7
Навчально-виховний комплекс «Колківська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів-ліцей» План – конспект уроку хімії у 11 класі (рівень стандарту) на тему «Роль хімії в житті суспільства» Підготувала вчитель хімії Білан Тетяна Павлівна

план конспект 11 клас

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: план конспект 11 клас

Навчально-виховний комплекс

«Колківська загальноосвітня школа І -І І І ст упенів-ліцей»

План – конспект уроку хімії у

11 класі (рівень стандарту) на тему

«Роль хімії в житті суспільства»

Підготувала вчитель хімії

Білан Тетяна Павлівна

Page 2: план конспект 11 клас

Тема. Роль хімії в житті суспільства

Мета.

Навчальна: Узагальнити та систематизувати знання учнів про роль

хімії у створенні нових матеріалів і речовин, у розв'язанні сировинної та

енергетичної проблем, значення хімії у побуті і медицині, а саме

продемонструвати можливості хімії як науки у рішенні актуальних проблем

сучасності; дослідити вплив токсичних відходів на живі організми.

розвивальна: розвивати в учнів інтерес до промислового виробництва;

аналізувати, логічно мислити, робити конкретні висновки, розвивати між

предметні зв’язки хімії з іншими науками.

виховна: виховувати в учнів любов до своєї держави України;

виховувати відповідальність за фауну і флору свого краю та планети Земля.

Девіз.

Як яблуко на блюді,

У нас Земля одна.

Не поспішайте, люди,

Все вишкребти до дна.

Не важко нам дістатись

До скритих тайників.

Розграбувати скарби

В майбутніх поколінь

Ми всі одного роду,

З одного колосу життя!

Розкішно жить не можна

В рахунок майбуття!

То ж зрозумійте, люди,

Закони ці прості.

Інакше нам не буде,

Де жить на цій Землі!

2

Page 3: план конспект 11 клас

Обладнання. Картки з завданнями для груп, мультимедійний

проектор

Тип уроку. Урок узагальнення та систематизація знань

Хід уроку

1.Організаційний момент

Учні поділяються на 4 групи

Конкурс № 1 – «Теоретичний»

2. Актуалізація опорних знань учнів

Капітани вибирають собі карточки із завданнями

І група

Тема. Значення хімії у створенні нових матеріалів та речовин

Завдання: закінчити речення або вставити пропущені слова.

1. ….називаються речовини, що використовуються для

виготовлення будь-якого фізичного тіла;

2. природні матеріали, що використовуються у виробництві

промислових продуктів, називаються….

3. композити утворені з … і …

(Відповіді: матеріали; сировиною; матриці і наповнювача)

ІІ група

Тема. Значення хімії у розв’язанні енергетичної проблеми

1. Назвати джерела енергії, що використовує людство;

2. Які основні форми енергії ви знаєте?

3. Відновлювальні і не відновлювальні джерела енергії.

4. Нетрадиційні джерела енергії

(Відповіді: вугілля, нафта, газ деревина, біомаса, земля; теплова,

атомна, хімічна, механічна або водна, електрична, сонячна; усі види

корисних копалин – не відновлювальні, вітер, сонце, вода, земля –

Page 4: план конспект 11 клас

відновлювальні; енергія океану, енергія сонця, енергія підземного тепла,

воднева енергетика, воднева енергетика, енергія вітру)

ІІІ група

Тема. Роль хімії у розв’язанні сировинної проблеми

Які основні завдання хімії в розв'язанні сировинної проблеми?

Назвіть основні 4 завдання

(Відповіді:

1. Комплексне використання сировини.

2. Повторне використання речовин:

а) регенерація — відновлення попередніх властивостей

технічних матеріалів (гуми, мастил, розчинників) після їх використання;

б) рециркуляція — багаторазове використання різних видів

сировини;

в) скрап — вторинна металева сировина з металобрухту.

3. Застосування нових видів сировинних матеріалів, створення

штучної сировини:

а) біометалургія;

б) виготовлення штучних алмазів.

4. Використання відходів як сировини)

ІV група.

Тема. Хімія та екологія

1. Що вивчає екологія?

2. Що називають хімічним забрудненням?

3. Назвіть основні екологічні проблеми, що є вам відомі.

(Відповіді: вивчає відносини організмів між собою та довкіллям;

це проникнення в навколишнє середовище або виникнення в ньому

Page 5: план конспект 11 клас

нехарактерних хімічних речовин, які перевищують норму;потепління,

парниковий ефект, озонові діри, кислотні дощі, фотохімічний смог)

3. Узагальнення та систематизація набутих знань

Конкурс №2 – «Портрет»

Тема цього конкурсу хімія і побут. Учням з допомогою проектора

пропонуються тези, що характеризують процес або речовину, що

використовується у побуті. За допомогою цих тез і запитань учні мають

відгадати, речовину чи процес. Учні повинні після прочитання тези написати

своє припущення на карточці. Виграє та група, учні якої будуть мати

найбільше записів щодо загаданої речовини чи процесу.

1. Для проведення даної операції у XV ст.. єгиптяни

використовували борошно або тваринний желатин, а римські ремісники

використовували для цієї операції пташині яйця.

2. Для проведення цієї операції із деревиною найчастіше

використовують полі вінілацетат.

3. У рекламному ролику речовину, з допомогою якої проводиться

дана операція, рекламує чоловік, що стоїть на стелі.

Назвіть операцію і речовину(Склеювання, клей)

1. Виробництво цієї речовини, без якої не уявляє існування жодна

людина почалося 6000 років тому; у Європу дана речовина потрапила у XVІІ

ст.. і була доступна не всім. Її дарували рицарі своїм дамам серця в знак

чистого кохання;

2. Для виробництва даної речовини у 1820 році француз Леблан

налагодив масовий випуск соди. А при використанні для її виготовлення

кокосової олії цей продукт стає дуже дорогим;

Page 6: план конспект 11 клас

3. З точки зору хімії дана речовина – це солі жирних кислот, буває

цей продукт ядровим і туалетним.

Назвіть речовину (Мило)

1. За фізичними властивостями це кристалічні речовин білого

кольору, при розчиненні цих речовин відбувається ендотермічна реакція,

розчин охолоджується, а при згорянні цих речовин виділяється тепло. Власне

завдяки властивостям горіння і розкладання цих речовин у IX ст. китайці

винайшли чорний (димний) порох.

2. Деяку з цих речовин застосовують для виготовлення ковбас,

шинки, деякого сиру і риби, вона надає рожевого кольору м’ясним виробам,

поліпшує смак сирів, запобігає псуванню м’яса, знищує бактерії, які

викликають страшне захворювання – ботулізм.

3. Для того, щоб підвищити урожай у грунт вносять ці речовини.

Ріст рослин культурних без них не можливий, елемент – основа цих сполук,

входить складу хлорофілу, нуклеїнових кислот, його недостача різко

відображується на розвитку рослини: уповільнюється ріст і відбувається

втрата зеленого відтінку.

Назвіть ці речовини (нітрати)

Конкурс № 3 – «Виріши проблему»

Капітани вибирають завдання на картках

( кожен з учнів має сказати 1 речення, щоб вийшла зв’язна

розповідь)

1.Природний газ — екологічно безпечніше пальне порівняно з

бензином. Чому? Яке значення має його використання в автомобілях замість

бензину? Поясніть значення екологічного контролю за роботою двигунів

автомобілів.

2.Які хімічні явища і процеси лежать, на ваш погляд, в основі таких

екологічних проблем, як: а) озонова «дірка»;б) «парниковий ефект»;в)

кислотні дощі

Page 7: план конспект 11 клас

3. Вкажіть речовини, що використовуються в побутовій хімії,

автокосметиці й можуть завдати шкоди здоров'ю при необережному

поводженні з ними. Яких правил безпеки треба при цьому дотримуватися?

4. Що ви знаєте про регулятори росту рослин? Чи безпечне їх

використання?

5. Вкажіть хімічно небезпечні виробництва і фактори ураження при

аваріях на цих підприємствах.

Конкурс № 4 – «Задачний»

1.Як з клітковини можна отримати етанол? Складіть необхідні

рівняння реакцій. Охарактеризуйте практичне значення реакції гідролізу

целюлози.

2. Яку масу цинк оксиду можна отримати із 500 кг цинкової

обманки, масова частка основної речовини ZnS в якій становить 80%?

3. Кальцій оксид (негашене вапно) використовується в будівництві.

Яку масу кальцій оксиду можна отримати з 1 т вапняку, що містить 5 %

некарбонатних домішок?

4. Для добування електроенергії на теплоелектростанції протягом

години спалюється 1,5 т вугілля, вміст сірки в якому за масою становить 3 %.

Яка маса сульфур (ІV) оксиду потрапить в атмосферу протягом доби?

4.Підведення підсумків уроку та виставляння оцінок