5
Toolkit LS 1 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN [RPH] Sekolah Sk Sungai Stutong Tarikh 29 Oktober 2015 Tingkatan/Kelas Tahun 5 Waktu 0845 - 0945 Saiz kelas 20 orang Tempoh (minit) 1 jam Mata Pelajaran Sejarah Bidang Pembelajaran Topik Bendera Kebangsaan Tema Identiti Negara Konsep Utama Rasional Objektif Pembelajaran 1. Memberikan 3 daripada 4 makna warna dan lambang pada bendera kebangsaan 2. Mengetahui bendera kebangsaan sebagai simbol perpaduan Hasil Pembelajaran 9.2.3. Menyatakan makna warna dan lambang pada bendera kebangsaan K 9.2.8 Menyatakan bendera kebangsaan sebagai simbol perpaduan Pengetahuan Lepas Murid Murid telah mengenal bendera Jalur Gemilang Kemahiran Saintifik dan Kemahiran Berfikir KBAT Sikap Saintifik /Nilai Murni/Nilai Patriotisme Kemahiran Pemikiran Sejarah: membuat interpretasi, membuat imaginasi, membuat rasionalisme dan membuat penjelasan Niiai Murni: Berusaha, berdikari, bertanggungjawab, prihatin, berkerjasama dan kerajinan Nilai Patriotisme: Menerapkan nilai perpaduan dalam kalangan murid dan menghormati negara 1

Tool Kit LS 1 Template RPH PLC 29 10 2015

Embed Size (px)

DESCRIPTION

sejarah

Citation preview

Page 1: Tool Kit LS 1 Template RPH PLC 29 10 2015

Toolkit LS 1

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN [RPH]

Sekolah Sk Sungai Stutong Tarikh 29 Oktober 2015Tingkatan/Kelas Tahun 5 Waktu 0845 - 0945Saiz kelas 20 orang Tempoh (minit) 1 jamMata Pelajaran Sejarah Bidang

PembelajaranTopik Bendera KebangsaanTema Identiti NegaraKonsep UtamaRasionalObjektif Pembelajaran

1. Memberikan 3 daripada 4 makna warna dan lambang pada bendera kebangsaan2. Mengetahui bendera kebangsaan sebagai simbol perpaduan

Hasil Pembelajaran9.2.3. Menyatakan makna warna dan lambang pada bendera kebangsaan

K 9.2.8 Menyatakan bendera kebangsaan sebagai simbol perpaduanPengetahuan Lepas Murid Murid telah mengenal bendera Jalur GemilangKemahiran Saintifik dan Kemahiran Berfikir

KBAT

Sikap Saintifik /Nilai Murni/Nilai Patriotisme

Kemahiran Pemikiran Sejarah: membuat interpretasi, membuat imaginasi, membuat rasionalisme dan membuat penjelasanNiiai Murni: Berusaha, berdikari, bertanggungjawab, prihatin, berkerjasama dan kerajinanNilai Patriotisme: Menerapkan nilai perpaduan dalam kalangan murid dan menghormati negara

Elemen Merentas Kurikulum (EMK)

Sumber Pengajaran dan Pembelajaran

(1) Rujukan Buku teks, internet (2) Alat LCD , laptop , pembesar suara(3) Bahan Lembaran kerja , bendera Jalur Gemilang

1

Page 2: Tool Kit LS 1 Template RPH PLC 29 10 2015

Toolkit LS 1

Pendekatan Pengajaran

Pendekatan berpusatkan murid

Perkembangan Pengajaran

Kandungan / Konsep

Proses Pengajaran dan Pembelajaran

(Tindakan Guru dan Aktiviti Murid)

Jangkaan Pemikiran Murid

Catatan/Nota

Fasa 1

SET INDUKSI / PENGENALAN

( 5 minit)

Tayangan video

1.Murid menonton tayangan video 2.Murid menjawab soalan berdasarkan tayangan video secara lisan.3.Guru mengaitkan respon murid dengan isi pelajaranSoalan:1.apakah yang dapat anda jelaskan mengenai lampu isyarat dalam video tadi?2.Huraikan sikap pemandu jalan raya seperti yang terdapat dalam video?

Murid berasa seronok dan teruja melihat tayangan video yang telah disediakan

LCDLaptoppembesar suara

2

Page 3: Tool Kit LS 1 Template RPH PLC 29 10 2015

Toolkit LS 1

Fasa 2

PERKEMBANGAN (Penerokaan)

( 18 minit)

Aktiviti kumpulan(peta bulatan)Ciri –ciri bendera Malaysia

1. Murid bergerak dalam kumpulan masing-masing

2. Murid diterangkan dengan aktiviti berkumpulan

3. Murid diedarkan bendera Jalur Gemilang bersama lembaran peta bulatan

4. Murid berbincang dalam kumpulan untuk melengkapkan peta bulatan seperti yang di arahkan

5. Guru membincangkan hasil kerja berkumpulan murid bersama-sama.

Murid secara berkumpulan dapat mengisi maklumat dalam peta buih yang disediakan dengan betul

Murid bekerjasama untuk menyiapkan tugasan yang diberikan.

Peta bulatanBendera Jalur Gemilang

Fasa 3

PERKEMBANGAN (Penerangan)

( 16 minit)

Aktiviti Kumpulan(padankan warna dan lambang dengan maksud)

1. Murid diedarkan dengan bahan – bahan tugasan kumpulan yang telah disediakan.

2. Murid berbincang dan menyiapkan tugasan yang telah diberi secara berkumpulan.

3. Murid membentangkan hasil perbincangan di hadapan kelas.

4. Guru merumus hasil kerja murid

Kad padananKad Manila

3

Page 4: Tool Kit LS 1 Template RPH PLC 29 10 2015

Toolkit LS 1

Fasa 4

PERKEMBANGAN (Aplikasi / Penelitian)

( 16 minit)

Lembaran kerja1. Murid menerima lembaran kerja

daripada guru2. Murid mendengar arahan

daripada guru.3. Murid menyiapkan lembaran

kerja yang telah diberikan.

Murid dapat menjawab dan menyiapkan lembaran kerja dengan betul dan tepat

Kertas lembaran kerja

Fasa 5

PENUTUPAN (Pentaksiran)

( 5 minit)

Nyanyian lagu Jalur Gemilang

1. Murid menyanyikan lagu jalur gemilang beramai-ramai

2. Guru menyatakan keperluan untuk memahami maksud warna dan lambang jalur gemilang.

3. Murid diminta merumuskan apa yang dipelajari pada hari ini.

4. Guru memberi peneguhan dari penerangan murid tadi

Murid menyanyikan lagu secara beramai-ramai dengan penuh semangat

LCDLaptoppembesar suara

Nota: Template ini adalah sebagai panduan penyediaan Rancangan Pengajaran Harian [RPH] / Lesson Plan. Ia boleh diubahsuai mengikut kesesuaian.

4