13
Matemaatika didaktika II Tallinna Ülikool Kasvatusteaduste instituut Kati Jürgens TUNNIKONSPEKT 5. klass Kuupäev 20.10.2015 AINE: matemaatika TEEMA (õppeaine sisust lähtuv): Ristkülik. Ruut. LÄBIV TEEMA. LÕIMING: Ainesisene lõiming. Loodusõpetus (geograafia) – kaart, vahemaade mõõtmine, mõõtkava. Arvutiõpetus. EESMÄRK: Õpilane: - kinnistab ruudu ja ristküliku pindalavalemeid, seostab nende kasutusvõimalusi igapäevaeluga; - harjutab suuliste tööjuhendite järgi töötamist, sh tekstülesande lahendamist; - joonestab nõuetekohaselt etteantud kujundi; - annab tagasisidet positiivsete ja negatiivsete tegevuste kohta. ÕPIPÄDEVUSE kujundamine (sh õpioskuste kujundamine): lugemine, kirjutamine, kõnelemine. Teiste üldpädevuste kujundamine: suhtluspädevus, sotsiaalne pädevus, matemaatika pädevus ÕPETAJA EELTEGEVUSED ja VAHENDID: - Eelmises tunnis õpilastele antud kodutöö, mille sisuks oli leida Maa-ameti kodulehe interaktiivset kaarti kasutades Põltsamaa Ühisgümnaasiumi kunstmuru jalgpalliväljaku ligikaudsed mõõdud (kaks varianti: spetsiaalne töövahend kaardirakenduses või mõõtkava ja teisendamise teel); - nuputamisülesanne tahvlil (projektor); - värviline magnet iga paari lauale; - töölehed - lisaülesanne kiirematele(erinevad variandid)

TUNNIKONSPEKT 5. klass...Matemaatika didaktika II Tallinna Ülikool Kasvatusteaduste instituut Kati Jürgens Aeg TUNNI OSAD (õpetaja ja õpilaste tegevus) Pedagoogiline põhjendus

  • Upload
    others

  • View
    13

  • Download
    3

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: TUNNIKONSPEKT 5. klass...Matemaatika didaktika II Tallinna Ülikool Kasvatusteaduste instituut Kati Jürgens Aeg TUNNI OSAD (õpetaja ja õpilaste tegevus) Pedagoogiline põhjendus

Matemaatika didaktika II

Tallinna Ülikool Kasvatusteaduste instituut Kati Jürgens

TUNNIKONSPEKT

5. klass

Kuupäev 20.10.2015

AINE: matemaatika

TEEMA (õppeaine sisust lähtuv): Ristkülik. Ruut.

LÄBIV TEEMA. LÕIMING: Ainesisene lõiming. Loodusõpetus (geograafia) – kaart, vahemaade mõõtmine, mõõtkava. Arvutiõpetus.

EESMÄRK:

Õpilane:

- kinnistab ruudu ja ristküliku pindalavalemeid, seostab nende kasutusvõimalusi igapäevaeluga;

- harjutab suuliste tööjuhendite järgi töötamist, sh tekstülesande lahendamist;

- joonestab nõuetekohaselt etteantud kujundi;

- annab tagasisidet positiivsete ja negatiivsete tegevuste kohta.

ÕPIPÄDEVUSE kujundamine (sh õpioskuste kujundamine): lugemine, kirjutamine, kõnelemine.

Teiste üldpädevuste kujundamine: suhtluspädevus, sotsiaalne pädevus, matemaatika pädevus

ÕPETAJA EELTEGEVUSED ja VAHENDID:

- Eelmises tunnis õpilastele antud kodutöö, mille sisuks oli leida Maa-ameti kodulehe interaktiivset kaarti kasutades Põltsamaa Ühisgümnaasiumi

kunstmuru jalgpalliväljaku ligikaudsed mõõdud (kaks varianti: spetsiaalne töövahend kaardirakenduses või mõõtkava ja teisendamise teel);

- nuputamisülesanne tahvlil (projektor);

- värviline magnet iga paari lauale;

- töölehed

- lisaülesanne kiirematele(erinevad variandid)

Page 2: TUNNIKONSPEKT 5. klass...Matemaatika didaktika II Tallinna Ülikool Kasvatusteaduste instituut Kati Jürgens Aeg TUNNI OSAD (õpetaja ja õpilaste tegevus) Pedagoogiline põhjendus

Matemaatika didaktika II

Tallinna Ülikool Kasvatusteaduste instituut Kati Jürgens

TUNNI KÄIK

Aeg TUNNI OSAD (õpetaja ja õpilaste tegevus) Pedagoogiline põhjendus Kommentaarid

TUNNI ORGANISEERIMINE

(õppevahendid, tervitus, silmside, tähelepanu)

8.10 - 8.11

8.11 - 8.13

8.13 - 8.14

8.14 - 8.15

I HÄÄLESTUS

Tervitus.

Tahvlil on kujutatud üks nuputusülesanne. Sa pead koos pinginaabriga loendama,

mitut ruutu Sa kujutisel näed. Selleks on sul aega kaks (2) minutit.

Õpetaja projitseerib tahvlile nuputusülesande. (Lisa 1 „Nuputamine – häälestus“)

Õpilased peavad pinginaabriga koos ära loendama, mitut ruutu nad kujutisel näevad.

Kui olete loendamise lõpetanud, tuleb üks kaaslastest ja asetab magneti selle arvu

juurde, mis te paarilisega arvate õigeks vastuseks olevat.

Õpetajal on tahvlile valmis kirjutatud erinevad võimalikud vastusevariandid (31, 29,

32, 27, 17, 18). Eelnevalt oli igal laual valmis värviline magnet. Õpilaste poolt tahvlile

pandud värvilised magnetid jäävad sinna tunni lõpuni.

Tänases tunnis õpime ruudu ja ristküliku omavahelisi seoseid, vaatleme kuubi

pinnalaotust ja lahendame vihikusse tekstülesandeid. Tekstülesandeid lahendad Sa

iseseisvalt vihikusse ja tunni lõpus kontrollime neid koos.

Häälestamine matemaatika tunnile. Tähelepanu koondamine, taju arendamine nägemisaistingu kaudu. Tunni eesmärkide teatamine.

8.15 - 8.16

II ÕPPIMINE

Leia enda laualt 1 ese, mis oleks korrapärane nelinurkne hulknurk. Selleks tuleta

meelde varasemalt õpitud teemat.

Õpitu meenutamine ja

rakendamine

Page 3: TUNNIKONSPEKT 5. klass...Matemaatika didaktika II Tallinna Ülikool Kasvatusteaduste instituut Kati Jürgens Aeg TUNNI OSAD (õpetaja ja õpilaste tegevus) Pedagoogiline põhjendus

Matemaatika didaktika II

Tallinna Ülikool Kasvatusteaduste instituut Kati Jürgens

Aeg TUNNI OSAD (õpetaja ja õpilaste tegevus) Pedagoogiline põhjendus Kommentaarid

8.16 – 8.18

8.18 - 8.22

8.23 – 8.26

8.27 – 8.30

Õpilane meenutab hulknurga definitsiooni, mis on eelmistes tundides õpitud ning

rakendab seda.

Ava enda vihik. Kirjuta pealkirjaks „Ülesanne“. Joonesta oma vihikusse üks

korrapärane nelinurkne hulknurk. Kuidas me saame korrapärast nelinurkset

hulknurka teisiti nimetada?

Oodatav vastus: ristkülik, ruut. Õpetaja kontrollib õpilaste varasemaid teadmisi.

Võta oma joonlaud ja mõõda enda eelnevalt valitud hulknurga kõik küljed ning

kanna saadud mõõdud vihiku joonisele. Tähista oma joonisel ka nurgad. Ülesande

vormistamisel järgi vormistamise reegleid!

Õpilased harjutavad praktilisel teel saadud andmete ülekandmist vihikusse ning

mõistavad, et joonis ja mõõtühikud ei ole sageli vastavuses.

Vaatle andmeid ja otsusta, millise korrapärase hulknurgaga on tegu. Kirjuta vastus

vihikusse.

Kas ruut või ristkülik?

Kasutades varasemalt õpitud hulknurga ümbermõõdu ja pindala leidmise valemeid,

arvuta välja, mis on sinu valitud eseme ümbermõõt ja pindala. Ülesannet

lahendades pööra tähelepanu vormistusele! Kasutatud valemid peavad

lahenduskäigu juures kirjas olema.

Õpilased kasutavad hulknurga ümbermõõdu ja pindala valemit ja leiavad lahendused

ning muuhulgas kinnistavad vajalikke vormistusnõudeid.

Vaatle enda joonist ning leia, kuidas peaksid olemasoleva hulknurga külgede pikkusi

Iseseisev töö suulise juhise alusel.

Õpitud teadmiste praktiseerimine

Tekstülesande lahendamise

oskuse kujundamine.

Loogilise mõtlemise arendamine,

Page 4: TUNNIKONSPEKT 5. klass...Matemaatika didaktika II Tallinna Ülikool Kasvatusteaduste instituut Kati Jürgens Aeg TUNNI OSAD (õpetaja ja õpilaste tegevus) Pedagoogiline põhjendus

Matemaatika didaktika II

Tallinna Ülikool Kasvatusteaduste instituut Kati Jürgens

Aeg TUNNI OSAD (õpetaja ja õpilaste tegevus) Pedagoogiline põhjendus Kommentaarid

8.30 – 8.35

8.35 – 8.38

8.39 – 8.50

muutma, et tekiks ruut/ristkülik.

Õpilased vaatlevad enda joonist ning meenutavad vastavalt oma joonisele ruudu või

ristküliku definitsiooni.

Kasutades olemasolevaid andmeid ja valemeid, lisa selgitus, mida sa pead muutma,

et tuleks ruut või ristkülik. Lahenduskäik ja vastus vormista vihikusse.

Õpilased vormistavad oma ülesande ja vastuse.

Tänaseks kodutööks oli sul maa-ameti kodulehel oleval interaktiivselt kaardilt

(http://geoportaal.maaamet.ee/) mõõta meie kooli kunstmuruväljaku ligikaudsed

mõõdud. Vaatame, mis Teie mõõtudeks saite?

Õpilased ja õpetaja võrdlevad oma mõõte ning lepivad kokku, milliste väärtusega

edasi töötatakse. Kokkuleppeliselt on kohaks valitud Põltsamaa Ühisgümnaasium ja

selle jalgpalliväljak.

Jalgpalliväljaku pikkus on kokkuleppeliselt 57 meetrit, laius 38 meetrit.

Oletame, et meie koolimaja hakatakse renoveerima. Selleks ajaks tuleb leida

lahendus, kuhu õpilased paigutada. Ainsaks võimaluseks on kasutada uusi

moodulmaju, mida saab hõlpsasti ehituse käigus üles panna. Moodulmajad tulevad

meile aga lahtivõetult ning nende kokkupanekuks vajame ruumi. Selleks sobib hästi

jalgpalliväljak.

Jagan teile laiali töölehed, mille peal on ülesanne. (Lisa 2 „Tööleht - moodulmajad“)

Loe läbi esimene ülesanne ja täida see. Mina teen pimeda pliiatsi loosi ja üks

õpilane tuleb lahendab ülesande tahvlile ja teised teevad selle iseseisvalt vihikusse.

seoste nägemine ja nende

kasutamine.

Realistlik ülesanne

matemaatiliste probleemide

lahendamisest päriselus.

Tahvlile joonestamine harjutab

nägemistaju ja koordinatsiooni

koostööd.

Page 5: TUNNIKONSPEKT 5. klass...Matemaatika didaktika II Tallinna Ülikool Kasvatusteaduste instituut Kati Jürgens Aeg TUNNI OSAD (õpetaja ja õpilaste tegevus) Pedagoogiline põhjendus

Matemaatika didaktika II

Tallinna Ülikool Kasvatusteaduste instituut Kati Jürgens

Aeg TUNNI OSAD (õpetaja ja õpilaste tegevus) Pedagoogiline põhjendus Kommentaarid

Õpetaja keerutab pliiatsit õpilaste nimekirja kohal (nt päevikus) ja valib pimesi õpilase,

kes tuleb ülesannet tahvlile lahendama.

Vaatame ülesandes kaks olevat pilti. Mõelge ja arutage pinginaabriga, millise

ruumilise kujundiga võiks sellel pildil tegemist olla? Joonestage vastavalt juhistele

kujundi pinnalaotus ning täitke ülesanne.

Kasutades õpitud pindala arvutamise valemeid, arvuta pinnalaotuse pindala ning

leia vastus kolmandas ülesandes küsitud küsimusele.

Vormista tööleht korrektselt ja töö õpetaja lauale.

Õpetaja kontrollib töölehed üle ja annab kirjaliku hinnangu tehtud tööle. Hiljem

saavad õpilased töölehed tagasi ja panevad need mapi/vihiku vahele.

Kiirematele õpilastele on mul valmis pandud ka üks nuputamisülesanne! Seda saate

lahendada siis, kui tunnitöö on valmis ja aega jääb üle.

Iseseisev töö.

8.51 – 8.55

III PEEGELDUMINE (REFLEKSIOON)

Mida sa tänases tunnis õppisid?

Ütle enda kõrval istuvale inimesele 2 asja, mis sulle tunnis meeldisid ja 2 asja, mis

sulle tunnis raskust valmistas.

Tunnist kokkuvõtte tegemine, õpilaste tagasiside enda tööle.

Tõuse palun püsti ja leia endale paariline, kellega koos te tulete annate tahvlile

tagasiside tunni kohta. Liiguta magnet tahvlil õige emtsiooniga näo juurde.

Õpilased kasutavad tunni alguses tahvlile viidud magneteid. Õpetaja on õpilaste

omavahelise refleksiooni ajal joonistanud tahvlile 3 nägu: :/. Õpilased valivad

kahepeale (arvamusi ja emotsioone vahetades), millise tundega nad tunnist lahkuvad.

Kokkuvõte tunnist. Tagasiside

andmine tehtud tööle.

Page 6: TUNNIKONSPEKT 5. klass...Matemaatika didaktika II Tallinna Ülikool Kasvatusteaduste instituut Kati Jürgens Aeg TUNNI OSAD (õpetaja ja õpilaste tegevus) Pedagoogiline põhjendus

Matemaatika didaktika II

Tallinna Ülikool Kasvatusteaduste instituut Kati Jürgens

Kasutatud allikad:

Nuputamisülesanne: https://mateylesanne.wordpress.com/category/geomeetrilised-kujundid/ruut/

Pilt töölehel: http://www.lehaslett.com/prefabricated_buildings.html

Lisaülesande idee: http://www.learn-with-math-games.com/support-files/magic-square-worksheets-2.pdf

Page 7: TUNNIKONSPEKT 5. klass...Matemaatika didaktika II Tallinna Ülikool Kasvatusteaduste instituut Kati Jürgens Aeg TUNNI OSAD (õpetaja ja õpilaste tegevus) Pedagoogiline põhjendus

Matemaatika didaktika II

Tallinna Ülikool Kasvatusteaduste instituut Kati Jürgens

HÄÄLESTUSÜLESANNE

Page 8: TUNNIKONSPEKT 5. klass...Matemaatika didaktika II Tallinna Ülikool Kasvatusteaduste instituut Kati Jürgens Aeg TUNNI OSAD (õpetaja ja õpilaste tegevus) Pedagoogiline põhjendus

Matemaatika didaktika II

Tallinna Ülikool Kasvatusteaduste instituut Kati Jürgens

TÖÖLEHT

Meie kooli ootab ees renoveerimine. Remonttööde ajaks on tarvis leida lahendus, kuhu

õpilased õppetöö ajaks paigutada. Ainsaks võimaluseks on kasutada uusi moodulmaju,

mida saab ehituse ajaks hõlpsasti üles panna. Moodulmajad tulevad meile lahtivõetult

ning kokkupanekuks on vaja ruumi. Selleks kasutame jalgpalliväljakut.

Ülesanne 1. Joonesta vähendatud mõõtmetega ristkülikukujuline jalgpalliväljak ning märgi

sellele maa-ameti kodulehelt saadud mõõdud. Arvuta väljaku pindala.

Ülesanne 2. Allolevalt pildilt leiad sa moodulmaja ühe võimaliku näidise. Otsusta, millise

hulktahukaga on tegemist ja joonesta selle vähendatud mõõtmetega pinnalaotus. Märgi

pinnalaotusele mõõdud, kui moodulmaja pikema külje pikkus on 12m, lühem külg ja kõrgus

on võrdselt 3m.

Ülesanne 3. Arvuta moodulmaja pinnalaotuse pindala. Mitu moodulmaja mahub

laialilaotatult ühele jalgpalliväljakule? Vastus ümarda täisarvuni.

Page 9: TUNNIKONSPEKT 5. klass...Matemaatika didaktika II Tallinna Ülikool Kasvatusteaduste instituut Kati Jürgens Aeg TUNNI OSAD (õpetaja ja õpilaste tegevus) Pedagoogiline põhjendus

Matemaatika didaktika II

Tallinna Ülikool Kasvatusteaduste instituut Kati Jürgens

TÖÖLEHT õpetajale, lahenduskäiguga

Meie kooli ootab ees renoveerimine. Remonttööde ajaks on tarvis leida lahendus, kuhu

õpilased õppetöö ajaks paigutada. Ainsaks võimaluseks on kasutada uusi moodulmaju,

mida saab ehituse ajaks hõlpsasti üles panna. Moodulmajad tulevad meile lahtivõetult

ning kokkupanekuks on vaja ruumi. Selleks kasutame jalgpalliväljakut.

Ülesanne 1. Joonesta vähendatud mõõtmetega ristkülikukujuline jalgpalliväljak ning märgi

sellele maa-ameti kodulehelt saadud mõõdud. Arvuta väljaku pindala.

KL = NM = 57 m

KN = LM = 38 m

P = KL * LM

P = 57 * 38 = 2166 (m2)

Vastus: Väljaku pindala on 2166 m2.

Ülesanne 2. Allolevalt pildilt leiad sa moodulmaja ühe võimaliku näidise. Otsusta, millise

hulktahukaga on tegemist ja joonesta selle vähendatud mõõtmetega pinnalaotus. Märgi

pinnalaotusele mõõdud, kui moodulmaja pikema külje pikkus on 12m, lühem külg ja kõrgus

on võrdselt 3m.

Risttahukas

KL = 12m

LM = NO = 3m

Ülesanne 3. Arvuta moodulmaja pinnalaotuse pindala. Mitu moodulmaja mahub

laialilaotatult ühele jalgpalliväljakule? Vastus ümarda täisarvuni.

Leian moodulmaja pinnalaotuse pindala.

Ppõhi = KL * LM P = 12 * 3 = 46 (m2) Ppinnalaotus= (4*Ppõhi) + (2 * Pkülg)

Pkülg = KN * NO P = 3 * 3 = 9 (m2) Ppinnalaotus = (4 * 46) + (2 * 9) = 184 + 18 = 202 (m2)

Leian, mitu moodulmaja saab jalgpalliväljakul kokku panna.

2166 / 202 = 11

Vastus: Jalgpalliplatsil saab kokku panna 11 moodulmaja.

K L

K

M

K

N

K

K

L

K

M

K

N

K

O

K

Page 10: TUNNIKONSPEKT 5. klass...Matemaatika didaktika II Tallinna Ülikool Kasvatusteaduste instituut Kati Jürgens Aeg TUNNI OSAD (õpetaja ja õpilaste tegevus) Pedagoogiline põhjendus

Matemaatika didaktika II

Tallinna Ülikool Kasvatusteaduste instituut Kati Jürgens

MAAGILISED RUUDUD Variant A

Iga ruudustiku kohal on antud maagiline arv ja arvud, millega tuleb tühjad kastid

ruudustikus täita. Iga rea, tulba ja diagonaali summaks peab tulema maagiline arv.

MAAGILINE ARV on 45

3, 6, 9, 12, 15, 18, 21, 24, 27

18

15 9

MAAGILISED RUUDUD Variant B

Iga ruudustiku kohal on antud maagiline arv ja arvud, millega tuleb tühjad kastid

ruudustikus täita. Iga rea, tulba ja diagonaali summaks peab tulema maagiline arv.

MAAGILINE ARV on 60 4, 8, 12, 16, 20, 24, 28, 32, 36

28 12

16

Page 11: TUNNIKONSPEKT 5. klass...Matemaatika didaktika II Tallinna Ülikool Kasvatusteaduste instituut Kati Jürgens Aeg TUNNI OSAD (õpetaja ja õpilaste tegevus) Pedagoogiline põhjendus

Matemaatika didaktika II

Tallinna Ülikool Kasvatusteaduste instituut Kati Jürgens

MAAGILISED RUUDUD Variant C

Iga ruudustiku kohal on antud maagiline arv ja arvud, millega tuleb tühjad kastid

ruudustikus täita. Iga rea, tulba ja diagonaali summaks peab tulema maagiline arv.

MAAGILINE ARV on 90

6, 12, 18, 24, 30, 36, 42, 48, 54

48

18

12

MAAGILISED RUUDUD

Variant D

Iga ruudustiku kohal on antud maagiline arv ja arvud, millega tuleb tühjad kastid ruudustikus täita. Iga rea, tulba ja diagonaali summaks peab tulema maagiline arv.

MAAGILINE ARV on 105

7, 14, 21, 28, 35, 42, 49, 56, 63

42

35

63

Page 12: TUNNIKONSPEKT 5. klass...Matemaatika didaktika II Tallinna Ülikool Kasvatusteaduste instituut Kati Jürgens Aeg TUNNI OSAD (õpetaja ja õpilaste tegevus) Pedagoogiline põhjendus

Matemaatika didaktika II

Tallinna Ülikool Kasvatusteaduste instituut Kati Jürgens

MAAGILISED RUUDUD Variant A

LAHENDUS Iga ruudustiku kohal on antud maagiline arv ja arv, millega tuleb tühjad kastid ruudustikus

täita. Iga rea, tulba ja diagonaali summaks peab tulema maagiline arv.

MAAGILINE ARV on 45

3, 6, 9, 12, 15, 18, 21, 24, 27

18 3 24

21 15 9

6 27 12

MAAGILISED RUUDUD Variant B

LAHENDUS Iga ruudustiku kohal on antud maagiline arv ja arv, millega tuleb tühjad kastid ruudustikus

täita. Iga rea, tulba ja diagonaali summaks peab tulema maagiline arv.

MAAGILINE ARV on 60 4, 8, 12, 16, 20, 24, 28, 32, 36

24 4 32

28 20 12

8 36 16

Page 13: TUNNIKONSPEKT 5. klass...Matemaatika didaktika II Tallinna Ülikool Kasvatusteaduste instituut Kati Jürgens Aeg TUNNI OSAD (õpetaja ja õpilaste tegevus) Pedagoogiline põhjendus

Matemaatika didaktika II

Tallinna Ülikool Kasvatusteaduste instituut Kati Jürgens

MAAGILISED RUUDUD Variant C

LAHENDUS Iga ruudustiku kohal on antud maagiline arv ja arv, millega tuleb tühjad kastid ruudustikus

täita. Iga rea, tulba ja diagonaali summaks peab tulema maagiline arv.

MAAGILINE ARV on 90

6, 12, 18, 24, 30, 36, 42, 48, 54

36 6 48

42 30 18

12 54 24

MAAGILISED RUUDUD

Variant D LAHENDUS

Iga ruudustiku kohal on antud maagiline arv ja arv, millega tuleb tühjad kastid ruudustikus täita. Iga rea, tulba ja diagonaali summaks peab tulema maagiline arv.

MAAGILINE ARV on 105

7, 14, 21, 28, 35, 42, 49, 56, 63

42 7 56

49 35 21

14 63 28