Upload
jaja
View
20
Download
1
Embed Size (px)
Citation preview
ZADATAK 2.
Zadan je armiranobetonski nosač. Potrebno je:
- Odrediti statičke uticaje - Dimenzionirati armiranobetonski nosač (greda i stub), prilikom dimenzioniranja stuba
usvojiti dužinu izvijanja 5,0m - Nacrtati plan armature
1.0. KARAKTERISTIKE MATERIJALA
ODABRANI MATERIJALI:
Računska čvrstoća betona:
Za beton klase C25/30 fcd = ���
�� =
��
�,�= 1,667
��
��� (γc=1.5)
Računska čvrstoća čelika:
Za čelik B500 fyd = ���
�� =
���
�,��= 43,48
��
��� (γs=1.15)
Računska čvrstoča na smičuće sile: τRd=0,03 ��
���
Računska čvrstoća prionljivosti: fbd=2,7
Minimalni koeficijent armiranja poprečne armature: ρw,min=0,0011
2.0. USVAJANJE VISINE GREDE PREMA KRITERIJUMU UPOTREBLJIVOSTI
�
�=15 → h =
�
��=
���
��= 63,33cm
Usvojena visina grede: h= 60cm
3.0. ANALIZA OPTEREĆENJA
a) Stalno opterećenje
zadato opterećenje na konstrukciji
.............................................................................................................g=18,45kN/m’
b) Pokretno opterećenje
zadato opterećenje na konstrukciji
.............................................................................................................p=10,00kN/m’
4.0. STATIČKI PRORAČUN.
4.1. Stalno opterećenje
Dijagrami statičkih uticaja od stalnog opterećenja:
4.2. Pokretno opterećenje
Dijagrami statičkih uticaja od pokretnog opterećenja:
5.0. DIMENZIONIRANJE PRESJEKA NA SAVIJANJE U POLJU
bf=40cm
hf=25cm
h=60cm
bw=20cm
c=2,5cm
d1=c+φ1/2=4,5cm
d=h-d1=55,5cm
Računski uticaji:
Msd= 1,35·208,14 + 1,5· 112,81 = 450,12kNm
Bezdimenzionalni moment savijanja:
μ�� =� ��,�∙���
����∙��∙���
= ���,�� ∙ ���
�� ∙ ��,�� ∙ �,��� = 0,219 < 0,252 → ζ=
�
�=0,843
ξ=�
�=0,379
μ�� < μ��,���= 0,252 → Presjek se armira jednostruko
x = ξ∙d=21,03 cm
x < hf → Neutralna osa prolazi kroz flanšu
Potrebna armatura:
A��,��� =� ��,�
�∙�∙���=
���,�� ∙ ���
�,��� ∙ ��,� ∙ ��,��
A��,��� = 22,12 cm2
Minimalna površina armature:
As,min=0,0015∙b∙d= 1,665���
Maksimalna povšina armature:
As,max=0,04∙b∙h= 48���
Usvojena armatura:
As1: 5Φ25 As1,prov= 24,54cm2
Potrebna dužina sidrenja:
l� =��
4·
f��
f��=
2,5
4 ·
43,48
2,7 = 10,1cm
l�,��� = 0,3 · l� = 3,04cm ≥ 10 · ∅ = 25cm
l�,��� = α · l� ·A�,���
A�,����= 1 · 25 ·
22,12
24,54= 22,89�� ≈ 25��
6.0. DIMENZIONIRANJE PRESJEKA NA SAVIJANJE NAD OSLONCIMA
Usvaja se 30% od usvojene armature u polju nosača:
Usvojena armatura:
As1: 4Φ12 As1,prov= 4,52 cm2 (na trećini raspona od oslanaca)
7.0. DIMENZIONIRANJE NA SMICANJE NAD OSLONCEM
Računski uticaji:
Vsd=1,35· 87,64 +1,5· 47,5= 189,53kN
Korekcioni faktor:
k= 1,6- d= 1,6 – 0,555= 1,045 ≥1
Koeficijent armiranja uzdužnom armaturom:
ρ�=���
��∙� =
��,��
�� ·��,�= 0,021
Nosivost poprečne sile preko betona i uzdužne armature:
Vrd1 = [τrd∙k ∙(1,2 + 40 ∙ρ�) + 0,15 ∙σ�� ]∙b� ∙d
Vrd1 = [ 0,03∙1,045 ∙(1,2 + 40 ∙0,021) ]∙20 ∙ 55,5
Vrd1 = 70,99kN
Vsd > Vrd1 → potreban proračun smičuće armature
Najveća nosivost poprečne sile bez otkazivanja pritisnutih štapova:
ν = 0,7 - ���
��� =0,7 -
��
��� =0,575
z = 0,9 ∙ d =0,9 ∙ 50,5 =45,45cm
Vrd2 = 0,5∙ ν ∙ f�� ∙ b� ∙z =0,5 ∙ 0,575 ∙ 1,667 ∙20 ∙45,45 = 435,65kN
Vsd<Vrd2
Pretpostavljamo uzengije φ8mm sječnosti m=2
Asw = Asw'·m= 0,509·2= 1,02cm2
Potreban razmak uzengija:
sw,pot = ��� ∙ ��� ∙ �
���� ����=
�,�� ∙ ��,��∙��,��
���,�����,�� =17,1cm
Minimalna poprečna armatura (maksimalni razmak vilica):
Uslov 1) sw,max = ���
��,���·��=
�,��
�,����·�� = 46,36cm
Uslov 2) ����
�= 87,13kN
�·����
�= 290,43kN V��� = 435,65kN
����
�≤ V�� ≤
�·����
� → sw,max= 0,6·d ≤ 30cm
sw,max=0,6·50,5= 30,3cm ≤ 30cm
Usvojene vilice:
Φ8/20cm sječnosti m=2
U području 2 gdje je VRd1<VSd≤VRd2 potrebno je proračunati poprečnu armaturu. Granica
između područja je VRd1, a udaljenost od osi ležaja do granice “x“ određuje se:
x = l ∙�1 −V���
V��� =
9,5
2∙�1 −
71,66
189,53� = 2,95�� ≈ 3�
8.0. DIMENZIONIRANJE STUBA
b= 20cm
h= 35cm
d1=d2= c + φ1/2 =2,5+2= 4,5cm
d= h - d1 =35-4,5= 30,5cm
A� = � · ℎ = 35 · 20 = 700���
lcol= 500cm= 5m
α=1
Računski uticaji po teoriji I. reda:
Nsd=1,35· 87,64 + 1,5·47,5= 189,53kN
Msdg=1,35·0+1,5·0= 0
Msdd=1,35·0+1,5·0= 0
Dužina izvijanja:
l0 = α ·lcol =1 · 500 = 500cm= 5m
Poluprečnik inercije:
i = ��
��= �
��
��= �
���
�� = 10,10
Vitkost stuba:
λ� =��
�=
���
��,�=49,51
Stub se smatra vitkim ako su ispunjeni uslovi:
λ� > 25
λ� >��
���=
��
√�,�� =37,5 ν� =
� ��
��·���=
���,��
���·�,���= 0,16
„Stub je vitak“
Proračun stuba po teoriji II. reda
Određivanje ekscentriciteta:
1. Ako su ekscentriciteti na krajevima stuba različiti a moment se linearno mijenja uzduž
stuba, tada se e0 zamjenjuje sa ee:
e�,��� =h[cm]
20=
35
20= 1,75cm = 0,0175m
2. Ekscentricitet usled geometrijske imperfekcije:
ν =�
��������[�]=
�
���√�= 0,00447
e� =�·��[�]
�=
�,�����·�
�= 0,0112
3. Ekscentricitet po teoriji II. reda:
K� = 1.................................................................................... (za λ > 35) K� = 1 (na strani smo sigurnosti)
� =���
��=
���,��[��� ]
������= 0,0022
��
�� =
�·��·���
�,�·�[�]=
�· �·�,����
�,�·��,�= 0,00016
e� = K� ·l�
�
10· �
1
r� = 1 ·
5�
10· 0,00016 = 0,0004
Ukupni proračunski ekscentricitet:
e��� = e� + e� + e� = 0,0175 + 0,0112 + 0,0004 = 0,0291
Mjerodavni uticaj za proračun:
M�� = N�� · e��� = 189,53 · 0,0291 = 5,52kNm
Bezdimenzionalna vrijednost normalne sile:
� =� ��
�·�·���=
����,��
�� · ��,�·�,���= −0,186
Bezdimenzionalna vrijednost momenta savijanja:
� =� ��
�·��·���=
�,��·���
��· ��,� �· �,��� = 0,0178
��
�=
�,�
��= 0,128
Očitana vrijednost → �=0,05
Potrebna armatura:
A��,��� = A��,��� = ω · b · d ·���
���= 0,05 · 20 · 30,5 ·
�,���
��,�� = 1,17cm�
Minimalna površina armature:
As,min=0,0015∙b∙d= 0,915���
Maksimalna povšina armature:
As,max=0,04∙b∙h= 28���
Usvojena armatura:
2Φ12 As1,prov= As2,prov =2,26cm2
Poprečna armatura (vilice)
Usvojene vilice: φw=8mm
Vertikalni razmak vilica:
e� = 12 · ϕ�,��� = 12 · 1,2 =14,4cm
e� ≤ 30cm
e� ≤ b =
Usvojene vilice:
Φ8/14cm sječnosti m=2
Pri vrhu i dnu stuba na dužini l�� = 0,2 · l��� = 0,2 · 500 = 100cm vrši se progušćavanje vilica
e�� = 0,6 · e� = 0,6 · 14 = 8,4 ≈ 8cm.