13
Rancangan Pengajaran Harian Tahun 2 KSSR (Bidang Membentuk dan Membuat Binaan) Matapelajar an dan Kelas : Dunia Seni Visual Tahun 2 (2 Biru) Bidang : Membentuk dan Membuat Binaan: Topeng Muka Tema dan Tajuk : Alam Semula Jadi: Topeng muka badut Masa : 60 minit Standard Pembelajara n : 3.1 Persepsi Estetik 3.1.1 Unsur seni 3.1.1.1 Rupa 3.1.1.2 Jalinan 3.1.2 Prinsip rekaan 3.1.2.1 Imbangan 3.2 Aplikasi Seni 3.2.1 Mengenal dan menyatakan jenis-jenis media dalam penghasilan karya. 3.2.1.1 Alat – Gunting, pensel 3.2.1.2 Bahan – Kertas warna, kertas manila, gelang 1

RPH KKBi (Manusia)

  • Upload
    ys

  • View
    75

  • Download
    0

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: RPH KKBi (Manusia)

Rancangan Pengajaran Harian Tahun 2 KSSR (Bidang Membentuk dan Membuat Binaan)

Matapelajaran

dan Kelas

: Dunia Seni Visual Tahun 2 (2 Biru)

Bidang : Membentuk dan Membuat Binaan: Topeng Muka

Tema dan

Tajuk

: Alam Semula Jadi: Topeng muka badut

Masa : 60 minit

Standard

Pembelajaran

: 3.1 Persepsi Estetik

3.1.1 Unsur seni

3.1.1.1 Rupa

3.1.1.2 Jalinan

3.1.2 Prinsip rekaan

3.1.2.1 Imbangan

3.2 Aplikasi Seni

3.2.1 Mengenal dan menyatakan jenis-jenis media

dalam penghasilan karya.

3.2.1.1 Alat – Gunting, pensel

3.2.1.2 Bahan – Kertas warna, kertas manila, gelang getah, gam

3.2.2 Mengetahui penggunaan media serta proses dan teknik dalam penghasilan karya

3.2.2.1 Teknik – Gunting dan tampal

1

Page 2: RPH KKBi (Manusia)

Rancangan Pengajaran Harian Tahun 2 KSSR (Bidang Membentuk dan Membuat Binaan)

3.3 Ekspresi Kreatif

3.3.1 Memilih dan memanipulasikan bahan secara kreatif.

3.3.2 Mengaplikasikan proses dan teknik yang bersesuaian dalam penghasilan

topeng muka.

3.3.3 Menggunakan bahasa seni visual: bentuk, jalinan dan imbangan dalam

penghasilan topeng muka.

3.4 Apresiasi Seni

3.4.1 Menggayakan topeng muka yang dihasilkan sendiri.

3.4.2 Menyatakan karya sendiri dan rakan secara lisan.

Objektif

pembelajaran

: Pada akhir pembelajaran murid dapat:

1. Menyatakan konsep dan ciri topeng muka.

2. Mengenalpasti teknik, alat dan bahan untuk menghasilkan topeng muka badut.

3. Menghasilkan topeng muka badut dengan menggunakan unsur seni (rupa dan jalinan) dan

prinsip rekaan (imbangan).

4. Membuat apresiasi seni.

Aktiviti P&P : 1. Murid mengimbas kembali dan menyatakan konsep topeng serta ciri topeng.

2. Guru menceritakan tentang teknik, alat dan bahan untuk menghasilkan topeng muka

manusia.

3. Guru menyatakan tentang penggunaan unsur seni (rupa dan jalinan) dan prinsip rekaan

(imbangan) dalam penghasilan topeng muka manusia.

2

Page 3: RPH KKBi (Manusia)

Rancangan Pengajaran Harian Tahun 2 KSSR (Bidang Membentuk dan Membuat Binaan)

4. Murid memakai topeng muka badut sambil membuat pergerakan.

EMK : Kreativiti, keusahawanan, nilai murni

Bahan Bantu

Mengajar

: 1. Contoh: gambar pelbagai jenis topeng, topeng buah-buahan

2. Media : Kertas warna, kertas manila, pensel

Penilaian P&P : 1. Proses kerja semasa membuat penerokaan dan penghasilan topeng muka manusia.

Refleksi :

3

Page 4: RPH KKBi (Manusia)

Rancangan Pengajaran Harian Tahun 2 KSSR (Bidang Membentuk dan Membuat Binaan)

Perkara/

Langkah

Isi Kandungan Aktiviti P&P BBM/

Catatan

Set induksi

(5 minit)

Tajuk:

Topeng Muka Badut

Gambar badut:

(Sila rujuk Lampiran 1)

Soalan:

a. Siapakah orang yang

mempunyai rambut

berwarna biru itu?

(Badut)

b. Apakah yang dipakai di

kepalanya? (Topi)

c. Nyatakan warna-warna

yang dapat dilihat pada

badut. (merah, kuning,

biru, hijau, jingga)

Aktiviti Guru Aktiviti Murid

1. Guru menunjukkan

gambar badut.

2. Guru menjalankan

sesi soal jawab

dengan murid.

3. Guru

memperkenalkan

tajuk “Topeng Muka

Badut”.

1. Murid melihat

tayangan gambar

badut.

2. Murid menjawab

soalan yang

diberikan oleh guru

berdasarkan

tayangan gambar

yang

dipertontonkan.

Bahan Bantu

Mengajar:

Tayangan

gambar badut

Teknik P&P:

Soal jawab

4

Page 5: RPH KKBi (Manusia)

Rancangan Pengajaran Harian Tahun 2 KSSR (Bidang Membentuk dan Membuat Binaan)

Perkembangan

Langkah 1

(5 minit)

Konsep Topeng: Aras 1

Murid menyatakan konsep topeng.

Aktiviti Guru Aktiviti Murid

1. Guru meminta

murid menyatakan

konsep topeng dan

ciri topeng.

2. Guru

mempamerkan

contoh topeng

muka badut.

1. Murid mengimbas

kembali dan

menyatakan konsep

serta ciri topeng.

Teknik P&P:

Soal jawab

Perkembangan

Langkah 2

(15 minit)

Alat dan Bahan:

Alat: Gunting, pensel

Bahan: Kertas warna,

kertas manila,

gelang getah, gam

Aras 2

Mengenal pasti teknik dan proses menghasilkan

topeng muka badut.

Aktiviti Guru Aktiviti Murid

1. Guru

memperkenalkan

alat dan bahan

1. Murid mengenal

pasti alat dan

bahan yang sesuai

Kaedah P&P:

Tunjuk cara

5

Sesuatu alat yang menutupi muka.

Page 6: RPH KKBi (Manusia)

Rancangan Pengajaran Harian Tahun 2 KSSR (Bidang Membentuk dan Membuat Binaan)

Langkah-langkah

penghasilan topeng muka

badut:

Langkah 1

Lukis rupa muka badut.

Langkah 2

Gunting permukaan kertas

manila untuk mendapatkan

rupa badut.

Langkah 3

Menggunting dan

menampal bahan yang

diperlukan bagi menghias

rupa topeng muka badut

tersebut.

Langkah 4

Tebuk lubang pada

bahagian tepi kiri dan

kanan bagi memasukkan

yang diperlukan.

2. Guru

menerangkanGuru

membuat tunjuk

cara menghasilkan

topeng muka

badut.

untuk penghasilan

topeng muka

badut.

2. Murid memerhati

langkah

penghasilan

dengan teliti

Nilai murni:

Ketelitian

6

Page 7: RPH KKBi (Manusia)

Rancangan Pengajaran Harian Tahun 2 KSSR (Bidang Membentuk dan Membuat Binaan)

gelang getah

Kemuncak

(30 minit)

Menghasilkan topeng muka

badut dengan

menggunakan kertas

warna dan bahan secara

kreatif.

Gambar Muka Badut:

(Sila rujuk Lampiran 2)

Aras 3

Menghasilkan topeng muka badut dengan

menggunakan alat, bahan dan teknik secara

kreatif.

Aktiviti Guru Aktiviti Murid

1. Guru menunjukkan

gambar pelbagai

jenis muka badut.

2. Guru membimbing

semasa murid

menghasilkan

topeng muka badut.

3. Guru cuba

kenalpasti hasil

karya murid untuk

pembentangan

nanti.

1. Murid

menghasilkan

topeng muka badut

tersebut mengikut

langkah-langkah

yang ditunjukkan.

Strategi P&P:

Konstruktivisme

Kaedah P&P:

Individu

Nilai murni:

Kebersihan,

kekemasan,

kepatuhan

7

Page 8: RPH KKBi (Manusia)

Rancangan Pengajaran Harian Tahun 2 KSSR (Bidang Membentuk dan Membuat Binaan)

Penutup

(5 minit)

Rumusan isi pelajaran:

- Langkah-langkah

penghasilan

Sesi apresiasi:

Murid memakai topeng

sambil membuat

pergerakan.

Penerapan nilai

Aktiviti Guru Aktiviti Murid

1. Guru meminta

murid menyatakan

langkah-langkah

penghasilan topeng

muka badut.

2. Guru menyuruh

murid-murid untuk

memerhati video

lagu badut.

3. Guru meminta

murid untuk

memakai topeng

badut dan membuat

pergerakan seperti

yang terdapat

dalam video.

4. Guru menerapkan

1. Murid menyatakan

langkah-langkah

penghasilan

topeng muka

badut.

2. Murid memerhati

pergerakan kanak-

kanak dalam video.

3. Murid mengikuti

pergerakan dalam

video.

4. Murid menyatakan

Kaedah P&P:

Menari

Nilai murni:

8

Page 9: RPH KKBi (Manusia)

Rancangan Pengajaran Harian Tahun 2 KSSR (Bidang Membentuk dan Membuat Binaan)

nilai murni. konsep dan fungsi

topeng.

Menghargai

Lampiran 1

9

Page 10: RPH KKBi (Manusia)

Rancangan Pengajaran Harian Tahun 2 KSSR (Bidang Membentuk dan Membuat Binaan)

Lampiran 2

10