Upload
fiezah1401
View
2.071
Download
2
Embed Size (px)
Citation preview
KUMPULAN 11
Rekod Pengajaran Harian (RPH)
Nama Guru: Abg. Rahabidin b. Abg. Sulaiman /Samsuddin b. Kadiron
Tingkatan/Kumpulan: 1 Alfa Bidang/Tema: SEJARAH DAN KITA
Tajuk Pelajaran: Sumber Sejarah Jangka masa: 40 minit
Ringkasan Pelajaran Pengertian Sumber Jenis-jenis sumber
Hasil Pembelajaran:
Memahami Kemahiran Sejarah
Aras: 1.3 Mentakrif dan memberi contoh
sumber sejarah2.2 Memberi contoh peristiwa-peristiwa
sejarah.3.2 Mengelaskan sumber sejarah
Objektif :
Di akhir pelajaran pelajar-pelajar dapat :
i. Mentakrif maksud sumber dengan tepat serta memberi beberapa contoh sumber sejarah.
ii. Menyata dan menjelaskan contoh peristiwa-peristiwa sejarah berdasarkan sumber
Pengetahuan Perlu Ada :1. Pelajar telah memahami definisi dan ciri-ciri sejarah.2. Pelajar telah mengetahui tempat-tempat tertentu untuk mencari sumber seperti
perpustakaan, arkib, muzium dan lain-lain.
Isi Kandungani. Definisi sumberii. Jenis-jenis dan contoh sumberiii. Tafsiran sumberiv. Contoh-contoh peristiwa bersejarah
Nilai Murni/Unsur PatriotismeMenghargai tinggalan sejarah dan sejarah negara kita.
Bahan Bantu Belajar
KUMPULAN 11
i. Power pointii. Buku teks sejarah tingkatan Satuiii. Teks artikeliv. Lembaran Kerja
Elemen Pengurusan Pembelajaran Bestari :i. Mentaksirii. Visualiii. Generatifiv. Berpusatkan kepada pelajar
Prosedur Pelaksanaan:
Elemen Pembelajaran Bestari Catatan
KUMPULAN 11
Set Induksi (5 minit)
i. Guru mempamerkan peta, gambar artifak.
GAMBAR ii. Guru menyoal dan pelajar
memberi respon
iii. Secara rawak pelajar dipilih untuk menyatakan yang manakah sumber pertama atau sumber kedua
iv. Guru meminta pelajar menyatakan contoh-contoh lain sumber sejarah.
LANGKAH – LANGKAH PERKEMBANGAN
Langkah 1 (10 minit)
i. Guru mengedarkan lembaran kerja kepada pelajar.
ii. Guru menggunaka slaid power point untuk menunjukkan beberapa gambar kepada pelajar
iii. Pelajar dibimbing untuk mencatat maklumat hasil pemerhatian mereka terhadap gambar.
iv. Dua atau tiga orang pelajar diminta untuk menyatakan hasil catatan mereka.
LEMBARA KERJA
Langkah 2 (10 minit)
i. Pelajar bergerak dalam kumpulan.
ii. Guru meminta pelajar berbincang tentang definisi sumber, jenis-jenis sumber, contoh-contoh sumber, tafsiran sumber dan satu contoh peristiwa sejarah
KB, KF, ICTKPS/Meneroka bukti dan membuat imaginasi (secara visual)
Direktif Pemerhatian Mediatif Mengenalpasti
Kolaboratif ICT
Bahan dari tayangan slide melalui teknik ‘hyperlink’
Lembaran Kerja dan gambar melalui power point.
Kad Arahan Aktiviti dan Power Point.
KUMPULAN 11
bagi negara Malaysia.
ARAHAN AKTIVITI
Langkah 3 (12 minit)
i. Guru mengadakan kuiz ringkas bagi menguji dan memastikan penguasaan pelajar tentang tajuk yang dipelajari.
Penutup (3 minit)Guru membimbing pelajar merumus isi pelajaran.
KBKKSoal jawab
Refleksi