View
300
Download
7
Category
Preview:
DESCRIPTION
Tema: Seni dan WarisanTajuk: Batik
Citation preview
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 2
ASPEK MEMBACA
SEKOLAH KEBANGSAAN PAJAR SEJINGKAT
Mata pelajaran : Bahasa Melayu
Tahun : 2 Bestari
Tarikh : 5 April 2013
Hari : Jumaat
Masa : 0900-1000
Bilangan murid : 27 orang
Tema : Seni dan Warisan
Tajuk : Batik
Hasil Pembelajaran:
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
2.2 Membaca dan memahami perkataan,frasa
dan ayat daripada pelbagai sumber dengan
sebutan yang betul.
2.2.1 Membaca dan memahami perkataan
dalam ayat tunggal yang mengandungi dua atau
tiga suku kata, diftong, vokal berganding, digraf
dan konsonan bergabung dengan sebutan yang
betul.
5.1 Memahami dan menggunakan golongan
kata dengan betul mengikut konteks
5.1.4 Memahami dan menggunakan kata kerja
tunggal dengan betul mengikut konteks
Objektif:
Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat:
1. menyebut 7 perkataan yang mempunyai tiga suka kata dalam petikan
dengan betul.
2. membina 5 ayat tunggal dengan menggunakan kata kerja secara lisan.
Sistem Bahasa:
A. Morfologi : Kata Kerja
i. lakarkan
ii. lukiskan
iii. bermotifkan
iv. menggunakan
v. mengikut
vi. dihasilkan
vii. warnakan
B. Kosa Kata
i. bermotifkan
ii. lakaran
iii. kreativiti
Pengisian kurikulum:
1. Penerapan Ilmu: Pendidikan Seni
2. Penerapan Nilai: Patriotisme
Kerjasama
Keberanian
3. Kemahiran Bernilai Tambah:
i. Kemahiran Berfikir
ii. Kajian Masa Depan
iii. Kecerdasan Pelbagai : Interpersonal,Verbal Linguistik,
Naturalis,Visual Ruang
iv. Kontekstual
v. Konstruktivisme
vi. Keusahawanan
vii. Kreativiti dan Inovasi
Bahan Bantu Mengajar:
1. Baju Batik
2. Carta Aliran
3. Gambar
4. Kertas Lukisan
5. Warna Air
6. Bekas Warna Air
7. Berus Warna Air
8. Lilin
9. Air
10.Gambar
Pengetahuan Sedia Ada:
- Murid pernah melihat proses membuat batik dalam televisyen atau
majalah.
Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan
i. Soalan Guru:
- Apakah nama baju ini?
Jawapan:Baju Batik
- Pernahkah kamu memakai baju batik?
Jawapan: Ya atau Tidak
ii. Tajuk Pelajaran:
- Batik
SET INDUKSI (5 minit)
i. Guru mempamerkan baju batik di
hadapan kelas.
ii. Guru bertanyakan soalan kepada
murid.
iii. Guru dan murid berbincang
bersama-sama.
iv. Guru mengaitkan baju batik dengan
tajuk pelajaran hari ini.
Ilmu:
-Pendidikan Seni
Nilai:
-Patriotisme
KBT:
-Kemahiran Berfikir
-Pembelajaran Kontektual
-Verbal linguistik
-Interpersonal
BBM:
-Baju Batik
i.Carta Aliran Membuat Batik
ii. Perkataan tiga suka kata
lakarkan lukiskan garisan lukisan semula mengikut lakaran warnakan sendiri
LANGKAH 1 (10 minit)
i. Guru mempamerkan carta
aliran membuat batik di
hadapan kelas.
ii. Murid diminta membaca
secara senyap petikan
iii. Murid diminta membaca
secara beramai-ramai dan
berkumpulan
iv. Murid diminta menyebut
perkataan yang ditunjuk oleh
guru dalam petikan
v. Guru membetulkan kesilapan
murid jika berlaku kesilapan.
Objektif (1)
Ilmu:
-Pendidikan Seni
Nilai:
-Bekerjasama
KBT:
- Interpersonal
- Verbal Linguistik
- Kemahiran Berfikir
BBM:
-Kad Carta Aliran
-Gambar
1. Lakarkan dan lukiskan corak batik yang bermotifkan flora atau garisan pada kertas lukisan dengan menggunakan pensel.
2. Lukiskan corak batik itu semula dengan menggunakan lilin mengikut garisan lakaran yang telah dihasilkan.
3. Warnakan corak batik yang siap dilukis tadi dengan menggunakan warna air mengikut kreativiti sendiri
i. Kosa Kata:
bermotifkan-berlandaskan
atau bertunjangkan sesuatu
perkara
lakaran-gambaran awal
garisan yang dilukis
kreativiti-idea untuk
menghasilkan sesuatu yang
unik
ii. Kata Kerja
Definisi: Perkataan yang merujuk kepada
sesuatu perbuatan atau kelakuan.
lakarkan
lukiskan
bermotifkan
menggunakan
mengikut
dihasilkan
warnakan
LANGKAH 2 (10 minit)
i. Murid diminta merujuk kosa kata
yang guru bulatkan pada petikan
ii. Murid diminta memberikan maksud
kosa kata tersebut.
iii. Guru memberi definisi kata kerja
iv. Guru meminta murid
menyenaraikan kata kerja yang
terdapat dalam petikan.
v. Guru berbincang bersama murid.
Nilai:
-Keberanian
KBT:
-Verbal Linguistik
-Interpersonal
-Kemahiran Berfikir
-Konstruktivisme
BBM:
-Kad Carta Aliran
i. Membina Ayat Tunggal Menggunakan
Kata Kerja
lakarkan
-Lakarkan bentuk bunga
pada lukisan itu.
lukiskan
-“Tolong lukiskan saya
gambar kartun”,kata adik
kepada kakak .
bermotifkan
-Corak pasu bunga di rumah
LANGKAH 3 (10 minit)
i. Guru menyenaraikan kata kerja
yang dijumpai oleh murid di papan
hitam.
ii. Murid diminta membina ayat
tunggal berdasarkan kata kerja
yang disenaraikan secara lisan.
iii. Murid dipilih secara rawak.
iv. Guru membetulkan kesalahan
muird jika berlaku kesilapan.
Objektif (2)
Ilmu:
-Pendidikan Seni
Nilai:
-Keberanian
KBT:
-Kemahiran Berfikir
-Konstruktivisme
-Kontekstual
-Interpersonal
saya bermotifkan corak flora.
menggunakan
-Ayah menyuruh saya
menggunakan basikalnya.
mengikut
-Saya mengikut ibu ke pasar
membeli barang.
dihasilkan
-Tembikar labu sayong
dihasilkan daripada tanah
liat.
warnakan
-“Sila warnakan lukisan
kamu dengan cantik”,kata
cikgu Ali kepada muridnya.
-Verbal Linguistik
i. Membuat Corak Batik LANGKAH 4 ( 20 minit)
i. Guru menyediakan bahan-bahan
untuk membuat corak batik.
ii. Guru mempamerkan beberapa
contoh corak batik di hadapan
kelas.
iii. Guru mengedarkan bahan-bahan
untuk membuat batik.
iv. Guru membuat demonstrasi
membuat batik.
v. Murid diminta untuk membuat corak
batik mengikut kreativiti sendiri.
vi. Guru memberi bimbingan kepada
murid untuk membuat corak batik.
Ilmu:
-Pendidikan Seni
Nilai:
-Patriotisme
KBT:
-Kemahiran Berfikir
-Konstruktivisme
-Kontekstual
-Visual Ruang
-Naturalis
-Kreativiti dan Inovasi
BBM:
-Kertas Lukisan
-Warna Air
-Bekas Warna Air
-Berus Warna Air
-Lilin
-Air
-Gambar
Rumusan Pelajaran:
i. Kognitif:
-Perusahaan kilang batik pada masa
depan
ii. Sosial:
-Memberi pujian kepada murid mencintai
kraf tangan Malaysia
PENUTUP (5 minit)
i. Guru merumuskan isi pelajaran hari
ini.
ii. Guru menutup pelajaran dengan
rumusan kognitif dan sosial.
Ilmu:
-Pendidikan Seni
Nilai:
-Patriotisme
KBT:
-Kajian Masa Depan
-Kontekstual
-Kemahiran Berfikir
-Keusahawanan
Refleksi Guru Pelatih:
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
Refleksi Pensyarah/Guru Pembimbing:
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
Recommended