7
Тема. ТЕХНОЛОГІЧНИЙ ПРОЦЕС СТРУГАННЯ ДЕРЕВИНИ Мета: навчальна: забезпечити засвоєння знань про технологічний процес стругання деревини; формувати вміння готувати рубанок до роботи; розвивальна: розвивати технологічне мислення; виховна: виховувати бережливе ставлення до інструментів. Обладнання: рубанки, заготовки із деревини. Основні поняття: стругання деревини, утворення стружки, інструменти для стругання. Тип уроку: комбінований. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ Привітання. Перевірка готовності учнів до уроку. II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ ТА ЖИТТЄВОГО ДОСВІДУ УЧНІВ Прийом «Дослідження інструменту» Надаю учням можливість самостійно розглянути та дослідити будову рубанка й шерхебеля. Учні визначають складові інструментів і пропонують свої назви елементів рубанка й шерхебеля, висувають гіпотези щодо роботи цими інструментами. III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ, ЗАВДАНЬ УРОКУ Завдання уроку: ознайомитися з інструментами для стругання; навчитися готувати рубанок до роботи. IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ Мотиваційні запитання Що треба робити на уроці, щоб навчитися новому? Чому слід уважно слухати вчителя під час пояснення нового матеріалу? Наскільки важливо для мене навчитися готувати рубанок до роботи? V. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ 1.Технологічний процес стругання деревини

технологічний процес стругання деревини

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: технологічний процес стругання деревини

Тема. ТЕХНОЛОГІЧНИЙ ПРОЦЕС СТРУГАННЯ ДЕРЕВИНИ

Мета:навчальна: забезпечити засвоєння знань про технологічний процес стругання деревини; формувати вміння готувати рубанок до роботи; розвивальна: розвивати технологічне мислення; виховна: виховувати бережливе ставлення до інструментів.Обладнання: рубанки, заготовки із деревини.Основні поняття: стругання деревини, утворення стружки, інструменти для стругання. Тип уроку: комбінований.

Хід урокуI. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТПривітання. Перевірка готовності учнів до уроку.II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ ТА ЖИТТЄВОГО ДОСВІДУ

УЧНІВПрийом «Дослідження інструменту»

Надаю учням можливість самостійно розглянути та дослідити будову рубанка й шерхебеля. Учні визначають складові інструментів і пропонують свої назви елементів рубанка й шерхебеля, висувають гіпотези щодо роботи цими інструментами.

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ, ЗАВДАНЬ УРОКУЗавдання уроку:

♦ ознайомитися з інструментами для стругання;♦ навчитися готувати рубанок до роботи.

IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІМотиваційні запитання

♦ Що треба робити на уроці, щоб навчитися новому?♦ Чому слід уважно слухати вчителя під час пояснення нового матеріалу?♦ Наскільки важливо для мене навчитися готувати рубанок до роботи?

V. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ1.Технологічний процес стругання деревини

Струганням називають процес різання, за якого площина різання збіга-ється з оброблюваною поверхнею. Шляхом стругання деталям надають пра-вильної форми й розмірів, які зазначені на кресленні. Крім того, поверхня стає рівною, чистою і гладенькою. Стругають деревину ручним і механізованим способами, отримуючи плоскі й криволінійні поверхні.

2.Поняття про утворення стружкиСтружка — невеликий шматочок дерева, тонкий і вузький шар, зрізаний

ножем, стругом, різальним інструментом.За формою стружка може бути плоскою, закрученою або голчастою — із до-

вжиною, що перевищує приблизно рівні товщину й ширину.3. Інструмент для стругання (рубанок, шерхебель)

Page 2: технологічний процес стругання деревини

Кожен струг складений із таких частин: дерев’яної чи металевої колодки, сталевого різця, який називають залізком., і клина для закріплення залізка в колодці. Нижню частину колодки називають підошвою, передню — носком, задню — п'яткою.Види стругів Шерхебель — для чорнового стругання дощок і брусків. Різальний край залізка шерхебеля має заовалену форму й дає можливість знімати грубу стружку, залишаючи на струганій поверхні досить глибокі борозенки.Рубанок з одинарним залізком — для вирівнювання поверхні після обробки шерхебелем. Лезо залізка рубанка прямолінійне.Рубанок із подвійним залізком — для чистового стругання деталей, а також для зачищення задирок, завилькуватих місць і складених виробів.VI. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУПрийом «Якщо б я був учителем»Учням пропонується пояснити однокласникам матеріал, який вивчали на уроці.Теми «уроків»:• «Утворення стружки»;• « Будова рубанка »;• «Особливості шерхебеля ».Прийом «Лінійний кросворд»Завдання: знайдіть слова, які вивчали на уроці.

Р Ш Е Р X E

У К Л И Н Б

Б А Н О К E

З А Л І З Л

С П Р О К Ь

Т С Е Ц О Я

Page 3: технологічний процес стругання деревини

Р У Г А H H

Page 4: технологічний процес стругання деревини

Відповідь1 — рубанок; 2 — шерхебель; 3 — залізко; 4 — процес; 5 — клин; 6 — стругання.

VII. ПРАКТИЧНА РОБОТА «ПІДГОТОВКА РУБАНКА ДО РОБОТИ»1. Вступний інструктажПравила безпеки під час роботи з рубанком 1.2. Пояснення завдання практичної роботи

Головне для успішної роботи рубанком — гострота ножа і його правиль-на установка. Не треба сподіватися, що сталевому лезу дерево не зашкодить. Під час роботи лезо тупиться досить часто.

Правильно встановлений ніж повинен виступати з підошви на десяті частки міліметра. Якщо поглянути вздовж підошви, то різальна кромка правильно встановленого ножа буде нагадувати тонку нитку.Занадто великий випуск призведе до того, що буде знята надто товста стружка, здатна забити зазор між ножем і корпусом. Крім того, ускладнюється робота і збільшується ймовірність виникнення задирів (дефект деревини). За недостатнього випуску робота інструментом взагалі неможлива.

Регулювання випуску за необхідності проводять гвинтом або клином, за-лежно від конструкції рубанка. Вибити клин можна киянкою чи молотком. Ні в

PI Ш2 E2 P2 X2 E2

У1 K5 Л5 И5 H5 Б2

Б1 Al H1 01 Kl E2

33 A3 ЛЗ 13 33 Л2

C6 П4 P4 04 КЗ Ь2

T6 C4 E4 Ц4 03 Я6

P6 У6 Г6 A6 H6 H6

Page 5: технологічний процес стругання деревини

якому разі не намагайтеся стукати по різальній кромці ножа, ви обов’язково її затупите.

Регулюючи випуск, зверніть увагу, що різальна кромка повинна виступати з підошви рівномірно по всій ширині.Заточку леза можна перевірити, обережно провівши пальцем упоперек (не вздовж, інакше поріжетеся) різальної кромки. За необхідності лезо потрібно заточити.

Під час практичної роботи ви будете підготовлювати рубанок до роботи. Для цього слід відрегулювати випуск залізка, перевірити його гостроту.

Самостійне виконання завдань практичної роботиПослідовність виконання роботи1. Організація робочого місця.2. Ознайомлення з рубанком.3. Перевірка наявності й стану складових частин рубанка.4. Визначення гостроти леза залізка рубанка.5. Регулювання випуску залізка.6. Написання висновку стосовно готовності рубанка до роботи.2. Поточний інструктажДопомога учням, які мають труднощі під час роботи.Емоційна підтримка учнів.3. Заключний інструктажПеревірка виконаного завдання. Аналіз допущених помилок.VIII. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ Питання рефлексії♦ Які були труднощі під час вивчення будови інструментів для стругання?♦ Про що свідчить якість моєї роботи на уроці?♦ Чи досяг я мети, яку ставив собі на початку уроку?♦ Чи я змог би я іншим пояснити технологічний процес стругання деревини?

IX. МОТИВАЦІЯ ОЦІНОК ЗА УРОК, ВИСТАВЛЕННЯ ЇХ У ЖУРНАЛ, ЩОДЕННИКИ Прийом «Порада від учителя»Учитель, мотивуючи оцінку учня за урок, формулює поради, які допоможуть краще вчитися. Кожен учень отримує невеликий бланк, заповнений учителем.X. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ• Прочитати параграф підручника.XI. ПРИБИРАННЯ РОБОЧОГО МІСЦЯ

Page 6: технологічний процес стругання деревини