8
TAJUK 6.0 Menyediakan sajian MASA 12.05 tgh hari – 1.05 ptg (60 minit) TARIKH 9 Ogos 2015 KELAS 5 Gigih STANDARD KANDUNGAN 6.3 Menghias dan membungkus makanan. STANDARD PEMBELAJARAN 6.3.1 Menyatakan bahan hiasan seperti aising, coklat urai, jem dan kelapa parut kering. 6.3.2 Menyatakan jenis pembungkus makanan seperti bekas plastik dan kertas pembungkus. 6.3.3. Menyatakan maklumat pada lebel pembungkus makanan iaitu, jenama, nama makanan, kandungan, tanda harga, tanda halal, berat dan tarikh luput. OBJEKTIF PEMBELAJARAN Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat : 1. Mengenali bahan hiasan seperti aising, coklat urai, jem dan kelapa parut kering 2. Menyatakan maklumat yang terdapat pada label pembungkus makanan 3. Menghasilkan kotak pembungkus makanan KEMAHIRAN 1. Memilih satu menu sarapan atau minum petang yang digemari oleh murid 2. Mengira anggaran kos bahan bagi menu yang telah dipilih 3. Menghasilkan kad menu mengikuti kreativiti murid. ELEMEN MERENTAS KURIKULUM 1. Keusahawanan : EK 4: Menghasilkan produk berasaskan pengetahuan 2. Kreativiti dan inovatif : Berfikiran kritis 3. Nilai Murni : Menepati masa. ketelusan, bekerjasama, kesabaran,kebersihan

rph rbt tahun 5

Embed Size (px)

DESCRIPTION

kssr

Citation preview

Page 1: rph rbt tahun 5

TAJUK 6.0 Menyediakan sajian

MASA 12.05 tgh hari – 1.05 ptg (60 minit)

TARIKH 9 Ogos 2015

KELAS 5 Gigih

STANDARD KANDUNGAN 6.3 Menghias dan membungkus makanan.

STANDARD PEMBELAJARAN6.3.1 Menyatakan bahan hiasan seperti aising, coklat urai, jem dan kelapa parut kering.6.3.2 Menyatakan jenis pembungkus makanan seperti bekas plastik dan kertas

pembungkus.6.3.3. Menyatakan maklumat pada lebel pembungkus makanan iaitu, jenama, nama makanan, kandungan, tanda harga, tanda halal, berat dan tarikh luput.

OBJEKTIF PEMBELAJARAN

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :

1. Mengenali bahan hiasan seperti aising, coklat urai, jem dan kelapa parut kering 2. Menyatakan maklumat yang terdapat pada label pembungkus makanan3. Menghasilkan kotak pembungkus makanan

KEMAHIRAN1. Memilih satu menu sarapan atau minum petang yang digemari oleh murid2. Mengira anggaran kos bahan bagi menu yang telah dipilih3. Menghasilkan kad menu mengikuti kreativiti murid.

ELEMEN MERENTAS KURIKULUM

1. Keusahawanan : EK 4:

Menghasilkan produk berasaskan pengetahuan

2. Kreativiti dan inovatif : Berfikiran kritis

3. Nilai Murni : Menepati masa. ketelusan, bekerjasama, kesabaran,kebersihan

PENGETAHUAN SEDIA ADA Murid telah melihat pelbagai jenis kotak pembungkus makanan di kedai.

BAHAN BANTU MENGAJAR1. Tayangan slaid bahan hiasan dan label pembungkus makanan2. Kotak pembungkus makanan3. Lembaran kerja

ISI PELAJARAN AKTIVITI P&P CATATAN

Page 2: rph rbt tahun 5

LANGKAH

MASA

SET INDUKSI(5 MINIT)

Tayangan video hiasan makanan

1. Guru menayangkan

video hiasan

makanan.

2. Murid-murid

diminta untuk

menjawab soalan

yang diajukan oleh

guru berdasarkan

tayangan gambar

dan mengaitkan

jawapan murid

dengan tajuk

pelajaran hari itu.

NILAI: Tekun

KB:Menghubungkait

BBM:

LCD Video

Page 3: rph rbt tahun 5

LANGKAH 1(10 MINIT)

Tayangan slaid bahan-bahan hiasan dan pembungkus

makanan

Penerangan :

Mengenal pasti jenis-jenis bahan hiasan makanan

Menyatakan dan mengenalpasti maklumat yang

terdapat pada label makanan.

1. Guru menayangan

slaid pembentangan

kepada murid-murid.

2. Murid-murid diberi

pendedahan mengenai

bahan-bahan hiasan

makanan dan melihat

contoh pembungkus

makanan.

3. Guru membimbing

murid mengenalpasti

bahan hiasan dan

pembungkus yang

sesuai dengan jenis

makanan.

4. Murid menyatakan

maklumat yang

terdapat pada label

pembungkus

makanan.

NILAI: Tekun & Kerjasama

BBM : Slaid pembentangan, komputer, dan LCD

Page 4: rph rbt tahun 5

LANGKAH 2(25 MINIT)

Murid membuat dan menghias pembungkus makanan.

Aktiviti murid :

Menghasilkan kotak pembungkus makanan dengan

kreativiti tersendiri.

1. Murid dibahagikan

kepada 6 kumpulan.

2. Guru menerangkan

cara-cara untuk

membuat kotak

pembungkus

makanan.

3. Murid menyediakan

bahan yang

diperlukan.

4. Murid menghasilkan

kotak pembungkus

makanan.

5. Murid menghias kotak

pembungkus makanan

dengan kreativiti

masing-masing.

NILAI : Tekun, kebersihan & kerjasama

KB: Mengaplikasi teori & menghubungkait

BBM:

Kertas keras

LANGKAH 3(15 MINIT)

Menyediakan label makanan

Aktiviti murid :

Murid menghasilkan label pembungkus makanan

1. Murid diminta untuk

duduk di dalam

kumpulan masing-

masing.

2. Ketua kumpulan

diminta untuk

mengambil bahan-

NILAI : Tekun

KB :Menghubungkait & menyelesaikan masalah

BBM:

Page 5: rph rbt tahun 5

.

bahan yang

diperlukan.

3. Murid membuat label

makanan dengan

bimbinngan guru untuk

kegunaan

pembelajaran pada

minggu hadapan.

Kertas A4Kotak pembungkus makanan

PENUTUP(5 MINIT)

Penilaian ringkas

Rumusan isi pelajaran

Guru melakukan

penilaian ringkas

dan merumuskan

isi pelajaran

dengan

melakukan sesi

soal jawab

ABM/BBM:a) Lembaran kerja

Kaedah: Soal jawab

Page 6: rph rbt tahun 5

Tindakan susulan mengenai

peralatan yang

digunakan dan

jenis mata jahitan

yang telah

dipelajari pada

hari ini.

Guru membuat

tindakan susulan

dengan memberi

lembaran kerja

kepada murid-

murid untuk

disiapkan di

rumah.

Refleksi sebelum:_________________________________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________________________________

Refleksi selepas:

Page 7: rph rbt tahun 5

_________________________________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________________________________

Ulasan guru pembimbing:

_________________________________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________