Transcript
Page 1: відкритий урок література 7кл

НВК "Кремінська ЗОШ №3 - ДНЗ"

Т.Г.Шевченко "Тополя"Романтична ідея незнищенності

справжнього кохання, краси, вірності

Українська література, 7 класУчитель : Рухло Надія Анатоліївна

Page 2: відкритий урок література 7кл

Мета : продовжити знайомити школярів з творчістю видатного поета Т.Г.Шевченка на прикладі романтичної балади "Тополя", визначити її ідейно-тематичну спрямованість, проаналізувати казково-фантастичні мотиви, художні засоби, внутрішній світ героїв, поповнити знання з теорії літератури, формувати навички грамотного усного мовлення, розвивати активний словник школярів, увагу, пам'ять, виховувати в учнів любов до рідної літератури, повагу до творчості великого КобзаряТип уроку : комбінований Обладнання : портрет Т.Г Шевченка,ілюстрація тополі, спроектована на мультимедійну дошку, фрагмент мультиплікаційного фільму за поемою "Тополя", картки з матеріалом теорії літератури, тексти балади "Тополя"Міжпредметні зв'язки :художня культура, мистецтво

Хід уроку

І. Організаційний момент ІІ. Актуалізація опорних знань Бліц-опитування "Що я знаю про Шевченка"1. Назва села, у якому побачив світ майбутній поет (Моринці)2. Хто сказав про малого Тараса : "Він не буде людиною абиякою, з нього вийде або щось дуже добре, або велике ледащо" (батько)3. Змалку в Тараса виявилися здібності до... (малювання)4. У ролі кого було відправлено Тараса до пана Енгельгардта в Петербург (козачка)5. Яку важливу роль відіграв Петербург у житті Тараса Григоровича (саме в цьому місті він став вільним)6. Назвіть імена діячів культури, які взяли активну участь у викупі Шевченка з кріпацтва (К.Брюллов, В.Жуковський, Є. Гребінка)7. У якому закладі вчився Шевченко, отримавши волю (Академія мистецтв м. Петербурга)8. Назва книги поетичних творів Т.Г.Шевченка ("Кобзар")9. У якій таємничій політичній організації взяв участь Тарас Григорович, за що й був засланий на 10 років у солдатчину 10. Назва гори, на якій поховано великого Кобзаря. Де ця гора знаходиться ?

ІІІ. Оголошення теми, мети уроку1. Тему уроку оголошує вчитель2. Мету уроку діти визначають самостійно, спираючись на опорні слова, запропоновані вчителем ("мозковий штурм"). Опорні слова : продовжити знайомство... проаналізувати... поповнити знання з ... розвивати... виховувати в собі...ІV. Основний зміст уроку 1. Опрацювання теорії літератури На партах знаходяться опорні таблиці, які діти опрацьовують протягом 1 - 2 хвилин Балада - невеликий за розміром ліро-епічний твір фольклорного походження на легендарну або історичну тему з напруженим сюжетомОсобливості :- реальне часто поєднується з фантастичним;- невелика кількість персонажів;

Page 3: відкритий урок література 7кл

- відсутні деталі події;- стислість у викладі матеріалу;- "магічна" музичністьМетаморфоза - перетворенняРомантичний герой - герой романтичного твору, який страждає від неможливості змінити своє становище та оточуючий світ. Він ідеальний : красивий зовнішньо і внутрішньо, діє відповідно до своїх ідеалів,жертвує собою в ім'я цих ідеалів, людей та суспільства2. Перевірка рівня засвоєння теорії літературиНа дошці знаходяться надруковані частини з ознаками балади, які необхідно поєднатиРЕАЛЬНЕ ФАНТАСТИЧНЕНЕВЕЛИКА КІЛЬКІСТЬ ПЕРСОНАЖІВВІДСУТНІСТЬ ДЕТАЛІ ПОДІЇСТИСЛІСТЬ ВИКЛАД МАТЕРІАЛУМАГІЧНІСТЬ МУЗИЧНІСТЬМЕТАМОРФОЗА ПЕРЕТВОРЕННЯ РОМАНТИЧНИЙ ГЕРОЙ ІДЕАЛ

3. Опрацювання балади Т.Шевченка "Тополя"3.1. Вступне слово вчителя Усна народна творчість була і є тим джерелом, звідки черпали творче натхнення письменники всіх часів і народів. Так на грунті народної пісні, думи й балади виріс поетичний геній Т.Шевченка. Свою творчість Тарас Григорович почав саме з балад, використовуючи в них багатющий матеріал з усної народної творчості. Першою баладою була "Причинна", а далі - балада "Тополя", яка ввійшла в перше видання "Кобзаря". Пізніше були "Утоплена", "Лілея", "Русалка", "У тієї Катерини..." А ми звернімося до балади "Тополя"3.2. Знайомство зі змістом балади засобами різних видів мистецтва : - виразне читання (початок балади до слів "...чи довго їй одинокій на сім світі жити?..") Читають підготовлені заздалегідь учні 7 класу - монолог героїні напам'ять (від слів "Бабусенько, голубонько..." до "...скажи ж мою долю"). Виконує учениця старших класів - мультиплікація в супроводі вокалу (уривок від слів "Прийшла... Вмилась, напилася, тихо усміхнулась..." до кінця балади). Демонстрація уривку засобами ІКТ3.3. Дослідження приналежності "Тополі" до жанру балади Використовуючи опорні таблиці, діти доводять, що в "Тополі" наявні всі ознаки балади. У зошитах складають конспект : 1. Жанр - балада з казково-фантастичними подіями3.4. Дослідження зв'язку "Тополі" з фольклором за планом : 1. Наявність народних звичаїв (сватання, ворожіння) 2. Кількість дійових осіб (невелика) 3. Магічність числа "3" (героїня тричі п'є зілля ворожки) 4. Первісні вірування людей (віра в можливість переселення людської душі в рослину) 5. Композиція твору (вступ, основна частина, кінцівка)3.5. Детальне визначення композиції твору На мультимедійній дошці : 1. Експозиція 2. Зав'язка 3. Розвиток дії 4. Кульмінація 5. Розв'язка Діти називають частини балади, які відповідають елементам композиції3.6. Дослідження художніх особливостей балади (продовження конспекту) :

Page 4: відкритий урок література 7кл

Метафори ("вітер виє, гуляє...", "море синіє", "серце ниє", "серце знає", "брови полиняють" та ін.) Епітети ("біле личко"," карі оченята", "щира правда" та ін.) Порівняння ("поле, як те море", "одна, як сирота", "воркує. як голубка без голуба" та ін.) Анафора ("полюбила, полюбила", "якби знала, якби знала", "не довго, не довго" та ін.) Паралелізм ( Защебече соловейко в лузі на калині, Заспіває козаченько, ходя по долині) Звертання ("Легше, мамо, в труні лежати", "Бабусенько, голубонько, серце моє, ненько" та ін.)3.7. Обговорення змісту твору за питаннями : - Із героїнею балади відбулася метаморфоза. Хто може сказати, чому саме в тополю , а не, скажімо, у вербу чи березу ? (бо тополя є символом   рідної землі, символом дівочої вірності, краси) - Яке значення має пейзаж на початку твору ? - Опишіть зовнішність героїні балади або зачитайте портрет. Про що свідчить такий портрет ? - Як Тарас Григорович описує щирість почуттів молодят ? - Яких страждань зазнала дівчина, коли козак залишив її ? - Чому мати дула схвильована за долю дочки ? - Для чого мати вирішила видати дочку за багатого й одиноко старого ? Як до цього поставилася дівчина ? - Чому вона звернулася до ворожки ? Чи належить ворожка до представників нечистої сили ? - Які риси характеру притаманні героїні ? (вірність у коханні, щирість у почуттях, цілеспрямованість, волелюбність) ? 3.8. Проблемне питання : - Чому, на вашу думку, Т.Г.Шевченко перетворив свою героїню на Тополю, а "не дав їй померти " через нещасливе кохання ? Що він хотів ствердити цим перетворенням ?

V. Підсумок урокуМікрофон : - Чому любов возвеличує людину і водночас завдає їй страждань ?- Чи досягли ми мети, поставленої на початку уроку ?VІ. Оголошення результатів навчальної діяльності учнівVІІ. Домашнє завданняСамостійно визначити тему й ідею балади Т.Г.Шевченка "Тополя", записати в зошити. Вивчити напам'ять вірш "Заповіт"

 

Page 5: відкритий урок література 7кл