26
Запорізька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №20 екологічного профілю Запорізької міської ради Запорізької області КОНСПЕКТ УРОКУ З ОБРАЗОТВОРЧОГО МИСТЕЦТВА: СТВОРЕННЯ ЕСКІЗУ ТЕМАТИЧНОГО ПЛАКАТУ НА ЕКОЛОГІЧНУ ТЕМАТИКУ "МОЄ ДОВКІЛЛЯ – МОЄ МАЙБУТНЄ" 7 КЛАС Укладач: Манюрова Алія Рафаїлівна, учитель образотворчого мистецтва, креслення, художньої культури, обслуговуючої праці; «спеціаліст вищої категорії», "старший учитель"

Створення ескізу тематичного плакату на екологічну тематику. 7 клас

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: Створення ескізу тематичного плакату на екологічну тематику. 7 клас

Запорізька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №20екологічного профілю

Запорізької міської ради Запорізької області

КОНСПЕКТ УРОКУ З ОБРАЗОТВОРЧОГО МИСТЕЦТВА:

СТВОРЕННЯ ЕСКІЗУ ТЕМАТИЧНОГО ПЛАКАТУНА ЕКОЛОГІЧНУ ТЕМАТИКУ

"МОЄ ДОВКІЛЛЯ – МОЄ МАЙБУТНЄ"

7 КЛАС

Укладач: Манюрова Алія Рафаїлівна, учитель образотворчого мистецтва, креслення,

художньої культури, обслуговуючої праці; «спеціаліст вищої категорії», "старший учитель"

Page 2: Створення ескізу тематичного плакату на екологічну тематику. 7 клас

Тема уроку: Створення ескізу тематичного плакату на екологічну тематику. 7 клас.

(2 години)

Мета уроку:

навчальна: дати поняття про плакат, як самого масового виду графічного мистецтва;

розвиваюча: розвивати уміння знаходити й обробляти екологічну інформацію; розвивати вміння та навички передавати певну ідею засобами плакатної графіки; удосконалювати написання шрифтів, композиційні уміння та навички учнів, їх

творчу уяву; поглиблювати вміння учнів передавати певну ідею за допомогою використання

виражальних можливостей кольору; виховна:

формувати уявлення про красу природ о. Хортиця і проблемах, що торкаються її;

виховувати в учнів дбайливе ставлення та любов до рідної природи, бажання жити в гармонії з навколишнім середовищем.

Тип уроку: засвоєння нових знань та вмінь.

Технологія: інтегральна технологія.

Обладнання:

зоровий ряд - відео фільм "Світанок над Хортицею"; аудіо запис Пол Уітнер і група "Консорт", "Концерт Землі. Колискова

матінки китіхи"; стенд із плакатами, що відбивають екологічні проблеми; таблиці різних видів шрифтів, назв плакатів; матеріал і техніка виконання - папір, фломастер чорний, простий

олівець, ручки, туш, перо, пензлики, акварельні фарби або гуаш.

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент

Перевірка наявності учнів; підготовленості їх до уроку.

ІІ. Перевірка домашнього завдання

Аналіз та оцінювання учнівських робіт.

ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів

Бесіда

Page 3: Створення ескізу тематичного плакату на екологічну тематику. 7 клас

Як часто ви дивитесь рекламу по телевізору? Якщо вона вам подобається чи не подобається, то що саме? Що ви відчуваєте коли дивитесь рекламу? Чому? Де ще, крім телевізора, ви бачите рекламу кожен день? Назвіть аналоги реклами.

(Реклама на бігбордах, в Інтернеті, транспоранти, плакати, графіті, малюнки, тощо).

ІV. Оголошення теми, мети уроку. Мотивація навчальної діяльності

Я недаремно ставила вам ці питання. Вони і багато інших питань допоможуть розпочати тему нашого уроку – "Створення ескізу тематичного плакату на екологічну тематику", розкрити важливу проблему і побачити способи її вирішення.

V. Основний зміст уроку Слово вчителя

Як відомо малюнок - засіб пізнання і вивчення дійсності. Адже малюючи, ми ще глибше пізнаємо навколишній світ. А цією дійсністюсьогодні буде природа нашого краю, о. Хортиця і м. Запоріжжя. Іноді ця дійсність так радує душу, що письменники складають вірші, композитори - музику, іноді природа так радує око, що художники намагаються зафіксувати її на полотнинах своїх картин. Але буває і боляче від того, як людина поводиться з природою, хочеться захистити її і зберегти в первозданній чистоті. Я пропоную вам подивитися фільм і переконатися в цьому.

Перегляд фільму ("Світанок над Хортицею")

Ви побачили і переконалися наскільки красивий о. Хортиця, але не все так безхмарно. Нашому сьогоднішньому урокові передувала велика розшукова робота, з якої ви почерпнули багато нового і цікавого для себе.

Ми обробили цей матеріал, виділили головне. А тепер у підтвердження і продовження фільму с акцентуємо увагу на тому, що ж цікавого ви довідалися. Які ви побачили проблеми, що торкаються нашого острова і міста, і які загрожують природі?

Учні (називають проблеми і записують на дошці) Проблема зелених насаджень. Загазованість повітря. Знищення первоцвітів. Засмічування території. Отруєння річок і водойм. Полювання на тварин та птахів.

Вчитель Правильно. Це все загрожує майбутньому і нашого рідного краю і майбутньому

довкіллю України, ці проблеми загальні. Прокоментуємо деякі з цих проблем вашими повідомленнями.

Повідомлення

Учень "Древо жизни" (додаток 1) Учень "Зеленое будущее Украины" (додаток 2)

Page 4: Створення ескізу тематичного плакату на екологічну тематику. 7 клас

Учень Казка "Первоцвіти" (додаток 3) Учень "История о том, как змеи спасли планету Земля" (додаток 4) Вчитель Вірш ( додаток 5)

VІ. Способи вирішення проблеми.

Вчитель Природу знищити легко, відновити неможливо. Яким чином ми можемо допомогти

зберегти природу?

УченьПочинати треба з себе, зі свого ставлення до навколишнього середовища, не бути

байдужим, тому що це наше місто і наш дім. Тому що людина – це частина природи, і знищуючи природу, людина знищує себе.

Вчитель А що ви робите для того, щоб захистити і зберегти природу?

УченьМи своїми вчинками можемо вплинути на довкілля. Наприклад, кожний рік

прибираємо територію від сміття у Дубовому Гаю, на острові Хортиця, у парках, скверах. Хлопчики своїми руками роблять шпаківні і навесні встановлюють їх на деревах. Одного разу ми збирали жолуді і відправляли на посадку у Полтавську область. Учні нашої школи також приймають участь у конференціях, акціях, конкурсах; виготовляли скульптуру з пластикових пляшок та інше.

Вчитель Завершилася І частина уроку, і вона поступово показала мотив подальшої

роботи, який закликає охороняти та берегти природу. А засіб, яким можна привернути увагу до проблем екології – це плакат.

Виступ учня (підготовлений заздалегідь з вчителем).

Плакат - самий масовий вид графічного мистецтва, що виконує завдання наочної агітації або служить засобом інформації, реклами та займає велике місце у житті суспільства. Ніхто не піде навмисно розглядати плакати на майдані. Вони самі повинні знаходити свого глядача, захоплюючи його зненацька, привертати увагу та встигати викликати певну думку, закликати до участі у якихось важливих справах тощо.

Плакат – це лише один аркуш, який у обмежений час повинен сказати дуже багато. Тому плакат має бути емоційним, помітним, яскравим, лаконічним, виразним та інформативним. Його дія на глядача має бути миттєвою та впливовою. Для виконання плакату треба, по-перше, намітити та вирішити композицію, тобто зв’язати окремі елементи у ціле, не розривне. Плакат можна вважати правильно вирішеним композиційно, якщо його частини узгоджені одна з одною, підпорядковані головному, виявляють та підкреслюють головне, створюють ясний порядок сприйняття глядачем усього цілого.

Кожна художня композиція повинна мати врівноваженість. У кожному плакаті необхідні тематичний та композиційний центр. Наприклад, в плакаті Д. Моора "Ты записался добровольцем?" (додаток 6) таким центром є рука солдата, а на колажі Єгора Сапронова "У каждого в серце" – саме серце (додаток 7). На другому його колажі "Пересаживать можем все" - це зображення руки, що тримає ножа (додаток 8).

Page 5: Створення ескізу тематичного плакату на екологічну тематику. 7 клас

Дуже важливу роль у плакаті відіграють деталі, наприклад, зламаний колос – символ засухи на плакат Д. Моора "Помоги" (додаток 9 ).

По-друге, для виконання плакату необхідно узагальнення зображення,спрощення кольорових співвідношень, відмова від другорядних деталей, символічні позначення, поєднання різних масштабів. Текст (шрифт, надпис),що є обов’язковим елементом плаката, повинен бути найбільш коротким та зрозумілим, щоб добре запам’ятовувався з першого прочитання. Він повинен органічно вступати у зображення. Написи постають елементом композиції плаката. Якщо плакат обмежується тільки текстом, без зображень, робота над шрифтом буде особливо важливою. Художник повинен знайти відповідний надпису розмір шрифту, характер креслення і розташувати на аркуші так, щоб донести до глядача головну думку тексту (види написання шрифтів – додаток 10 а, б).

Одним з важливіших питань при створенні плакату є колір. Його роль особлива. Але кольорова мова також має бути лаконічною та скупою. Наприклад, поєднання жовтого і чорного можна дуже добре розрізнити на відстані, або чорного і білого. Іноді колір може бути використаний не за правилами. Головне, щоб плакат змусив замислитися. Несподіваність – це головне у мистецтві плаката. Вона має бути у всьому – і в сюжеті, і в композиції, і в кольорі.

Плакати бувають: політичні, рекламні, сатиричні, спортивні, просвітницькі, театрально-видовищні, екологічні або природоохоронні. Екологічні або природоохоронні плакати – це лаконічні зображення, що закликають охороняти та берегти природу.

VІІ. Закріплення вивченого матеріалу у практичній роботі.

Вчитель Пропоную, щоб кожен вибрав тему плакату, яка освітлює одну із проблем,

написаних учнями на дошці, і самостійно вирішив композицію плаката за власною уявою. Акцентую увагу учнів на особливостях стилізації кольору при роботі фарбами. Дати назву плакату.

VІІІ. Презентація. Виставка робіт.

Вчитель Яку тему плакату ви обрали і чому? (Стисло)

Учень (наприклад)Мій плакат називається "Бережи природу". Я обрав цю тему тому, що хочу

завжди дихати чистим повітрям хвойних лісів і гір, пити прозору воду, бачити родючу землю, слухати веселий спів птахів. Своїм плакатом я закликаю всіх берегти довкілля.

Виставка

Кожен учень своїм плакатом оформлює виставку за номінаціями.

ІX. Зворотній зв'язок з учнем.

Обговорення того, що зроблено добре. За допомогою учнів (коректно та у позитивній формі) проаналізувати композиції своїх однокласників, аргументуючи, яка робота відповідає змісту та вимогам до створення плакату. Кожне доповнення та побажання треба виразити максимально конкретно, щоб кожен учень зрозумів, що йому

Page 6: Створення ескізу тематичного плакату на екологічну тематику. 7 клас

треба допрацювати для підвищення оцінки у подальшому. Дати зрозуміти, що наступного разу вони можуть досягнути кращих результатів.Оцінка робіт.

Вчитель Діти! А тепер подивиться на свої малюнки. Уявіть собі, що наша виставка це один

великий плакат. Як можна назвати нашу виставку – плакат? Приклад - (додаток 11).Учні пропонують декілька назв: "Ми на варті природи"; "Ми мешканці планети

Земля"; "Ні, байдужості!" тощо, і обирають одну – "Моє довкілля – моє майбутнє"(додаток 12).

X. Висновок з основного змісту уроку.

ВчительА як ви гадаєте, чому ми сьогодні обрали такий вид графічного рисунка –

плакат? Для чого він потрібен?

УченьУ нашому житті плакат дуже потрібен. Тому що це важливий засіб стислої,

яскравої і зорової передачі інформації серед широкого кола людей. Не всі, наприклад, полюбляють читати книжки, журнали. Зараз час нових технологій і замість книжок з’явилися комп’ютери. І навіть у комп’ютерах ніхто спеціально не буде шукати плакати. Але коли йдеш містом, на бігбордах плакати «кричать»: «Подивись на мене! Прочитай мене!»

ВчительЯк ми можемо досягти мети нашого уроку зараз, сьогодні?

УченьМи можемо, наприклад, вже сьогодні прикріпити наші плакати у під’їздах, на

парканах, зупинках, у транспорті, у магазинах, на дошках оголошень. Люди обов’язково звернуть увагу на наші плакати, запам’ятають і замисляться.

XІ. Підсумок уроку

ВчительВи праві. Якщо ви це зробите, то мета нашого уроку досягнута. Я хочу завершити

урок словами болгарського еколога Т. Ніколова: "Людство не може розраховувати на те, що інші вирішать його проблеми, а мусить саме створювати своє майбутнє". Я закликаю Вас берегти природу і створювати своє майбутнє.

XІІ. Домашнє завдання.

Закінчити малюнок, усунути недоліки. На наступний урок підготувати фарби та пензлі.

Page 7: Створення ескізу тематичного плакату на екологічну тематику. 7 клас

Підготовка до уроку (вчитель-учень).

Список використанних джерел.

Повідомлення про плакат: Пармон Ф.М., Кондратенко Т.П. Рисунок и графика костюма.

М.: Легпромиздат, 1987. С. 161. А.С. Щипанов. Юным любителям кисти и резца. - М.: Просвещение, 1981. С.

323-353. В.Корецкий. Товарищ плакат. - М.: Плакат, 1981. С.А. Соловьев. Декоративное оформление, - М., Просвещение, 1987. С. 84-90.

Вивчення інтернет-ресурсів:

"Плакатне мистецтво". Images.yandex.ua.

Пошукова робота за екологічною інформацією про проблеми сьогодення та майбутнього о. Хортиця і м. Запоріжжя:

Евгений Солонина "Древо жизни". Газета "Субота плюс" №5(311), Запорожье. 3 февраля 2005. С13.

Евгений Солонина "Зеленое будущее Украины". Газета "Субота плюс" №37(343), Запорожье. 15 сентября 2005. С35.

Колажі художника Єгора Сапронова про проблеми екології:"У каждого в серце". Газета "Субота плюс" №24(277), Запорожье.

10 июня 2004. "Пересаживать можем всё". Газета "Субота плюс" №26(279), Запорожье. 24 июля 2004.

Екологічні казки: А. Давидов. Знай, люби, бережи. "Первоцвіти". - К.: Веселка, 1989. С143, 144. Ю. Казачук "История о том, как змеи спасли планету Земля". Газета "Верже"

№51, Запорожье. 20 декабря 2012.

Використання аудіо і відео матеріалів: Відео фільм "Світанок над Хортицею". Архів ЗОШ №20 м.Запоріжжя. Музика Пола Уітнера і групи "Консорт". "Концерт Землі. Колискова матінки

китіхи".

Додаток 1

Page 8: Створення ескізу тематичного плакату на екологічну тематику. 7 клас

Учень (Пошукова робота) "ДРЕВО ЖИЗНИ"

Оказывается, не только люди и животные, но и растения обладают энерго -информационным полем — они либо отдают энергию, либо забирают ее, либо ведут себя нейтрально. Самыми щедрыми подпитывающими деревьями являются дуб, береза и сосна. Оттягивающие деревья - осина и тополь, черемуха и сирень. Наблюдение ученых, занимающихся биолокацией (наука, изучающая взаимодействие человека и растения), показали, что среди тех, кто регулярно общается с подпитывающим деревом, уровень заболеваемости на 70% ниже. Достаточно всего 2-3 раза в неделю 2-4 мин постоять в обнимку с деревом, чтобы самочувствие улучшилось. Выбирать надо самое красивое стройное и здоровое. Деревья доноры нормализуют артериальное давление, лечат полиартриты, вегетососудистую дистонию, восстанавливают силы после операций.

Проблема в нас самих: относясь ко всему потребительски, мы рубим, калечим деревья, пускаем на бумагу и дрова больше, чем садим. Наше спасение - в наших руках.

Евгений Салонина Газета "Субота плюс", Запорожье. 3 февраля 2005.

Додаток 2

Page 9: Створення ескізу тематичного плакату на екологічну тематику. 7 клас

Учень (Пошукова робота) "ЗЕЛЁНОЕ БУДУЩЕЕ УКРАИНЫ "

Заведующий кафедрой экологии ЗНУ Александр Рыльский разработал проект экологической стратегии Украины. Один из его тезисов гласит: «Украина должна стать третьей страной в мире, в которой площади лесов не сокращаются, а увеличиваются ».

Лес – единственное, что еще пока сдерживает наступление парникового эффекта и загрязнения воздуха. Массовую посадку молодых лесов нужно сделать государственной программой. Это несложно: нужен закон, по которому с 1 по 10 апреля в школах и вузах вводятся весенние каникулы и вся Украина десять дней занимается посадкой парков и лесов. Таким образом решится сразу несколько проблем. В пределах городов стоит садить лес на месте пустырей, свалок, шлаковых отвалов, выработанных карьеров.

Евгений Салонина Газета "Субота плюс", Запорожье. 15 сентября 2005.

Додаток 3

Page 10: Створення ескізу тематичного плакату на екологічну тематику. 7 клас

Учень (Екологічна казка) "ПЕРВОЦВІТИ"

... Жила колись дівчинка. Тато її лісником був, а мама йому допомагала. Та ось розпочалася жорстока війна, й лісник пішов батьківщину од ворогів боронити.

Стала мати більше в лісі бувати, разом із собою й доньку брала. Одного разу потрапили вони під холодний березневий дощ. Застудилася дівчинка й занемогла. Яких тільки ліків не давала їй мати – не допомагали.

Мати вискочила до лісу, щоб дерево сухе на паливо спиляти. Далеко йти не довелося: біля самої хати стара яблуня майже всохла. Хотіла лісничиха зрубати її під корінь аж глядь: з нори джміль вилазить.

- Не рубай під корінь дерево, - став просити. Під ним одвічна схованка наша. Ти ж знаєш – на зиму всі джмелі гинуть, залишаються лише молоді самички. Так продовжується рід. Що буде, як вивернеш яблуньку з коренем? Замерзнемо, бо вночі іще морози сильні. Не рубай, ми тобі колись у пригоді станемо.

І хоч не було часу у лісничихи інше дерево шукати, пожаліла вона джмеликів...Минув час. Надворі вже все зазеленіло, а дівчинці не покращало. Як і раніше, вона заходилася кашлем. Плакала мати, донька чахла на очах. Якось залетів у хату джміль. Згорьована лісничиха вже й забула про зустріч біля старої яблуні, тому здивувалася коли джміль сів їй на руку й мовив:

- Піди, добра жінка, на лісову галявину, нарви жовтих квітів первоцвіту, зроби з них відвар і дай попити доньці, нараз видужає. Й полетів джміль до лісу.

Мати зробила так, як він їй порадив, і дівчинка невдовзі перестала кашляти, щоки її налилися рум’янцем, стала мамі по господарству допомагати.

Ось так дізналися люди, що первоцвіт – рослина лікарська...

А. Давидов. Знай, люби, бережи. Первоцвіти. -К.: Веселка, 1989. С143,144.

Додаток 4

Page 11: Створення ескізу тематичного плакату на екологічну тематику. 7 клас

Учень (Екологічна казка)

"ИСТОРИЯ О ТОМ, КАК ЗМЕИ СПАСЛИ ПЛАНЕТУ ЗЕМЛЯ".

В галактике под названим Animals Galactics существовала планета Змеиус. Там жили змеи разного цвета. И было там семейство змей зеленого цвета по фамилии Травел, что означает «путешествие». Это ничуть не странно, ведь вся семья любила путешествовать, особенно бабушка Изя. Она побывала во многих галактиках и наконец посетила нашу. Особенно ей понравилась планета Земля, ее красота, и она договорилась с людьми прилетать к ним каждые 12 лет.

Прошло много лет, и бабушка Изя совсем состарилась. Она попросила внучку Финну слетать на Землю вместо нее. Внучка долго искала Землю и наконец увидела голубую планету.

Финна облетела всю Землю и нашла самый красивый уголок в Украине. Там она познакомилась с милой девушкой Яной, которая пожаловалась Финне, что люди очень мусорят. Яна очень беспокоилась, что люди могут уничтожить Землю своими загрязнениями, и попросила Финну чем-то помочь. Когда Финна через год вернулась в свою галактику, то попросила Совет змей ей помочь. Они придумали: когда люди уснут, змеи пошлют им сны о том, что будет, если они не перестанут загрязнять свою планету. И у змей все получилось! Люди поняли, какая большая будет беда, и стали чистить свою планету. Яна была благодарна Финне и Совету змей. А люди подружились со змеям. Юлия Казачук

Газета "Верже" №51, Запорожье. 20 декабря 2012.

Додаток 5

Page 12: Створення ескізу тематичного плакату на екологічну тематику. 7 клас

Вчитель

Я хочу прочитати вірш нашого випускника, Зомарева Дениса, який він написав у віці 11 років. Минуло 14 років, але цей вірш і сьогодні не втратив свою актуальність.

Ещё не так давно, Ещё совсем недавно, Где гулять нам было всё равно, А где нырять подавно.

А сейчас трубы дымят И гадость вытекает, И на человека всякий зверь сердит, И рыба вымирает.

Без техники не можем, А техника вредит. Давайте подытожим, Что же победит. Если дальше так пойдёт, То эта вся зараза Сразу же убьёт, Без противогаза.

Додаток 6

Page 13: Створення ескізу тематичного плакату на екологічну тематику. 7 клас

Додаток 7

Page 14: Створення ескізу тематичного плакату на екологічну тематику. 7 клас

Додаток 8

Page 15: Створення ескізу тематичного плакату на екологічну тематику. 7 клас

Додаток 9

Page 16: Створення ескізу тематичного плакату на екологічну тематику. 7 клас

Додаток 10

Page 17: Створення ескізу тематичного плакату на екологічну тематику. 7 клас

Додаток 11

Page 18: Створення ескізу тематичного плакату на екологічну тематику. 7 клас
Page 19: Створення ескізу тематичного плакату на екологічну тематику. 7 клас

Додаток 12