7
Тема: Знаходження кореня у спільнокореневих словах Мета: узагальнити знання учнів про істотні ознаки спільнокореневих слів; удосконалювати вміння добирати спільнокореневі слова та виділяти в них корінь, ознайомити учнів з народними традиціями плетіння віночків; виховувати інтерес до культурної спадщини свого народу, любов до рідного краю, повагу та інтерес до народних традицій; розвивати пізнавальну активність, самостійність та логічність мислення, вміння узагальнювати, систематизувати мовні явища; збагачувати словниковий запас учнів. Обладнання: зображення українського віночка, квітів, кольорові стрічки, таблиця споріднених слів, картки для роботи в парах, сигнальні картки, схема складання сепкану. Інтерактивні форми і методи: робота в парах, робота в групах, "Передбачення", "Сенкан", гра "Так - ні". Тип уроку: комбінований. Інтегрований нестандартний урок-віночок. Хід уроку 1. Організація класу до уроку 1.1. Створення психологічного комфорту – Стали, дітки, всі рівненько, Усміхнулися гарненько, Настрій па урок взяли Й працювати почали. Працюватимем старанно, Щоб почути у кінці, Що у нашім другім класі Діти просто молодці! Сідайте, діти! На уроці Зустрілися ми знову. Про нашу мову чарівну Поведемо розмову. Девіз уроку: У ч и т е л ь : Сидимо — ... Пишемо — ... Слухаємо — ... Відповідаємо — ... Д і т и : рівно гарно уважно правильно 1.2. Перевірка готовності учнів до уроку 2. Актуалізація опорних знань учнів. 1

знаходження кореня у спільнокореневих словах

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: знаходження кореня у спільнокореневих словах

Тема: Знаходження кореня у спільнокореневих словахМета:

узагальнити знання учнів про істотні ознаки спільнокореневих слів; удосконалювати вміння добирати спільнокореневі слова та виділяти в них корінь,

ознайомити учнів з народними традиціями плетіння віночків; виховувати інтерес до культурної спадщини свого народу, любов до рідного краю,

повагу та інтерес до народних традицій; розвивати пізнавальну активність, самостійність та логічність мислення, вміння

узагальнювати, систематизувати мовні явища; збагачувати словниковий запас учнів.

Обладнання: зображення українського віночка, квітів, кольорові стрічки, таблиця споріднених слів, картки для роботи в парах, сигнальні картки, схема складання сепкану.

Інтерактивні форми і методи: робота в парах, робота в групах, "Передбачення", "Сенкан", гра "Так - ні".

Тип уроку: комбінований.Інтегрований нестандартний урок-віночок.

Хід уроку1. Організація класу до уроку1.1. Створення психологічного комфорту

– Стали, дітки, всі рівненько, Усміхнулися гарненько, Настрій па урок взяли Й працювати почали.

Працюватимем старанно, Щоб почути у кінці, Що у нашім другім класі Діти просто молодці!

Сідайте, діти! На уроці Зустрілися ми знову. Про нашу мову чарівну Поведемо розмову.

Девіз уроку: У ч и т е л ь :

Сидимо — ...Пишемо — ...Слухаємо — ...Відповідаємо — ...

Д і т и :рівногарноуважноправильно

1.2. Перевірка готовності учнів до уроку

2. Актуалізація опорних знань учнів. 2.1. Перевірка домашнього завдання 2.2. Підготовча робота до вивчення нового матеріалу. 1) Читання таблиці споріднених слів.МОВА МОВОНЬКАМОВЛЕННЯ ПРОМОВЕЦЬ РОЗМОВЛЯТИ – Це –не міста забудова.Це - будова слова.З'ясуємо, як будівництво відбуваєтьсяІ головна частина слова називається.– Як називаються ці слова? Чому?

1

Page 2: знаходження кореня у спільнокореневих словах

– А про те, як називається головна частина слова, ви скажете мені, коли відгадаєте загадку. Загадка.Я – житель підземний Лісів і полів І спільна частина Споріднених слів (Корінь).

2.3. Каліграфічна хвилинка — Щоб букви правильно писати, Хвилинку каліграфії Нам треба розпочати. Писатиму букви рівнесенько, Щоб були красиві й гарнесенькі.

ві він ок очокУ цьому дворку, як у вінку.Тримай рушник на кілочку — буде хата як у віночку.– Поясніть, як ви розумієте зміст цих прислів'їв.– Знайдіть споріднені слова й виділіть у них корінь.– В'яжемо у віночок коричневу стрічку – символ землі-годувальниці

2.4. Повідомлення теми та мотивація навчальної діяльності учнів. – Чи знаєте ви, для чого потрібно знати будову слова? (Відповіді учнів).– Коли зводиться будинок, слід знати, з чого починати. Корінь у всіх споріднених словах має

одне значення. І ми сьогодні згадаємо все, що вивчили про корінь І спільнокореневі слова. А ще будемо на уроці "плести віночок", прикрашати його стрічками.

Сплетемо війок український сьогодні З мальв, чорнобривців, калини, З барвінку та жита, із м'яти, нагідок, З жоржин, чебрецю та вербени...

– Віночок — це плетене коло Із квітів, листя, гілок. Терновий вінок, наприклад, є символом страждань. Лавровим вінком здавна нагороджували переможців. А український віночок символізує молодість, красу, кохання. Він — не просто прикраса дівчини, а й оберіг, що має цілющі властивості — знімає біль, захищає від різних хвороб, злих духів, зберігає волосся від випадання.

Сьогодні ми з вами також довідаємось, які саме квіти впліталися у віночок, від чого вони оберігали. Дізнаємося про символічну роль стрічок. Виконуючи завдання, будемо "в'язати" у наш віночок кольорові стрічки.

3. Вивчення нового матеріалу. 3.1. Сприймання, первинне закріплення матеріалу. 3.2. Осмислення нових знань.3.3. Первинне засвоєння вивченого матеріалу. Робота в парах. 1. Гра "Споріднені слова знайди, у віночок їх вплети" (тобто з'єднай точки відрізками).Дві пари учнів працюють біля дошки, решта — в зошитах за картками. Картки для учнів, що

працюють біля дошки:Картки для учнів, що працюють біля дошки:

Картки для учнів, що працюють у зошитах:

2

Page 3: знаходження кореня у спільнокореневих словах

Перевірка роботи учнів, що працювали біля дошки. – Діти, ви правильно визначили "зайві" слова,знайшли споріднені до слів барвінок, чорнобривці і вплели ці чудові квіти до нашого віночка.

А чи знаєте ви, що дівчатка починали носити віночок з трьох років? Перший віночок для трирічної дівчинки плела мама. В нього вплітали три квітки: барвінок — квітка-тато, який оберігає доньку, годує її; чорнобривець — квітка-мама, яка захищає дитину від усього лихого та виховує ЇЇ; незабудка - це сама дівчинка.

Перевірка роботи учнів, що працювали в зошитах.- У вінок вашої ровесниці, семирічної дівчинки, вперше вплітали гроно калини — символ

дівочої краси, а по боках — незабудки, барвінок, чорнобривці, цвіт яблуні, ромашки й волошки; щоб зір берегти, — червоний мак.

А всього в українському вінку 12 квітів.- Ви добре впоралися з завданням. Вплетімо у віночок жовту стрічку.

Поетична хвилинка. "Хто квіти знає, той відгадає". Заздалегідь підготовлені учні загадують загадки.Цвіте синьо, лист зелений, Квітник прикрашає.Хоч мороз усе побив, Його не зламає. У народі його вважають символом життя. (Барвінок)

У вінку зеленолистім, У червоному намисті Видивляється у воду На свою дівочу вроду.Символ краси та дівочої вроди. (Калина).

Навесні зацвіте білим цвітом, А в жнива — червоним плодом. Символ материнської любові. (Вишня).

Стоїть півень на току У червонім ковпаку. Оберіг від нечистої сили. (Мак).

Жовте сонечко, білі промінці. Символ доброти, ніжності. (Ромашка).

На просторах поля золотого

3

Page 4: знаходження кореня у спільнокореневих словах

Сині зірочки тремтять. То — шматочки неба голубого Виграють у житі, синім полум'ям горять. Символ чистоти, ніжності. (Волошка).

Вчитель. В'яжемо у віночок зелену стрічку символ краси і молодості.

4. Узагальнення та систематизація знань, вмінь та навичок. Робота в групах. "Одягни корінь".Групи учнів одержують завдання - дібрати споріднені слова із запропонованим коренем:1 група – -верб- 2 група – -калин- 3 група – -україн- Перевірка роботи груп.– Які ви знаєте прислів'я з цими словами?– Чи можете ввести в прислів'я слова з кожним із цих коренів? (Без верби й калини нема

України).– Як ви розумієте зміст цього прислів'я? Запишіть його в зошити.– В'яжемо у наш віночок синю стрічку.

Фізкультхвилинка.Дівчинка в українському костюмі читає вірш:

Піду у гай зелений я І назбираю квітів.З тих квіточок, сплету вінок,Покличу я подружок.І будем ми співати, І будем танцювати Та неньку-Україну Щиро прославляти.

– Зараз пограймо у народну гру "Подоляночка". (Діти водять хоровод).– Бачу, всі в нас добре вміють співати, хоровод водити.Робота за підручником. Вправа 70.— Читання вірша.— Як називається наша Батьківщина?— Як ви розумієте це слово?— Як називається дім, в якому ти народився і виріс? (Батьківський).— Яка частинка ріднить названі слова? (Корінь -батьк-).— Запам'ятайте, діти, батьки — найрідніші люди у світі.– Як правильно записати слово, в якому пропущено букву?— Доберіть до нього спільнокореневі слова, що відповідають на питання хто? та який?9) Вибірковий диктант.— Знайти споріднені слова до слова стежка.

СтежкаСтежка в поле лине Й нас туди веде. Ти, моя стежино, Не губись ніде. Стежечко, стежинко, Рідне стеженя.

Скільки тут ступало Босих ноженят! Хай ти ще маленька, Отака, як ми, Але вчиш, як ненька, Жити між людьми.

М. Томєнко— В'яжемо фіолетову стрічку — символ мудрості.Гра "Так - ні".— Зіграти хочеться меніІз вами, друзі,В "Так" чи "НІ".

4

Page 5: знаходження кореня у спільнокореневих словах

Я вам питання задаю.Готуйте ж відповідь свою. (Учні за допомогою сигнальних карток показують відповідь: зелений — "так", червоний —

"ні").— Спільна частина споріднених слів називається коренем. (Так).— Спільнокореневі слова мають спільний корінь. (Так). Слова малина, малиновий, малинка,

мальва — споріднені. (Ні).— Слова мак і макарони — не спільнокореневі. (Так).— Слова весна, весняний, весело, веснянка — спільнокореневі. (Ні).— Молодці, ви добре впоралися і з цим завданням. В'яжемо тепер у віночок рожеву стрічку

— символ щирості, привітності."Передбачення".— Подивіться на наш віночок. Ми вже знаємо про символічне значення стрічок. Тільки про

те, що означають жовтий і синій кольори, ми не говорили. Як ви вважаєте, чому? Пригадайте, якого кольору Прапор України. Отже, що символізують жовтий і синій кольори? Правильно, синій колір — це колір неба, води, а жовтий - колір пшениці, достиглого збіжжя, сонця.

5. Підсумок урокуРефлексія. 1) Складання сенкану за планом:1. Тема.2. Опис — 2 слова.3. Дія — 3 слова.4. Ставлення, почуття з приводу обговорюваного.5. Узагальнення, підсумок.

ВіночокГарний, чудовий. Дивує, прикрашає, оберігає. Бережемо, пишаємося, використовуємо. Оберіг, символ дівочої краси.— В'яжемо у віночок останню, червону стрічку — символ добробуту, багатства, достатку.— Ось і закінчується наш урок. Пригадайте, про що ви дізналися на уроці?— Які квіти вплітають у віночок?— Яке завдання було найцікавішим?— Яке завдання для вас виявилось складним?— Символічне значення яких кольорів запам'ятали?— Яку тему ми вивчали?— Поясніть значення споріднених слів. Визначте корінь. Що цікавого помітили?

(Чергування).— З того малого двора, по якому вперше ступаємо до мами, і починається Батьківщина.Збіг урок наш, як коротка мить. Дуже швидко час біжить. Та попереду у нас багато кроків,

Безліч веселих, серйозних уроків...Домашнє завдання.

5