13
План – конспект уроку англійської мови, 8 клас Тема уроку: Музика у нашому житті. Мета: Створити умови для розвитку самостійної, творчо мислячої особистості; активізувати мовленнєву діяльність; Розвивати всі види мовної діяльності через технологію особистісно-орієнтованого підходу; Формувати вміння працювати в команді, допомагати один одному. Задачі: Освітні: організувати діяльність учнів з повторення і активізації лексичного матеріалу теми; удосконалювати вміння і навички говоріння, аудіювання, читання та письма. Навчати презентувати свою роботу. Розвиваючі: розвивати логічне мислення, активність, увагу, пам'ять; сприяти формуванню комунікативних навичок і умінь, пізнавального інтересу до даної теми; розвивати вміння розуміти зміст іншомовного тексту, виділяти необхідну інформацію. Виховна: сприяти вихованню шанобливого, толерантного ставлення до іншої культури; виховувати позитивне ставлення до вивчення англійської мови. Тип уроку: узагальнення та систематизація знань по темі. Оснащення уроку:Підручник , магнітофон, фонограма пісні , картки із завданнями(НО1, НО2),2 аркуша ватману , клей, фломастер,

Конспект уроку

  • Upload
    -

  • View
    217

  • Download
    0

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: Конспект уроку

План – конспект уроку англійської мови, 8 клас

Тема уроку: Музика у нашому житті.

Мета:

Створити умови для розвитку самостійної, творчо мислячої особистості;

активізувати мовленнєву діяльність;

Розвивати всі види мовної діяльності через технологію особистісно-

орієнтованого підходу;

Формувати вміння працювати в команді, допомагати один одному.

Задачі:

Освітні: організувати діяльність учнів з повторення і активізації лексичного

матеріалу теми; удосконалювати вміння і навички говоріння, аудіювання,

читання та письма. Навчати презентувати свою роботу.

Розвиваючі: розвивати логічне мислення, активність, увагу, пам'ять;

сприяти формуванню комунікативних навичок і умінь, пізнавального

інтересу до даної теми; розвивати вміння розуміти зміст іншомовного

тексту, виділяти необхідну інформацію.

Виховна: сприяти вихованню шанобливого, толерантного ставлення до

іншої культури; виховувати позитивне ставлення до вивчення англійської

мови.

Тип уроку: узагальнення та систематизація знань по темі.

Оснащення уроку:Підручник , магнітофон, фонограма пісні , картки із

завданнями(НО1, НО2),2 аркуша ватману , клей, фломастер, скотч ,

малюнки для проектів,запис музики для гарного настрою під час роботи.

Page 2: Конспект уроку

“Music is the universal language of the world” (H.Longfellow)

ХІД УРОКУ

I. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення(4хв.)

Greeting 1. Вітання.

T.: Good morning, children!

Ps:Good morning , teacher!

T: I thing you are ready for our lesson and have a good mood. Our lesson is

dedicated to music. It is impossible to live without it , it follows us everywhere, it is

in our hearts, feelings and souls.

Aim 2. Повідомлення теми та мети уроку.

T: Today we are going to revise everything we have learnt about music , styles of

music , music tastes , practice our listening, reading , speaking. So our today’s

topic is “Music in our life “.

Let’s begin our lesson – a competition of two teams: “Fans” and ‘Lovers of

music”

Warming up 3.Уведення в іншомовну атмосферу.

Look at the blackboard, please, and read the motto of our lesson:

“Life without music would be a mistake”. Do you agree with this wonderful

quotation?

P1:Yes, I do, because we can’t imagine our life without music.

P2: I thing life without music would be boring!

P3: In my opinion, life without music isn’t interesting at all.

P4: Really, the life would be a mistake if we didn’t hear music.

4.Фонетична розминка

I invite you to start with your favourite song “The More We Do Together”.

Учні виконують пісню, супроводжуючи слова відповідними рухами.

Page 3: Конспект уроку

The More We Do Together

The more we get together,

Together , together,

The more we get together,

The happier we’ll be.

For your friends are my friends

And my friends are your friends,

The more we get together,

The happier we’ll be.

The more we do together,

Together , together,

The more we do together,

The happier we’ll be.

For your friends are my friends

And my friends are your friends,

The more we get together,

The happier we’ll be.

II. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ

1.Повторення й активізація лексичного матеріалу теми.

Vocabulary (6хв)

Practise and : Very good! And what music styles do you know?

Revise 1) Game “Clap Word”.

Учні разом відбивають ритм, спочатку повільно , потім дедалі швидше:

тричі плескають у долоні . Один з учнів називає музичний жанр.

P1:Classical! Ps: (3Claps)

Page 4: Конспект уроку

P2:Pop! Ps:(3Claps)

P3:Rock! Ps: (3Claps)

P4:Jazz! Ps:(3Claps)

P5: Punk! Ps: (3Claps)

P6: Folk! Ps:(3Claps)

P7: Rap! Ps:(3Claps)

2). Rhyme . Складання римування “My Rap”.

T: Do you like rap? Now we’ll have a competition for the captains.

The captains of each team read rap

… is my name.

... is my game.

… is my land.

And … is my favourite band.

3).Гра “I’m Playing the Piano”

Well done! And now we’ll play the game “I’m Playing the Piano”

Представники команд по черзі виходять до дошки й отримують одну з

карток. Необхідно інсценувати гру на зазначеному музичному інструменті

так , щоб команда відгадала , що це за інструмент. Перемагає команда , яка

відгадає більше слів.

Team1: Are you playing the flute?

Leader: No, I’m not.

Team1: Are you playing the trumpet?

Leader: No, I’m not.

Page 5: Конспект уроку

Team1: Are you playing the piano?

Leader: Yes, I am.

Handout1:

PIANO DRUM FLUTE VIOLA TRUMPET HARP GUITAR SAXOPHONE CELLOS BANJO XYLOPHONE VIOLIN

4). Робота з картками.

Команди отримують картки (НО2) і розшифровують слова.

The next task for the teams : Make up words.

(Нandout2)

IZAZJ ROKC

EUTFL CNODUTCRO

CNAIIUMS NIRTECLA

LLOEC RESOPMOC

Listening 2. Гра “Noughts and Crosses” (4хв.)

Учитель малює на дошці основу для гри:

1 2 3

4 5 6

7 8 9

Кожна з команд по черзі обирає цифру , а вчитель читає відповідне

запитання. Якщо гравці відповідають на нього, то вчитель замість цифри

на дошці ставить їхній значок: х або 0. Перемагає команда, що має три

хрестики або три нулики поряд.

Questions:

1).What were the names of the musicians in «The Beatles»?

Page 6: Конспект уроку

(Ringo Starr, John Lennon, Paul McCartney, and George Harrison)

2).What singer helped to make rock-and-roll music popular? One of his

earliest hits was «Heartbreak Hotel» recorded in 1956.

(Elvis Presley)

3).What German composer lost his hearing, but despite that he still wrote

music? The music he wrote became even better. His music was richly

expressive and revealed feelings such as joy and sadness.

(Beethoven)

4).This story happened with a famous Austrian composer who often wrote

music for people who paid him: the Austrian emperor accused him of

writing music that was too difficult because it had «too many notes». What

was the Austrian composer’s name?

(Mozart)

5).This type of music began in Europe in the Middle Ages and continues

today. This type of music is the art music of Europe and North America. As

art music, it generally requires more training to write and perform than the

folk and pop music.

(Classical music)

6).This person’s job is to lead the musicians in an orchestra.

(A conductor)

7).What is the largest number of musicians in an orchestra?

(100)

8).What section of an orchestra consists of violins, violas, cellos, and

basses?

(The string section)

9).How many musicians perform quintets?(Five musicians)

Page 7: Конспект уроку

3. Relaxation break Фізхвилинка(1хв.)

Проводиться конкурс на кращого танцюриста. З кожної команди

вибирається один представник. Вони танцюють під музику, решта

підтанцьовують.

4. Role-play “Our guest”. Рольова гра (3хв.)

T:And now listen to the song and say who is singing this song.

Звучить фонограма пісні

P: This is Britney Spears.

T: Let’s imagine that this famous singer came to our school. Meet Britney

Spears.

Example:

P1: Hello! We are glad to meet you.

P2: Hello!

P1: Have you ever been to Ukraine?

P2: No, it’s my first visit to Ukraine.

P1: How do you find our country?

P2: Oh! Ukraine is very beautiful country.

P1: Would you like to perform one of your songs?

P2: With pleasure.

(A girl performs Britney Spears’s song.)

Page 8: Конспект уроку

5.Presenting projects . Захист проектів. Перевірка домашнього

завдання(12хв.)

T: Now is the highlight of our competition- your projects.

Present your project about your favourite music and musicians.

Кожна команда бере аркуш ватману. ножиці, клей, фломастери і домашні

заготовки для проекту – малюнки, фотографії, складені нотатки і т.п.

Потім оформляють все це у швидкому темпі на папері. Кожна команда

робить презентацію свого проекту.

Після презентації команди оцінюють роботи: свою власну і суперників.

6. Reading. Подання тексту для читання(6хв.)

1) Pre-Reading Activity. Етап підготовки до читання.

Бесіда в режимі Т- Р1- Р2- Р3.

T: Is music an important part of your life? Why?

P1: Music helps me in my studies. Listening to music gives a break.

T: Why is music necessary?

P2: Music is a source of delight ,inspiration, hope.

2)Reading.Етап читання.

Учні отримують картки і самостійно читають текст “Music”

Read this text and say why is music an important part of our life.

Handout 3:

Page 9: Конспект уроку

3)Post-Reading Activity. Етап перевірки розуміння тексту.

Учні самостійно виписують з тексту аргументи що доводять важливість

музики у житті людини ,а потім по черзі зачитують їх. Учитель стежить

за правильністю вимови слів.

7.Writing. Розвиток навичок писемного мовлення.(7хв.)

1)Ознайомлення з правилами написання основної частини листа.

T: Today we’ll get to know how to write the main body of a personal letter.

Учитель вголос читає текст у рамці про основну частину особистого

листа(с.56). Учні слідкують за підручником, а потім відповідають на

запитання вчителя.

T: What does the body of a personal letter contain?

a) Read the text.

b) Write down the reasons why is music is an essential part of our life.

Music

Music is an important part of our life. We dance to music. We sing songs at school. Many of us exercise to music. Bands play at football games. We hear music in cars and stores.

Music accompanies many important occasions. At a wedding , for example , the bride marches down the aisle to

music.

Music has always been important to religious ceremonies. Music is heard in Christian churches, Jewish synagogues ,

Islamic mosques and other places of worship.

Music entertains us. We listen to show tunes, spirituals, pop, opera and rock. We hear music as the background in movies.

Perhaps we go to the theatre to see a musical or play with music , singing, and often with dancing. Music is part of our

lives.

Page 10: Конспект уроку

What communicative tasks should you solve in your paragraphs?

2) Написання основної частини листа.

T: Now read the examples of a personal letter on page 57 and write the main body

of your personal letter.

Учні у командах письмово складають основну частину особистого листа.

Учитель перевіряє листи , виставляє оцінки.

ІІІ.ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ

1.Homework..

T: Your home task is to write an essay “Music in my life”

2.Putting marks.

Our lesson is coming to the end. Did you enjoy it? I hope you did. You were very

active and hardworking and get following marks:

3.Conclusion.(2хв.)

T: Let our lesson be over in unusual way. Let wonderful music sound for you!

( There sounds the melody ”What a wonderful world”.

May there be this music in your hearts!

THANK YOU FOR THE LESSON!