sim O2 - s exprime verbal rolul organelor de sim

O 3 s identifice personaje din poveti cunoscute care au anumite simuri dezvoltate

O4- s numeasc organul de sim implicat n anumite situaii cel puin n 2 situaii din 5

O6- s redea prin cuvinte potrivite ceea ce vd, aud, miros, gust sau pipie

O.7 s cunoasc modaliti de protejare a sntii personale , respectiv ngrijirea ochilor, urechilor, nasului, limbii si a pielii STRATEGIITipuri de inteligene vizate:

- Inteligena lingvistica;

Inteligena logico-matematic

Inteligena muzical

Inteligena spaial

Inteligena naturalist

Inteligena kinestezic

Inteligena interpersonal.

Lecia este important deoarece pornind de la teoria inteligenelor multiple, dezvolt la elevi ncrederea n ei nii, valorificnd potenialul creator al fiecruia folosind mijloace de lucru variate elevii se simt atrai de activitate.

Resurse procedurale-conversatia, explicatia, braistorming , exercitiul, experimentul, Metode RWC.T. metode de dezghe- Gsete cuvntul!; Bingo! ; predicia ; teoria inteligenelor multiple Resurse materiale- ap, lapte,suc ; zahr, cacaval, morcov; jucrie de plu, con de brad; jucrie muzical prezentare film desene animate Harap Alb partea a doua ; prezentare CD Omul Softwarw educaional multimedia pentru copii - PitiClic Infomedia

prezentare Power Point- imagini din poveti

fise de lucru, jetoane; imagini , cri uriae , enciclopedie Resurse umane-clasa cu cei 16 elevi;

Resurse temporale- o ora de curs;

Forme de organizare- frontal, pe grupe, individual;

Bibliografie 1. Prima mea enciclopedie2 + 130 teme i ntrebri A. I. Calpertin Ed. Litera Internaional 2004

2. Educaie pentru sntate +- Ileana Dumitru i Emilia Punescu +- Ed. Carminis 2005

3. PROGRAME SCOLARE pentru disciplina optionala Educatie pentru sanatate, Editura Exclus, 2003

4. Reviste, manuale, brouri

Desfurare Moment organizatoric

Reactualizarea cunotinelor

Se amintete titlul desenului animat vizionat ora trecut dup povestea Harap Alb i personajele

Se urmrete partea a doua a filmului, n care Harap Alb ncearc s ctige fata mpratului Rou, ajutat de personajele Geril, Flmnzil, Setil, Psril (copiii au desenat personajele n ora trecut, aa cum i le-au imaginat, nainte de a vedea desenul animat ( inteligen vizual-spaial )

PREDICIE: Ce crezi c se ntmpl? Ce dovezi ai? (De ce crezi asta?)

(inteligen verbal-lingvistic)

Se creeaz o problem dup plan, pentru a calcula cte animale a mncat Flmnzil

(4 porci+2 viei+3 oi) (inteligen logico- matematic)Vor fi amintite i alte personaje (material PowerPoint sau carte uria)

fetele din povestea Fata babei i fata moului (le vedem dac sunt frumoase)

cocoul din povestea Pungua cu 2 bani ( personajele l auzeau i l urmreau)

lupul din Capra cu trei iezi (cum i-au dat seama iezii c nu era mama lor?)

Un grup de elevi - Cntec Cucuieii - se bate rimul cu palma ( inteligen muzical ritmic)

Captarea ateniei

JOC DIDACTIC : Ghici, ce e?

Experiene de recunoatere a unor obiecte folosind ali analizatori, i nu ochii (care vor fi nchii):

Copiii vor gusta late, suc, ciocolat, mslin, cacaval

Copiii vor mirosi spirt, deodorant, ceap

Copiii vor pipi o jucrie de plu, un crlig, un con de brad, o lingur

(inteligen corporal-kinestezic)

Copiii vor auzi o melodie la pian, jucria muzical

Concluzie: Cum poi stabili dac ........

a) O floare are un miros plcut?

b) Un mr este dulce sau acru?

c) Un ceai este cald sau rece ?

d) Un aspirator funcioneaz ?

e) O hain este uscat sau umed ?

Prezentarea titlului leciei Cele 5 simuri

Dirijarea nvrii:

Prezentarte disc OMUL

ORGANELE DE SIM- prezentare general

Joc didactic Ce organ de sim folosim .....

Retenia i transferul :

Ex-joc la tabl - folosim mai multe organe de sim odat ex: pine, cel, tren

Scriu: liliac, leu gsesc imaginea potrivit (aleg ntre floare i animal, dac vreau s l miros, sau ntre animal i bancnot , dac vreau s l in n buzunar)

Ce organ de sim este mai dezvoltat? Bufni, lup, pisic, iepure, cine (inteligen naturist)

Si oamenii au unele organe de sim mai dezvoltate

DOCTORUL NE SFTUIETE !

(Medicul de familie va atrage atenia asupra importanei organelor de sim i i va sftui pe elevi cum s le protejeze)Evaluare Rezolvarea fiei - obinere de feed-back (se rezolv fia oral)

Se observ fia Omul fr chip se discut, apoi elevii privesc cele 3 variante propuse i aleg chipul omului ru , motivnd (inteligen interpersonal), apoi aleg din fia a doua chipul care corespunde strii lor sufleteti , motivnd (inteligen intrapersonal)