4
Тема: Чотирикутники. Мета: підвести учнів до систематизації знань про чотирикутники; перевірити знання та вміння застосовувати їх під час розв'язування задач та практичних завдань; розвивати творче мислення учнів, створити комфортні умови для навчання, за яких кожен учень відчуває свою успішність, інтелектуальну спроможність, шляхом організації взаємодії учнів між собою, моделювання життєвих ситуацій; виховувати розуміння значимості геометрії як науки серед інших наук, сприяти створенню атмосфери співробітництва, вчити спілкуватися з іншими людьми, критично мислити, приймати продумані рішення, цінувати думку інших. Тип уроку: узагальнення та систематизація знань. Обладнання: таблиці з чотирикутниками, українськими прислів'ями, реферати учнів, роздавальний матеріал: картки різного кольору для об'єднання учнів у групи, завдання для індивідуального тестування, збірники завдань, аркуші ватману, фломастери. Хід уроку І. Організаційний момент, мотивація навчальної діяльності. Французький математик, фізик і філософ Блез Паскаль вважав: « Предмет математики такий серйозний. Що не варто нехтувати нагодою робити його трохи цікавішим». Сьогодні відбудеться незвичайний урок. Це урок творчості. ІІ. Актуалізація опорних знань 1. Метод « Мікрофон» Девіз: Знання збираються по краплині, як вода в долині. Учні відповідають по черзі. Передаючи мікрофон. Відповідати має право лише той, у кого знаходиться мікрофон. Запитання до учнів: 1. Яку тему ми зараз вивчаємо? 2. Що називається чотирикутником? 3. Назвати сусідні сторони чотирикутника. 4. Назвати протилежні сторони чотирикутника. 5. Назвати його сусідні вершини. 6. Назвати його протилежні вершини. 7. Що називається діагоналлю чотирикутника? 8. Назвати діагоналі даного чотирикутника. 2. Інсценування « Чотирикутники» Квадрат Рекомендуюсь. Я – Квадрат. Усяку площу міряю підряд. І маю я чотири сторони. Усі однаковісінькі вони. Ну, це ви знаєте, а далі? І діагоналі рівні? Вони нарівно ділять всі кути, Нарівно й площу ділять.

Відкритий урок

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: Відкритий урок

Тема: Чотирикутники.Мета: підвести учнів до систематизації знань про чотирикутники; перевірити знання тавміння застосовувати їх під час розв'язування задач та практичних завдань; розвиватитворче мислення учнів, створити комфортні умови для навчання, за яких кожен ученьвідчуває свою успішність, інтелектуальну спроможність, шляхом організації взаємодіїучнів між собою, моделювання життєвих ситуацій; виховувати розуміння значимостігеометрії як науки серед інших наук, сприяти створенню атмосфери співробітництва,вчити спілкуватися з іншими людьми, критично мислити, приймати продумані рішення,цінувати думку інших.Тип уроку: узагальнення та систематизація знань.Обладнання: таблиці з чотирикутниками, українськими прислів'ями, реферати учнів,роздавальний матеріал: картки різного кольору для об'єднання учнів у групи, завдання дляіндивідуального тестування, збірники завдань, аркуші ватману, фломастери.

Хід урокуІ. Організаційний момент, мотивація навчальної діяльності.Французький математик, фізик і філософ Блез Паскаль вважав: « Предмет математикитакий серйозний. Що не варто нехтувати нагодою робити його трохи цікавішим».Сьогодні відбудеться незвичайний урок. Це урок творчості.ІІ. Актуалізація опорних знань1. Метод « Мікрофон»Девіз: Знання збираються по краплині, як вода в долині.Учні відповідають по черзі. Передаючи мікрофон. Відповідати має право лише той, у когознаходиться мікрофон.Запитання до учнів:1. Яку тему ми зараз вивчаємо?2. Що називається чотирикутником?3. Назвати сусідні сторони чотирикутника.

4. Назвати протилежні сторони чотирикутника.5. Назвати його сусідні вершини.6. Назвати його протилежні вершини.7. Що називається діагоналлю чотирикутника?8. Назвати діагоналі даного чотирикутника.

2. Інсценування « Чотирикутники»Квадрат

Рекомендуюсь. Я – Квадрат.Усяку площу міряю підряд.І маю я чотири сторони.Усі однаковісінькі вони.Ну, це ви знаєте, а далі?

І діагоналі рівні?Вони нарівно ділять всі кути,

Нарівно й площу ділять.

Page 2: Відкритий урок

ПрямокутникА зажди,

У мене рівні теж діагоналі.Ромб

Ти постривай, тебе не викликали.Мої не рівні з давнини,Та під кутом прямимПеретинаються вони

У центрі у моїм.Паралелограм

Але чому і ти черги не ждеш?Попарно хоч і рівні сторони мої,І паралельні, я. однак в печалі,Бо рівні не завжди мої діагоналі.

ІІ. Відпрацювання навичок ( Робота в групах « Карусель»)Учнів об'єднуємо в гетерогенні ( різні за рівнем знань ) групи по 4 -5 осіб за кольоромрозданих учителем карток. У кожній групі розподіляються обов'язки.1) Спікер – зачитує завдання групі, організовує порядок виконання завдання, призначаєдоповідача, в кінці уроку дає оцінку роботи в класі, а також якості підготовки до урокукожного члена групи ( від 1 до 3 балів).2) Секретар – веде записи результатів роботи групи.3) Посередник – стежить за часом.4) Доповідач – чітко висловлює думку групи, доповідає про результати роботи групи.Кожній групі дається аркуш ватману і фломастер такого ж кольору, як і їх картки.Завдання групамПерша група – паралелограм.Друга група – прямокутник.Третя група – ромб.Четверта – квадрат.За 2 хв. треба обговорити і записати схематично на аркуші означення цьогочотирикутника. Після цього треба передати аркуш наступній групі за годинниковоюстрілкою. А на отриманому аркуші написати схематично властивості тієї фігури, яканакреслена на ньому. Коли до кожної групи повернеться аркуш з її початковим завданням,учні групи повинні переглянути всі записи, можливо доповнити й підготуватись довиступу. Потім дається слово по черзі доповідачу від кожної групи, і він розповідає провластивості даної фігури, вказує на можливі неточності в записах інших груп, висвітлюєосновні моменти. Решта учнів слухають, ставлять запитання ( за правильні відповідікожен учень групи має получити 2 бали).Узагальнення.Запитання вчителя.1. Сформулюйте властивості, які справедливі для всіх розглянутих чотирикутників.2. Які властивості справедливі тільки для прямокутника й квадрата.3. Які ви можете назвати властивості, притаманні тільки одній з вивчених фігур?ІІІ. Розв'язування вправ1. Усні задачі ( рисунки підготовлені на картках)Чи правильно виконано рисунки?Які допущено помилки в зображенні паралелограмів?

Page 3: Відкритий урок

8

.

7. Знайти кути паралелограма, якщо один з його кутів дорівнює 60°.8. Знайти кути паралелограма, якщо сума двох його кутів дорівнює 140°.9. Знайти кути паралелограма, якщо один з його кутів на 50° менший за другий.10. Знайти кути паралелограма, якщо два його кути відносяться як 5:13

ІV. Перевірка знань кожного учня. Самостійна робота.Девіз: Живи своїм розумом, але звіряйся з чужим.1. Графічний диктант.У клітинках таблиці поставити « + », якщо твердження правильне, і « - », якщонеправильне.

1 2 3 4 5 6

1) Якщо діагоналі паралелограма рівні, то цей паралелограм є прямокутником.2) Якщо в чотирикутнику діагоналі перпендикулярні, то цей чотирикутник не ромб.3) Кожний квадрат є прямокутником.4) Існує ромб, який є квадратом.5) Чотирикутник, у якого сума кутів, які прилягають до кожної з двох сторін, дорівнює180°, є паралелограмом.6) Чотирикутник, у якого діагоналі взаємно перпендикулярні й рівні – квадрат.2. Взаємоперевірка.Учні перевіряють роботи один одного за таблицею відповідей, яку відкриває учитель іпідраховують кількість балів. ( За кожні 2 правильні відповіді виставляється 1 бал).3.Самостійна робота в зошитах.Учні самі вибирають складність завдання.Підручник. Складність 1 - № 196 ( мал. 105) - 2 бал.

Складність 2 - № 197 ( 2) - 3 бали.Складність 3 - № 200 - 4 бали.

Самоперевірка ( вчитель відкриває розв'язання задач, що записані на закритій дошці).V. Завдання . Перевірити. Чи має кусок тканини форму квадрата ( вчитель видає 4 куска

Page 4: Відкритий урок

тканини групам).VІ. Підсумок уроку.Девіз: Кажи не чого вчився, а чого пізнав.Учні відповідають на запитання вчителя:- Що цікавого дізналися ви сьогодні на уроці?- Що сподобалось найбільше?Виставлення оцінок.Спікер кожної групи оцінює роботу товаришів.VІІ. Домашнє завдання.Повторити теоретичний матеріал.Розв'язати задачі з підручника : сторінка 42 № 210(3), 212 (1), 213 (2) .Підготуватися до контрольної роботи.