Upload
cik-petir
View
775
Download
2
Embed Size (px)
Citation preview
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU
Tarikh / Masa : 4 September 11.50 – 12.50 pagi (Khamis)
Mata Pelajaran : Bahasa Melayu
Tahun : 4 Cerdik
Bilangan Murid : 33 orang
Tema :Keajaiban Alam
Tajuk : “Pegaga”
Hasil Pembelajaran
Fokus Utama
5.1 Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul dan
memahami perkara yang dibaca.
Aras 2
i) Membaca dan memahami pelbagai jenis ayat dengan memberikan penekanan
pada intonasi berdasarkan tanda baca.
Fokus sampingan
3.1 Menyampaikan maklumat tentang sesuatu perkara atau tajuk menggunakan kata, Istilah,
frasa, struktur ayat yang betul dan laras bahasa yang sesuai.
Aras 1
i) Mengumpulkan dan menyusun isi penting daripada sesuatu topik yang
dibincangkan.
9.2 Mengenal pasti maklumat dan mencatat nota daripada bahan yang didengar dan dibaca.
Aras 2
i) Mencatat nota dalam bentuk grafik.
Objektif Pelajaran
Pada akhir pelajaran ini murid dapat :
1. Membaca dan memahami sekurang-kurangnya 2 daripada 3 jenis ayat berdasarkan tajuk
”Pegaga” dengan memberikan penekanan pada intonasi berdasarkan tanda baca.
2. Mengumpulkan dan menyusun sekurang-kurangnya 4 daripada 5 isi penting berdasarkan
topik pada tajuk ”Pegaga”.
3. Mencatat sekurang-kurangnya 4 daripada 5 nota ke dalam bentuk grafik berdasarkan
tajuk ”Pegaga”.
Sistem Bahasa
Tatabahasa : Kata seru (eh, oh, wah, amboi, hai)
Pengisian kurikulum:
a. Ilmu : Kajian Tempatan, Sains, Pendidikan kesihatan
b. Nilai Murni : Bekerjasama, kesyukuran, kerajinan
c. Kemahiran Bernilai Tambah :
i. Kecerdasan Pelbagai: Verbal Lingusitik,Kinestatik,Intrapersonal,interpersonalii. Kemahiran Berfikir : menilai,meneliti,menjana idea,mengkategorikaniii. Kemahiran Belajar Belajar Cara Belajar: Membaca, mencatat, menulis
Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah makan daun pegaga dan membaca serta
mengetahui tentang khasiat pegaga
Bahan Bantu Mengajar : Komputer riba, LCD, Speaker, lembaran kerja, teks dalam bentuk
dialog, bahan maujud
Langkah/
Masa
Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran &
Pembelajaran
Catatan
Set Induksi
5 minit
-Bahan maujud
-daun ubi
-daun pokok bunga raya
-Murid meneka jenis daun
yang ditunjukan kepada
mereka
-Murid diminta menyatakan
kegunaan daun tersebut
Contohnya
Daun ubi-
Daun pokok bunga raya-
demam/mengurangkan haba
-Murid diminta menyatakan
daun yang boleh dibuat ubat
-lidah buaya
-pegaga
-Murid-murid mengaitkan
tajuk P&P iaitu“Pegaga”
Kemahiran Befikir :
-Menjana idea
-Meneliti
-Menilai
Kecerdasan
Pelbagai:
-Verbal linguistik
Nilai
-Kesyukuran
Langkah 1
20 minit
Teks berbentuk dialog
bertajuk ”Pegaga”
(rujuk lampiran)
-Murid diarahkan untuk
membaca teks secara individu
dengan memberikan
penekanan pada intonasi
berdasarkan tanda baca yang
terdapat di dalam teks
-Murid diarahkan membaca
mengikut kumpulan
Saiful-Murid lelaki
Nadia-Murid perempuan
-Murid-murid dan guru
berbincang sekiranya terdapat
perkataan yang kurang
difahami
Kemahiran Berfikir
-Meneliti
-Menilai
Kemahiran Belajar
Cara Belajar
-Membaca
-Mencatat
Nilai
-Keberanian
-Kerjasama
Langkah 2
10 minit
Teks berbentuk dialog
bertajuk ”Pegaga”
(rujuk lampiran)
-Murid diminta untuk
menyatakan isi yang
terkandung di dalam teks
a) Kebaikan/khasiat pegaga
-mengubati cirit-birit
-mengubati demam
-sakit bawasir
-buah pinggang
-luka dan penyakit kulit
b)Watak yang terlibat
-Saiful dan Nadia
c)Cara penggunaan daun
pegaga
-minuman jus/air perahan daun
pegaga
-ulam/lauk
-merawat luka
Kemahiran Belajar
Cara Belajar:
-menulis
Kecergasan pelbagai
-Interpersonal
-Intrapersonal
Nilai
-Kerjasama
Langkah 3
10 minit
Teks berbentuk dialog
bertajuk ”Pegaga”
(rujuk lampiran)
Lembaran kerja
Kertas sebak
-Murid di arahkan membentuk
kumpulan dan diminta
memindahkan fakta ke dalam
bentuk grafik pada kertas
sebak
Contoh:
-Murid diminta menunjukkan
hasil kerja kumpulan masing-
masing
-Murid memindahkan fakta
tentang kebaikan pegaga ke
dalam latihan bertulis
Kemahiran Belajar
-Menulis
-Membaca
Kecerdasan
Pelbagai:
-Verbal linguistik
-Intrapersonal
-Interpersonal
Kemahiran Berfikir
-Menjana idea
Nilai
-bekerjasama
Langkah 4
10 minit
Teks berbentuk dialog
bertajuk ”Pegaga”
(rujuk lampiran)
Sistem bahasa
-Kata Seru
-Eh
-Oh
-Wah
-Amboi
-Cis
Pengayaan dan
pemulihan
Lembaran kerja
-Murid diarahkan
mengenalpasti dan
menyenaraikan Kata Seru yang
terdapat dalam teks
-Murid memberi contoh lain
untuk kata seru yang mereka
tahu
-Murid-murid membuat latihan
mengisi tempat kosong dengan
kata seru yang sesuai
-Murid pemulihan membuat
latihan melengkapkan
perkataan berdasarkan gambar
dan mengisi tempat kosong
Kemahiran belajar
cara belajar
-Menulis
-Membaca
Kemahiran berfikir
-Meneliti
-Menjana idea
-Mengkategorikan
Kebaikan pegaga
Permainan bahasa -Murid diminta membina
perkataan daripada
”KEBAIKAN PEGAGA”
Penutup
5 minit
Penutup kognitif
Tayangan video bertajuk
”Pegaga”
-Murid menonoton tayangan
yang disediakan oleh guru
berkaitan tajuk ”Pegaga”
-Murid dan guru bersama-sama
membuat kesimpulan P&P
Kemahiran berfikir
-menjana idea
-menilai
Nilai
-Kesyukuran