RPH DST THN 2- 5.1.5 - 5.18

Embed Size (px)

Citation preview

  • 8/3/2019 RPH DST THN 2- 5.1.5 - 5.18

    1/8

    RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

    DUNIA SAINS DAN TEKNOLOGI TAHUN 2

    Tarikh : 20 Oktober 2011

    Hari : Khamis

    Kelas : 2 Bestari

    Tema : Teknologi dan Kehidupan Lestari

    Tajuk : Asas Teknologi

    Masa : 2 waktu ( 60 minit )

    Standard Pembelajaran : 5.1.5 , 5.1.6 , 5.1.7 dan 5.1.8

    Objektif Pembelajaran :

    Pada akhir pembelajaran dan pengajaran, murid dapat : -

    i. Melakarkan hasil binaan model kereta menggunakan bentuk asas.

    ii. Menceritakan hasil binaan model kereta secara lisan.

    iii. Membuka hasil binaan model kereta mengikut urutan.

    iv. Menyimpan komponen model kereta yang telah dibuka ke bekas penyimpanan.

    EMK : Nilai Murni.

    BAHAN BANTU BELAJAR : Model kereta dan manual, komputer riba dan LCD.

    Aktiviti Pembelajaran dan Pengajaran :

    FASA CADANGAN AKTIVITI CADANGAN KOMUNIKASI

    SET INDUKSI(5 MINIT)

    1. Guru menunjukan klipvideo animasimengenai kereta.

    2. Guru bersoal jawabdengan murid

    3. Guru mengaitkan tajuklagu dengan isipelajaran yang akandiajarkan.

    Guru : Apa yang kamu dapatlihat dalam klip video animasisebentar tadi?

    Murid : Kereta cikgu.

    http://opt/scribd/conversion/tmp/scratch6242/Cars%20Movie%20Soundtrack%20(Sheryl%20Crow%20-%20Real%20Gone).mp4http://opt/scribd/conversion/tmp/scratch6242/Cars%20Movie%20Soundtrack%20(Sheryl%20Crow%20-%20Real%20Gone).mp4http://opt/scribd/conversion/tmp/scratch6242/Cars%20Movie%20Soundtrack%20(Sheryl%20Crow%20-%20Real%20Gone).mp4http://opt/scribd/conversion/tmp/scratch6242/Cars%20Movie%20Soundtrack%20(Sheryl%20Crow%20-%20Real%20Gone).mp4
  • 8/3/2019 RPH DST THN 2- 5.1.5 - 5.18

    2/8

    AKTIVITI 1(20 minit)

    B4D6E2

    (Lembaran Kerja A)

    B6D8E1(Lembaran Kerja Lisan)

    1. Guru menunjukkan

    sebuah model kereta

    yang telah dipasang.

    2. Murid diminta

    melakarkan modelkereta seperti yang

    ditunjukkan oleh guru

    dengan menggunakan

    bentuk asas.

    3. Murid dimintamenceritakan tentangmodel kereta danlakaran yang telah

    dibuat secara lisan.

    Guru: Apakah benda yangcikgu pegang ini?

    Murid: Kereta mainan cikgu.

    Guru: Bolehkah kamulakarkan model kereta ini?

    Guru: Bolehkah kamuceritakan serba sedikit tentangmodel kereta ini?

    AKTIVITI 2(20 minit)

    B6D2E1(Lembaran Kerja B)

    1. Murid dibahagikankepada 4 kumpulan.

    2. Setiap kumpulandibekalkan sebuahmodel yang telah siapdipasang bersamamanual.

    3. Setiap kumpulandikehendaki membukakomponen model keretamengikut urutanberpandukan manualbergambar.

    4. Guru memberibimbingan kepadakumpulan yang lemah.

    AKTIVITI 3(10 minit)

    B6D2E2

    1. Setiap kumpulandiminta menyimpansemua komponen yangtelah dibuka ke bekaspenyimpan.

    2. Guru memberibimbingan kepadakumpulan yang lemah.

  • 8/3/2019 RPH DST THN 2- 5.1.5 - 5.18

    3/8

    PENUTUP(5 minit)

    1. Guru merumuskan isipelajaran dan bersoaljawab bersama murid.

    2. Murid dimintamenyanyikan lagu

    Kereta Kecil bersamaguru dengan iringanmuzik.

    Guru: Apa yang telah kamupelajari pada hari ini?

    Murid: Melukis, bercerita,membuka dan menyimpankomponen model kereta.

    Guru: Kesimpulannya, padahari ini kita telah mempelajarimengenai melakar,menceritakan, membuka danmenyimpan komponen modelkereta.

    PENTAKSIRAN : Murid membuat1. Lembaran Kerja A2. Lembaran Kerja B

    3. Lembaran Kerja Lisan

    PEMULIHAN :

    PENGAYAAN :

    REFLEKSI:

    Kumpulan 14:

    http://opt/scribd/conversion/tmp/scratch6242/Bapaku%20Pulang%20Dari%20Kota%20-%20Kereta%20Kecil%20Warna%20Merah.mp4http://opt/scribd/conversion/tmp/scratch6242/Bapaku%20Pulang%20Dari%20Kota%20-%20Kereta%20Kecil%20Warna%20Merah.mp4http://opt/scribd/conversion/tmp/scratch6242/Bapaku%20Pulang%20Dari%20Kota%20-%20Kereta%20Kecil%20Warna%20Merah.mp4
  • 8/3/2019 RPH DST THN 2- 5.1.5 - 5.18

    4/8

    Lirik Lagu

    Kereta Kecil

    Bapaku Pulang Dari Kota

    Bapaku Belikan Kereta

    Kereta Kecil Warna MerahBoleh Ku Bawa Ke Sekolah

    Pon, Pon, Pon, Pon, Pon,

    Pon, Pon, Pon, Pon

    Kereta Kecil Ku Berbunyi

    Marilah Adik Mari Naik

    Boleh Ku Bawa Jumpa Nenek

  • 8/3/2019 RPH DST THN 2- 5.1.5 - 5.18

    5/8

    Kod Evidens : B4D6E2

    Nama: ____________________________ Tarikh :_____________

    Kelas : ____________________________

    LAKARAN HASIL BINAAN

    Lakarkan model kereta yang kamu lihat dengan menggunakan bentuk-bentuk asas di dalam kotak di bawah.

  • 8/3/2019 RPH DST THN 2- 5.1.5 - 5.18

    6/8

    Kod Evidens : B5D8E1

    Nama: ____________________________ Tarikh :_____________

    Kelas : ____________________________

    Soalan lisan.

    1.Apakah benda yang cikgu pegang ini?

    2. Apakah warna model kereta ini?

    3. Apakah bentuk-bentuk asas yang terdapat pada model ini?

    4. Apakah bahan yang yang digunakan untuk membina model kereta

    ini?

    5. Berapakah komponen untuk membina model kereta ini?

  • 8/3/2019 RPH DST THN 2- 5.1.5 - 5.18

    7/8

    Kod Eviden : B6D2E1

    Nama : ______________________________ Tarikh :

    ______________

    Kelas : ______________________________

    Nomborkan cara membuka komponen model kereta di bawah mengikut urutan

    yang betul.

    Komponen Urutan Komponen Urutan

    Contoh :

    1

  • 8/3/2019 RPH DST THN 2- 5.1.5 - 5.18

    8/8