RPH Tahun Satu

Embed Size (px)

Citation preview

  • 8/14/2019 RPH Tahun Satu

    1/50

    JENIS TEMA :

    PERSEKITARAN ALAM SEMULAJADI

    TEMA :

    BETIK

    RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

    TAHUN SATU

  • 8/14/2019 RPH Tahun Satu

    2/50

    Class : 1 Merak

    Theme : Nature (World of Knowledge)

    Topic : The Papaya Plant

    Skills :

    3.5.1 Understand the meaning of words by looking at the picture

    clues

    4.4.2 Complete simple instructions, description, rhymes and other

    texts with the missing words.

  • 8/14/2019 RPH Tahun Satu

    3/50

    Learning Outcomes: By the end of the lessons, pupils will be able to:

    1. Listen and read a text using correct pronunciation.

    2. Identify the different parts of plants correctly.

    3. Match the words to the given pictures accurately.

    Moral Value:

    1. Taking care of plants.

    2. Being kind to the nature.

    Stages/Time Process & Procedures Aids

    Set Induction

    5 minutes

    -Teacher brings a plastic bag.

    -Teacher gives the clues.

    - Pupils smell and name the

    fruits.

    fruits

  • 8/14/2019 RPH Tahun Satu

    4/50

    Stages/Time Process & Procedures Aids

    Shared Reading

    15 minutes

    - Teacher presents the lesson (read

    a text about a papaya twice),

    pupils listen.

    - Pupils read individually/ as a

    whole, guided by the teacher.

    - Teacher explains about the

    text and meaning of somenew words found in the text.

    Reading Chart

  • 8/14/2019 RPH Tahun Satu

    5/50

    This is a papaya plant.

    It has big leaves.

    It has a soft trunk.

    It has long roots.

    It has many fruits.

  • 8/14/2019 RPH Tahun Satu

    6/50

    Stages/Time Process & Procedures Aids

    Pre-Writing

    10 minutes

    - Teacher guides pupils to name

    the parts of the papaya plant.

    - Teacher distributes a picture.

    - Pupils label the parts of the

    papaya plant.

    Worksheet

  • 8/14/2019 RPH Tahun Satu

    7/50

    Label the parts of the

    papaya plant.

    leaves

    trunk

    fruits

    roots

    l _ _ _ _ _

    f_ _ _ _ _ t _ _ _ _

    r _ _ _ _

  • 8/14/2019 RPH Tahun Satu

    8/50

    Stages/Time Process & Procedures Aids

    While writing

    10 minutes

    - Teacher distributes 5 flip papers.

    - Pupils fill in the blanks with the

    correct words.

    - Pupils present their products.

    - Teacher checks pupils work.

    leaves

    trunk

    fruits

    roots

  • 8/14/2019 RPH Tahun Satu

    9/50

    Stages/Time Process & Procedures Aids

    Post Writing

    10 minutes

    - Copying correctly

    Conclusion

    10 minutes

    - Pupils repeat the parts of the

    papaya plant.

  • 8/14/2019 RPH Tahun Satu

    10/50

    Fill in the blanks with the correct answers.

    papaya leaves trunk fruits roots

    1.This is a _______ plant.

    2.It has big _______.

    3.

    It has a soft _______.

    4.It has long _______.

    5.It has many _______.

  • 8/14/2019 RPH Tahun Satu

    11/50

    Kelas : 1 Merak

    Tema : Persekitaran-Alam Semulajadi

    Topik : Betik

    Bidang :

    Membaca kalimah dan ayat pendek pelbagai baris.

    Membaca doa dengan betul.

  • 8/14/2019 RPH Tahun Satu

    12/50

    Hasil Pembelajaran: Pada akhir pengajaran, diharapkan murid dapat:

    1. Membaca dengan betul kalimah dan ayat pendek yang

    mengandungi pelbagai baris.

    2. Menulis kalimah dengan betul.

    Nilai Murni:

    1. Mensyukuri ciptaan Tuhan.

    2. Kepentingan menjaga kebersihan.

  • 8/14/2019 RPH Tahun Satu

    13/50

    Langkah Perkembangan Aktiviti Bahan Bantu

    Set Induksi

    8 minit

    - Permainan mencantum kad-kad

    gambar.

    - Murid menamakan buah-buahan

    berdasarkan

    gambar.

    Kad gambar

    Mendengar

    Dan Bertutur

    7 minit

    - Soal-jawab tentang buah-buahan

    kegemaran.

    - Nama, warna dan rasa.

  • 8/14/2019 RPH Tahun Satu

    14/50

    Langkah Perkembangan Aktiviti Bahan Bantu

    - Di mana boleh

    mendapatkannya?

    Pra Baca

    10 minit

    - Guru menayangkan slaid

    kalimah dan doa.

    - Mengecam dan menyebut nama

    huruf.

    - Mengenal dan menamakan baris.

    Slaid

  • 8/14/2019 RPH Tahun Satu

    15/50

  • 8/14/2019 RPH Tahun Satu

    16/50

    Langkah Perkembangan Aktiviti Bahan Bantu

    Memupuk Minat

    Membaca

    10 minit

    - Membaca bersama guru.

    - Guru membaca dan diikuti

    murid.

    - Guru menerangkan makna

    kalimah dan doa-doa yang

    dibaca.

  • 8/14/2019 RPH Tahun Satu

    17/50

    Langkah Perkembangan Aktiviti Bahan Bantu

    Pra Tulis

    5 minit

    - Soal-jawab berdasarkan gambar.

    - Memadankan kalimah dengan

    gambar.

    Kad gambar

    Kad perkataan

    Awal Tulisan

    10 minit

    - Memadankan keratan kalimah

    dengan jawapan.

    - Menyalin kalimah dengan betul.

    Lembaran Kerja

  • 8/14/2019 RPH Tahun Satu

    18/50

    Padankan kalimah dengan gambar yang betul.Persediaan Sebelum Makan.

    http://i.ehow.com/images/ehows/steps/cutpapaya_1L.jpg
  • 8/14/2019 RPH Tahun Satu

    19/50

    Langkah Perkembangan Aktiviti Bahan Bantu

    Penutup

    10 minit

    - Membaca doa sebelum dan

    sesudah makan secara individu

    dan berkumpulan.

  • 8/14/2019 RPH Tahun Satu

    20/50

    Baca Doa Sebelum dan Sesudah Makan.

  • 8/14/2019 RPH Tahun Satu

    21/50

    Class : 1 Merpati

    Theme : Nature

    Topic : How to Grow a Papaya Plant

    Skills :

    1.5 To link eating good foods with good health.

    3.3 That plants grow.

  • 8/14/2019 RPH Tahun Satu

    22/50

    Learning Outcomes: By the end of the lessons, pupils will be able to:

    1. Identify the healthy food.

    2. State the steps to grow the papaya plant.

    3. Match the words to the given pictures accurately.

    Moral Value:

    1. Taking care of plants.

    2. Being kind to the nature.

    Stages/Time Process & Procedures Aids

    Set Induction

    5 minutes

    - Teacher and pupils visit the

    school compound.

    - Teacher asks pupils about the plants

    around the school.

    - Teacher asks the pupils to remember

    the names of the plants.

  • 8/14/2019 RPH Tahun Satu

    23/50

    Stages/Time Process & Procedures Aids

    Shared Reading

    15 minutes

    - Questions-answers based on the

    tour.Names of the plants

    What do they / we need to grow?

    -Teacher read a text about How to

    Grow a Papaya Plant, pupilslisten.

    -Teacher explains about the text and

    meaning of some new words found

    in the text.

    Chart:

    1.Get a fresh

    papaya fruit.

    2.Cut the papaya

    in half.

    3.Scrape out the

    seeds.

    4.Select a sunny place.

  • 8/14/2019 RPH Tahun Satu

    24/50

    1. Get a fresh papaya fruit.

    2. Cut the papaya in half.

    3. Scrape out the seeds.

    4. Select a sunny place .

    How to Grow a Papaya Plant

    http://www.all-creatures.org/pics/papaya-seeds.htmlhttp://www.all-creatures.org/pics/papaya-half.htmlhttp://www.all-creatures.org/pics/papaya-fruit.html
  • 8/14/2019 RPH Tahun Satu

    25/50

    Stages/Time Process & Procedures Aids

    Pre-Writing

    10 minutes

    - Teacher guides pupils to read

    flash cards.

    - Teacher distributes pictures and

    flash cards.

    - Pupils read individually/ as a

    whole, guided by the teacher.

    - Pupils match the words to the

    correct pictures.

    Flash cards

    Picture cards

  • 8/14/2019 RPH Tahun Satu

    26/50

    Match correctly.

    fresh papaya fruit

    sunny place

    half papaya

    papaya seeds

    http://www.all-creatures.org/pics/papaya-seeds.htmlhttp://www.all-creatures.org/pics/papaya-half.htmlhttp://www.all-creatures.org/pics/papaya-fruit.html
  • 8/14/2019 RPH Tahun Satu

    27/50

    Stages/Time Process & Procedures Aids

    While writing

    10 minutes

    - Teacher distributes flip papers.

    - Pupils fill in the blanks with the

    correct words.

    - Pupils present their products.

    - Teacher checks pupils work.

    Flip papers

  • 8/14/2019 RPH Tahun Satu

    28/50

    Stages/Time Process & Procedures Aids

    Post Writing

    10 minutes

    - Copying correctly.

    Conclusion

    10 minutes

    - Pupils repeat the parts of the

    papaya plant.

    - Teacher asks pupils to bring

    papaya seeds on the next

    lesson for their science project.

  • 8/14/2019 RPH Tahun Satu

    29/50

    1 2 3 4

    _______________________________________

    _______________________________________

    _______________________________________

    _______________________________________

    Look at the pictures and copy the correct phrase.Get a fresh papaya fruit.Cut the papaya in half.

    Scrape out the seeds.Select a sunny place.

    http://www.all-creatures.org/pics/papaya-seeds.htmlhttp://www.all-creatures.org/pics/papaya-half.htmlhttp://www.all-creatures.org/pics/papaya-fruit.html
  • 8/14/2019 RPH Tahun Satu

    30/50

    Kelas : 1 Merpati

    Tema : Persekitaran-Alam Semulajadi

    Topik : Pokok Betik

    Bidang :

    1.3.2 Mud riang / sedih / bersemangat

    (a) Memberi respon yang sesuai terhadap mud lagu yang diperdengar.

    2.1.2 Menyanyi Secara Muzikal : Tempo /Melodi/ Ekspresi

    (a) Menyanyikan lagu dengan betul mengikut tempo, melodi dan

    ekspresi.

  • 8/14/2019 RPH Tahun Satu

    31/50

    Hasil Pembelajaran: Pada akhir pengajaran, diharapkan murid dapat:

    1. Menyanyi secara hafalan mengikut tempo, pic, dinamik dan mud.

    2. Memberi respon melalui gerakan terhadap mud riang, sedih dan

    bersemangat.

    Nilai Murni:

    1. Mensyukuri ciptaan Tuhan.

    2. Kepentingan bekerjasama.

    Langkah Perkembangan Aktiviti Bahan Bantu

    Set Induksi

    7 minit

    Guru memilih beberapa orang wakil

    kumpulan dan memberikan mereka

    beberapa bahagian pokok betik

    seperti keratan dahan, daun, akar,

    bunga dan biji betik.

    Bahagian-bahagian

    pokok betik dan bekas

    berisi air.

  • 8/14/2019 RPH Tahun Satu

    32/50

    Langkah Perkembangan Aktiviti Bahan Bantu

    - Guru meletakkan bekas berisi air

    ke atas meja dan meminta murid-murid lain keluar ke hadapan

    kelas mengikut kumpulan.

    - Guru mengarahkan murid-murid

    tadi mencampakkan bahagian

    pokok betik ke dalam air dan

    meminta murid-murid lain

    memerhatikan perubahan yangberlaku pada air.

  • 8/14/2019 RPH Tahun Satu

    33/50

    Langkah Perkembangan Aktiviti Bahan Bantu

    Soal jawab

    5 minit

    - Guru meminta murid

    menyatakan apa bentukperubahan yang berlaku pada air

    di dalam bekas.

    - Guru menyoal murid-murid

    beberapa soalan berdasarkan

    langkah dalam Set Induksi:

    - Apakah yang boleh dilihat di

    dalam air?

    -Mengapakah air berkocak?

  • 8/14/2019 RPH Tahun Satu

    34/50

    Langkah Perkembangan Aktiviti Bahan Bantu

    - Apakah yang boleh

    menyebabkan daun-daun pokokjatuh atau berguguran?

    Pra Nyanyi

    10 minit

    - Guru menayangkan video lagu

    Tanya Sama Pokok.

    - Murid diminta melihat dan

    mendengar dengan teliti sambil

    mengikut lagu secara perlahan.

    Video Lagu

  • 8/14/2019 RPH Tahun Satu

    35/50

  • 8/14/2019 RPH Tahun Satu

    36/50

    Langkah Perkembangan Aktiviti Bahan Bantu

    Nyanyian dan

    Gerakan10 minit

    - Guru membimbing murid

    menyanyi sambil melakonkanwatak sebagai angin, daun dan

    pokok.

    Pra Tulis

    8 minit

    - Memadankan perkataan dengan

    gambar.

    Kad Perkataan

    Kad Gambar

  • 8/14/2019 RPH Tahun Satu

    37/50

  • 8/14/2019 RPH Tahun Satu

    38/50

    Langkah Perkembangan Aktiviti Bahan Bantu

    Awal Tulisan

    10 minit

    - Melengkapkan senikata lagu

    dengan perkataan yangbetul.

    Lembaran Kerja

    Penutup

    10 minit

    - Menyanyi lagu sambil membuat

    gerakan.

  • 8/14/2019 RPH Tahun Satu

    39/50

    Tanya sama ________ , apa sebab goyang?

    Nanti jawab pokok , ________ yang goncang,

    Tanya sama angin, apa sebab _________?

    Nanti jawab angin, tanyalah _________.

    Lengkapkan lirik lagu dengan perkataan yang betul.

  • 8/14/2019 RPH Tahun Satu

    40/50

    Kelas : 1 Merpati

    Tema : Persekitaran-Alam Semulajadi

    Topik : Kolaj Betik

    Bidang :

    1. Menggambar

    i. Menggunakan bahan kutipan untuk menggambar secara : memotong,

    menampal.

  • 8/14/2019 RPH Tahun Satu

    41/50

    Hasil Pembelajaran: Pada akhir pengajaran, diharapkan murid dapat:

    a) Mengenal bahan-bahan untuk membuat kolaj betik.

    b) Melakukan pergerakan motor halus dengan melakukan aktiviti

    menggunting dan menampal.

    Nilai Murni:

    1. Mensyukuri ciptaan Tuhan.

    2. Bekerjasama.

    Langkah Perkembangan Aktiviti Bahan Bantu

    Set Induksi7 minit

    - Guru memilih beberapa orang

    murid secara rawak ke hadapan

    kelas.

    Kain Penutup Mata

  • 8/14/2019 RPH Tahun Satu

    42/50

    Langkah Perkembangan Aktiviti Bahan Bantu

    - Guru menutup mata murid-

    murid itu dengan kain hitam.

    Kemudian memberi mereka

    merasa beberapa jenis buah

    yang

    telah diletakkan di dalambeberapa bekas kecil.

    - Guru kemudiannya menyuruh

    mereka ke tempat duduk mereka

    semula.

    Bekas-bekas kecil

    berisi buah-buahan

    seperti betik, limau

    dan mangga.

  • 8/14/2019 RPH Tahun Satu

    43/50

    Langkah Perkembangan Aktiviti Bahan Bantu

    - Guru kemudiannya menyuruh

    mereka ke tempat duduk mereka

    semula.

    - Guru menyoal beberapa

    soalan:

    Apa yang kamu makan/rasa

    sebentar tadi?

    Apakah rasanya?

    Boleh kamu eja perkataan(betik, mangga)

    Bekas-bekas kecil

    berisi buah-buahan

    seperti betik, limau

    dan mangga.

  • 8/14/2019 RPH Tahun Satu

    44/50

    Langkah Perkembangan Aktiviti Bahan Bantu

    Pra Menggambar

    5 minit

    - Guru menyatakan isi pelajaran.

    -Guru memperkenalkan alat-

    alatan untuk membuat kolaj

    betik kepada murid satu persatu

    iaitu kertas gambar betik, gam,

    gunting, kertas-kertas warna,

    pensel dan pembaris.

    Kertas gambar betik,

    gam, gunting, kertas

    warna oren/merah dan

    hijau,pensel dan

    pembaris.

  • 8/14/2019 RPH Tahun Satu

    45/50

    Peralatan yang digunakan untuk membuat Kolaj Betik

    gambar betik

    kertas-kertas warna

    alat melukisguntinggam

  • 8/14/2019 RPH Tahun Satu

    46/50

    Langkah Perkembangan Aktiviti Bahan Bantu

    Melihat dan

    mendengar

    15 minit

    - Guru meminta semua murid ke

    hadapan kelas supaya dapat

    melihat dan mendengar dengan

    teliti demonstrasi guru.

    a) Sediakan gambar betik.

    b) Ambil kertas warna, potong

    panjang-panjang, buat segitiga

    kecil dan segiempat tepat

    menggunakan pensel dan

    pembaris.

    Kertas gambar betik,

    gam, gunting, kertas

    warna oren/merah dan

    hijau,pensel dan

    pembaris.

  • 8/14/2019 RPH Tahun Satu

    47/50

    Langkah Perkembangan Aktiviti Bahan Bantu

    c) Kertas warna yang sudah

    dibuat lakaran segitiga kecil

    dan segiempat tepat, dipotong

    ikut bentuk yang dibuat.

    d) Letakkan gam pada separuh

    kertas warna segitiga dan

    lekatkan di atas kertas

    gambar

    betik pada bahagian badan

    betik.

  • 8/14/2019 RPH Tahun Satu

    48/50

    Cara-cara Membuat Kolaj

    a. Sediakan gambar betik.

    b. Ambil kertas warna, potong panjang-panjang, buat segitiga kecildan segiempat tepat menggunakan pensel dan pembaris.

    c. Kertas warna yang sudah dibuat lakaran segitiga kecil dansegiempat tepat, dipotong ikut bentuk yang dibuat.

    d. Letakkan gam pada separuh kertas warna segitiga dan lekatkan diatas kertas gambar betik pada bahagian badan betik.

  • 8/14/2019 RPH Tahun Satu

    49/50

    Langkah Perkembangan Aktiviti Bahan Bantu

    Menggambar

    25 minit

    - Membuat kolaj dengan bimbingan

    guru.

    a) Guru mengedarkan kertas

    gambar betik kepada setiap

    kumpulan.

    b) Guru membimbing setiap

    kumpulan murid membuat kolaj

    daripada langkah satu hingga

    langkah empat.

  • 8/14/2019 RPH Tahun Satu

    50/50

    Langkah Perkembangan Aktiviti Bahan Bantu

    - Membuat kolaj tanpa bimbingan

    guru.

    - Murid menyiapkan kolaj secara

    berkumpulan.

    Penutup

    8 minit

    - Murid mempamerkan hasil kerja

    kumpulan masing-masing.

    - Guru meminta murid membuat

    kolaj buah-buahan lain di rumah

    sebagai pengukuhan.