Transcript
Page 1: מערך שיעור בנושא פרפורמנס ומשמעת.doc

מערך שיעור בנושא פרפורמנס ומשמעת

מטרת השיעור: להבהיר לתלמידים את קשיחותה של המורה

הערה: השיעור הזה אינו שיעור "רגיל", והוא בנוי ותפור להעברה על ידי טל אלפרשטיין, בהמשך לבעיות משמעת שהיו בכיתות שונות בבית הספר ביד מרדכי, ובהתאם לשיחה שביצענו מוקדם

יתר. גם הדרך שבה הוא כתוב היא יוצאת דופן שכן הוא ארוך במיוחד ומפורט. אפשר לראות אתההבדל בינו לבים מערכים נוספים שצירפתי.

מהלך השיעור:

ניגשים להביא את קבוצת התלמידים מהכיתה. מבקשים מהם להביא קלמרים ויומנים לשיעור.

לוקחים אותם למקום מחוץ לבניין, בשטח בית הספר הפתוח, עדיף מקום שבו אין שיעור ספורט, כדי למנוע משיכת תשומת לב מיותרת והפרעות. שטח טוב בבית הספר יהיה אם יוצאים מהמבנה

פונים ימינה ואז במקביל לבנין ימינה שוב. מקיפים את הבניין, ופונים ימינה שוב, שם יש שטחיחסית מבודד שאפשר לעשות בו את השיעור.

מבקשים מהם להסתדר ב ח'.

טון הדיבור וההתנהגות בתרגיל הראשון צריך להיות אסרטיבי על גבול הקשוח, בנוסח צבאי. את לא אומרת איך קוראים לך ומספרת על עצמך. שומרת על דיסטנס. במהלך מתן ההוראות, יש

להקפיד על ביצוען. תלמידים שלא יבצעו אותן יש "להעניש" על ידי הפרדה מהמסדר, או לקחיחת הקלמר. מומלץ למורה להצטייד במחברת או בדף שעליו אפשר לרשום שמות מפריעים. לאחר

שתי הערות, יש לרשום לתלמידי הערה שלילית ביומן. לא להכנס עם התלמידים לדיונים ארוכים.אם יש הפרעה אז מענישים.

מבקשים מכולם להוציא עפרון מהקלמר ולהניח את הקלמר על הרצפה.

מבקשים מכולם להחזיק את העפרון ביד ישרה קדימה.

המורה עוברת בין התלמידים ומתבוננת על העפרונות.

סבר פניה חמור.

המורה מבקשת מאחד התלמידים לצעוד קדימה ולעמוד לידה. כשהתלמיד/ה עומדים לידה , היא מבקשת מהם לדקור אותה בכתף עם העפרון. אחרי שדקרו אותה, היא מודה לתלמידים ומבקשת

מהתלמיד לחזור למקומו.

ואז היא אומרת: "זה בכלל לא כאב לי! אני מורה קשוחה מאוד, ועברתי דברים הרבה יותר כואבים בחיים שלי. אני חזקה ושתדעו לכם שאני מכוונת להתמודד עם בעיות המשמעת בצורה הקשה

ביותר שנתקלתם בה בקרן קרב מאז שהייתם בכיתה א'!"

המורה מבקשת מכל התלמידים שיש להם עט עפרון להוציא את החוד ולהושיט אותו קדימה. היאאוספת מכל התלמידים את החודים, עומדת במרכז ה ח', ואומרת:

Page 2: מערך שיעור בנושא פרפורמנס ומשמעת.doc

"יש סיפור כזה, שמספרים לכל מיני ילידם שהולכים למחנות קיץ בצופים ובנוער העובד, ובו באמצע טיול של הקבוצה ביער, מרימים ענף מהרצפה ושוברים אותו. אחר כך מרימים כמה

ענפים ביחד, וכשמנסים לשבור אותם זה לא מצליח. זה אמור להדגים שהקבוצה היא חזקה יותר מהאחד. עלי הסיפור הזה אף פעם לא עשה רושם. אני יכולה לשבור גם אחד, )שוברת חוד אחד

של עפרון(, וגם את כולם ביחד )מאחדת את כולם מול עיני התלמידים ושוברת את כולם(. כמושאמרתי, אני לא מפחדת לא מתלמיד אחד, ולא מקבוצה של תלמידים שיעשו בעיות. תנסו אותי!"

מבקשת מכולם להקים את הקלמרים. להסתדר בזוגות במהרה, ויוצאת לעשות את הפרפורמנסשלך עם הזוגות וההליכה...

בסוף הפרפורמנס הזה תגיעו למקום שנראה לך להעביר בו את שאר השיעור, יכול להיות בחוץויכול להיות בכיתה, לפי שיקול דעתך.

לפני הכניסה לכיתה/למקום המיועד רצוי להכין את הכסאות בצורת ח' ואם לא מספיקים, לבקש מתלמידיה אחת שנראית הכי בסדר להכנס ולהכין את הכיתה. מחכים בחוץ, ואז נכנסים ויושבים

בצורת ח'. או שאם זה בחוץ פשוט אפשר לשבת בח' על הרצפה.

דקות, עורכים דיון על מה שהיה.10כעת במשך

הדיון יכול להתחיל בשאלה הכללית: "מה הרגשתם? מה אתם חושבים על מה שהיה עכשיו?")הטון החמור יכול להעלם. אנחנו מתחילים שיעור באווירה חיובית כעת(.

אחרי שהתלמידים משתפים, מתייחסים, מקשיבים, ומסכמים )הלוואי שהם ישתפו פעולה( מספרים להם בכלל שבעצם, מה שהיה עכשיו היה פרפורמנס בנושא משמעת, שבהם התלמידים היו הקהל המשתתף. את יכולה לספר להם למה הרכבנו את השיעור הזה, מדוע החלפת את חיה,

מי את והיכן כבר ביצעת את הפרפורמנס הזה בעבר, ולספר על חוויות המשתתפים.

שימי לב שהדיון לא מתמשך יותר מדי ושהתלמידים מאבדים ריכוז.

כאן בערך אמורה להסתיים השעה הראשונה.

כשהדיון מתרופף מבקשים מהכיתה להתחלק לשלישיות או רבעיות, ומזיזים את הכיסאות הצידה:

:1תרגיל מספר

בחרו אחד מתוך הקבוצה שיהיה המפקד של הצוות. במהלך הדקות הקרובות אתם חייבים לציית להוראות שלו. המפקד יכול לסדר את הקבוצה כפי שהוא רוצה, היכן שהוא רוצה ולעשות איתה

מה שהוא רוצה. כל שתי דקות מחליפים "מפקד". כשכולם סיימו להיות מפקדים עוצרים את כולם ומתייחסים למה

שהתלמידים עשו.

מי היה תוקפני יותר? למי נענו החברים בצורה הטובה ביותר? מה התכונות של מפקד טוב? מהדרוש מבן אדם שרוצה לגרום לבני אדם אחרים לעשות את מה שהוא רוצה?

Page 3: מערך שיעור בנושא פרפורמנס ומשמעת.doc

:2תרגיל מספר

אותו דבר אבל מחלקים עכשיו את הכיתה רק לשתי קבוצות. כעת לא כל אחד יכול להיות המפקד, והקבוצה צריכה לבחור אחד. אני מניח שרוב הזמן יתבזבז על בחירת מפקד, ויהיו כאלה שיצאו

בהפגנתיות מהקבוצה. אותם אפשר לחבר לקבוצה נוספת. אם זה לא הולך, את יכולה לבחורמהקבוצה מפקדים ומי שלא רוצה, שלא ישתתף וישב בצד.נותנים מספר דקות למפקדים לעשות את "זממם" בכיתה.

:3תרגיל מספר

בוחרים תלמיד אחד שאמור לעשות את התרגיל כל הכיתה, אותם נהלים כמו מקודם.

השיעור מסתיים בדיון, כדילקמן:

פתיחה של המורה

תגובות תלמידים

סיכום המורה

פתיחה:

מטרת השיעור היום הייתה לתרגל מצבים שבו קבוצה של אנשים עושים משהו שמישהו אחד אומר להם )כמו למשל תלמידים ומורה...(. בהתחלה אני עשיתי את זה לכם, ואחר כך תירגלנו איך

אתם עושים את זה בקבוצות קטנות, עד לגודל של כיתה שלמה. ליחסים מסוג זה יש שני צדדים. הראשון הוא התנהגות המורה/המדריך/המפקד/החבר, והדרך בה הוא בוחר "להשתלט" על

הקבוצה. אפשר לקרוא לזה הפרפורמנס של המורה. הדרך בה האחד בוחר להתמודד עם קבוצה, היא דרך שיש הרבה מהעקרונות שלה בתורת הפרפורמנס. איך נדבר, איך נסדר את

הקהל/הקבוצה, איך ננהל את הזמן, היכן נבחר לעשות את זה.

ואילו הצד השני, הלא הוא הקהל, שבתור חלק ממנו, אנחנו מגיבים למצבים שונים בצורות שונות.

אני רוצה שתספרו לי איך הרגשתם גם בתור קהל וגם בתור מפקדים, והאם יש לכם גם משהו להגיד על החלק הראשון של השיעור. האם האמנת להצגה שעשיתי לכם? האם אתם חושבים

שאני קשוחה? האם אתם חושבים שאני צריכה להשיאר בהצגה הזאת? האם אתם מכירים מוריםשמשחקים את ההצגה הזאת כל הזמן?

כעת יהיו תגובות התלמידים.

Page 4: מערך שיעור בנושא פרפורמנס ומשמעת.doc

נסי להקשיב למה שהם אומרים, ולעורר דיום בכיתה שבו הם גם מדברים וגם עונים אחד לשני.תתווכי בין האימרות, ותקשרי את הדברים שהם אומרים למטרת השיעור.

סיכום שלך, ובו את משקפת לכיתה מה שעבר עליך בשיעור, האם את חושבת שהיה מוצלחמבחינתך, מה היה טוב ומה היה לא טוב

סוף!

בהצלחה!