36
ОБРАЗОТВОРЧЕ МИСТЕЦТВО 5-й КЛАС : ХУДОЖНІЙ ОБРАЗ РОЗДІЛ І: „МОВА ОБРАЗОТВОРЧОГО МИСТЕЦТВАТЕМА РОЗДІЛУ: АСОЦІАТИВНО-ОБРАЗНА ФОРМА. ОРГАНІЗАЦІЯ ЗОБРАЖЕННЯ В КОМПОЗИЦІЇ ТЕМА: ДЕРЕВО ЖИТТЯ – УКРАЇНСЬКИЙ РОДОВІД РОДИННА ПЕДАГОГІКА – НАЙВПЛИВОВІШИЙ ЧИННИК ФОРМУВАННЯ ОСОБИСТОСТІ. (2 уроки , робота по групах) МЕТА: Дати поняття про Дерево Роду, історію виникнення цього виду символів; познайомити з традиціями складання та головними елементами , з колористичними традиціями в зображенні. Розвивати художньо-образне мислення, логіку та увагу в створенні власних композицій. Виховувати зацікавленість до історії власної родини та шанобливе ставлення до традицій сім`ї. Вміння працювати в колективі спільнодумців. ТИП УРОКУ : Інтегрований (образотворче мистецтво , історія культури, народознавство) ФОРМА ПРОВЕДЕННЯ: Семінар-практикум. ТЕХНІКА ВИКОНАННЯ ПРАКТИЧНОЇ ЧАСТИНИ УРОКУ : І група (Майстерня витинанки) - витинанка ІІ група (Майстерня розпису) – ДПТ, петриківський розпис; ІІІ група (Майстерня колажу) Колаж – спосіб утворення фронтальної композиції. ОБЛАДНАННЯ: для вчителя – приклади робіт минулих років; електронна колекція образів з історії створення образів Дерева Роду, різновид творів в ОТМ, матеріли для роботи (формат А-1- 3 аркуша), фарби, пензлі, клей, ножиці, альбом „Петриківський розпис”

уроки 5 6 клас

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: уроки  5 6 клас

ОБРАЗОТВОРЧЕ МИСТЕЦТВО5-й КЛАС : ХУДОЖНІЙ ОБРАЗ

РОЗДІЛ І: „МОВА ОБРАЗОТВОРЧОГО МИСТЕЦТВА” ТЕМА РОЗДІЛУ: АСОЦІАТИВНО-ОБРАЗНА ФОРМА.

ОРГАНІЗАЦІЯ ЗОБРАЖЕННЯ В КОМПОЗИЦІЇТЕМА: ДЕРЕВО ЖИТТЯ – УКРАЇНСЬКИЙ РОДОВІД

РОДИННА ПЕДАГОГІКА – НАЙВПЛИВОВІШИЙ ЧИННИК ФОРМУВАННЯ ОСОБИСТОСТІ.

(2 уроки , робота по групах)МЕТА: Дати поняття про Дерево Роду, історію виникнення цього виду символів; познайомити з традиціями складання та головними елементами , з колористичними традиціями в зображенні. Розвивати художньо-образне мислення, логіку та увагу в створенні власних композицій. Виховувати зацікавленість до історії власної родини та шанобливе ставлення до традицій сім`ї. Вміння працювати в колективі спільнодумців.

ТИП УРОКУ : Інтегрований (образотворче мистецтво , історія культури, народознавство)

ФОРМА ПРОВЕДЕННЯ: Семінар-практикум.ТЕХНІКА ВИКОНАННЯ

ПРАКТИЧНОЇ ЧАСТИНИ УРОКУ : І група (Майстерня витинанки) - витинанка ІІ група (Майстерня розпису) – ДПТ,

петриківський розпис; ІІІ група (Майстерня колажу) Колаж – спосіб утворення фронтальної композиції.ОБЛАДНАННЯ: для вчителя – приклади робіт минулих років; електронна колекція образів з історії створення образів Дерева Роду, різновид творів в ОТМ, матеріли для роботи (формат А-1- 3 аркуша), фарби, пензлі, клей, ножиці, альбом „Петриківський розпис” для учнів –„Родовід” –схема генеалогічного дерева ; робочий альбом (формат А4); фарби акварельні; ножиці; клей; довідковий зошит з ОТМ.МУЗИЧНИЙ РЯД: пісні українських композиторів – „Смерекова хата”, „Ми – українці”; „Є у кожного з нас в серці мрія своя” Р. Лижичко; фонограми українських народних пісень.

Page 2: уроки  5 6 клас

План уроку

1. Розподіл на групи для роботи в майстернях.2. Оголошення теми уроку.3. Вибір кореспондентів – представників кожної групи для виступу-захисту твору на наступному уроці (3 учня з кожної групи)4. Пояснення вчителя. Демонстрація репродукцій з електронної колекції.5. Практична частина роботи (створення композицій).6. Підведення підсумків роботи поетапно.

Організаційна частина уроку (7 хвилин) :На початку уроку відбувається розподіл на три групи засобом

жеребкування ( картки мають такі форми – „серце”, „квітка”, „символ безкінечності”)

Учні займають місця відповідно розподілу.Налаштування на урок з даної теми:

Разом: Батьки і діти!Діти і батьки.

Нерозділиме і одвічне коло! Б. Олійник

Учні назначають своїх представників-кореспондентів, які будуть захищати на ІІ уроці їх задум щодо виконання завдання.

Оголошення теми уроку, промова вчителя (7 хвилин)

Учитель: Сьогодні, напередодні циклу новорічних свят, ми присвячуємо нашу творчість найулюбленішому образу. На українських рушниках, вишиванках та керамічних виробах квітне, простягає до гори дивні гілки незвичайне дерево. У його хвилястих лініях – гілках ховаються дивовижні візерунки, від яких важко відвести погляд... Сонячні промені торкаються верхівки цього дерева, і воно, здається , досягає неба.

Наші пращури селили цю рослину (малювали, витинали, вишивали, різьбили і виліплювали) скрізь, шанували і обожнювали її, передавали таке трепетне ставлення до нього своїм дітям і онукам. Напевне, щось серйозне і важливе вкладали вони в зображення казкового дерева. Або бачили в ньому набагато більше , ніж ми, - вміли розгледіти за гілками та візерунками щось священне для себе.

Page 3: уроки  5 6 клас

Учень: РОДИНА, РІД. Які слова святі !Вони потрібні кожному в житті,Бо всі ми з вами гілочки на дереві,Що вже стоїть віки.Це дерево – наш славний РОДОВІД,Це батько, мати, прадід твій і дід.

Учитель: Наші прадіди уявляли життя людей на землі як велетенське Дерево Роду. Свій малесенький листочок на цьому Дереві має кожен із нас. Люди завжди берегли пам`ять про своїх прадідів. Так людина без пам’яті про своїх предків самотня, їй немає звідки черпати сили для життя. Людина без роду – це листок, відірваний від дерева. Як гілка міцно зростається зі стовбуром, що її не відламати, так і родина ніколи не ослабне , поки буде споживати соки матінки-землі через мову, звичаї, обряди, свята, пісні, казки прислів’я, ігри, іграшки, родинні реліквії, взаємодопомогу, взаємоповагу, любов.

Конкретизація завдання для практичної частини уроку: ( практика впродовж 25 хвилин кожного уроку )

І Майстерня витинанки: завдання полягає в тому, щоб створити складений образ Дерева Роду , використовуючи декоративні (стилізовані) рослинні мотиви, що виконає кожен засобом витинання з кольорового паперу. Скласти композицію на форматі А-1 і закріпити її елементи у вас буде можливість на наступному уроці. Композиція має симетричну форму та три основних частини: 1)вазу-коріння, 2)стовбур, 3)листя, квіти, птахи, що пов’язані між собою .

ІІ Майстерня розпису: завданням є створення декоративного панно Дерева Життя за мотивами майстрів петриківського розпису. В основі симетричної композиції буде 5 головних елементів-квітів, утворених елементом „цибулька” або кошики-грона калини, трикутники грон винограду елементом „ягідка”, листя і декоративні форми трав, комах, птахів повинні органічно доповнити композицію, пов’язуючи всі її елементи і направляючи їх до стилізованої вази. На І уроці створити композицію, головні елементи її, а на ІІ-у уроці завершити роботу і підготувати інформацію для захисту твору.

ІІІ Майстерня колажу: створити стилізоване „Дерево Життя” з використанням штучних елементів декорування: штучне листя, квіти, стрічки, колосся, кетяги калини, горішки, цукерки, дерев’яні писанки , яблука, бублики, Різдвяні зорі з паперу. Вся композиція установлюється в гончарний виріб , має симетричну форму. Каркас, зірки засобом орігамі і обгортання їстівних прикрас фольгою здійснюється на І-му уроці. Після завершення і оцінювання роботи групи , залишити дерево в класній кімнаті до останнього дня навчання перед Новорічними канікулами всього колективу, а після святкових заходів використати гостинці за призначенням.

Page 4: уроки  5 6 клас

Учитель: Людське безсмертя з роду і до родуУвись росте з коріння родоводу,І тільки той, у кого серце чуле, Хто вміє берегти своє минулеі вміє шанувать своє сучасне, -Лиш той майбутнє вивершить прекрасно.

М.Чубинський 1) Дерево здавна допомагало людині. Воно дарувало їй так

багато всього необхідного, що вже за це його слід було шанувати. Люди зривали з нього плоди, укривалися в тіні його крони, з деревини робили чимало корисних речей, деревом зігрівалися. Дерево має практичну цінність, цілющі властивості, це сприяло встановленню культу дерева.

2) Дерево тягнеться догори, до неба, отже це світлий і добрий символ. А ще сильний. І тому він міг набувати охоронних властивостей (рушник, на якому було вишите Дерево Життя, вважався хорошим помічником у дорозі; також ним обрамляли ікони). Вони посилювалися ще й через те, що в гілках цього Дерева дбайливі майстрині части „ховали” інші оберегові знаки – кружечки, гачечки, символи безкінечності та інше, що мало сильний вплив на свідомість наших пращурів і допомагало їм долати всілякі перешкоди.

3) У Єгипті та Месопотамії прообразом священного дерева була фінікова пальма. Зображували її у вигляді золотого дерева, гілки якого всипані коштовним камінням, а верхівка належить богині неба Нут. В Індії цю роль виконувала смоківниця. Китайці священним деревом вважали шовковицю, на верхівці якої обов’язково зображували півня, а на гілках – класичні десять сонць. А в Німеччині таку почесну функцію виконувала звичайна липа.

4) В українських казках, піснях, прислів`ях дуже поширена персоніфікація дерев. Такі дерева, як дуб, бук, липа вважалися незвичайними, бо їх любили боги й жили на них. Оспіваний у народних думах і піснях, дуб є символом молодого козака. У весільних обрядах дуб виступає символом подружнього життя, міцного здоров`я і довголіття молодих. За народним звичаєм , коли народжувався син, батьки висаджували два жолуді, а коли донька – висівали калинове зерня. 5) Калина біля хати – здавна найперша ознака оселі українця. Калина – це той символ, що пам`ять людську береже, нагадуючи про милі краї, символ безсмертя, невіддільний від життя. У художній свідомості калина уславлена своєю незрівняною красою. Вона і червона, і ясна, і красна, як символ дівочої незайманості, молодої

Page 5: уроки  5 6 клас

вроди. Як дуб – символ міцності, надійності, так і калина – символ вірності. 6) Красива струнка дівчина або заміжня жінка в народних піснях порівнюється з тополею. Верби над ставом – традиційна прикмета українського села. Нерідко верба символізувала повноту життя, довголіття. Верба була символом родинного вогнища.

7) Особливо часто розкішне Дерево Життя з`являлося на козацьких рушниках, що їх хоробрі січовики брали із собою в дорогу. Ця рослина, одягнена в різні барви, нагадувала їм про рідну землю. Зокрема, вони вірили, що магічні сили Дерева допомагають у боях за батьківщину, за українську націю – маючи дерево, козаки ніби відчували підтримку всього великого українського роду.

8) Голубки з весільним вінцем у дзьобиках, які часто зображувалися на верхівці Дерева Життя, свідчили про однакову святість процесу створення Всесвіту і створення родини, своєрідної моделі Всесвіту.

9) Інколи Дерево Життя розглядалося як символ Великої Богині (Берегині, матері всього світу). Можливо , у цьому треба шукати пояснення, чому в українському фольклорі дівчата і жінки часто перетворюються на дерева – тополю, калину, вербу.

Учитель: Відлуння культу Дерева Життя можна помітити в багатьох речах і обрядах: весільне гільце, вербові гілочки, дерева-обереги, але в наш час найбільш відомим відлунням традицій є ... новорічне дерево.

Учитель: Мовознавці дійшли висновку, що слово „здоровий” (в народі міцною була асоціація здоров`я і життя) утворено від давньої форми so-dorr-o, що можна перекласти, як „із гарного дерева, міцний, як дерево, сильний”. У вислові „Здрастуй! Здорові будьте!” малося на увазі: щоб твердий і міцний був, як кремезне лісове дерево.

Учень: На світі білому єдине,Як і Дніпрова течія,Домашнє вогнище родинне,оселя наша і сім`я.В щасливі і сумні години,Куди б нам не стелився шлях,Не згасне вогнище родиннеВ людських запалених серцях.

Д.БілоусПісня у виконання Р. Лежичко є фіналом практичної роботи і початком підведення підсумків. Організація експозиції на дошці кабінету.

Page 6: уроки  5 6 клас

ВИКОРИСТАНІ ЛІТЕРАТУРНІ ДЖЕРЕЛА:

Історія культури. К.: Кондор, 2004.Гаврюшенко О.А., Шейко В.М., Ти шевська Л.Г. Дерево роду. МПП „АНФАС” Київ 1995.Ткач М.М. Джерело :Посібник з українського народознавства. – З. : Просвіта, 2003.Гавриленко

Л.А. Що? Як? Чому? Світ моєї України: поулярна дитяча енциклопедія. – Х.: Сінтекс,

2003 „Людина починається з добра” Т: Астон, 2004. Г.С. Грай „Українські традиції і звичаї”. Х: ФОЛІО, 2007. В.М. Скляренко, А.С. Шуклінова,

В.В. Ядро „Поезія – духовність щонайвища” Д: Поліграфіст, 1996. Крот В.І. „Мистецтво витинанки та аплікації” Т: Богдан , 2006.Мельник В.М. „Енциклопедія символів” М: Ексмо, 2007. Баєшко Л.С., Гордієнко А.Н.

Page 7: уроки  5 6 клас

ОБРАЗОТВОРЧЕ МИСТЕЦТВО

6-й КЛАС „ДУХОВНИЙ І ПРЕДМЕТНИЙ СВІТ ЛЮДИНИ”РОЗДІЛ І : ФОРМА В ОБРАЗОТВОРЧОМУ МИСТЕЦТВІ

ТЕМА РОЗДІЛУ: Людина та предметний світ ТЕМА УРОКУ: МАДОННА – БЕРЕГИНЯ

РОДУ ЛЮДСЬКОГОФормотворення крізь призму змісту.

Передача співвідношень фігур людей різного віку(2 уроки , робота по групах)

МЕТА: Дати поняття про особливості портретного жанру в створенні композиції складених образів, з включенням етнографічних та символічних елементів; про пропорційні відмінності фігур людей різного віку (мати, дитина). Розвивати художньо-образне мислення, логіку та увагу в створенні власних композицій. Виховувати зацікавленість до історії жанрів ОТМ, рідної країни та шанобливе ставлення до традицій сім`ї. Вміння працювати в колективі спільнодумців.

ТИП УРОКУ : Інтегрований (образотворче мистецтво , історія мистецтва, народознавство)

ФОРМА ПРОВЕДЕННЯ: Семінар-практикумТЕХНІКА ВИКОНАННЯ

ПРАКТИЧНОЇ ЧАСТИНИ УРОКУ : І група(майстерня іконопису) – живопис, копіювання іконописного твору;

ІІ група (майстерня розпису) – ДПТ, петриківський розпис;

ІІІ група (майстерня графіки і живопису)– живопис, сюжетна

фронтальна композиція.ОБЛАДНАННЯ: для вчителя – експозиція репродукцій творів світового визнання з циклу „Мадонна” (електронна колекція), альбом „Петриківський розпис”, фотоколекція „ Мадонни сьогодення”, матеріли для роботи (формат А-1- 3 аркуша), фарби, пензлі, клей, ножиці, оформлення класної дошки „Деревами Роду” ( з попереднього уроку у 5-му класі); для учнів – робочий альбом (формат А4); фарби акварельні;пензлі; ножиці; клей; довідковий зошит з ОТМ.МУЗИЧНИЙ РЯД: інструментальна музика І. Крутого, фонограми українських народних пісень: „Ніч яка місячна”, „Одна калина” у виконанні С. Ротару.

Page 8: уроки  5 6 клас

І урок

1. Розподіл на групи для роботи в майстернях.2. Оголошення теми уроку.3. Вибір кореспондентів – представників кожної групи для виступу-захисту твору на наступному уроці (3-4 учня з кожної групи)4. Пояснення вчителя. Демонстрація репродукцій з електронної колекції.5. Практична частина роботи (створення композиції, графічна передача ідеї та копії).6. Підведення підсумків цього етапу роботи.

Організаційна частина уроку (7 хвилин) :На початку уроку відбувається розподіл на три групи засобом

жеребкування ( картки мають такі форми – „серце”, „квітка”, „символ безкінечності”)

Учні займають місця відповідно розподілу.Учні назначають своїх представників-кореспондентів, які будуть

захищати на ІІ уроці їх задум щодо виконання завдання.

Оголошення теми уроку, промова вчителя (7 хвилин)

Учитель: Сьогодні, напередодні циклу новорічних свят, найголовнішим з яких є Різдво, ми присвячуємо нашу творчість найсвятішому образу - образу жінки-матері, а з давніх-давен мати з дитиною люди називають Мадонною.

Материнство, святе і прекрасне, оспіване поетами, увічнене художниками. У всіх народів, в усі віки жінка-мати була охоронницею, добрим ангелом домашнього вогнища, її мудрість поважали в сім`ї , в її розрадах знаходили спокій зранені і зболені синівські серця. Жінці на роду написано – бути матір`ю, сповідувати материнство, продовжувати свій рід і родовід, а то ж найвище призначення – життя ( експозиція репродукцій творів світового визнання з циклу „Мадонна” (електронна колекція).

Коментар: Вдивіться в ці святі образи, що вже відомі людству на протязі більше ніж 500 років. Ми пізнаємо їх навіть по зовсім невеличким фрагментикам, а прізвища авторів згадуємо завжди в ряду геніальних представників цивілізації. З якою неперевершеною майстерністю передане найсильніше почуття на землі – Материнська Любов! ...

Тепер настав час попрацювати вам. Робота буде проходити по групах, так би мовити у майстернях.

Page 9: уроки  5 6 клас

Конкретизація завдання для практичної частини уроку:

І Майстерня іконопису: завдання полягає в тому, щоб створити копію відомого іконописного твору Божа Матір „Козельщанська”.

На І уроці ви передаєте засобами графіки пропорційні відмінності між фігурою дорослої людини і дитини, композиційна пляма включає в себе обидва образи одночасно, звертаєте увагу на розміщення фігур, намічаєте місцеположення та середню лінію голови Мадонни і Дитя, приступаєте до деталізації рис облич , рис одягу, навколишнього середовища (графіка-основа для подальшого виконання живопису).

Відбувається розподіл між учнями частин роботи самостійно (5 хвилин).Виконання графічної композиції (25 хвилин)ІІ Майстерня розпису: завдання полягає в тому, щоб створити

замкнуту композицію у обрисі кола (прообразу українського вінка з квітів) за допомогою елементів петриківського розпису. До композиції повинні ввійти образ жінки і двох дітей в українському національному вбранні.

На І уроці ви передаєте засобами графіки пропорційні відмінності між фігурою дорослої людини і дітей, композиційна пляма включає в себе три образи одночасно, звертаєте увагу на розміщення фігур, намічаєте місцеположення та середню лінію голови Матері-України і дітей, приступаєте до деталізації рис облич , рис одягу, навколишнього середовища: кетяги калини, квіти для виконання елементом „цибулька” (графічна підоснова для подальшого виконання розпису).

Відбувається розподіл між учнями частин роботи самостійно (5 хвилин). Виконання графічної композиції (25 хвилин) ІІІ Майстерня графіки і живопису: завданням є створення

фронтальної композиції , що включає один або декілька образів сучасних українок та їх дітей.

На І уроці ви передаєте засобами графіки пропорційні відмінності між фігурою дорослої людини і дітей, композиційна пляма включає в себе образи одночасно, звертаєте увагу на розміщення фігур, намічаєте місцеположення та середню лінію голови матері і дітей, приступаєте до деталізації рис облич , рис одягу, навколишнього середовища: міський краєвид.

Відбувається розподіл між учнями частин роботи самостійно (5 хвилин).Виконання графічної композиції (25 хвилин)

Домашнє завдання: Провести пошук відповідної інформації щодо теми роботи (кореспондентам); вивчити інформацію про символіку кольорів (І група); принести фотографіїї своєї сім`ї (ІІІ група) ; вміти відповідати на запитання про ДПТ України, зокрема, про розпис , повторити елементи петриківського розпису (ІІ група)

Page 10: уроки  5 6 клас

ІІ урок

1. Організаційний момент. Учні займають місця для продовження роботи по майстерням.

2. Кореспонденти оголошують напрямок роботи своєї майстерні поетичними рядками (Л. Полтава „Три матусі”)

3. Повторення матеріалу з попереднього уроку у формі інтелект вікторини з отриманням додаткових балів за роботу для групи. Демонстрація електронної колекції з циклу „Мадонна” вчителем.

4. Повідомлення з Майстерні іконописців про символіку кольорів.5. Практична частина уроку: колористичне рішення творів –

„Мати Божа”(живописна копія), ; „Україна – Ненька”(петриківський розпис, колаж); „Мадонна сьогодення” (живопис, графіка).

6. Захист творів. Виступ кореспондентів + демонстрація творів.7. Створення експозиції творів на дошці кабінету, оцінювання роботи

вчителем.

Учитель: Бажаю всім натхнення. Хочу , щоб ці композиції , роботу над якими ви сьогодні завершите і ті слова , які будуть лунати сьогодні, надовго залишилися в пам’яті присутніх на уроці. В добрий вам час!

Зараз кореспонденти нагадають теми роботи в майстернях над створенням образів Мадонни – Жінки-Матері.

Оголошення напрямків роботи по групах :

І група: Є у кожної дитиниМатінка єдина,

Та, що любить нас і дбає,Розуму навчає.

ІІ група: Є у кожної дитини,Навіть сиротини,

Наша мати солов’їнаРідна Україна.

ІІІ група: І у кожному серденькуЄ і буде жити

Божа Мати – наша Ненька,Мати всього світу.

Л. Полтава

Хвилинка „Збуди пам’ять”: Повторення матеріалу з попереднього уроку у формі інтелект - вікторини з отриманням додаткових балів за роботу для групи. Демонстрація електронної колекції з циклу „Мадонна” вчителем.

Page 11: уроки  5 6 клас

Учитель: Сьогодні завдання усіх майстерень втілити чарівне перетворення графічних творів у кольорі. В житті людини все має значення . Навіть на перший погляд незначні деталі, а нас цікавить зараз властивості сприйняття нами різноманітних кольорів, адже нам не байдуже в якому колориті навколишнього середовища жити. Про символізм кольору ми дізнаємося від представника Майстерні іконопису:

СИМВОЛІЗМ КОЛЬОРІВ

Золото означає християнські благодійники – віру, справедливість, милосердя і примирення, - і людські якості – могутність, багатство, знатність. Срібло з благодійників означає чистоту, надію, привабливість, а з якостей відвертість, благородність. Червоний – любов, мужність, сміливість, великодушність; чорний – обережність, мудрість; синій – чесність, вірність; зелений – надія, воля і радість; пурпур – благочестя, щедрість і верховна влада.

Практична частина уроку: Створення кольорового рішення композицій (25 хвилин). Поступово виступають кореспонденти , починаючи з І-ї майстерні.

Учитель: Мати – символ усього найкращого, найдобрішого, найсвятішого. В одному арабському прислів’ї говориться, що створено на світі матерів, аби вони заступали Бога там, де його нема. Мати, матуся, ненька. З цим іменем у нас асоціюється все добре, щире, людське. Це людина, перед якою ми будемо завжди в боргу. Мати – це Берегиня роду людського.

І група: 1) Образ Божої Матері ніби ввібрав у себе всі радощі і трагедії, всі

втіхи і болі материнства , став прикладом вірності і самозречення, тієї сили духу, яку у важку хвилину явити може тільки материнське серце, водночас ставши покровом дитинства, символом надії на добро і щастя.

2) Мати заходить у мир,Буде ним дихати, жити,Буде той мир боронитиМати – її Величність.

В її обіймах – Вічність,Злита із мук і щасть.Мати усе їй дасть.

Page 12: уроки  5 6 клас

3) Білий калач і суницю,Мови казкову жар-птицю,Пісню – крилате кохання –

Вічне і юне страждання.4) Дасть вона землю рідну,

Землю зовсім не срібнуІ не блискучо-злотну,

Просто – жарку і холоднуЗ явором коло озерця,

Ту, що Вітчизною зветься,Дасть і навчить шанувати,

Все, що зуміла дати.

Учитель: Мама – це ,насамперед, звертання. Це голос до світу, до сонця, до трави і води, до звірини і птаства, але найперше – до порадниці. До тієї , що поруч. Що усміхається і радіє чи сумує за тебе. І МАМА – це жива реальність, і символ. МАМА – серце, і МАМА –пам’ять. Просто щоденний, одвічний першоголос ЖИТТЯ.

ІІ група: 1) В образі матері осягаємо розумом рідну Україну , мальовничу і прекрасну, страдницьку, але невмирущу Україну – край смутку і краси, радості і печалі, Україну – розкішний вінок з троянд і барвінку, з її милозвучною мовою, задушевною піснею.

ЗАЛИШАЙСЯ УКРАЇНОЮ

2) Скільки , мамо, тебе мучили,Тіло таврами позначили.Але турки не потурчилиІ поляки не сполячили.Духом завжди була вільною, Залишайся Україною

3) У Сибіру не зламаласяНі від тюрем, ні від холоду.Із руїни піднімалася,Підвелася після голоду.Знов із долею полинноюЗалишайся Україною.

4) Нині ти вже не пригноблена, Хоч бідою знов заскочена,І стоїш напвзчорноблена,І стоїш напівзмосковщена.З рідним словом , із калиноюЗалишайся Україною.

Page 13: уроки  5 6 клас

1) Не загинь, не згинь у боротьбі,Не осироти дітей своїх,Україно, в радості й журбіТи ж у нас одна, одна на всіх.То нічого , що не буде нас, Тільки б ти жила нам повсякчас.

2) Не скорись перед загребами,Перед їх враждою лютою – Із коханням попід вербами, З яворами над Славутою,З Кобзаревою раїноюЗалишайся Україною.

В. Забаштанський

Учитель: Стоїть на землі Мати, вища і святіша від усіх богинь. Рідна мати і рідна Україна – два крила любові, два крила несуть українську душу через віки і не в’януть у вічному польоті, бо тримає їх на світі материнська любов.

ІІІ група: 1) Мамо, вечір догоря,Вигляда тебе роса,Тільки ти, немов зоря,Даленієш в небеса,Даленієш, як за віями сльоза.

Спів хором)Ти від лютої зими Затуляла нас крильми,Прихилялася теплим леготом,Задивлялася білим лебедем,Диво-казкою за віконечком – Моя ластівко, моє сонечко.

Учитель: Мати зі Східної України називали козачкою, пам’ятаючи славетні періоди історії рідного нам краю.

2) Про пошану до жінки у козацькі часи говорить її освіченість: більшість з них не тільки могли спілкуватися декількома мовами, а й читали, знали порядок церковних служб. Незалежності української жінки в козацькі часи могла позаздрити дворянка будь-якої європейської країни. Оспівуючи славу козацьку не можна не згадати, що першими „фермерами” на Україні були козацькі „мадонни”. Звідки б узялася ота козацька сила без них, хліборобів і годувальниць.

Page 14: уроки  5 6 клас

3) Пошана до матері до бабусі, до сестри, що мала місце у сімейному вихованні хлопця – майбутнього козака – поступово переростала у пошану до дівчини, до майбутньої дружини. Це лицарство юнака з великою силою передано у народних піснях, в яких молодик заявляє про свою готовність завжди піклуватися про неї, бути захисником, опорою:

Хлопчики: спів хоромЯ ж тебе, вірная,

Аж до хатиноньки Сам на руках віднесу...

ІІІ група: 4) Почуття гідності та поваги, що оточували українську жінку в козацькі часи, сприяли тому, що вона глибоко усвідомлювала значущість власного народу і Вітчизни. З часів козаччини минуло більше як два століття. За цей час доля української жінки зазнала тяжких випробувань: війни, голод, репресії. Але не втратила вона таких рис духовної краси як доброта, милосердя, щедрість, вірність, працелюбність, дотепність, веселість, співучість.

На дошці :Усміхається сонячноКалинонька під вікном,Роси збираючиАлим намистом .Їй пишною бутиНа рідній землі,А нам берегти рідний край та її.

О. ЛаврикЗавершуємо наш урок словами Любові Забашти, та влаштовуючи

експозицію творів на дошці кабінету:

Світла земле моя, усміхнися мені рушниками,зодягни в вишиванку , піснею душу зігрій.Уклонюся за все, що надбала мені віками

і що скільки збудила в мені крилатих мрій.Я приймаю тебе, стражденну і героїчну,

із блакитним Дніпром, дарованим в спадок нам,щоб пронести в душу, прописати у серці вічно,

а відтак передати синам. Л.Забашта

Пісня про рідну землю нехай об’єднує наші помисли. „Одна калина” у виконанні С. Ротару.Підведення підсумків, оцінювання робіт.

Page 15: уроки  5 6 клас

ВИКОРИСТАНІ ЛІТЕРАТУРНІ ДЖЕРЕЛА:

Історія культури. К.: Кондор, 2004.Гаврюшенко О.А., Шейко В.М., Ти шевська Л.Г. Дерево роду. МПП „АНФАС” Київ 1995.Ткач М.М. Джерело :Посібник з українського народознавства. – З. : Просвіта, 2003.Гавриленко

Л.А. Що? Як? Чому? Світ моєї України: популярна дитяча енциклопедія. – Х.: Сінтекс,

2003 „Людина починається з добра” Т: Астон, 2004. Г.С. Грай „Українські традиції і звичаї”. Х: ФОЛІО, 2007. В.М. Скляренко, А.С. Шуклінова,

В.В. Ядро „Поезія – духовність щонайвища” Д: Поліграфіст, 1996. Крот В.І. „Мистецтво витинанки та аплікації” Т: Богдан , 2006.Мельник В.М. „Енциклопедія символів” М: Ексмо, 2007. Баєшко Л.С., Гордієнко А.Н. „Искусство для простых смертных” М.-С-П.-К: Діалектика, 2006.

Владимирська А.О. ,Владимирський П.А.

Page 16: уроки  5 6 клас

МАТЕРІАЛИ ДО УРОКУ

І група: Є у кожної дитини

Матінка єдина,

Та, що любить нас і дбає,

Розуму навчає.

Page 17: уроки  5 6 клас

ІІ група: Є у кожної дитини,

Навіть сиротини,

Наша мати солов’їна

Рідна Україна.

Page 18: уроки  5 6 клас

ІІІ група: І у кожному серденьку

Є і буде жити

Божа Мати – наша

Ненька,

Мати всього світу.

Page 19: уроки  5 6 клас

Усміхається сонячноКалинонька під вікном,Роси збираючиАлим намистом .Їй пишною бутиНа нашій землі,А нам берегти рідний край та її.

ЛАВРИК О.М.

Page 20: уроки  5 6 клас

Батьки і діти!Діти і батьки.Нерозділиме

і одвічне коло! Б. Олійник

Page 21: уроки  5 6 клас

ОБРАЗОТВОРЧЕ МИСТЕЦТВО

5-й КЛАС : „ХУДОЖНІЙ ОБРАЗ”

РОЗДІЛ І: МОВА ОБРАЗОТВОРЧОГО МИСТЕЦТВА ТЕМА РОЗДІЛУ: АСОЦІАТИВНО-ОБРАЗНА ФОРМА. ОРГАНІЗАЦІЯ ЗОБРАЖЕННЯ В КОМПОЗИЦІЇТЕМА УРОКУ: ДЕРЕВО ЖИТТЯ – УКРАЇНСЬКИЙ

РОДОВІД6-й КЛАС: „ДУХОВНИЙ І ПРЕДМЕТНИЙ СВІТ ЛЮДИНИ”

РОЗДІЛ І : ФОРМА В ОБРАЗОТВОРЧОМУ МИСТЕЦТВІТЕМА РОЗДІЛУ: ЛЮДИНА ТА ПРЕДМЕТНИЙ СВІТ

ТЕМА УРОКУ: МАДОННА – БЕРЕГИНЯ РОДУ ЛЮДСЬКОГО

Page 22: уроки  5 6 клас
Page 23: уроки  5 6 клас
Page 24: уроки  5 6 клас
Page 25: уроки  5 6 клас
Page 26: уроки  5 6 клас