4
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (ASPEK SENI BAHASA) Mata Pelajaran : Bahasa Malaysia Tahun : 5 Cemerlang Bilangan Murid : 35 orang Tarikh/Hari : 16 April 2015/Khamis Masa : 7.45 pagi 8.45 pagi (60 minit/1 jam) Tema : Bersatu Pasti Berjaya Tajuk : Jiran Sepakat STANDARD KANDUNGAN : 4.2 Mengujarkan bahasa yang indah dan menggunakan bahasa badan secara kreatif semasa bercerita secara didik hibur. STANDARD PEMBELAJARAN : 4.2.1 Mengujarkan cerita yang mengandungi simpulan bahasa menggunakan sebutan jelas, dan intonasi yang betul, serta bahasa badan dan gaya yang sesuai melalui penceritaan yang dipersembahkan. OBJEKTIF PEMBELAJARAN : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat i. Mengujarkan cerita dengan sebutan dan intonasi yang betul. ii. Menyatakan pandangan secara lisan berdasarkan cerita. SISTEM BAHASA Tatabahasa : Simpulan Bahasa Kosa Kata : Ringan tulang, Mati akal, Panjang tangan, Serkap jarang, Buruk Sangka, Pasang Mata, Buah fikiran. PENGISIAN KURIKULUM Ilmu : Pendidikan Sivik, Kajian Tempatan Nilai murni : Kerajinan, kerjasama, semangat bermasyarakat, hormat-menghormati.

RPH THN 5 M1 (KHAMIS)

Embed Size (px)

DESCRIPTION

RPH THN 5 M1 (KHAMIS)

Citation preview

Page 1: RPH THN 5 M1 (KHAMIS)

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

(ASPEK SENI BAHASA)

Mata Pelajaran : Bahasa Malaysia

Tahun : 5 Cemerlang

Bilangan Murid : 35 orang

Tarikh/Hari : 16 April 2015/Khamis

Masa : 7.45 pagi – 8.45 pagi (60 minit/1 jam)

Tema : Bersatu Pasti Berjaya

Tajuk : Jiran Sepakat

STANDARD KANDUNGAN :

4.2 Mengujarkan bahasa yang indah dan menggunakan bahasa badan secara kreatif semasa bercerita secara didik hibur.

STANDARD PEMBELAJARAN :

4.2.1 Mengujarkan cerita yang mengandungi simpulan bahasa menggunakan sebutan jelas, dan intonasi yang betul, serta bahasa badan dan gaya yang sesuai melalui penceritaan yang dipersembahkan.

OBJEKTIF PEMBELAJARAN :

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat

i. Mengujarkan cerita dengan sebutan dan intonasi yang betul.ii. Menyatakan pandangan secara lisan berdasarkan cerita.

SISTEM BAHASA

Tatabahasa : Simpulan Bahasa

Kosa Kata : Ringan tulang, Mati akal, Panjang tangan, Serkap jarang, Buruk Sangka, Pasang Mata, Buah fikiran.

Page 2: RPH THN 5 M1 (KHAMIS)

PENGISIAN KURIKULUM

Ilmu : Pendidikan Sivik, Kajian Tempatan Nilai murni : Kerajinan, kerjasama, semangat bermasyarakat,

hormat-menghormati. Pendidikan Alam Sekitar : Menghargai Alam Sekitar EMK : TMK, Kreativiti dan Inovasi Kemahiran Berbahasa : Kemahiran Membaca

KEPELBAGAIAN KAEDAH DAN TEKNIK

Kemahiran Berfikir Kreatif : Menjana Idea Kecergasan Pelbagai : Verbal Linguistik, Interpersonal. Pembelajaran Kontekstual : Murid mengaitkan isi pelajaran dengan

kehidupan seharian. Pembelajaran Konstruktivisme : Murid memberikan pendapat berdasarkan

pengetahuan sedia ada.

BAHAN BANTU MENGAJAR

BIL JENIS JUMLAH1 LCD 12 Komputer Riba 13 Pembesar Suara 1 set4 Kad Bergambar 55 Kad Perkataan Simpulan Bahasa 56 Kotak Cabutan Pensel 357 Lembaran Petikan Cerita 36

PENGETAHUAN SEDIA ADA

Murid mengetahui mengenai suasana kejiranan.

LANGKAH/MASA

ISI PELAJARAN AKTIVITI P&P CATATAN

Set Induksi Tayangan klip video ‘Kejiranan 1 Malaysia’

1. Guru memberi arahan kepada murid untuk menonton klip video yang ditayangkan dan mengenal pasti isi kandungan klip video tersebut.2. Guru bersoal jawab tentang klip video tersebut dan mengaitkannya

BBM:Klip Video, komputer riba, pembesar suara.

Ilmu:Pendidikan Sivik

Page 3: RPH THN 5 M1 (KHAMIS)

dengan isi pelajaran. Pembelajaran Kontekstual:Menghubungkaitkan pengalaman dengan isi pelajaran.

Nilai:Semangat bermasyarakat, hormat-menghormati.

Langkah 1 Membaca petikan cerita ‘Jiran Sepakat’

1. Murid mendengar guru membaca petikan cerita.2. Murid mengikut guru mengujarkan cerita dengan intonasi yang betul.3. Murid dan guru berbincang tentang isi kandungan petikan cerita.4. Murid memberikan pendapat secara lisan berdasarkan petikan cerita.

BBM:Lembaran petikan cerita

SISTEM BAHASA:Sebutan dan intonasi yang betul.

KP:Verbal linguistik. Interpersonal.

KB:Kemahiran membaca

KEMAHIRAN BERFIKIR KREATIF:Menjana idea

PEMBELAJARAN KONSTRUKTIVISME:Memberikan pendapat berdasarkan pengetahuan sedia ada.

NILAI:Kerajinan, kerjasama,

Langkah 2 Simpulan Bahasa 1. Guru meminta murid membaca perkataan yang bergaris di dalam petikan cerita ‘Jiran Sepakat’2. Guru membimbing murid

BBM:Lembaran petikan cerita

Page 4: RPH THN 5 M1 (KHAMIS)

memahami maksud simpulan bahasa yang terdapat dalam petikan.

SISTEM BAHASA:Simpulan Bahasa

NILAI:Kerajinan, hormat-menghormati, semangat kemasyarakatan.

Langkah 3 Simpulan Bahasa 1. Guru melekat 5 keping kad bergambar di papan putih.2. Guru memilih 5 orang murid melalui cabutan pensel.3. Guru meminta murid memadankan kad perkataan simpulan bahasa dengan kad bergambar yang sesuai.

BBM:Kad bergambar, Kad Perkataan Simpulan Bahasa, Kotak Cabutan Pensel.

SISTEM BAHASA:Simpulan Bahasa

Penutup Kognitif

Sosial

Murid diminta menyatakan simpulan bahasa yang telah dipelajari dengan sebutan yang jelas.Murid menyatakan nilai yang dipelajari pada hari ini.Guru memuji penglibatan murid dalam aktiviti bercerita.

KP:Verbal Linguistik.

NILAI:Kerajinan, hormat-menghormati, semangat kemasyarakatan, kerjasama.

REFLEKSI

ULASAN PENSYARAH/GURU PEMBIMBING