23
SLOT RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN. Nama Kelas : Pra Harmoni Bilangan Murid : 25 Orang. Tarikh : 13 April 2015 Hari : Jumaat. Masa : 60 minit. Modul : Tema Tema : Hidupan di air Tajuk : Haiwan-haiwan di air Tunjang Utama : Perkembangan Fizikal Dan estetika Standard Kandungan : (KTI 1.2)menzahirkan idea kreatif dalam penghasilan Karya(Ekspresi Kreatif) Kaedah : Kumpulan Standard Pembelajaran Utama : KTI 1.2.12 menggunakan bahan kutipan untuk penghasilan sebuah karya kreatif. Standard Pembelajaran yang disepadukan : a) PSE 3.2.2 Bertolak ansur dan bekerjasama semasa menjalankan aktiviti.

contoh RPH

Embed Size (px)

DESCRIPTION

RPH Prasekolah

Citation preview

SLOT RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN.

Nama Kelas

: Pra Harmoni

Bilangan Murid

: 25 Orang.

Tarikh

: 13 April 2015

Hari

: Jumaat.

Masa

: 60 minit.

Modul

: Tema

Tema

: Hidupan di air

Tajuk

: Haiwan-haiwan di air

Tunjang Utama

: Perkembangan Fizikal Dan estetika

Standard Kandungan: (KTI 1.2)menzahirkan idea kreatif dalam

penghasilan Karya(Ekspresi Kreatif)

Kaedah

: Kumpulan

Standard Pembelajaran Utama : KTI 1.2.12 menggunakanbahan kutipan untuk penghasilan sebuah karya kreatif.

Standard Pembelajaran

yang disepadukan : a) PSE 3.2.2 Bertolak ansur dan bekerjasama semasa menjalankan aktiviti.

b) ST 3.4.1 menamakan haiwan yang biasa dijumpai.

c) ST 3.1.3 mengenal pasti organ deria (mata, hidung,telinga,lidah,kulit) dan menyatakan setiap fungsi setiap organ ini.

Objektif : Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran, kanak-kanak dapat:

a) membuat mozak tiga jenis hidupan di air menggunakan bahan terbuang dengan betul mengikut kreativiti.

b) menamakan tiga jenis hidupan di air dengan betul.

Pengetahuan Sedia Ada : Kanak-kanak sudah mengetahui haiwan di air.

Penerapan Nilai Murni : a) Mendengar arahan guru.

b) Bekerjasama dengan rakan-rakan.

Bahan Bantu Mengajar : Lakaran gambar hidupan di air,kulit telur

,warna air, berus, majalah, gam

Kemahiran Berfikir (KB) : Kanak-kanak dapat berfikir cara untuk aplikasi bahan-bahan terbuang.

Pendekatan : Pendekatan bertema,pendekatan bersepadu,pendekatan teknologi maklumat,pendekatan tunggal, pendekatan projek

Teknik : Tunjuk cara,penerangan,nyanyian

Langkah/

MasaIsi PelajaranAktiviti Pengajaran dan PembelajaranCatatan

Set Induksi

(5 minit)

Nyanyian lagu dayung sampan

i.Guru menyanyi lagu dayung sampan.

ii.Murid menyanyi lagu dayung sampan dengan bimbingan.

iii.Murid menyanyi sambil membuat pergerakkan.

iv. Guru menerangkan aktiviti yang akan dijalankan iaitu menghasilkan teknik mozak hidupan di air.

BBM: carta lagu

Nilai: sabar

Kesepaduan:(KTI 2.0) Muzik 2.1.4 menyanyi lagu yang mudah dengan sebutan jelas

Langkah 1

(5 minit)

Jenis-jenis hidupan di air

Ikan

Ketam

Sotong

Udang1.Murid diminta menyatakan jenis-jenis hidupan di air yang diketahui.

ii. Murid menyatakan jenis- jenis hidupan di air berdasarkan paparan yang ditunjukkan.

iii. Murid menggunakan perisian komputer menyebut jenis-jenis hidupan di air secara bergilir-gilir.

BBM: carta lagu,lcd,komputer riba

Nilai: syukur

Kesepaduan:BM2.1.4 berinteraksi secara sopan dan bertatasusila.

KBKK:mengkategori

Pendekatan TMK

Langkah 2

( 10 minit)

Bahagian badan ikan

sirip

ekor

mata

insangi.Guru mempamerkan gambar ikan.

ii Murid diminta menyatakan bahagian-bahagian badan ikan yang ditunjukkan.

iii.Secara bergilir-gilir murid diminta menggunakan perisian komputer iaitu menyebut bahgaian-bahagian badan ikan.

BBM: perisian komputer,computer,lcd

Nilai: syukur

Kesepaduan:ST 3.1 memperoleh pengetahuan asas tentang bahagian badan.

KBKK:mengkategori

Pendekatan tunggal

Pendekatan TMK

Langkah 3

(30 minit)Mozak hidupan di air

i. Murid menyanyi lagu lompat kanan untuk membentuk kumpulan.

ii.Guru menerangkan cara-cara untuk untuk membuat mozak hidupan di air

berdasarkan carta langkah yang

dipaparkan.

iii Murid-murid diminta menampal kulit telur pada lakaran gambar hidupan di air secara kumpulan.

BBM: carta langkah membuat mozak,lakaran gambar hidupan di air ,gam,gunting

Nilai:cermat

Kesepaduan: :(KTI 2.0) Muzik 2.1.4 menyanyi lagu yang mudah dengan sebutan jelas

KBKK:menjana idea

Teknik : tunjuk cara dan penerangan

Pendekatan TMK

Langkah 4

(5 minit)Mini akuariumi.Guru menerangkan aktiviti projek yang akan dijalankan minggu depan iaitu menghasilkan mini akuarium menggunakan bahan terbuang.

ii.Murid diminta membawa bahan-bahan terbuang seperti kotak,tali,majalah lama,dll.

BBM: carta lagu

Nilai: bekerjasama

KBKK:pengelasan

Pendekatan projek

Penutup

(5minit)Merumuskan pembelajaran dan refleksi

i.Guru mempamirkan semua hasil kerja murid .

ii.Murid membuat penilaian dan menyatakan semula jenis-jenis hidupan di air yang telah dipelajari.

iii.Murid menyanyi lagu Dayung Sampan sambil membuat pergerakan.

iv.Guru merumuskan aktiviti pembelajaran yang telah dijalankan.

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN(SLOT PENGAJARAN KELAS)BAHAGIAN A: MAKLUMAT AMKelas

:

Tarikh

:

Masa

:

Bil. murid:

Modul

:

Tajuk/Tema:Sub Tema:

Tunjang Utama :

Standard Kandungan:

Standard Pembelajaran : Kesepaduan Tunjang :Objektif Pembelajaran:

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :- Pengetahuan Sedia ada :Kemahiran Berfikir (KB):

Penerapan Nilai:

Alat Bantu Mengajar :

Fokus MI:

Kosa Kata:BAHAGIAN B: BUTIRAN LANGKAH PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

LANGKAH/ MASA ISI PELAJARANAKTIVITI P&PCATATAN/ ABM

Set Induksi( minit )

Langkah 1( minit )

Langkah 2( minit )

Langkah 3( minit )

Penutup( minit)

Refleksi:

Guru Pelatih

Ulasan Guru/ Pensyarah pembimbing:

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

(SLOT AKTIVITI KELAS - 30 MINIT )BAHAGIAN A: MAKLUMAT / BUTIRAN AM

Nama Kelas : Prasekolah Didikku SayangBilangan Murid : 25 orangUmur : 6 tahun

Tarikh : 14 Mac 2002

Masa : 8.30 9.00 pagi

Komponen : Perkembangan Kognitif

Tema : Tempat Kediaman

Subtema : Peralatan Dalam Rumah

Tajuk : Membuat pemerhatian dan merekod

Hasil Pembelajaran Kurikulum :7.1.1 Memerhati dan merekod pemerhatian

Hasil Pembelajaran Slot / aktiviti : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid-murid dapat :-

1. Membuat pemerhatian peralatan di dalam rumah

rumah ( ruang tamu, ruang dapur, bilik tidur )melalui perisian komputer ;

2. Merekod peralatan di dalam rumah ( ruang tamu,

ruang dapur, bilik tidur )hasil daripada pemerhatian

melalui perisian komputer menggunakan senarai semak bergambar sekurangnya 5 daripada lapan peralatan dengan betul.

Pengetahuan sedia ada: 1. Kanak-kanak mempunyai rumah sendiri

2. Kanak-kanak sudah tahu menggunakan perisian komputer

Penerapan Nilai : 1. Menjaga keselamatan 2. Bersyukur

Kemahiran Berfikir : Kemahiran Mentaksir dan Menilai (Penilaian Melalui Pemerhatian), Kemahiran Teknologi Maklumat ( P &P Berbantukan Komputer)BBM : Model rumah, perisian komputer dan borang senarai semak bergambarKesepaduan Komponen : Bahasa, Fizikal, Kerohanian dan MoralRANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHAGIAN B: BUTIRAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

LANGKAH / MASAISI KANDUNGANAKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARANSUMBER/ CATATAN

Set Induksi(3 min)Senikata lagu"Rumahku" Nyanyian lagu Rumahku Bersoal jawab mengenai apa yang terdapat di rumah masing-masing

Pita audio

Langkah 1(5 min)

Jenis-jenis peralatan yang terdapat di dalam rumah Guru menunjukkan model rumah dan meminta kanak-kanak meneka apa yang dapat dilihat di dalam rumah tersebut sekiranya bumbung model rumah dibuka Guru memanggil dua orang kanak-kanak untuk melihat peralatan yang terdapat di dalam model rumah tersebut Guru menunjukkan borang senarai semak bergambar dan meminta kanak-kanak tadi menanda salah satu benda yang dilihat di dalam model rumah Guru menerangkan langkah-langkah membuat pemerhatian dan merekod menggunakan perisan komputer

Model RumahBorang senarai semak bergambar(Saiz Manila Kad)

Langkah 2(12 min)Jenis-jenis peralatan yang terdapat di dalam rumah : ruang dapur ruang tamu bilik tidur Kanak-kanak dipecahkan kepada tiga kumpulan Kumpulan A : ruang dapurKumpulan B : ruang tamuKumpulan C : bilik tidur dan bergerak ke komputer masing-masing Setiap kumpulan membuat pemerhatian melalui perisan komputer mengikut tugasan masing-masing dan merekod hasil pemerhatian di dalam borang senarai semak yang disediakan

Perisan komputerBorang senarai semak bergambarKemahiran mentaksir dan menilaiKemahiran Teknologi Maklumat

Langkah 3(7 min)Hasilan tugasan -jenis-jenis peralatan yang terdapat di dalam rumah : ruang dapur ruang tamu bilik tidur Setiap kumpulan mempamerkan borang senarai semak masing-masing di hadapan kelas Guru dan kanak-kanak bersama-sama menyemak hasil tugasan masing-masing berpandukan perisian komputer Guru meminta kanak-kanak menyenaraikan secara lisan peralatan yang terdapat di dalam rumah mengikut ruang-ruang tertentu (ruang dapur,ruang tamu dan bilik tidur)

Perisan computerBorang senarai semak bergambarKemahiran mentaksir dan menilaiKemahiran Teknologi Maklumat

Penutup(2 min)Setiap ruang mempunyai peralatan yang berbeza.Amalan keselamatan Peralatan sendiriBersyukur Guru merumuskan bahawa setiap ruang mempunyai peralatan yang berbeza. Guru mengingatkan kanak-kanak agar bersyukur kerana diberi tempat tinggal yanag selesa dan perlunya menjaga peralatan rumah dengan baik

Refleksi

Murid:Guru:

Langkah-langkah membuat kolaj ikan

1.Sediakan gam,gunting,kertas warna,kulit telur,warna air,dan lakaran gambar ikan.

2. Gunting kulit telur supaya menjadi

cebisan kecil

3. Tampal gam dan cebisan kulit telur dan

tampal pada gambar lakaran hidupan di

air yang diberi.

4. Hias lakaran gambar hidupan di air

mengikut kreativiti masing-masing.