15
KPR 3974 : LATIHAN MENGAJAR TAJUK TUGASAN KUMPULAN UPSI K00622 (A151PJJ) DISEDIAKAN OLEH NAMA NO. ID NO. TELEFON MUHAMMAD KHUSAIRI B.MOHD YUSOF D2012106156 3 011-32390544 NAMA TUTOR E-LEARNING: DR.NORDIN BIN MAMAT 1 TUGASAN INDIVIDU RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN – MINGGU 2

RPH 2 SEM 7

Embed Size (px)

DESCRIPTION

TYUU

Citation preview

Page 1: RPH 2 SEM 7

RISSEMESTER 1 SESI 2010/20

KPR 3974 : LATIHAN MENGAJAR

TAJUK TUGASAN

KUMPULAN

UPSI K00622 (A151PJJ)

DISEDIAKAN OLEH

NAMA NO. ID NO. TELEFON

MUHAMMAD KHUSAIRI B.MOHD YUSOF D20121061563 011-32390544

NAMA TUTOR E-LEARNING: DR.NORDIN BIN MAMAT

TARIKH SERAH: 10HB OKTOBER 2015

1

TUGASAN INDIVIDURANCANGAN PENGAJARAN HARIAN – MINGGU 2

Page 2: RPH 2 SEM 7

Rancangan Pengajaran Harian

Mata Pelajaran : Perkembangan Fizikal dan Kesihatan (PFK)

Tema : Emosi Diri

Nama Kelas : Prasekolah Melati

Tarikh : 18HB MAC 2015

Hari : Selasa

Masa : 8.30 pagi – 9.30 pagi (60 minit)

Bilangan murid : 24 / 25 orang

Umur : 5 & 6 tahun

Tunjang utama : Fizikal dan Estetika

Standard pembelajaranutama : (PFK 1.1.15) Menggunting menghasilkan satu

bentuk.

Standard pembelajaranlain yang disepadukan : (BM 2.1.3) Berbual menggunakan ayat mudah

dengan sebutan yang betul.

(BM 4.2.4) Menulis huruf kecil dengan cara yang

betul.

Kemahiran utama : Menggunting.

Objektif Pembelajaran : Menghasilkan kolaj emosi.

Hasil Pembelajaran : Di akhir sesi pembelajaran ini, murid dapat:

i. Menggunting bentuk bulat.

ii. Menggunting bentuk segiempat tepat /

sama.

iii. Menghias bentuk bulat dengan membuat

mimik muka.

iv. Menyatakan perasaan / emosi diri.

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran : Set Induksi - Pamerkan mimik muka.

Memperkenalkan tajuk

– “Emosi Diri”.

Langkah 1 - Aktiviti soal jawab.

2

Page 3: RPH 2 SEM 7

Menunjukkan beberapa

contoh kad gambar dan

perkataan berkaitan

tema.

Langkah 2 - Memperkenalkan

hahan / alatan.

Menghasilkan kolaj

emosi.

Tunjuk cara

menggunting

Langkah 3 - Perlaksanaan aktiviti –

menggunting.

Menghasilkan kolaj

emosi.

Langkah 4 - Aktiviti menulis

perkataan – “emosi

saya”.

Penutup - Mempamerkan hasil

kolaj.

Menceritakan hasil.

Nilai : Patuh pada arahan, memberi perhatian,

menghormati, bertanggungjawab, riang,

gembira.

KBKK : Menjana idea, penerokaan dan melakukan kerja

dengan cermat.

Pengetahuan sedia ada : i. Murid-murid tahu bentuk bulat dan

segiemapat.

ii. Murid pernah berasa sedih, gembira dan

marah.

3

Page 4: RPH 2 SEM 7

Perlaksanaan P&P :

Langkah / Isi Pelajaraan

Perlaksanaan Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran

Catatan

Set induksi

5 minit

Memperkenalkan

tajuk P&P atau

tema

Aktiviti Guru Aktiviti Murid

Bahan:Bimbingan guru

KBKK:Menjana idea

Guru mem-

pamerkan pel-

bagai mimik

muka

- marah

- sedih

- gembira

- terkejut

Guru mem-

perkenalkan

dengan tema

“Emosi Diri”

Murid meny-

atakan mimik

muka guru

Murid menye-

but mimik

muka yang di-

pamerkan;

- Cikgu gem-

bira

- Cikgu sedih

- Cikgu

marah

- Cikgu terke-

jut

Langkah 1

10 minit

Penerangan tajuk

Guru men-

jalankan aktiviti

soal jawab

bersama murid

dengan mem-

pamerkan kad

gambar dan

perkataan

berkaitan tema

Guru memberi

penerangan

mengenai tajuk

“Emosi Diri”

Murid melihat

kad emosi

yang di-

pamerkan dan

menyebut

emosi yang dil-

ihat.

Murid menden-

gar peneran-

gan guru men-

genai tajuk

yang dibin-

cangkan.

Bahan:Kad gambar dan

perkataan

Nilai:Patuh pada

penerangan

guru dan

memberi

4

Page 5: RPH 2 SEM 7

Guru membimb-

ing murid men-

genal emosi

dan perkara

yang boleh

menimbulkan

sesuatu emosi.

Murid mem-

berikan penda-

pat terhadap

perkara yang

boleh menim-

bulkan emosi

seperti gem-

bira, sedih,

marah, takut

dan terkejut.

tumpuan.

Langkah 2

15 minit

Penerangan dan

tunjuk cara

Guru mem-

perkenalkan ba-

han / alatan

yang terdiri dari-

pada kertas

lembaran yang

terdapat lakaran

bentuk bulat

dan segiempat,

gunting, gam

dan alat tulis

serta lembaran

kerja.

Guru men-

erangkan kegu-

naan bahan /

alatan tersebut

adalah untuk

melaksanakan

aktiviti meng-

gunting bagi

menghasilkan

kolaj emosi.

Murid melihat

bahan yang di-

pamerkan

guru.

Murid menden-

gar peneran-

gan guru men-

genai cara

kegunaan ba-

han / alatan.

Murid melihat

tunjuk cara

guru meng-

gunting bentuk

dengan cara

yang betul dan

cara meng-

hasilkan kolaj

mimik muka.

Bahan:Lembaran

lakaran bentuk

Alat tulis

Gam

Gunting

Lembaran kerja

Nilai:Memberi

perhatian dan

tumpuan

5

Page 6: RPH 2 SEM 7

Langkah 3

15 minit

Perlaksanaan

aktiviti murid

Guru mem-

bimbing murid

dalam perlak-

sanaan aktiviti

Murid meng-

hasilkan kolaj

emosi dengan

menggunting

bentuk-bentuk

seperti tunjuk

cara guru dlam

langkah 2.

Murid

menyusun dan

menampal

bentuk-bentuk

yang telah di-

gunting bagi

menghasilkan

kolaj emosi

dengan

lengkap.

Bahan:Lembaran

lakaran bentuk

Alat tulis

Gam

Gunting

Lembaran kerja

Nilai :Patuh pada

arahan dan

memberi

tumpuan

KBKK:Melakukan kerja

dengan cermat

Langkah 4

10 minit

Perlaksanaan

aktiviti murid

Guru

membimbing

murid menulis

perkataan pada

emosi diri

masing-masing

kertas lembaran

kerja yang telah

siap dengan

kolaj emosi.

Murid menulis

perkataan

pada kertas

lembaran kerja

yang telah siap

dengan kolaj

emosi sama

ada gembira /

sedih.

Bahan:Lembaran kerja

Alat tulis

Nilai:Patuh pada

arahan dan

memberi

tumpuan

KBKK:Menulis

perkataan

dengan cara

yang betul.

Penutup

5 minit

Guru

menjemput

Murid mem-

pamerkan

Nilai:Riang gembira

6

Page 7: RPH 2 SEM 7

Mempamerkan

hasilwakil murid dari

setiap kumpulan

untuk

mempamerkan

hasil

Guru

memberikan

ucapan

penghargaan

terhadap hasil

kerja murid.

hasil kolaj

emosi

Beberapa

orang murid

ke hadapan

menceritakan

hasil kerja

mereka

Refleksi Pengajaran dan Pembelajaran:

Pengajaran dan pembelajaran hari ini berjalan dalam suasana yang terkawal

dengan murid-murid memberikan kerjasama yang baik. Secara keseuruhannya

objektif PdP pada hari ini tercapai. Saya gembira dan berpuas hati kerana aktiviti

yang dirancang telah dapat dilaksanakan dengan berkesan. Semua murid gembira,

seronok dan menunjukkan minat dan melibatkan diri secara aktif. Arahan yang

diberikan dipatuhi dengan baik dan terdapat murid yang menyumbangkan idea dan

pendapat yang bernas.

Kekuatan Pengajaran dan Pembelajaran:

Saya memulakan PdP dengan mempamerkan mimik muka marah diikuti

dengan tersenyum dan sedih. Saya berjaya menarik tumpuan murid yang pelik

melihat perilaku saya pada ketika itu. Semua murid diam dan memberikan tumpuan.

Saya akhirnya ketawa dan mejelaskan tajuk PdP pada hari atau minggu ini ialah

“Emosi Diri”. Murid-murid tersenyum tanda faham dan boleh bersoal jawab dengan

guru mengenai tajuk ini.

Selain itu, dalam aktiviti penerangan dan tunjuk cara mengenai aktiviti yang

hendak dijalankan juga membangkitkan keterujaan murid. Saya dapat melihat murid-

murid tidak sabar untuk menjalankan aktiviti menggunting dan menampal. Murid-

murid sangat riang gembira apabila berjaya menghasilkan kolaj emosi.

7

Page 8: RPH 2 SEM 7

Kelemahan Pengajaran dan Pembelajaran :

Kelemahan yang dapat saya kesan melalui aktiviti ini yang pertamanya ialah

kelemahan menggunting bentuk bulat. Seramai 5 orang murid lima tahun masih

lemah dalam aktiviti menggunting. Kelemahan kedua ialah ketika menampal mata

dan hidung. Seramai 7 orang murid telah melakukan kesilapan dengan menampal

mata dan hidung dikedudukan yang salah.

Penambahbaikan Pengajaran dan Pembelajaran:

Bagi murid yang lemah dalam aktiviti menggunting saya bersama-sama

dengan Pembantu Pengurusan Murid telah membantu murid ini dengan memberikan

tunjuk ajar satu per satu teknik dan cara menggunting yang betul dan selamat.

Dalam kelemahan kedua saya mula menyedari bahawa penerangan yang diberikan

ketika tunjuk cara perlu diperjelaskan lagi. Saya sewajarnya memberi peringatan

kepada murid-murid agar berhati-hati berikan perhatian dan tumpuan ketika

menampal dan pastikan ianya berada pada kedudukan yang betul. Malangnya saya

tidak menjelaskan tentang itu disebabkan keterujaan tunjuk cara menampal bagi

mempamerkan hasil sebenar sebagai gambaran dan contoh sebenar kepada murid-

murid. Saya perlu lebih berhati-hati lagi di masa akan datang dan kesalahan kecil

seperti ini perlu dielakkan.

8

Page 9: RPH 2 SEM 7

-Lampiran-

Contoh hasil kerja murid

Hasil kerja murid dari kumpulan hijau

9

Page 10: RPH 2 SEM 7

Hasil kerja murid dari kumpulan biru – kedudukan mata yang salah

Gambar aktiviti PdP

10

Page 11: RPH 2 SEM 7

11