33
HBML3103 LIM BEE YEN 660920035788 Rancangan Pelajaran Harian Seni – Origami Tarikh : 07 November 2009 Tahap : Tahap Dua Tahun : 5 Bestari Bilangan Pelajar : 35 orang Masa : 60 minit ( 1 jam ) Bidang : Membentuk dan Membuat Binaan Kegiatan : Origami Tajuk : Burung Terbang Konsep Utama : Lipatan origami burung terbang. Objektif : Pada akhir pelajaran murid dapat: Menghasilkan satu bentuk origami burung terbang. Mengetahui dan mengenalpasti teknik-teknik lipatan origami burung. Meningkatkan kesedaran tentang konsep origami Pengetahuan Sedia Ada : i. Mengenali jenis burung melalui pengalaman masing

Tugasan PSV.doc

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: Tugasan PSV.doc

HBML3103 LIM BEE YEN 660920035788

Rancangan Pelajaran Harian Seni – Origami

Tarikh : 07 November 2009

Tahap : Tahap Dua

Tahun : 5 Bestari

Bilangan Pelajar : 35 orang

Masa : 60 minit ( 1 jam )

Bidang : Membentuk dan Membuat Binaan

Kegiatan : Origami

Tajuk : Burung Terbang

Konsep Utama : Lipatan origami burung terbang.

Objektif : Pada akhir pelajaran murid dapat:

Menghasilkan satu bentuk origami burung terbang.

Mengetahui dan mengenalpasti teknik-teknik

lipatan origami burung.

Meningkatkan kesedaran tentang konsep origami

Pengetahuan Sedia Ada : i. Mengenali jenis burung melalui pengalaman masing

-masing.

ii. Mengenali bentuk 3 Dimensi

Penerapan Nilai : Menghargai, Kekemasan, keyakinan

Persediaan guru : Kertas origami, pensel / lidi, pisau

Persediaan murid : Kertas origami, pensel / lidi, pisau

Alat Bantu Mengajar : Contoh hasil kerja – origami burung terbang

KBKK : Kritis - mengelaskan

Kreatif - menjana idea dan merekacipta

Page 2: Tugasan PSV.doc

HBML3103 LIM BEE YEN 660920035788

PERKARA ISI KANDUNGAN FOKUS PEMBELAJARAN CATATAN

Set Induksi

( 5 minit )

Menarik perhatian

dan minat murid

terhadap

pembelajaran.

Mencungkil

pengetahuan sedia

ada dan mengaitkan

aktiviti dengan tajuk

pelajaran.

Guru menayangkan tayangan seekor

burung yang sedang terbang.

Guru bersoal jawab dengan murid

tentang bagaimana cara menghasilkan

seekor model burung dengan sehelai

kertas.

Murid menjawab soalan berdasarkan

pengetahuan sedia ada.

Guru bersoal jawab dengan murid

mengenai jenis origami yang pernah

dibuat atau dilihat.

Guru mengaitkan aktiviti dengan

pelajaran pada hari ini.

G : Apakah jenis haiwan ini ?

Apa yang sedang dilakukan?

M : Burung / Terbang

G : Di mana burung tinggal ?

M : Burung tinggal dalam sangkar / atas

pokok

G : Bagaimana burung bergerak?

M : Burung boleh terbang

Tayangan

LCD

Page 3: Tugasan PSV.doc

HBML3103 LIM BEE YEN 660920035788

Perkembangan

Langkah 1

( 7 minit )

Menyampaikan isi

pelajaran

Mengetahui tips-tips

dalam melipat

origami.

Meransang

pemikiran dan idea

murid

Guru menunjukkan contoh origami

burung.

Guru memberi penerangan mengenai

lipatan origami dan tips-tips melipat

origami.

G : Model burung ini dibuat daripada

apa? Apakah bentuk kertas ini ?

M : Kertas / segi empat.

G : Mengapa kita perlu ambil tahu

tentang tips-tips dalam lipatan origami ?

M : untuk menghasilkan origami yang

kemas dan cantik.

Contoh

origami

Langkah 2

( 35 minit )

Menunjukkan cara-

cara melipat

origami.

Menajam imej

visual

Meransang

perkembangan idea

dan kreativiti.

Melaksanakan

aktiviti dengan

bimbingan guru.

Meningkatkan

kawalan motor

Guru mengedarkan sehelai kertas segi

empat sama kepada setiap orang murid

dan menerangkan tentang tajuk dan

aktiviti yang akan dilakukan.

Guru menunjukkan cara melipat

asas permulaan model origami

burung.

Murid mengikut arah guru dan melipat

asas permulaan model origami burung.

Guru membimbing murid melipat

langkah demi langkah sambil

bersoal jawab dengan murid.

Murid melaksanakan aktiviti dengan

Kertas

origami

Nilai :

-kekemasan,

-teliti

Page 4: Tugasan PSV.doc

HBML3103 LIM BEE YEN 660920035788

halus. bimbingan guru.

G : Selain daripada kertas, apakah

bahan lain yang boleh

digunakan untuk membuat

origami ?

M : Fabrik / kain, suratkhabar, duit

kertas, dan straw.

G : Kenapa kamu kata bahan-bahan

ini boleh membentuk origami ?

M : Pernah lihat contoh-contoh;

1. Bahan hantaran pengantin –

origami dari wang kertas, tuala /

kain.

2. Hiasan di rumah – bunga hiasan

dari kertas / straw, model

binatang.

3. Hotel / restoran – lipatan napkin

di atas meja makan.

G : Pada pendapat kamu, mengapa

origami dianggap sebagai satu

hasil karya yang istimewa dan lain

daripada hasil seni yang lain ?

M : -tidak perlu melukis / mewarna

-tidak perlu guna gam

-guna hanya sehelai kertas.

-boleh membentuk dan

menghasilkan pelbagai jenis lipatan

origami.

-tidak menggunakan alatan dan

bahan yang banyak.

Page 5: Tugasan PSV.doc

HBML3103 LIM BEE YEN 660920035788

-hasilnya cantik dan menarik.

-tidak perlu menghabiskan wang

yang banyak untuk membeli alatan

/ bahan.

-boleh guna bahan terbuang seperti

suratkahbar.

-tidak mengotorkan tangan.

-boleh cuba melipat berulang-ulang

kali.

G : Kertas yang bagaimana sesuai untuk

membuat origami ?

M : Kertas yang tidak terlalu tebal dan

terlalu nipis.

G : Adakah plastik sesuai untuk

membuat origami.

M : Tidak sesuai kerana permukaannya

licin dan agak sukar untuk

mendapatkan garisan lipatan dan

membuat lipatan.

G : Kenapa kita perlu tekan dengan

kemas pada setiap lipatan ?

M : -Untuk mendapatkan hasil yang

kemas dan cantik.

-Menyenangkan kita membuat

lipatan.

Langkah 3

( 8 minit)

Mengemaskinikan

hasil kerja.

Mempamerkan hasil

aktiviti dan

penilaian

Guru memantau perkembangan hasil

kerja murid dan memberi bimbingan.

Murid meletakkan origami burung

terbang yang telah siap pada sebatang

pensel / lidi dan dipamerkan di Sudut

Hasil kerja

murid

Nilai :

Page 6: Tugasan PSV.doc

HBML3103 LIM BEE YEN 660920035788

Seni.

Guru membuat penilaian tentang hasil

kerja murid.

G : Adakah kamu seronok dengan

aktiviti hari ini ? Kenapa ?

M : Seronok, kerana dari sehelai kertas,

kita boleh membentuk seekor

burung yang sedang terbang dengan

cantik.

-kekemasan,

-keyakinan

Kemuncak dan

Penutup

( 5 minit )

Menghayati dan

menghargai kerja-

kerja yang dibuat.

Berasa bangga

terhadap hasil kerja

dan kesepaduan

ilmu yang diperoleh.

Guru membuat ulasan dan apreasiasi

terhadap hasil kerja bersama murid.

Murid berkongsi idea dan pengalaman

semasa aktiviti dijalankan.

Guru mengaitkan aktiviti dengan

pembelajaran hari ini dan membuat

rumusan secara menyeluruh.

Hasil kerja murid diberi pujian dan

ganjaran.

Hasil kerja

murid

Nilai :

-menghargai

hasil kerja

sendiri dan

rakan

Refleksi : Murid-murid merasai keseronokan dalam membentuk bahan seni melalui

lipatan kertas dalam bentuk origami. Murid dapat berinteraksi dan meningkatkan

keupayaan bersosial sesama rakan-rakan. Melalui aktiviti yang dijalankan di dalam kelas,

dapat membantu mereka meningkatkan keyakinan diri dan semangat bekerjasama di

dalam aktiviti.

Page 7: Tugasan PSV.doc

HBML3103 LIM BEE YEN 660920035788

Rancangan Pelajaran Harian Seni – Boneka

Tarikh : 08 November 2009

Tahap : Tahap Satu

Tahun : 3 Pintar

Bilangan Pelajar : 38 orang

Masa : 60 minit ( 1 jam )

Bidang : Membentuk dan Membuat Binaan

Kegiatan : Boneka Tongkat

Tajuk : Boneka Ikan Tongkat

Konsep Utama : Membentuk dan membina Boneka Ikan Tongkat.

Objektif : Pada akhir pelajaran murid dapat:

Menghasilkan objek mudah seperti boneka ikan

tongkat.

Mengolah pelbagai alat dan bahan mengikut

kreativiti.

Memahami fungsi dan ciri-ciri mudah boneka ikan

tongkat .

Pengetahuan Sedia Ada : i. Pernah melihat, memelihara dan memakan ikan melalui

pengalaman masing-masing

Penerapan Nilai : kesabaran dan kesungguhan dalam melakukan aktiviti seni.

Persediaan guru : kertas lukisan, straw, pita pelekat, pensel warna / krayon,

gunting dan gam

Persediaan murid : pensel warna / krayon, gam, gunting

Alat Bantu Mengajar : Contoh hasil kerja – boneka ikan tongkat, lirik lagu ‘Ikan Kekek’

KBKK : Mengolah bahan menjadi sesuatu bahan yang baru dan berfungsi.

Menjana pemikiran dan idea kreatif.

Menghubungkait.

Page 8: Tugasan PSV.doc

HBML3103 LIM BEE YEN 660920035788

PERKARA ISI KANDUNGAN FOKUS PEMBELAJARAN CATATAN

Set Induksi

( 7 minit )

Menarik perhatian

dan minat murid

terhadap isi

pelajaran.

Meransang

pemikiran murid

dan mencungkil

pengetahuan sedia

ada.

Mengaitkan maklum

balas murid dengan

isi pelajaran.

Guru mempamerkan carta lirik lagu

‘Ikan Kekek’

Murid menyanyikan lagu dengan

bimbingan guru.

Guru bersoal jawab dengan murid

tentang ikan.

Guru menunjukkan contoh gambar

ikan

Guru mengaitkan aktiviti dengan

pelajaran pada hari ini.

G : Pernahkah kamu melihat ikan?

Di mana?

M : Pernah, di pasar / dalam sungai /

kolam / akuarium.

- Lirik lagu

‘Ikan Kekek’

- gambar ikan

KBKK :

- kemahiran

menghubung

kait.

Perkembangan

Langkah 1

( 15 minit )

Menyampaikan isi

pelajaran.

Meransang

pemikiran dan

meningkatkan

kefahaman murid

tentang isi pelajaran.

Guru menerangkan ciri-ciri, fungsi,

dan jenis-jenis boneka.

Guru menunjukkan beberapa jenis

contoh boneka tongkat.

G : Pernahkah kamu pegang ikan ?

Bagaimana rasanya ?

contoh

boneka ikan

tongkat

Page 9: Tugasan PSV.doc

HBML3103 LIM BEE YEN 660920035788

Membuat

demonstrasi aktiviti.

Memberi gambaran

aktiviti dan menjana

perkembangan idea

murid.

Menarik minat dan

perhatian murid.

M : Badan ikan rasa licin / bersisik /

lembik / geli.

G : Bagaimana dengan bentuk ikan ?

M : Ada ikan yang besar / kecil / bulat /

panjang / leper.

G : Hari ini kita akan menghasilkan satu

model ikan.

Guru menunjukkan langkah-langkah

membuat boneka ikan tongkat.

Langkah-langkah penghasilan :

1. Melukis corak pada badan ikan

yang telah disediakan pada

kertas lukisan.

2. Mewarna corak ikan mengikut

kreativiti.

3. Gunting bentuk ikan.

4. Lekatkan bahagian tengah

kepingan ikan tersebut pada

straw.

5. Satu boneka ikan tongkat

terhasil.

G : Apa yang dimaksudkan dengan

boneka ?

Page 10: Tugasan PSV.doc

HBML3103 LIM BEE YEN 660920035788

M : Patung mainan / patung berupa

manusia atau haiwan.

G : Kertas jenis apakah yang sesuai

untuk membuat boneka ?

M : Kertas jenis tebal / keras / kad

manila.

G : Mengapakah kita perlu

menggunakan kertas yang lebih tebal ?

M : Akan membentuk satu boneka ikan

yang lebih kemas dan tegap.

Langkah 2

( 30 mimit )

Melaksanakan

aktiviti mengikut

kreativiti.

Pemantauan dan

bimbingan.

Murid melaksanakan aktiviti mengikut

idea dan kreativiti masing-masing.

Guru membuat pemantauan terhadap

aktiviti murid dan memberi bimbingan.

G : Kamu boleh warnakan badan ikan

dengan warna kegemaran kamu.

G : Mengapa kita perlu potong / gunting

bentuk ikan ini dengan cermat dan

berhati-hati ?

M :-Tidak tergunting tangan / jari.

-Dapat satu hasil boneka ikan

yang emas dan cantik.

G : Mengapa kita perlu melekatkan

straw pada bahagian tengah badan

ikan?

Lukisan yang

telah siap

dilukis badan

ikan, pensel

warna.

Nilai :

-kerjasama

-teliti

Page 11: Tugasan PSV.doc

HBML3103 LIM BEE YEN 660920035788

M : dapat pegang dengan senang / dapat

menggerakan ikan dengan mudah,

seperti seekor ikan sedang berenang.

Kemuncak dan

Penutup

( 8 minit )

Mempamerkan hasil

kerja.

Membuat ulasan dan

rumusan tentang

pelajaran hari ini.

Murid mempamerkan hasil kerja.

Guru membuat penilaian terhadap hasil

kerja murid.

Guru dan murid membuat refleksi dan

berkongsi pengalaman.

Murid diberi pujian / ganjanran

Hasil kerja –

boneka ikan

tongkat.

Refleksi : Aktiviti pengajaran dan pembelajaran berjalan dengan lancar dan berkesan.

Murid menunjukkan minat dan kesungguhan yang tinggi dalam melaksanakan aktiviti.

Setiap murid dapat menghasilkan satu boneka tongkat ikan yang cantik dan menarik.

Page 12: Tugasan PSV.doc

HBML3103 LIM BEE YEN 660920035788

Rancangan Pelajaran Harian Seni – Mobail

Tarikh : 09 November 2009

Tahap : Tahap Dua

Tahun : 5 Pintar

Bilangan Pelajar : 38 orang

Masa : 60 minit ( 1 jam )

Bidang : Membentuk dan Membuat Binaan

Kegiatan : Mobail

Tajuk : Mobail Ikan Sampul Duit Raya

Konsep Utama : Menghasilkan mobail ikan dengan menggunakan sampul

duit raya.

Objektif : Pada akhir pelajaran murid dapat:

Menghasilkan binaan mudah seperti mobail ikan

sampul duit raya yang kreatif.

Meningkatkan pengetahuan dan kefahaman murid

tentang membuat mobail ikan.

Meningkatkan kemahiran kawalan tangan dan motor

halus semasa mengunting, memotong dan mengikat.

Pengetahuan Sedia Ada : i. Pernah melihat dan mengenal ikan melalui pengalaman

masing-masing

Penerapan Nilai : ketelitian dan kekemasan dalam proses penghasilan kerja.

Persediaan guru : Gunting, sampul duit raya, benang, penyangkut baju,

gam

Persediaan murid : Gunting, sampul duit raya, benang, penyangkut baju,

Page 13: Tugasan PSV.doc

HBML3103 LIM BEE YEN 660920035788

gam

Alat Bantu Mengajar : Contoh hasil kerja – mobail ikan sampul duit raya

KBKK : Meneroka menggunakan pelbagai bahan.

Menghubungkait pengetahuan sedia ada dengan pengetahuan baru.

PERKARA ISI KANDUNGAN FOKUS PEMBELAJARAN CATATAN

Set Induksi

( 5 minit )

Menarik perhatian

dan minat murid

terhadap pelajaran.

Mencungkil

pengetahuan sedia

ada murid dan

mengaitkan dengan

aktiviti isi pelajaran.

Guru bertanya tentang suasana

menyambut hari raya dan duit raya

yang dikumpul oleh murid.

Guru bersoal jawab dengan murid

tentang kegunaan sampul duit raya.

Guru mengaitkan binaan model ikan

dengan isi pelajaran hari ini.

G : Apakah yang kamu buat dengan

sampul duit raya?

M : Buang / buat koleksi sampul.

Perkembangan

Langkah 1

( 5 minit )

Memperkenalkan

tajuk dan memberi

penerangan ringkas.

Meransang

pemikiran murid.

Guru memperkenalkan tajuk pelajaran

dan memberi penerangan ringkas

mengenainya.

Guru menunjukkan binaan model ikan

dengan menggunakan sampul duit

raya.

G : Sampul duit raya yang sudah tidak

digunakan boleh menghasilkan satu

model ikan dan mobail yang cantik.

M : sampul duit raya dapat jadi ikan ?

Binaan model

ikan dari

sampul duit

raya.

Nilai :

-menghargai

Page 14: Tugasan PSV.doc

HBML3103 LIM BEE YEN 660920035788

Bagaimana ?

Langkah 2

( 12 minit )

Tunjuk cara

menghasilkan

binaan model ikan

sampul duit raya.

Meransang idea dan

kreativiti murid.

Guru menunjukkan cara membuat

model ikan sampul duit raya langkah

demi langkah.

Langkah-langkah penghasilan

1. sediakan sampul duit raya

mengikut bilangan yang

dikehendaki.

2. Potong sampul duit raya kepada

segi empat sama.

3. Potong salah satu bucu sehingga

ke tengah segi empat sama

sampul itu

4. Potong buang 2 bahagian tepi

bucu untuk membentuk sirip

ikan.

5. Bahagian bucu yang dipotong

sehingga ke tengah segi empat

sampul disilang dan digamkan

untuk membentuk ekor ikan.

6. Terbalikkan sampul dan ulang

langah 5.

7. Bentukkan mata pada bahagian

bucu segi empat dengan maker

pen.

8. Model ikan sampul duit raya

yang telah siap terbentuk ditebuk

lubang dan ikat dengan benang.

9. Model ikan sampul duit raya ini

diikat pada penyangkut baju

Contoh model

ikan

Page 15: Tugasan PSV.doc

HBML3103 LIM BEE YEN 660920035788

dengan kepanjangan benang

yang berbeza.

10. Satu mobail model ikan sampul

duit raya dapat dihasilkan.

Langkah 3

( 30 minit )

Mengedarkan alatan

yang diperlukan

Menjalankan aktiviti

membuat mobail

ikan secara

berkumpulan

bertiga.

Memberi tunjuk

cara dan bimbing

Murid membuat model ikan sampul

raya dengan bimbingan guru.

Murid mengikat benang pada model

ikan sampul raya yang telah siap dan

ditebuk lubang .

Setiap ahli kumpulan mengikat model

ikan masing-masing pada penyangkut

baju.

Setiap kumpulan menghasilkan satu

mobail ikan sampul duit raya.

G :

Mobail ikan

sampul duit

raya

Nilai :

-kerjasama,

-tolak ansur

Kemuncak dan

Penutup

( 8 minit )

Mengemaskini dan

mempamerkan hasil

kerja.

Apresiasi terhadap

hasil kerja

Membuat rumusan

dan ulasan berkaitan

aktiviti dengan isi

pelajaran.

Murid mengemaskini dan

mempamerkan hasil kerja kumpulan

masing-masing.

Guru membuat penilaian dan memberi

ulasan terhadap hasil kerja kumpulan.

Guru memberi pujian dan galakan pada

setiap kumpulan.

Page 16: Tugasan PSV.doc

HBML3103 LIM BEE YEN 660920035788

Refleksi : Murid-murid menunjukkan minat serta melibatkan diri secara aktif dalam

aktiviti yang dijalankan. Keseluruhan proses pengajaran dan pembelajaran berjalan

dengan lancar dan objektif tercapai.

Rancangan Pelajaran Harian Seni – Topeng

Tarikh : 10 November 2009

Tahap : Tahap Dua

Tahun : 5 Pintar

Bilangan Pelajar : 38 orang

Masa : 60 minit ( 1 jam )

Bidang : Membentuk dan Membuat Binaan

Kegiatan : Topeng

Tajuk : Topeng mata

Konsep Utama : Membuat dan menghiasi topeng mata.

Objektif : Pada akhir pelajaran murid dapat:

Menghasilkan sebuah topeng mata melalui teknik

binaan mudah mengikut kreativiti masing-masing .

Memilih serta menyesuaikan warna untuk topeng

mata .

Mempertingkatkan kemahiran motor halus serta daya

kreativiti murid.

Pengetahuan Sedia Ada : i. mengenal dan pernah melakukan aktiviti melukis dan

mewarna

Penerapan Nilai : Yakin, bersemangat

Page 17: Tugasan PSV.doc

HBML3103 LIM BEE YEN 660920035788

Persediaan guru : Gunting, kad manila, pensel warna, gelang getah, straw.

Persediaan murid : Gunting, pensel warna, gelang getah, straw

Alat Bantu Mengajar : Contoh hasil kerja – topeng mata

KBKK : Membezakan topeng mata dan topeng muka.

Menjana idea kreatif.

PERKARA ISI KANDUNGAN FOKUS PEMBELAJARAN CATATAN

Set Induksi

( 5 minit )

Menarik minat dan

perhatian murid

terhadap

pembelajaran.

Bersoal jawab dan

mencungkil

pengetahuan sedia

ada dan kemahiran

berfikir.

Mengaitkan set

induksi dengan tajuk

pelajaran

Guru meminta murid menyanyikan

lagu “Selamat Hari Jadi”.

Bersoal jawab dengan murid tentang

benda yang biasa dipakai semasa

majlis hari jadi.

Guru menunjukkan topeng mata dan

mengaitkan aktiviti set induksi dengan

tajuk pembelajaran.

Contoh

topeng mata

Perkembangan

Langkah 1

( 7 minit )

Menyampaikan isi

pelajaran

Meransang

pemikiran dan idea

murid dengan

menunjukkan

contoh-contoh

Menggalakkan

penglibatan murid

Guru memperkenalkan tajuk dan

menyampaikan isi pelajaran mengenai

binaan mudah.

Guru menunjukkan contoh topeng

mata.

Murid diberi peluang untuk

membentuk dan membina topeng mata.

Contoh

topeng mata.

Nilai :

Page 18: Tugasan PSV.doc

HBML3103 LIM BEE YEN 660920035788

dalam proses

pengajaran dan

pembelajaran.

G : Apakah kegunaan topeng mata ?

M : -untuk menutup sebahagian muka.

-supaya orang tidak mengenali kita.

-cantik bila memakainya.

-keyakinan

Langkah 2

( 10 minit )

Membuat

demontrasi aktiviti.

Meransang

perkembangan idea

dan pemikiran

murid

Menunjukkan hasil

aktiviti yang telah

siap.

Guru menunjukkan langkah-langkah

membuat topeng mata.

Hasil contoh aktiviti yang telah siap

dipamerkan kepada murid.

Langkah-langkah penghasilan

1. Lukis bentuk topeng mata pada

kad manila dan mewarnakannya.

2. Mengunting topeng mata yang

telah diwarna mengikut

bentuknya.

3. Lipat topeng mata secara

semukur dan gamkan bahagian

hidung ditengah topeng tersebut.

4. Tebuk lubang pada bahagian

mata dan hujung tepi kiri dan

kanan. Masukkan getah dan ikat.

ATAU

5. Tebuk lubang pada bahagian

mata dan lekatkan straw

dibahagian tepi topeng tersebut.

6. Satu topeng mata sudah sedia

untuk dipakai / dugunakan.

G : Jenis kertas yang bagaimana sesuai

untuk digunakan membuat topeng ?

kenapa ?

Page 19: Tugasan PSV.doc

HBML3103 LIM BEE YEN 660920035788

M : -kertas yang lebih tebal / keras / kad

manila

-kertas biasa tidak sesuai kerana

Nipis.

-kertas tebal boleh menghasilkan

bentuk topeng yang cantik dan tegap

-senang untuk dipakai.

Langkah 3

(30 minit)

melaksanakan

aktiviti dengan

mengaplikasikan

pelbagai kemahiran

dan bahan.

Menjana idea dan

kreativiti.

Murid melaksanakan aktiviti

berdasarkan kreativiti masing-masing.

Guru memantau perkembangan dan

memberi bimbingan.

Murid mengaplikasikan kemahiran dan

kreativiti dalam proses penghasilan

kerja.

G : Warna apa yang sesuai untuk

mewarnakan topeng kamu ? Kenapa ?

M : -Warna yang terang / garang

-nampak menarik dan menonjol.

-nampak dengan jelas.

KBKK ;

-menjana idea

dan kreativiti

Kemuncak dan

Penutup

( 8 minit )

Mempamaerkan

hasil aktiviti dan

penilaian.

Membuat refleksi

dan ulasan hasil

kerja

Membuat rumusan

keseluruhan dan

Murid mengemaskan hasil kerja dan

dipamerkan.

Guru membuat penilaian dan ulasan

tentang hasil kerja murid.

Guru membuat rumusan tentang

keseluruhan isi pelajaran dan

mengaitkannya dengan aktiviti.

Murid menghargai hasil kerja yang

Hasil kerja

murid

Page 20: Tugasan PSV.doc

HBML3103 LIM BEE YEN 660920035788

mengaitkan semula

aktiviti dengan isi

pelajaran.

Menghargai hasil

kerja dan memberi

ganjaran

telah dihasilkan dan diberi ganjaran.

Refleksi : Pengajaran telah dapat dijalankan dengan berkesan. Murid menunjukkan minat

dan kesungguhan dalam menghasilkan sebuah topeng mata. Pelbagai jenis topeng mata

telah dapat dihasilkan. Pelajar telah berjaya membuat penerokaan bahan. Objekif tercapai

dengan jayanya.

RUJUKAN

Kementerian Pendidikan Malaysia. (1998). Buku Sumber Guru Pendidkan Seni Visual

KBSR. Kuala Lumpur : Pusat Perkembangan Kurikulum.

Kementerian Pendidikan Malaysia. (2003). Buku Sumber Guru Pendidkan Seni Visual

KBSM. Kuala Lumpur : Pusat Perkembangan Kurikulum.

Kementerian Pendidikan Malaysia. (2000). Sukatan Pelajaran Pendidikan Seni

Visual KBSR, Kuala Lumpur: Dewan Bahasa dan Pustaka.