Upload
edward-cheong
View
49
Download
0
Embed Size (px)
DESCRIPTION
RPH
Citation preview
Rancangan Pengajaran Harian Mata pelajaran:Bahasa MalaysiaTarikh/Hari
:8. 11. 2013 /Jumaat
Tahun
:3 Hebat
Bil Murid
:30 orangMasa
:8.30-9.30 pagiTema
:KemasyarakatanTajuk
:Kisah Sang Buaya dan Sang KerbauStandard KandunganStandard Pembelajaran
1.5 Bercerita dan menceritakan sesuatu perkara semula dengan tepat dengan menggunakan sebutan yang jelas dan intonasi yang betul.
1.5.1 Bercerita tentang sesuatu perkara dengan tepat, sebutan yang jelas dan intonasi yang betul menggunakan ayat tunggal dan ayat majmuk dengan betul.
Objektif: Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini murid-murid dapat:
1. menceritakan kisah Sang Buaya dan Sang Kerbau dengan sebutan, nada dan intonasi yang sesuai menggunakan ayat majmuk dengan betul.
2. Membuat lakonan spontan menggunakan ayat majmuk dengan betul.Pengetahuan sedia ada: Murid pernah mendengar atau menonton cerita haiwan. Sistem bahasa: tatabahasa:Ayat tunggal dan ayat majmuk kosa kata:Rezeki, menipu, bijakPengisian kurikulum/ Elemen merentas kurikulum
Ilmu
:Dunia Muzik, Pendidikan Moral, Pendidikan Seni Visual Nilai murni:Baik budi, hormat menghormati dan belas kasihan Pendidikan alam sekitar : Sayangi alam sekitar Teknologi maklumat dan komunikasi :Audio visual (Tayangan video dan rakaman lagu) Patriotisme dan kewarganegaraan :Cintakan kedamaian Peraturan sosiobudaya
:Kacang lupakan kulit Kreativiti dan inovasi
:Penghasilan peta buih Keusahawanan
:Penawaran khidmat nasihatKepelbagaian kaedah dan teknik:
Kemahiran berfikir
:Idea untuk menghasilkan peta buih Kecerdasan pelbagai
:Verbal linguistik Kemahiran belajar cara belajar :Mencari bahan Pembelajaran kontekstual :Hubung kait kisah Sang Buaya dan Sang Kerbau dengan kehidupan sendiriBahan Bantu Belajar:
BilJenisJumlah
1Komputer riba1
2LCD1
3Seni kata lagu20
4Gambar tunggal1
5Video Sang Kancil dan buaya4
6Kad arahan6
7Lembaran kerja 5
8Borang rekod penilaian
i. Membaca ayat tunggalii. Permainan bahasa4
Pengetahuan sedia ada: Murid pernah mendengar atau menonton cerita haiwan.
Langkah dan MasaIsi pelajaranAktiviti pengajaran dan pembelajaranCatatan
Set induksi ( 5 minit)
Tayangan video mengenai haiwan.Guru bersoal jawab darihal gambarBBB
Tayangan video
Langkah 1 ( 10 minit)
Lagu Sang Buaya dan Kerbau (Lampiran 1)Soalan
1. Bagaimanakah cara kerbau membantu buaya?
2. Mengapakah Sang Buaya menggigit kaki kerbau?
3. Apakah yang terjadi kepada Sang kerbau selepas itu?1. Murid melihat lirik lagu Sang Buaya dan Kerbau.
2. Murid mendengar guru menyanyikan lagu Sang Buaya dan Kerbau.
3. Murid dan guru menyanyikan lagu itu bersama-sama.
4. Murid menjawab soalan guru berkaitan lagu yang dinyanyikan tadi.
BBBSeni kata lagu
Ilmu : Penerapan Dunia Muzik
Langkah 2 ( 15 minit)
Video Kisah Sang Buaya dan Kerbau.(Rujuk Video Sang Kancil dan buaya youtube) 1. Murid menonton video Sang Buaya dan Kerbau.
2. Murid bersoal jawab dengan guru tentang video yang ditonton.
3. Murid menceritakan semula berdasarkan gambar bersiri(slide) dengan menggunakan ayat majmuk.4. Setiap murid bersoal jawab dalam kumpulan mengenai watak haiwan yang dilihat.
Teknologi maklumat: : LCD/audio visual
Teknik:
Soal jawab
Perbincangan kumpulan
Ilmu : Pendidikan Seni Visual
Nilai:
baik budi, hormat menghormati dan belas kasihan
Langkah 3 ( 15 minit)
Cerita Sang Kerbau dan Sang Buaya secara lakonan spontan.
1. Setiap murid dalam kumpulan diberikan nombor satu hingga empat mengikut watak yang terdapat dalam cerita.
2. Setiap kumpulan diminta berbincang mengenai perwatakan haiwan mengikut kumpulan masing-masing.4. Setiap murid diminta membuat lakonan secara spontan.
Perbincangan kumpulan
Penilaian : Isi markah ikut rubrik yang disediakan.
Tatabahasa :
Ayat tunggal
Ayat majmuk
Langkah 4 (10 minit)
Perwatakan haiwan
-Buaya
-Kerbau
-Kancil
-Dahan1. Murid diberikan kertas A4.
2. Setiap kumpulan murid diminta berbincang dan melengkapkan peta buih berdasarkan perwatakan haiwan mengikut kumpulan yang diberi.
3. Hasil perbincangan semua kumpulan dipamerkan di hadapan kelas.
4. Wakil murid menerangkan mengenai perwatakan haiwan dengan menggunakan ayat tunggal dan ayat majmuk yang sesuai.
5. Murid-murid lain bersoal jawab mengenai hasil pembentangan.
Pendekatan koperatif
(Rujuk internet : one stay, three stray)
Terjemahan : Seorang tunggu, tiga bergerak)
Penutup (5 minit)
Kognitif:
Rumusan isi pelajaran
Sosial:
Nyanyian lagu Kisah Sang Buaya dan Sang Kerbau1. 1. Murid dan guru merumuskan isi pelajaran pada hari ini.
2. Murid menyanyikan sambungan lagu Kisah Sang Buaya dan Sang Kerbau.
LAMPIRAN
(Lagu set induksi)
Kisah Sang Buaya dan Sang Kerbau(Ikut melodi Nenek-nenek si Bongkok Tiga)
Wahai kawan mari dengarkan
Kisah Sang Buaya dan Sang KerbauCerita haiwan di dalam hutan
Sangat menarik jadikan panduan
Kisah bermula suatu hari
Sang Kerbau berjalan mencari makan
Meragut rumput mengisi perut
Di tepi sungai yang banyak rumputtolongtolong.
Siapa tusiapa tu
Terdengar suara meminta tolong
Sang Kerbau pantas mahu menolong
Buaya ditimpa dahan yang condongDahan diangkat dengan tanduknya
Wahai Sang Buaya sabar dahulu
Akan kuangkat dahan kayu
Lepaslah buaya hilanglah bencanaKaki Sang kerbau digigit segera
Wahai Sang Buaya apa dah jadi
tolong lepaskan kakiku ini
Inikah cara membalas budi
Aku menolong seikhlas hati
Wahai kerbau engkau rezeki
Aku tak makan sejak dari pagi
Bukan tak mahu membalas budiPerut yang lapar perlu diisi
Lagu Penutup (Sila reka sendiri)****Masukkan watak Sang Kancil sebagai perunding khidmat nasihat
4