Upload
others
View
3
Download
0
Embed Size (px)
Citation preview
Institutionen för kultur och kommunikation (IKK)
Estetiska enheten (EST)
Preliminär Version 170917
Studieanvisning
Ledarskap - samtal och reflektion
7,5 hp
Vt 2018
Kurskod: 917G27
Kursupprop 2018 02 05 genom skriftligt upprop
Första kursträff: 2018 03 02, kl 17.15 på LiU, Hus Key, sal Formsal 1 (2233)
Kursansvarig: Helena Alsegård
2
Ledarskap – samtal och reflektion 7,5 hp Vt 2018 Linköpings Universitet
Innehållsförteckning
Innehåll Sid
1 Presentation av kursen 3
2 Lärare och kontaktuppgifter 3
3 Kursens upplägg och innehåll 3
4 Kursplan 4
5 Schema och flöde 6
6 Kurs- och Examinationsuppgifter 9
6.1 Översikt 9
6.2 Portfolio, del 1 9
6.3 Portfolio, del 2 10
6.4 Samtal och analys 10
6.5 Observation 11
6.6 Portfolions delar och process 12
6.7 Portfolions innehåll 13
6.8 Formella krav gällande alla skriftliga uppgifter 15
6.9 Kompletteringsuppgift 15
6.10 Bedömning och betygskriterier 16
6.11 Återkoppling 16
7 Övrig kursinformation 17
7.1 Registrering, LiU-ID och studentmail 17
7.2 LISAM 17
7.3 Biblioteket 17
7.4 Lokaler 17
7.5 Kursvärdering 17
8 Fusk och plagiat 18
9 Litteratur 19
9.1 Obligatorisk litteratur 19
9.2 Referenslitteratur 20
3
Ledarskap – samtal och reflektion 7,5 hp Vt 2018 Linköpings Universitet
1. Presentation av kursen
Välkommen till kursen "Ledarskap - samtal och reflektion 7,5 hp".
Kursen ges vid Linköpings universitet (LiU) på Estetiska enheten (EST) vid Institutionen för kultur och
kommunikation (IKK). Kursen bedrivs på kvartsfart (25 %) under en termin och ger 7,5 hp.
Det övergripande målet för kursens deltagare är att efter avslutad kurs ha utvecklat sina egna
samtalsfärdigheter på ett både konkret och praktiskt sätt kopplat till ledarskap och teoretiska
grunder.
2. Lärare och kontaktuppgifter
Vi som ansvarar för och arbetar med denna kurs står gärna till tjänst då du har frågor eller vill
framföra något. Här finns våra kontaktuppgifter
Helena Alsegård
telefon: 013-28 27 17, 0736-20 95 74
mail: [email protected]
Kursansvarig
Carina Skoog
telefon: 013-28 19 82
mail: [email protected]
ansvarig administratör
3. Kursens upplägg och innehåll
Alla träffarna kommer att ske i och i närheten av Linköpings Universitet. Träffarna är förlagda till
fredagskvällar och lördagar vid fyra tillfällen och det är viktigt med aktiv närvaro! Under kursträffarna
kommer vi att varva föreläsningar och olika praktiska arbetsmetoder samt bearbeta den inlästa
litteraturen och de individuella kursuppgifterna . Kursen examineras genom skriftliga
inlämningsuppgifter.
Vi vill betona att det är mycket viktigt att du planerar för, och avsätter tid till, att närvara
på alla gemensamma träffar eftersom kursen bygger på din (och andra) kursdeltagares
aktiva medverkan. Detta är inte en kurs som går att läsa in utan att närvara på träffarna!
4
Ledarskap – samtal och reflektion 7,5 hp Vt 2018 Linköpings Universitet
4. Kursplan
KURSPLAN
Ledarskap - samtal och reflektion, 7,5hp
Kurskategori Fristående kurs
Huvudområde
Ämnesområde Educational Sciences, Practical-Aesthetic Subjects - UV3
Kurskod 917G27
Mål
Efter avslutad kurs skall den studerande kunna - redogöra för olika teoretiska utgångspunkter för samtal som arbetsmetod - genomföra olika typer av samtal - redogöra för empatins och inlevelsens betydelse vid samtal - ge och ta stödjande feedback
Kursinnehåll
Denna kurs har ett tydligt kommunikativt innehåll, med fokus på mellanmänskliga relationer utifrån ett ledarperspektiv. Viktiga delar av kursen är grundläggande praktik och träning i kommunikation, där samtal som metod för ett effektivt ledarskap sätts in i sitt teoretiska sammanhang. Genom träning av samtal får den studerande praktisk erfarenhet av olika samtalstyper. Genom praktisk tillämpning får studenten erfarenhet av feedback och reflektion.
Undervisning/Arbetsformer
Kursen har ett inlevelseorienterat arbetssätt baserat på utomhuspedagogiska och gestaltande metoder. Detta innebär bland annat att delar av kursen förläggs i olika miljöer utomhus. Kostnad för egen mat vid längre pass tillkommer. Arbetsformerna består av upplevelsebaserat skapande och reflekterande arbete i såväl lärarledda som icke lärarledda arbetsformer. Dessa utgörs av lektioner, grupparbeten, seminarier, praktiskt arbete, gestaltande, studentförberedande moment och självstudier. Både lärarledd undervisning och arbete i grupp dokumenteras.
Examination
Examination sker fortlöpande genom en reflektionsuppgift knuten till aktiviteten vid varje kurstillfälle, samt kurslitteraturen. Att utifrån en autentisk samtalssituation dokumentera och reflektera över samtalsprocessen och relatera till adekvat teori samt egna erfarenheter. Studerande som underkänts två gånger på kursen eller del av kursen har rätt att begära en annan examinator vid förnyat examinationstillfälle. Den som godkänts i prov får ej delta i förnyat prov för högre betyg.
Förkunskap
Betyg
På kursen ges betyget Väl godkänd, Godkänd eller Underkänd
Kursbevis
5
Ledarskap – samtal och reflektion 7,5 hp Vt 2018 Linköpings Universitet
Kursbevis utfärdas av styrelsen för utbildningsvetenskap, efter begäran av den studerande. Begäran om bevis ska göras på särskild blankett som finns att hämta på Centrala studerandeexpeditionerna eller via http://www.student.liu.se/examen?l=sv. Blanketten lämnas till Examen, LiU
Kurslitteratur
Lista över kurslitteratur fastställs av ansvarig institution/motsvarande.
Övrigt
Planering och genomförande av kurs skall utgå från kursplanens formuleringar. Den kursvärdering som skall ingå i varje kurs skall därför behandla frågan om hur kursen överensstämmer med kursplanen. Kursen bedrivs på ett sådant sätt att både mäns och kvinnors erfarenhet och kunskaper synliggörs och utvecklas.
Ledarskap - samtal och reflektion
Leadership - Conversation and Reflection, 7.5hp
Kursansvarig är: IKK - Institutionen för kultur och kommunikation
Dnr: 242/07-41
Kurskod: 917G27
Provkoder: (se förteckning i LADOK)
Ämne: Educational Sciences, Practical-Aesthetic Subjects - UV3
Nivå Utbildningsnivå
Ämneskod
Utbildningsområde
G1X
Grundläggande
UV3
ÖV
6
Ledarskap – samtal och reflektion 7,5 hp Vt 2018 Linköpings Universitet
5. Schema och flöde (preliminärt)
LEDARSKAP - SAMTAL OCH REFLEKTION, vt 2018
Tid: Fredagar - lördagar
Plats: Linköpings Universitet, Hus Key, med närområden
Lärare: Helena Alsegård, kursansvarig, universitetsadjunkt (HA)
Ann-Kari Sundberg, universitetslektor prefekt (AKS)
Margaretha Grahn, universitetslektor (MG)
Ragnar Furenhed, universitetslektor (RF)
Fler medverkande lärare kan tillkomma
Kursen genomförs på Linköpings Universitet (LiU) med närområden vid fyra olika kurstillfällen.
Vi börjar fredag eftermiddag och fortsätter under lördagen, och vår baslokal är i Hus Key.
Det är viktigt att du kan delta i alla dessa kursträffar eftersom du annars kommer att missa en
mycket viktig och betydande del av kursen.
Nedan finner du schema för de olika träffarna där du får en kortfattad beskrivning om vad som
kommer att ske, vilken litteratur du ska vara inläst på till träffen samt vem som är ansvarig.
Du finner också en flödesbeskrivning av vad som förväntas av dig mellan träffarna.
Upprop – Vecka 6
Mån 5/2 OBS!! Senast kl 24.00 måste du ha bekräftat att du ska gå genom att svara på det
skriftliga uppropet, annars förlorar du din kursplats!
Mellan upprop och träff 1
Studentadministrativa uppgifter - snarast möjligt efter det skriftliga uppropet Registrering, aktivering av ditt LiU-Id och din studentmail samt logga in på LISAM enligt information
som skickas ut separat efter det skriftliga uppropet.
Arbete med kursuppgifter - till första träffen
Skaffa litteraturen till kursen.
Läsa: Rautalinko: Samtalsfärdigheter - stöd, vägledning och ledarskap.
Innehållet kommer att diskuteras i mindre grupper under första träffen, och du kan förbereda dig
lite extra genom att välja ut tre diskussionsfrågor från bokens olika kapitel som du vill samtala
om.
Förbered en praktisk uppgift enligt information nedan under rubriken "Praktisk information inför
kursstarten, träff 1"
Ta del av den övriga informationen gällande din förberedelse till den första träffen.
Börja gärna att skriva på din Portfolio, del 1, utifrån anvisningarna.
Fortsätt även att hålla dig uppdaterad om kursen via hemsidan
https://old.liu.se/ikk/ledarskap/ledarskap-samtal-och-reflektion?l=sv
Vara mentalt förberedd och nyfiken vid kursstart !
Känn dig varmt välkommen !
7
Ledarskap – samtal och reflektion 7,5 hp Vt 2018 Linköpings Universitet
Träff 1 – Vecka 9
Fre 2/3 17.15-20.00 Sal: LiU-2233 (Formsal 1)
HA Kursintroduktion (Denna sal är bas för alla träffar)
Lör 3/3 9.00-16.00
HA Reflektion och feedback Samarbetsövningar”, s 6-37
Härskartekniker
Platsens betydelse för samtalet Samtal i det fria – fria samtal
Litteraturseminarium Samtalsfärdigheter (boken läses i förväg)
Introduktion av Samtals- och analysuppgift
Praktisk information inför kursstarten, Träff 1
Litteratur:
Du som student kan antingen skaffa boken Samarbetsövningar innan kursstart eller köpa den på
plats (159 kr). Den går självklart även att låna på biblioteket! Denna bok bearbetas under lördagen.
Boken Samtal i det fria – fria samtal finns även den till försäljning vid kursstart (ca 115 kr). Den kan
även köpas direkt från LiU-Tryck (se litteraturlistan). Båda böckerna betalas kontant eller med Swish..
Utrustning/Kläder:
Vi kommer under lördagen att ta en gemensam promenad utomhus då vi arbetar med en
kursuppgift så du behöver ha lämpliga kläder för detta.
Mat och Fika:
Det finns inga öppna restauranger på universitetsområdet på kvällar och helger förutom en
Pressbyrå. Du kan därför behöva att ta med egen lunchmat till lördagen, samt gärna eget fika om
du vill ha till lördagen. Det finns inte tid att åka iväg till annan plats under lunchtiden.
Förbereda uppgift:
Vi kommer att arbeta praktiskt med reflektioner och feedback under träffen och det är bra om du
förberett en egen liten enkel övning som du kan genomföra med en grupp på ca fem personer,
utan krav på större materialtillgång eller någon lång instruktion. Det kan t ex handla om en lek,
en liten presentationsövning eller något helt annat som du tycker vore trevligt att genomföra och
förmedla vidare i den lilla gruppen. Tid till förfogande är max tio min/övning och person.
Mellan träff 1-2
Deltagarna: Förbereda den egna Samtals- och analysuppgiften.
Skriva Portfolio, del 1 och lämna in på LISAM senast den 16/3 kl 23.30
Läsa Litteratur Samarbetsövningar
Samtal i det fria – fria samtal
Ledarskap; Personen, Reflektionen
Samtalet med känslomässig intelligens
En vald bok om Samtalstekniker (se 9.1)
8
Ledarskap – samtal och reflektion 7,5 hp Vt 2018 Linköpings Universitet
Träff 2 – Vecka 12
Fre 23/3 17.15-20.00
HA Genomföra Samtals- och analysuppgift i mindre grupper
Introduktion av Observationsuppgift
Lör 24/3 9.00-16.00
AKS Föreläsning: Olika samtal i en ledarskapsroll
HA Kommunikation, teori och praktik
Mellan träff 2-3
Deltagarna: Skriva Samtals- och analysuppgift och lämna in på LISAM senast den 6/4 kl 23.30
Skriva Portfolio, del 2
Genomföra Observationsuppgiften Samhällsvetenskapliga metoder
Läsa Litteratur: Rätt sagt på rätt sätt
Samspel i grupp
En vald bok om Härskartekniker (se 9.1)
Träff 3 – Vecka 15
Fre 13/4 17.15-20.00
MG Föreläsning: Ledarfilosofi utifrån ett långt yrkesliv Artikel (delas ut vid
föreläsningen)
Lör 14/4 9.00-16.00
RF Föreläsning: Etik och Bemötande
HA Ledarskap och kommunikation, teori och praktik
Individuell presentation av observationsuppgift
Mellan träff 3-4
Deltagarna: Skriva Observationsuppgiften(som lämnas in tillsammans med Portfolio, del 2)
Skriva Portfolio, del 2
Läsa Litteratur: Om konsten att samtala
En egen vald referenslitteratur (Se 9.1)
Träff 4 – Vecka 20
Fre 18/5 17.15-21.00 OBS tiden
HA Examination, Utvärdering, Avrundning av kurs
Efter träff 4
Deltagarna: Lägg in Observationsuppgiften och Portfolio, del 2 på LISAM senast den 25/5 kl 23.30
9
Ledarskap – samtal och reflektion 7,5 hp Vt 2018 Linköpings Universitet
6. Kurs - och Examinationsuppgifter
Kursen examineras genom fyra individuella skriftliga uppgifter. Dessa finns nedan i en kort
sammanfattning, och beskrivs därefter mer utförligt i följande textavsnitt.
6.1 Översikt
POR 2, Portfolio del 1, U/G, 1,5 hp
Uppgiften sträcker sig över veckorna 6-11, med inlämning senast den 16/3 kl 23.30
Antal sidor: 2-3 sidor, exklusive framsida, innehållsförteckning och referenslista
SAM 1, Samtal och analys, U/G, 1,5 hp
Uppgiften sträcker sig över veckorna 6-14, med inlämning senast den 6/4 kl 23.30
Antal sidor: 2-3 sidor, exklusive framsida, innehållsförteckning och referenslista.
OBS 2, Observation, U/G, 1,5 hp
Uppgiften sträcker sig över veckorna 13-21, med inlämning senast den 25/5 kl 23.30
Antal sidor: 2-3. Denna text ingår i portfolion som ett eget, väl avgränsat, kapitel.
POR 3, Portfolio del 2, U/G/VG, 3 hp
I denna uppgift fortsätter du att skriva på texten i POR 2, och uppgiften sträcker sig
över veckorna 12-21, med inlämning senast den 25/5 kl 23.30
Antal sidor: 6-8 sidor (inkl POR 2), exklusive framsida, innehållsförteckning och referenslista
6.2 Portfolio del 1
POR 2 1,5 hp Betyg U/G
Du lämnar in din portfolio vid två separata tillfällen under kurstiden. Texten i denna första inlämning
(POR 2) bör utgå från följande rubriker, och du väljer de som är relevanta för dig.
Egna mål och förväntningar (vid kursens början).
Inlärningsplan - hur planerar du att nå dina mål?
Tankar kring ditt eget ledarskap (Följande frågor kan vara ett stöd för dina funderingar, men du behöver inte svara på alla). o Vilka är dina föredömen som ledare, och varför? o Hur tänker du kring ditt eget ansvar att reflektera över ditt sätt att agera i olika situationer,
att "leda dig själv" på ett medvetet sätt? o Hur ser du på dig själv i en ledarskapsroll? o Vilka är dina motivationsfaktorer och mål för att utvecklas i rollen som ledare, både för din
egen utveckling och andra människors? o Hur ser du dig själv om ca 5-10 år?
Tankar kring samtal och reflektion o Hur ser du på behovet av ledarskap i en grupp av människor, i olika situationer? o Hur ser du på förhållandet mellan en ledare och de som är följare/deltagare i en grupp, med
fokus på olika typer av samtal? o Är bra ledarskap/följarskap medfödda egenskaper eller möjligt att lära?
10
Ledarskap – samtal och reflektion 7,5 hp Vt 2018 Linköpings Universitet
o Vad kan motivera människor, både ledare och följare, att utvecklas och växa som individer, och vilken roll spelar reflektion (både på individ och gruppnivå) i denna process?
o Vilka speciella hänsynstaganden kan en ledare behöva ta i olika typer av samtals-situationer?
Reflektioner kring litteratur och andra källor
Referenslista
6.3 Portfolio. del 2
POR 3 3 hp Betyg U/G/VG
Portfolions andra del är en fortsättning på den första, och här vidareutvecklar du dina tankar utifrån
kurslitteratur och kursträffar. Texten bör utgå från alla rubriker som finns beskrivna under avsnittet
portfolions delar och process i kommande avsnitt.
6.4 Samtal och analys
SAM 1 1,5 hp Betyg U/G
Syftet med denna uppgift är att du aktivt ska träna på olika samtalsverktyg genom att själv planera,
genomföra och analysera praktiska samtalsövningar där du både medverkar och observerar.
Uppgiften har följande delmoment.
A. Planering
Du ska innan den andra kursträffen planera ett samtal där du själv ska träna på ett utvalt
samtalsverktyg.
Du kan t ex utgå från Rautalinko: Samtalsfärdigheter, kapitel 13, och välja en typ av de föreslagna
samtalen. Under varje samtalsrubrik finns där några rekommenderade samtalsverktyg som passar till
syftet med samtalet. Du finner även beskrivning av olika samtalsverktyg i andra kursböcker.
Välj ett samtalsverktyg och förbered dig för att träna extra på detta under det kommande samtalet.
Du ska också tänka igenom den fiktiva situation som du ska samtalsträna i under kursträffen. Det
innebär att du med en kort introduktion ska kunna informera din samtalskamrat om syftet med
samtalet, samt vilken miljö som samtalet är tänkt att utspelas i.
B. Genomförande
Under kursens andra träff kommer ni att delas in grupper om ca tre personer som ska inneha olika
roller i samtalen. Rollerna är personen som förberett och är den som tränar aktivt (1),
samtalspartnern (2) och observatören (3). Alla i gruppen kommer att arbeta med alla rollerna i ett
roterande system.
Ni har ca 30 min som ramtid för varje samtal inklusive tid för efterföljande kommentarer och
diskussion. Det innebär att själva samtalet inte kan vara längre än ca 15-20 minuter.
C. Analys
Efter genomförandet ska du skriva en kort analys över två av samtalen. Dels det samtal som du själv
hade förberett, dels det som du observerade.
Du kan gärna utgå från följande reflektionsfrågor.
Vad hände i samtalen? =Fakta
Vad kände deltagarna? = Känslor
11
Ledarskap – samtal och reflektion 7,5 hp Vt 2018 Linköpings Universitet
Vad ledde samtalen till? = Resultat
Vad lärde du dig? = Ny erfarenhet och kunskap
Referenser
Du använder dig av kurslitteraturen och andra relevanta källor för att koppla dina egna tankar till
andras teorier och erfarenheter.
6.5 Observation
OBS 2 1,5 hp Betyg U/G
Uppgiftens syfte är att öka medvetenheten om olika typer av samtal samt olika sätt att
kommunicera. Du ska lyssna på samtalet med fokus på empati och inlevelse, härskartekniker och
platsens betydelse för samtal.
A. Planering
Innan du genomför din observation ska du ha läst aktuell kurslitteratur om olika sorters samtal och
samtalsverktyg, härskartekniker och platsens betydelse för samtal samt Bryman, kapitlet 8 om etiska
frågeställningar.
B. Genomförande Du ska innan tredje träffen genomföra en observation av ett samtal mellan andra människor. Oavsett vad du väljer bör du vara noga med att följa de etiska reglerna om bl a frivillighet, information, samtycke och anonymitet.
Några exempel på samtal kan t ex vara ett möte eller liknande där man själv deltar, t ex på en arbetsplats eller i familjen, ett avlyssnat samtal, på ex ett fik (tänk i denna typ av situationer extra på anonymitetskravet) eller en filmsekvens eller t ex en debatt på TV.
C. Analys
Efter den genomförda observationen skriver du en sammanfattande analys där du utgår från:
Empatins och inlevelsens betydelse
Härskartekniker
Platsens betydelse för samtalet
Om du anser det underlättar kan du gärna använda följande reflektionsfrågor även i denna uppgift.
Vad hände i samtalen? =Fakta
Vad kände deltagarna? = Känslor
Vad ledde samtalen till? = Resultat
Vad lärde du dig? = Ny erfarenhet och kunskap
Under den tredje kursträffen kommer det att bli möjlighet att kortfattat dela erfarenheterna kring
dessa observationer.
Referenser
Du använder dig av kurslitteraturen och andra relevanta källor för att koppla dina egna tankar till
andras teorier och erfarenheter.
12
Ledarskap – samtal och reflektion 7,5 hp Vt 2018 Linköpings Universitet
6.6 Portfolions delar och process
Portfolioskrivning används i denna kurs främst som metod att synliggöra det egna lärandet genom tydliga och strukturerade reflektioner. Att reflektera innebär i detta fall att stanna upp, fundera på vad man gjort och vad man lärt inför framtiden, dvs öka möjligheten till det egna livslånga lärandet.
Grunden i portfolioarbetet i denna kurs kan beskrivas på följande sätt.
A. I början av kursen Du ska i inledningen till kursen formulera dina personliga mål och beskriva dina förväntningar som ska kunna relateras till kursmålen, samt även skriva en inlärningsplan hur du planerar att nå dessa personligt satta mål och förväntningar under kurstiden.
Detta steg innebär att du som skriver tar ett aktivt och personligt ansvar för din egen lärandeprocess, samt synliggör denna.
B. Under arbetets gång Du dokumenterar processen som sker under kursens olika moment genom att utgå från orden collect - select - reflect. Detta innebär konkret att du ska samla (collect) innehållet som ingår i kursen enligt anvisningar av ansvariga, t ex kursträffarna, föreläsningar, workshops, litteraturseminarier, gruppträffar, redovisningar och examinationer. Därefter ska du välja ut (select) det som du anser bidrar till din utveckling och lärprocess och reflektera (reflect) över detta. Detta tredje steg är den viktiga process som gör det upplevda till en lärdom.
Reflektera (reflect) kan beskrivas som tankens krökning tillbaka mot sig själv1 och innebär här att man återvänder och ser på enskilda eller samlade upplevelser, sina tankar, mål och förväntningar, inlärningsplan, kursinnehåll samt litteratur med de ögon man har just då utan att värdera åt något håll.
Kurslitteraturen ska finnas med som stöd för egna tankar och reflektioner genom hela arbetet, men kan även redovisas separat som en läslogg om du föredrar detta och då med tydliga kopplingar till egna reflektioner och kursens innehåll och mål.
Detta steg är tänkt att ge dig som skriver ett redskap för att reflektera över ditt eget lärande och för att utforma strategier och mål för den fortsatta lärande- och utvecklingsprocessen.
(Observera att du alltså väljer ut vissa avgränsade delar från allt du samlat på dig under kursens gång och det är dessa avgränsade delar (litteratur + innehåll på kursträffarna) som du sedan fortsätter att reflektera kring i portfolion).
C. I slutet av arbetet Nu ska du skriva dina egna självvärderingar. Dels av hur du nått dina mål och dina förväntningar, dels hur din inlärningsplan har fungerat.
Värdera eller självvärdera innebär här att man värderar hur man upplever och uppfattar2 sin egen insats samt synliggör sin egen lärprocess i förhållande till sina egna mål och förväntningar, inlärningsplan, kursinnehåll samt litteratur.
Utvärdera är en bedömning av ett resultat eller en process3 och innebär här att man värderar sin egen och andras insatser i den del som avses i utvärderingen (ex grupparbete, seminarium, examination, kursens innehåll eller kursen som helhet).
1 Alexandersson, Mikael, Pedagogiska Magasinet nr 1 februari 2007
2Egidius, Henry. 1995. Termlexikon i psykologi, pedagogik och psykoterapi. Lund:
Studentlitteratur
13
Ledarskap – samtal och reflektion 7,5 hp Vt 2018 Linköpings Universitet
Detta steg är tänkt att hjälpa dig att tydliggöra om och hur du har nått dina egna mål och förväntningar, samt om och hur din egen inlärningsplan har fungerat.
D. Under hela processen: Du måste under alla delar av processen vara mycket noga med att ange källor och ha tydliga referenser till både muntliga och skriftliga källor i din text. Vad är dina egna tankar? Vad är andras tankar?
Detta är viktigt för att visa respekt för andras tankar och vara ärlig! Därmed undviks plagiat och fusk. Se mer information om referenshantering, fusk och plagiat i andra separata avsnitt.
E. Examination: Detta arbete är en del av examinationen för ditt deltagande i kursen.
Denna form av processkrivande ger möjlighet till både summativ och formativ bedömning, dvs summerar din lärandeprocess fram till "nuläget", men tydliggör även vad som behöver utvecklas framöver och ger hjälp till att forma den kommande lärande- och utvecklingsprocessen. Denna metod kan alltså både fokusera på din lärandeprocess och på din professionella och personliga utvecklingsprocess. Arbetet rymmer även dokumentation om aktiv närvaro vid kursträffar, föreläsningar, workshops, litteraturseminarier, gruppträffar, redovisningar och examinationer.
Detta steg är tänkt att tydliggöra både för dig som student och för oss som lärare/handledare/examinatorer vad du lärt och hur du har utvecklats över tid.
6.7 Portfolions innehåll
Sammanfattning av portfolions innehåll, vilka också beskrivs på nästa sida i annan form.
Rubrikerna ska, där det är relevant, relateras till kursplanens mål och innehåll.
1. Egna mål och förväntningar.
2. Självvärdering av hur dessa mål nåtts.
3. Inlärningsplan - hur planerar du att nå dina mål?
4. Självvärdering av hur din inlärningsplan har fungerat.
5. Reflektioner från föreläsningar och workshops (dvs teoretiska och praktiska pass).
6. Reflektioner kring litteratur och andra källor.
7. Reflektioner kring examinationerna.
8. Reflektioner kring egna och andras redovisningar.
9. Summerande reflektioner av kursen i sin helhet och din egen utveckling.
samt
10. Observationsuppgiften (OBS 2). Denna läggs in i portfolion (POR 3) med en egen rubrik där du
själv anser att den passar bäst.
Ovanstående innehållsbeskrivning finns också på kommande sida i form av "bubblor".
3 Egidius, Henry. 1995. Termlexikon i psykologi, pedagogik och psykoterapi. Lund:
Studentlitteratur
14
Ledarskap – samtal och reflektion 7,5 hp Vt 2018 Linköpings Universitet
OBS! Detta är samma innehåll som finns beskrivet i text ovan, men här på ett alternativt sätt.
Portfolio
10. Observations-
uppgiften OBS 2
3. Inlärningsplan,
samt
4. Självvärdering av
hur denna plan har
fungerat.
Lycka Till!
7. Reflektion kring
examinationerna
1. Egna mål och
förväntningar, samt
2. Självvärdering av hur
dessa mål nåtts.
5. Reflektioner
från föreläsningar
och workshops.
8. Reflektioner
kring egna och
andras
redovisningar.
6. Reflektioner kring
litteratur och andra
källor
9. Summerande
reflektioner av
kursen i sin helhet
och din egen
utveckling.
15
Ledarskap – samtal och reflektion 7,5 hp Vt 2018 Linköpings Universitet
6.8 Formella krav gällande alla skriftliga uppgifter
Oavsett hur du skriver ska alla skriftliga arbeten innehålla följande för att bli godkända:
ha ditt namn högst upp, eller längst ned, på varje sida (för att underlätta läsningen)
ha kursens namn högst upp, eller längst ned, på varje sida (se ovan)
ha sidnummer högst upp, eller längst ned, på varje sida (se ovan)
ha tydliga rubriker genom hela arbetet
ha en tydlig och läsarvänlig text
ha ett relevant innehåll och en tydlig struktur
ha daterade föreläsningar, workshops, Internetkällor mm
referera till samtliga källor som används (se mer nedan)
ha en referenslista sist i arbetet som innehåller alla refererade källor i texten, såväl muntliga som skriftliga
innehålla alla delar som efterfrågas
Referenshantering Använd genomgående relevanta källor och referenser som stöd för dina resonemang och reflektioner, samt var mycket noga med att skilja på egna och andras åsikter. Du kan valfritt välja något av de vanligaste referenssystemen bara du är noga och konsekvent genom hela ditt arbete. Oavsett vilket system du väljer bör du ha med fullständiga förnamn i referenslistan. Se mer information under avsnitt 8. Fusk och plagiat.
Teckensnitt och storlek Times New Roman 12p eller Calibri 11p, Radavstånd 1,5
6.9 Komplettering
Om du varit förhindrad att närvara vid hel, eller del av, en kursträff ska du komplettera detta. För att kunna nå kursmålen genom komplettering behöver du:
Läsa aktuell kurslitteratur enligt anvisningar och skriftligt reflektera över innehållet kopplat till
träffens tema.
Om litteraturen innehåller övningar som konkretiserar texten bör man som student genomföra
dessa övningar och skriftligt reflektera över detta moment kopplat till aktuell teori.
Ta del av det material som i vissa fall lagts in på LISAM, och om så är möjligt genomföra de
moment som beskrivs där.
Följa den anvisade modellen för portfolio och skriftligt ta med dina kompletteringar i denna text.
Kursens pedagogiska metod innebär att gruppen gemensamt bearbetar aktuell kurslitteratur vid
kursträffarna. Detta sker genom olika former av gestaltande, laborativt och reflekterande arbetssätt
tillsammans i kursgruppen såväl inom- som utomhus. Detta bidrar till att kursdeltagarna får olika
infallsvinklar och tillsammans utvecklas genom övningar, reflektioner och samtal kring bl a
kurslitteraturen.
När man som kursdeltagare inte kan delta i en gemensam kursträff går denna pedagogiska metod
förlorad, och man får då främst utgå från kurslitteraturen genom egen bearbetning enligt punkterna
ovan.
Vet du om din frånvaro i förväg bör du meddela kursansvarig i god tid innan kursträffen eftersom varje deltagare på denna kurs är viktig för kursprocessen.
16
Ledarskap – samtal och reflektion 7,5 hp Vt 2018 Linköpings Universitet
6.10 Bedömning och betygskriterier
Kursen bedöms och betygssätts som en helhet bestående av 7,5 hp. Samtliga delmoment måste vara
godkända för att kursen ska examineras och för att slutbetyg ska kunna sättas.
Betygskriterier för kursen är formulerade utifrån kursplanens mål.
Vid bedömningen av examinationsuppgifterna kommer följande kriterier att tillämpas.
Kriterier för Godkänd
För att studenten ska erhålla betyget Godkänd på kursen ska följande krav uppfyllas.
Studenten ska kunna:
redogöra för olika teoretiska utgångspunkter för samtal som arbetsmetod.
Detta visar studenten genom att använda, och relatera till, kurslitteraturen och kursinnehållet i
såväl skriftliga reflektionsuppgifter som gruppdiskussioner och litteraturseminarium.
genomföra olika typer av samtal.
Detta visar studenten genom att planera, genomföra och därefter skriftligt beskriva och analysera
olika samtal.
redogöra för empatins och inlevelsens betydelse vid samtal.
Detta visar studenten genom att använda, och relatera till, kurslitteraturen och kursinnehållet i
såväl skriftliga reflektionsuppgifter som gruppdiskussioner och litteraturseminarium.
ge och ta konstruktiv feedback.
Detta visar studenten genom att använda, och relatera till, kurslitteraturen och kursinnehållet i
såväl skriftliga reflektionsuppgifter som gruppdiskussioner och litteraturseminarium.
Kriterier för Väl Godkänd
Utöver vad som krävs för betyget Godkänd skall också följande krav uppfyllas för att erhålla betyget
Väl godkänd:
Studenten visar på en fördjupad insikt genom att ur olika perspektiv belysa kursens relevanta begrepp och frågeställningar, såväl praktiskt som teoretiskt.
Studenten kan argumentera och föra ett självständigt kritiskt resonemang i strukturerad skriftlig framställning med stöd i relevant litteratur.
Studenten bör genomföra uppgiften inom givna tidsramar.
Betyget Underkänd ges när ett eller flera av kriterierna för Godkänd ej uppfyllts.
6.11 Återkoppling
Efter inlämningsdatum har ansvarig lärare tio arbetsdagar på sig för att bedöma respektive students
insatser. Därefter sker återlämning av uppgift tillsammans med skriftlig återkoppling och
inrapportering av betyg om inte annat angetts. I de fall där det krävs kompletteringar kommer du att
uppmanas att lämna in dessa. Muntlig återkoppling ges vid förfrågan.
17
Ledarskap – samtal och reflektion 7,5 hp Vt 2018 Linköpings Universitet
7. Övrig kursinformation
7.1 Registrering, LiU-ID och studentmail
Du ska bl a registrera dig enligt information som finns på följande länk:
länk: https://liu.se/artikel/antagen-till-en-kurs
Du kommer även att få separat dokument om detta efter det skriftliga uppropet.
7.2 LISAM
Vi kommer att använda oss av LiU:s system för kommunikation och samverkan, LISAM. Här kan ni
kommunicera med varandra, med kursansvarig och med de flesta andra medverkande lärare på
kursen. Det är också via denna plattform som du får information om eventuella förändringar under
kursens gång så det är väldigt viktigt att du kontinuerligt håller dig uppdaterad med den information
som läggs ut via LISAM.
LISAM är också den kommunikationsväg som du ska använda då du lägger in dina uppgifter och har
webbaserade diskussioner med dina kurskamrater. Förutom att användas till information, lämna in
uppgifter och samtala om litteraturen finns här även möjlighet att dela erfarenheter och lägga ut tips
som andra i gruppen kan få nytta och glädje av vilket bidrar till det gemensamma kollektiva lärandet
under kurstidens gång.
Mer information om LISAM kommer vid kursstart!
7.3 Biblioteket
Besök Universitetsbibliotekets hemsida http://www.bibl.liu.se .
Där finns många länkar och tillgång till service för att kunna söka efter t ex litteratur och artiklar,
samt annan typ av information.
7.4 Lokaler
Vid träffarna på LiU används salar i Hus Key på Campus Valla. Liu-kartor hittar du på
http://old.liu.se/karta/?l=sv
7.5 Kursvärdering
Vi kommer efter avslutad kurs att använda oss av det centrala utvärderingssystemet KURT som
samtliga utbildningar på Linköpings universitet ska använda, samt även en egen kursvärdering.
18
Ledarskap – samtal och reflektion 7,5 hp Vt 2018 Linköpings Universitet
8. Fusk och Plagiat
I samband med de skriftliga uppgifterna i kursen är det viktigt att du som student är införstådd med de regler som finns angående plagiering/fusk. Att plagiera är, enligt Disciplinnämnden på Linköpings universitet, när man presenterar någon annans arbete (exempelvis texter och bilder) som sitt eget.
På hemsidan för Linköpings universitetsbibliotek finns följande att läsa:
”När studenter plagierar tar sig detta ofta formen av att:
- Man skriver om en annan författares text men byter endast ut några få ord i sin egen text jämfört med originaltexten, oavsett om referens anges eller inte;
- Man använder material från ett tidigare godkänt arbete och lämnar in det igen på en ny kurs utan tillstånd från läraren;
- Man använder en annan författares arbete och presenterar det som sitt eget;
- Man kopierar ett stycke ur en text på internet utan att markera citat eller referera till källan;
- Man använder en annan författares idéer, skriver om texten med egna ord utan att ange referens http://noplagiat.bibl.liu.se/what_is_plagiarism/default.sv.asp
Linköpings universitetsbibliotek har även tagit fram NoPlagiat: självstudieguide om plagiering och upphovsrätt. Via länken nedan kan du lära dig mer om plagiering och upphovsrätt samt göra ett antal övningar för att testa din förståelse. http://noplagiat.bibl.liu.se/default.sv.asp
Även Högskolan i Borås har en mycket användbar hemsida som rekommenderas:
Högskolan i Borås. (2017): Guide till Harvardsystemet.
http://www.hb.se/Biblioteket/Skriva-och-referera/Guide-till-Harvardsystemet. Hämtat 2017 09 15
Du kan valfritt välja något av de vanligaste referenssystemen bara du är konsekvent genom hela ditt
arbete. Oavsett system önskar vi gärna tillägga att det är bra om du även har med förnamn i
referenslistan.
I en ”Lathund för referenshantering” som kommer att delas ut vid kursstart får du också några
konkreta tips på hur du kan göra.
E-postadresser för inlämningsuppgifter till urkund
19
Ledarskap – samtal och reflektion 7,5 hp Vt 2018 Linköpings Universitet
9. Litteraturlista (preliminär)
Kurslitteraturen består dels av gemensam obligatorisk litteratur, dels av några valalternativ där varje
student själv ska välja utifrån både kursmål och de egna formulera målen för kursen. Syftet med
detta är att varje deltagare ska kunna utvecklas på bästa möjliga sätt utifrån den erfarenhet och
kunskap man redan har.
Sista upplagan av litteraturen bör helst användas, men har du tillgång till en tidigare upplaga går det
ofta bra att använda den och eventuellt komplettera med enstaka delar i nyare upplagor. Vid
osäkerhet bör du kontakta kursansvarig.
9.1 Obligatorisk litteratur
Alsegård, Helena (2007): Samarbetsövningar (Leda – Lära – Relatera – Reflektera). Stockholm: SISU
Idrottsböcker. (Kan köpas vid kursstart)
Blomquist, Christine & Röding, Pia (2010): Ledarskap; Personen, Reflektionen, Samtalet. Lund:
Studentlitteratur. (Kompendium kommer att delas ut med aktuella sidor från kapitel 5:
Kommunikation och dialog).
Bryman, Alan. (2002): Samhällsvetenskapliga metoder. Stockholm: Liber. (Kompendium kommer att
delas ut med aktuella sidor från kapitel 22: Etiska frågeställningar).
Engquist, Anders. (2013) Om Konsten att samtala - en bok för människor i kontaktyrken. Lund:
Studentlitteratur. (Kompendium kommer att delas ut med aktuella sidor från kapitel 3: Några
teorihörnpelare.
Fällman, Barbro (2016): Rätt sagt på rätt sätt. Höganäs: Bokförlaget Komlitt. (Kompendium kommer
att delas ut med aktuella sidor från kapitel 6; Kroppsspråk och röst).
Hilmarsson, Hilmar Thor (2012): Samtalet med känslomässig intelligens – en handledning i konsten
att samtala. Lund: studentlitteratur.
Larsson, IngBeth (2009): Samtal i det fria – fria samtal. Linköping: Linköpings Universitet. (Kan köpas
vid kursstart eller via LiU-tryck, tel 013-28 10 55, [email protected])
Nilsson, Björn (2016): Samspel i grupp. Lund: Studentlitteratur. (Kompendium kommer att delas ut
med aktuella sidor från kapitel 10: Kommunikation).
Rautalinko, Erik. (2013): Samtalsfärdigheter - stöd, vägledning och ledarskap. Stockholm: Liber.
Som obligatorisk litteratur ska du även själv välja ytterligare tre (3) böcker utifrån följande
syften.
1. En bok om Härskartekniker. Förslag:
Bergqvist (Eksvärd), Elaine (2011): Härskarteknik – den fula vägen till makt. Stockholm: Forum
alt
Ländin, Camilla (2014): Härskartekniker - identifiera, hantera och förebygga. Lund: Grönegatan
Förlag.
20
Ledarskap – samtal och reflektion 7,5 hp Vt 2018 Linköpings Universitet
alt
... egen vald bok med likvärdigt innehåll som passar din verksamhet.
2. En bok om samtalstekniker. Förslag:
Holm Ivarsson, Barbro (2012): MI - Motiverande samtal. Stockholm: Gothia.
(Denna skrift finns för flera specifika områden, t ex: Praktisk handbok för hälso- och sjukvården,
socialt arbete, skolan, äldreomsorgen mm).
alt
Ljunggren, Ingrid (2017): Stödsamtal och stödterapi. Lund: Studentlitteratur
alt
Ronthy, Marika & Rosendahl, Suzanne. (2010): Samtal som utvecklar. Stockholm: Liber.
alt
Weiner Thordarson, Katarina (2011): Svåra samtal. Stockholm: SKL Kommentus Media AB
alt
... egen vald bok med likvärdigt innehåll som passar din verksamhet.
3. En valfri bok från referenslistan nedan
alt
... egen vald bok som passar till kursmålen och din verksamhet.
Ytterligare artiklar och arbetsmaterial kan tillkomma.
9.2 Referenslitteratur
Alvesson, Mats., Jonsson, Anna., Sveningsson, Stefan & Wenglén Robert (2015): När ledarskapet
krackelerar. Lund: Studentlitteratur.
Angelöw, Bosse (2015): Mera Arbetsglädje. Stockholm: Natur & Kultur.
Angelöw, Bosse (2013): Ledarskapshandboken. Stockholm: Natur & Kultur.
Antonovsky, Aaron (2004): Hälsans mysterium. Stockholm: Natur & Kultur.
Ardoris, Igor (2013): Målmedvetet lärarskap - att arbeta med mätbara och omätbara mål i skolan.
Stockholm: Gothia Fortbildning
Bergman, Susanne & Blomqvist, Camilla (2004): Uppskattande samtalskonst. Stockholm: Mareld.
Bie, Kristin (2009): Reflektionshandboken. Malmö: Gleerups.
Bley, Gerhard (2012): Instinkt eller insikt. Höganäs: Komlitt.
Blomquist, Christine & Röding, Pia (2010): Ledarskap; Personen, Reflektionen, Samtalet. Lund:
Studentlitteratur
Cain, Susan. (2012): De introvertas betydelse i ett samhälle där alla hörs och syns. Stockholm: Natur &
Kultur.
Carlander, Jakob (2012): Starka känslor - affekter och emotioner i möten med människor. Stockholm:
Gothia förlag.
21
Ledarskap – samtal och reflektion 7,5 hp Vt 2018 Linköpings Universitet
Carlsson, Hasse. (2013): Jobbar vi ihop, eller bara samtidigt? Höganäs: Komlitt.
Dahlkwist, Matts (2014): Kommunikation. Stockholm: Liber
Due Billing, Yvonne (2011): Viljan till makt? Om kvinnor och identitet i chefsjobb. Lund:
Studentlitteratur.
Edler, Katarina (red)., Claeson, Andreas., Gustafsson, Henrik., Sjöström, Karolina. (2015):
Motiverande samtal – handbok för coacher och tränare inom idrotten. Stockholm: SISU
Idrottsböcker.
Egidius, Henry (1995): Termlexikon i psykologi, pedagogik och psykoterapi. Lund: Studentlitteratur.
Ekstam, Kjell. (2008): Praktisk konfliktlösning – din väg till framgång. Malmö: Liber.
Fällman, Barbro. (2010): Rätt sagt - på rätt sätt. Höganäs: Komlitt.
Gerge, Anna. (2010): Att leda med insidan. Vaxholm: Insidan.
Gospic, Katarina (2014): Den sociala hjärnan. Stockholm: Brombergs förlag.
Granström, Kjell (2012): Dynamik i arbetsgrupper. Lund: Studentlitteratur.
Hansson, Anders. (2015): Salutogen kultur. Stockholm: Salutogent ledarskap i Sverige AB.
Hansson, Anders. (2010): Salutogent ledarskap - för hälsosam framgång. Stockholm: Fortbildning AB.
Hassmén, Nathalie & Hassmén, Peter (2010): Idrottsledarskap. Stockholm: Natur & Kultur
Hedin, Anders (2012): Presentationsteknik. Lund: Studentlitteratur.
Holm, Ulla (2003): Empati – att förstå andra människors känslor. Stockholm: Natur & Kultur.
Holm Ivarsson, Barbro (2012): MI - motiverande samtal. Stockholm: Gothia förlag (Finns för flera
yrkesområden, välj den som passar dig bäst.)
Hultgren, Staffan (2013): Tid för samtal - vad talar vi om egentligen? Stockholm: Liber.
Hägg, K., Kuoppa, S. M. (1997): Professionell vägledning – med samtal som redskap. Lund:
Studentlitteratur.
Ivarsson, Petter (2007): Samtal med barn och ungdomar. Stockholm: Gothia Förlag.
Johnson, Lena., Lundqvist, Susanna & Ottoson, Johan (2011): Naturupplevelse och hälsa - forskningen
visar vägen. Alnarp: SLU.
Jönsson, Bodil (2006): Guld. Stockholm; Brombergs förlag.
Kinge, Emilie (2008): Barnsamtal – den framgångsrika samvaron och samtalets betydelse för barn
med samspelssvårigheter. Lund: Studentlitteratur.
Kirkhaug, Rudi (2015): Värdebaserat ledarskap. Lund: Studentlitteratur.
Kouzes M. James & Posner Z. Barry (2011): Ledarskapets sanningar. Malmö: Liber.
Lacinai, Antoni (2015): MÅL. Sätt dem - Nå dem - Ha kul på vägen. Stockholm: Buena Vida AB.
Larsson, Gerry (2013): Ledarskap under stress. Stockholm: Liber.
Lennéer Axelsson, Barbro, & Thylefors, Ingela (2005): Arbetsgruppens psykologi. Stockholm: Natur
och Kultur.
22
Ledarskap – samtal och reflektion 7,5 hp Vt 2018 Linköpings Universitet
Ljusenius, Tommy & Rydqvist, Lars-Göran (2004): Friskt ledarskap. Stockholm: Prevent.
Lundqvist, Thomas (2013): Bli en bättre ledare och chef. Göteborg: Soderpalm Publishing
Miller, William & Rollick, Stephen (2003): Motiverande samtal. Norrköping: Kriminalvården.
Monö, Christian (2010): Följarskap - om konsten att följa en ledare och leda en följare. Borås: Recito
förlag.
Nilsson, Björn & Waldemarson, Anna-Karin. (2007): Kommunikation; Samspel mellan människor.
Lund: Studentlitteratur.
Nilsson, Nils (2015): Ledarskap och organisation. Stockholm: Liber.
Norrby, Catrin (2004): Samtalsanalys – så gör vi när vi pratar med varandra. Lund: Studentlitteratur.
Olsson, Eric & Martin, Ingrid (2012): Socialt arbete med grupper. Lund: Studentlitteratur.
Pettersson, Susanne & Person, Göran (2012): Dra åt samma håll. Stockholm: Natur & Kultur.
Raundalen, Magne & Schultz, Jon-Håkon. (2007): Krispedagogik – hjälp till barn och unga i kris. Lund;
Studentlitteratur.
Richmond, Virginia & McCroskey, James (2004): Nonverbal Behavior in Interpersonal Relations.
Boston: Pearson.
Ronthy, Marika (2013): Ledarintelligens - så utvecklar du din ledarintelligens med hjälp av själ, hjärta
och hjärna. Stockholm: Liber
Ronthy, Marika. (2009): Utvecklingssamtalets 7 nycklar. Stockholm: Liber.
Rosenberg, Marshall B. (2008): Vi kan reda ut det! Hantera konflikter på fredliga och kraftfulla sätt.
Svensbyn: Friare Liv.
Rosenberg, Marshall B. (2003): Nonviolent Communication - ett språk för livet. Svensbyn: Friare Liv.
Smith, Ann-Christine (2003): Giraffspråket. Höganäs: Bokförlaget Kommunlitteratur.
Solin, Elisabeth. (2010): Facebook och andra sociala medier - handledning för chefer och
arbetsgrupper. Örebro: LäroMedia.
Steinberg, John (2010): Humanistiskt ledarskap. Malmö: Liber
Stensmo, Christer (2009): Ledarskap i klassrummet. Lund: Studentlitteratur.
Svedberg, Lars (2012): Gruppsykologi; om grupper, organisationer och ledarskap. Lund:
Studentlitteratur.
Weirsöe; Bodil. (2004): Empatisk kommunikation – Giraffspråket i pedagogiken. Lund:
Studentlitteratur.
Wheelan, Susan A (2013): Att skapa effektiva team: en handledning för ledare och medlemmar. Lund:
Studentlitteratur.
Wessling, Stina (2013): Handbok i Kriskommunikation. Stockholmn: SKL Kommentus AB
Wiklund, Ulla (2013): Föra tanken vidare - reflekterande arbetssätt i skolan. Stockholm:
Lärarförbundets förlag.
Österlind, Eva (red). (2011): Drama - ledarskap som spelar roll. Lund: Studentlitteratur.