21
КЗО ЗОСШ №62 Красногвардійського району М. Дніпропетровська Учитель біології ІІ категорії, класний керівник 9-го класу Поліщук Наталія Ігорівна. Виховний захід « Україна – МОЯ країна»

План - конспект виховного заходу "Украаїна- єдина країна"

  • Upload
    -

  • View
    165

  • Download
    7

Embed Size (px)

Citation preview

КЗО ЗОСШ №62Красногвардійського району

М. ДніпропетровськаУчитель біології ІІ категорії,

класний керівник 9-го класу Поліщук Наталія Ігорівна.

Виховний захід« Україна – МОЯ

країна»

Виховний захід «Україна – МОЯ країна»(розрахований на учнів 7-9 класів)

Мета: поглибити знання учнів про місце України в світі, про історію, культурну спадщину, Державні символи України, сприяти розвитку пізнавального інтересу, виховувати почуття патріотизму, сприяти формуванню ціннісного ставлення до держави і себе як громадянина.Науково – методичне забезпечення уроку: проектор, ком'ютер мультимедійна презентація, адміністративна карта України, записи пісень « Як у нас на Україні» та «молитва за Україну» .Форма проведення: діалог з використанням інтерактивних форм роботи.

Хід заходуНа екрані проектору Слайд №1

1. Учні заходять до кабінету та розсаджуються, заспокоюються та зосереджуються. В цей час грає фрагмент пісні Тараса Петренко «Україна – дороги іншої не треба».

2. Слово учителя. Добрий день, дорогі діти! Ось і промайнуло чергове шкільне літо. Для когось воно запам’яталося туристичними походами і вечірнім багаттям, а хтось мандрував стежинами рідного краю, відпочивав на річці чи в бабусі. Дуже прикро, що для частини українських дітей це літо стало пекучим болем: бо хтось з них втратив свою рідну домівку, хтось залишився без тата, брата, дідуся, які є учасниками дій АТО, які не пошкодували свого здоров'я та життя задля рідної Батьківщини.Слайд №2

Мине ще один рік — і ви станете на порозі юності, найпрекраснішої пори в житті людини. Якими ви вступите у цей чарівний світ, залежить від вас самих, від того, як успішно будете формувати своє "я", вибудовувати храм своєї душі. Ви – радість , надія і опора ваших батьків, вашої країни. Від вас залежить те, яким буде «завтра» нашої рідної землі. А наша земля – прекрасна, недаремно вона споконвіку є ласим шматком для інших.

3. Пісня і відео «Лише у нас на Україні» у виконанні Ірини Федишин.

4. Учитель.

Тема нашого уроку: «Україна – МОЯ країна».

Сьогодні ми спробуємо з вами віртуально помандрувати Україною, дізнатися про історію, географічні цікавинки України, її досягнення, обереги, державну символіку. Україна – це наша земля, рідний край, наша країна з багатовіковою історією і кожен з нас має право пишатись тим, що він – українець!

Яка ж мета нашої подорожі?

Ми з вами поглибимо знання про історію, звичаї нашого народу та зміцнимо наші патріотичні почуття, відчуємо гордість за нашу Батьківщину, зрозуміємо, що ми – це найбільший скарб, що має Україна. Ми відчуємо, що саме від нас залежить подальша доля нашої багатостраждальної, але непохитної та незламної, і від того ще більше дорогої та прекрасної рідної землі – України. А отже, не будемо гати часу – рушаймо!

Слайд №3

А що ми з вами знаємо про Україну? Давайте спробуємо з'ясувати.

4. Наша перша зупинка – географічна.Фронтальне опитування за допомогою м'ячика( кому кинув учитель, той учень і відповідає, а якщо не може, кидає тому, хто бажає відповісти або учителю).

На якому континенті знаходиться наша держава? (Євразія)

Назвіть сусідні держави, що межують з Україною. ( з 7 країнами : Польща, Словаччина, Угорщина, Румунія, Молдова, Росія і Білорусь)

Слайд №4

Державні кордони України

Назвіть столицю України.(Київ)

Найбільша річка України (Дніпро)

Скільки морів омиває береги України?( Азовське та Чорне)

Скільки областей у нашій країні? (24 області)

Слайд №5

Адміністративна карта України

Спробуйте назвати ці області (учні називають, а ми записуємо на дошці) ( Вінницька, Волинська, Дніпропетровська, Донецька,Житомирська, Закарпатська, Запорізька,Івано-Франківська, Київська,Кіровоградська, Луганська, Львівська,Миколаївська, Одеська, Полтавська,Рівненська, Сумська, Тернопільська,Харківська,

Херсонська, Хмельницька, Черкаська, Чернівецька, Чернігівська).

Учитель.

Молодці! Але знаємо ми далеко не все! А чи ви знаєте, що кожна область має свій особистий прапор і герб?

слайд №6

Але якщо придивитися і проаналізувати , то легко можна знайти те, що їх об'єднує - всі області у своїх символах обов'язково використали синій і жовтий колір – кольори державного прапора України.

А ви знаєте, що Україна – багатонаціональна країна?Люди яких національностей проживають на території нашої держави?

( учні називають національності, а після цього відкривається слайд №7).

Учитель. Як бачимо, національностей багато, але ж все одно понад 73 відсотки населення – то є справжні етнічні українці. Кожна область все ж таки більшістю складається з корінного населення, потомків козачого роду- нас з вами – українців! І нам , Українцям, є чим пишатись! Зараз ми це вам іще раз доведемо!

Зупинка 2. Історія і сьогоденняСлайд №8

Учень. ( користується презентацією)А чи знаєте ви, що?...- Україна - найбільша країна, територія якої повністю знаходиться в Європі. Більшою, ніж Україна в Європі - тільки Росія, Туреччина і Данія, однак частини цих держав знаходяться по – за територією Європи.слайд №9

А чи знаєте ви, що…

Україна - найбільша країна, територія якоїповністю знаходиться в Європі. Більшою,

ніж Україна в Європі - тільки Росія, Туреччинаі Данія, однак частини ціх держав

знаходяться по – за територією Європи.

Учитель: Діти, а як ви думаєте, де ж знаходиться центр Європи? ( діти відповідають, потім учень розповідає далі)- В Україні, в містечку Рахів, в оточенні мальовничих Карпат знаходиться географічний центр Європи.Слайд №10

А чи знаєте ви, що…

В Україні, в містечку Рахів, в оточеннімальовничих Карпат знаходиться

географічний центр Європи.

Учитель: Діти, а як ви думаєте, як в нашій Україні з освітою? ( діти відповідають, потім учень розповідає далі)

- Населення України відноситься до найбільш освіченого. Кількість людей з вищою освітою на душу населення вища, ніж

середньоєвропейський рівень. Україна займає 4 місце в світі за кількістю громадян з вищою освітою.

Слайд № 11

А чи знаєте ви, що…Населення України відноситься до

найбільш освіченого. Кількість людей звищою освітою на душу населення вища, ніж середньоєвропейський рівень. Україна

займає 4 місце в світі за кількістюгромадян з вищою освітою.

Учитель: Всі ми чули, що українська мова – одна з нагарніших мов світу. А чи бувають у світі конкурси мов? ( діти відповідають, потім учень розповідає далі)

- На конкурсі краси мов в Парижі в 1934 році українська мова зайняла третє місце після французької та перської за такими критеріями, як фонетика, лексика, фразеологія, структура речень. А за мелодійністю українська мова зайняла друге місце, після італійської.Слайд №12

А чи знаєте ви, що…На конкурсі краси мов в Парижі в 1934 роціукраїнська мова зайняла третє місце післяфранцузької та перської за такими критеріями, як фонетика, лексика, фразеологія, структура речень. А за мелодійністю українська мова зайняладруге місце, після італійської.

Учитель: Кожному відомо, що таке конституція, вона є зараз у кожної країни. А ось ким і коли була вперше запроваджена конституція? ( діти відповідають, потім учень розповідає далі)

- Автор першої в світі Конституції - українець Пилип Орлик. 5 квітня 1710 його обрали гетьманом запорізького війська. У цей же день він оголосив «Конституцію прав і свобод війська Запорізького». У США Конституцію прийняли в 1787 р., у Франції та Польщі тільки в 1791 році.

- Слайд № 13

А чи знаєте ви, що…Автор першої в світі Конституції -українець Пилип Орлик. 5 квітня 1710 йогообрали гетьманом запорізького війська. У цей же день він оголосив «Конституцію прав і свобод війська Запорізького». У США Конституцію прийняли в 1787 р., у Франціїта Польщі тільки в 1791 році.

Учитель: Кожна крана має свою релігію і храми. А хто з вас знає, що таке Лавра? ( діти відповідають, потім учень розповідає далі)

- Лавра - це найбільші та найвпливовіші чоловічі монастирі. У світі статус Лаври мають тільки шість монастирів. Три з них знаходяться в Україні. Про що це може казати?Слайд №14

А чи знаєте ви, що…Лавра - це найбільші та найвпливовішічоловічі монастирі. У світі статус Лавримають тільки шість монастирів.Три з них знаходяться в Україні.

Учитель: Музика – це спів душі народу. Музичних інструментів відомо дуже багато, деякі з них дуже давні та дуже дивні. Як називається унікальний український музичний інструмент? ( діти відповідають, потім учень розповідає далі)

- Найдовший музичний інструмент у світі - це українська трембіта. Її довжина може досягати чотирьох метрів, а її звуки чутні більш ніж за десять кілометрів.

Слайд №15

А чи знаєте ви, що…Найдовший музичний інструмент у світі -це українська трембіта. Її довжина може

досягати чотирьох метрів, а її звуки чутні більш ніж за десять кілометрів.

Учитель: Кожна країна має свої природні багатства. В України їх безліч, через що наш народ постійно повинен був захищати рідну землю від загарбників, які намагалися і завоювати і пограбувати нас. Деякі багатства під час війни вивозились цілими вагонами. Що вам відомо про це? ( діти відповідають, потім учень розповідає далі)

- На території України зосереджено 1/4 всіх запасів чорнозему на планеті. Чорноземні грунти при правильній обробці дають найбільшу кількість врожаю. Під час Другої Світової війни німецькі солдати навіть вивозили чорнозем на поїздах.Слайд №16

А чи знаєте ви, що…На території України зосереджено 1/4 всіхзапасів чорнозему на планеті. Чорноземні

грунти при правильній обробці даютьнайбільшу кількість врожаю. Під час Другої

Світової війни німецькі солдати навітьвивозили чорнозем на поїздах.

Учитель: Україна – колиска багатьох вчених,які відомі у всьому світі. Однією з галузей, над якими працює Україна є ракетобудування та літакобудування. Деякі розробки в цих напрямках відомі всьому світу. Підкажіть мені, можливо вам відомі такі факти. ( діти відповідають, потім учень розповідає далі)

- Серед яскравих досягнень українського літакобудування – найбільший в світі літак АН-225 "Мрія", а також найпотужніший літак АН-124 "Руслан". У 2001 році, літак "Мрія", взявши на борт вантаж у 253 тонни, за один політ встановив 124 рекорди.

Слайд № 17

А чи знаєте ви, що…Серед яскравих досягнень українськоголітакобудування – найбільший в світі літакАН-225 "Мрія", а також найпотужнішийлітак АН-124 "Руслан". У 2001 році, літак"Мрія", взявши на борт вантаж у 253 тонни, за один політ встановив 124 рекорди.

Учитель.Діти, мене зараз переповнює гордість за свій український народ. По ваших очах я бачу , що і ви пишаєтесь Україною і українцями.Хочу запросити вас іще на одну зупинку – патріотичну.Слайд 18

Учитель.Кожний народ, маючи свою історію, має і свої історичні святині – герб, прапор, гімн. Символіка є втіленням боротьби за самовизначення , це – історичне надбання народу, частка його етнокультури. Ці символи не прості, кожний з них багато може розповісти і про свою Державу і про свій народ. Для справжнього громадянина вони є символом захисту,свободи, незалежності, гордості. Тож давайте поговоримо про наші українські державні символи .Учень. ( користується презентацією)

- А чи знаєте ви, що 23 серпня відзначається День Державного Прапора України. Це свято з'явилося завдяки підписанню Леонідом Кучмою в 2004 році відповідного президентського указу. Цікаво, що раніше, за правління Миколи Грушевського( за історичними даними) український прапор був жовто – блакитним, а не навпаки, як тепер. Цікаву версію щодо походження синіх і жовтих кольорів висунув історик та мовознавець зі Львова Б. Якимович. На його думку, слово "хохол" монгольського походження і складається з двох частин: "хох" - синій, блакитний, небесний, "улу" (юлу) - жовтий.

- Слайд №19

• Прапор – це державний символ,

• Він є в кожної держави.• Це для всіх – ознака сили,• Це для всіх – ознака слави!• Синьо – жовтий прапор

маєм:• Синє – небо, жовте - жито.• Прапор свій оберігаєм.• Він – святиня, знають діти.• Прапор свій здіймаєм

гордо,• Ми з ним дужі і єдині.• З ним навіки є народом• Українським в Україні.

Учень. ( користується презентацією)

- А чи ви знаєте, що 19 лютого 1992 року затверджено Малий Державний герб України. Конституцією також передбачений і Великий Державний герб, однак досі його не прийнято.Центральною геральдичною фігурою герба

є Тризуб Володимира І Святого, великого князя київського, володаря Русі. Є понад сорок версій, які пояснюють походження та тлумачать суть тризуба. Тризуб є одним із найстародавнішнх українських оберегів.

Слайд №20

Наш герб – тризуб.Це воля, слава й сила.Наш герб - тризуб,Недоля нас косила.Та ми зросли, ми є,Ми завжди будем!Добро і пісню несемо ми людям!

Учень. ( користується презентацією)А чи знаєте ви , що створення українського гімну бере початок з осені 1862 року. Український етнограф, фольклорист, поет Павло Платонович Чубинський пише вірш «Ще не вмерла Україна», якому у майбутньому судилося стати національним, а згодом і державним гімном українського народу. У 1917-1920 «Ще не вмерла Україна» як єдиний державний гімн законодавче не був затверджений, використовувалися й інші гімни. 15 січня 1992 музична редакція Державного гімну була затверджена Верховною Радою України, що знайшло своє відображання у Конституції України. Проте, тільки 6 березня 2003 року Верховна Рада України ухвалила Закон «Про Державний гімн України», запропонований президентом Леонідом Кучмою. Законопроектом пропонувалося затвердити як Державний гімн Національний гімн на музику Михайла Вербицького зі словами тільки першого куплета і приспіву пісні Павла Чубинського «Ще не вмерла Україна». У той же час перша строфа гімну, згідно з пропозицією президента, звучатиме «Ще не вмерла України і слава, і воля».

Слайд №21

• Слова палкі, мелодія врочиста,

• Державний Гімн ми знаємо усі.

• Для кожного села,містечка і, міста

• Це клич один з мільйонів голсів.

• Це наша клятва, заповідь священна,

• Хай чують друзі й вороги,• Що Україна вічна,

незнищенна,• Від неї ясне світло навкруги.

Учитель.

Дорогі мої діти, мої співвітчизники! Підводячи сьогодні підсумки нашої роботи, я дуже хочу прочитати вам вірш відомого українського поета, справжньог патріота своєї Батьківщини Володимира Сосюри.

Любіть Україну, як сонце, любіть,як вітер, і трави, і води,

в годину щасливу і в радості мить,любіть у годину негоди!

Любіть Україну у сні й наяву,вишневу свою Україну,

красу її, вічно живу і нову,і мову її солов'їну.

Для нас вона в світі єдина, однав просторів солодкому чарі…Вона у зірках, і у вербах вона,

і в кожному серця ударі…

Як та купина, що горить -- не згора,живе у стежках, у дібровах,

у зойках гудків, і у хвилях Дніпра,і в хмарах отих пурпурових.

Любіть у коханні, в труді, у бою,

як пісню, що лине зорею…Всім серцем любіть Україну свою --

і вічні ми будемо з нею!

Любіть Україну, як сонце, любіть,як вітер, і трави, і води,

в годину щасливу і в радості мить,любіть у годину негоди!

• Любіть Україну у сні й наяву,• вишневу свою Україну,• красу її, вічно живу і нову,• і мову її солов'їну.

• Для нас вона в світі єдина, одна

• в просторів солодкому чарі…• Вона у зірках, і у вербах вона,• і в кожному серця ударі…

• Як та купина, що горить -- не згора,

• живе у стежках, у дібровах,• у зойках гудків, і у хвилях

Дніпра,• і в хмарах отих пурпурових.

• Любіть у коханні, в труді, у бою,

• як пісню, що лине зорею…• Всім серцем любіть Україну

свою --• і вічні ми будемо з нею!

Після вірша грає пісня Руслани Лижичко «Молитва за Україну»

Використані ресурси:Ресурси інтернет http :// wyr . com . ua / cikavi - fakti - pro - ukrajinu . html # sthash . Kb 3 IBi 02. dpuf http :// wyr . com . ua / cikavi - fakti - pro - ukrajinu . html # sthash . Kb 3 IBi 02. dpuf http :// wyr . com . ua / cikavi - fakti - pro - ukrajinu . html # sthash . Kb 3 IBi 02. dpuf http :// uk . wikipedia . org

http :// platpaul . livejournal . com

відеозаписи з www. youtube.com

1.Усі уроки до курсу «Історія України». 10 клас./ А.О.Єрмоленко, О. П. Мокрогуз, - Х.: Вид. група «Основа», 2010. – 240с.

2. Усі уроки до курсу «Історія України». 7 клас./ Упор. Н.І.Харківська. – Х.: Вид. група «Основа», 2007. – 272с.

3. Захоплюючий атлас України / м. Київ, 2010.- 47с.