2
ПИСАНЕ ПРИПРЕМЕ Редни број: 3. Наставна јединица: Српски језик међу другим словенским језицима Тип часа: обрада новог градива Циљеви и задаци часа: обнављање знања о подели словенских језика; одређивање места српског језика у групи словенских језика; уочавање неких заједничких особина српског језика и других словенских језика Стандарди постигнућа: CJ.1.3.17. Наставне методе: вербална, демонстративна Облици рада: фронтални, индивидуални Наставна средства: табеле, графикони, карте ТОК ЧАСА – Ученицима се демонстрира табеларни приказ речи језик на неколико европских језика. Од њих тражимо да уоче у којим је језицима ова реч иста или веома слична. српски руски македонс ки чешки rumunski енглески језик язы́к јазик jazyk limbǎ language – Наставник подсећа ученике на градиво које су усвојили у седмом разреду о сеобама Словена и стварању словенских језика. Уводни

Srpski Jezik Medju Drugim Slovenskim Jezicima

Embed Size (px)

DESCRIPTION

srpski

Citation preview

Page 1: Srpski Jezik Medju Drugim Slovenskim Jezicima

ПИСАНЕ ПРИПРЕМЕ

Редни број: 3.

Наставна јединица: Српски језик међу другим словенским језицима

Тип часа: обрада новог градива

Циљеви и задаци часа: обнављање знања о подели словенских језика; одређивање места српског језика у групи словенских језика; уочавање неких заједничких особина српског језика и других словенских језика

Стандарди постигнућа: CJ.1.3.17.

Наставне методе: вербална, демонстративнаОблици рада: фронтални, индивидуални

Наставна средства: табеле, графикони, карте

ТОК ЧАСА

– Ученицима се демонстрира табеларни приказ речи језик на неколико европских језика. Од њих тражимо да уоче у којим је језицима ова реч иста или веома слична.

српски руски македонски чешки rumunski енглески

језик язы́<к јазик jazyk limbǎ language

– Наставник подсећа ученике на градиво које су усвојили у седмом разреду о сеобама Словена и стварању словенских језика.

Уводни

– На примерима се уочавају сличности и разлике међу индоевропским језицима и место појединих језика у овој групи језика (уџбеник, приказ стабла са индоевропским језицима).

– Уводе се и објашњавају појмови језички савез и породица језика.

– Даје се схематски приказ све три групе словенских језика (уџбеник из језика) и одређује место српског језика међу словенским језицима.

– Ученици решавају задатке у радној свесци и попуњавају табеле (5. и 6. страна) и тако утврђују стечена знања о индоевропској језичкој породици и подели словенских језика.

Главни

– Задатак за индивидуални рад:Ученици самостално читају одломак из Аутобиографије Бранислава Нушића, а затим решавају 4. задатак у радној свесци.

Завршни

Литература: Ивић, Павле (2001). Српски народ и његов језик. Сремски Карловци – Нови Сад.