6
CONTOH RANCANGAN PENGAJARAN PENDIDIKAN SENI VISUAL KBSM/KSSM Tarikh : 17 Februari 2012 Hari : Khamis Waktu : 2 waktu Masa : 1 jam 20 minit Mata pelajaran : Pendidikan Seni Visual Tingkatan : 2 Cemerlang Bilangan pelajar : 40 orang Bidang : Seni Halus Unit pembelajaran : Arca (Teknik luakan) Tajuk/tema : Bentuk-bentuk asas Objektif Hasil Pembelajaran : Di akhir pembelajaran, murid dapat : Kognitif : Mencerita kembali jenis-jenis arca luakan dan proses-proses penghasilan arca luakan. Psikomotor : Menghasilkan sebuah karya arca berdasarkan teknik luakan dengan menggunakan bahan spon bunga yang bertemakan bentuk-bentuk asas Afektif : Menghasilkan karya arca dengan kemas mengikut arahan yang ditetapkan. Pengetahuan sedia ada : 1. Murid pernah membuat kolaj dan asemblaj dalam pembelajaran Pendidikan Seni Visual pada sekolah rendah dan tingkatan 1. 2. Murid mempunyai kemahiran melukis bentuk-bentuk asas di tingkatan 1. 3. Murid mempunyai pengalaman pengetahuan asas mengenai bentuk-bentuk asas. Penggabungjalinan Kemahiran : 1. Mengetahui kemahiran teknikal dalam mata pelajaran Kemahiran hidup. 2. Mengetahui bentuk-bentuk asas dalam mata pelajaran Matematik. KBKK: Kemahiran menghubung kait, menganalisis, menilai, membuat kesimpulan.

contoh RPH PSV 2012

  • Upload
    nuir

  • View
    259

  • Download
    8

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: contoh RPH PSV 2012

CONTOH RANCANGAN PENGAJARAN PENDIDIKAN SENI VISUAL KBSM/KSSM

Tarikh : 17 Februari 2012Hari : KhamisWaktu : 2 waktuMasa : 1 jam 20 minitMata pelajaran : Pendidikan Seni VisualTingkatan : 2 CemerlangBilangan pelajar : 40 orangBidang : Seni HalusUnit pembelajaran : Arca (Teknik luakan)Tajuk/tema : Bentuk-bentuk asas

Objektif Hasil Pembelajaran :

Di akhir pembelajaran, murid dapat :

Kognitif : Mencerita kembali jenis-jenis arca luakan dan proses-proses penghasilan arca luakan.

Psikomotor : Menghasilkan sebuah karya arca berdasarkan teknik luakan dengan menggunakan bahan spon bunga yang bertemakan bentuk-bentuk asas

Afektif : Menghasilkan karya arca dengan kemas mengikut arahan yang ditetapkan.

Pengetahuan sedia ada :

1. Murid pernah membuat kolaj dan asemblaj dalam pembelajaran Pendidikan Seni Visual pada sekolah rendah dan tingkatan 1.

2. Murid mempunyai kemahiran melukis bentuk-bentuk asas di tingkatan 1.

3. Murid mempunyai pengalaman pengetahuan asas mengenai bentuk-bentuk asas.

Penggabungjalinan Kemahiran :

1. Mengetahui kemahiran teknikal dalam mata pelajaran Kemahiran hidup.

2. Mengetahui bentuk-bentuk asas dalam mata pelajaran Matematik.

Page 2: contoh RPH PSV 2012

KBKK: Kemahiran menghubung kait, menganalisis, menilai, membuat kesimpulan.

Nilai : Keyakinan, berdikari, tanggungjawab.

Alat/Bahan: Span, pisau, karya, Slides (power point)

Rujukan : 1. http://en.wikipedia.org/wiki/Sculpture

2. Buku sumber Guru PSV

LANGKAH ISI PELAJARAN

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

CATATAN

SET INDUKSI(5 minit)

Permainan ‘puzzle’

A R C A

L U A K A N

Murid mencari ‘puzzle’ di bawah kerusi dan menyusun tajuk pengajaran.

Murid berfikir dan menjawab jawapan ‘puzzle’.

- Strategi main sambil belajar

- TKP : Kecerdasan verbal linguistik

- ABM: Kad ‘puzzle’

LANGKAH 1

(10 minit)

Aras 1Mengumpulmaklumat,pemahamankonsep, danpenghayatan

MenerangkanKonsep danProses-proses, arca - Definisi - Jenis-jenis arca- Teknik arca- Proses Arca

Murid memberi tumpuan dan membuat catatan nota tentang maklumat yang diberikan oleh guru.

Murid melihat dan menghayati contoh-contoh gambar arca (proses luahkan) yang ditayangkan oleh guru.

Murid menjawab konsep arca luakan dan teknik membuat arca luakan setelah guru bertanya.

- DBAE : Sejarah seni

- Pendekatan Perkembangan Menyeluruh (kognitif, afektif, psikomotor)

- ABM: Contoh-contoh karya, slides show.

Page 3: contoh RPH PSV 2012

Arca luakan

LANGKAH 2

(15 minit)

Aras 2:Penggunaan alat, bahan dan teknik untuk penghasilan karya

Demontrasi penghasilan karya arca dengan menggunakan teknik luakan.

Proses penghasilan

* Keselamatan menggunakan alatan dan media

Murid mendengar guru menghuraikan proses-proses menghasilkan karya arca.

Murid melihat guru membuat demontrasi cara menghasilkan sebuah karya arca yang menggunakan bahan span bunga.

Murid menjawab soalan yang dikemukakan oleh guru.

Murid mendengar keselamatan penggunaan alat dari guru.

- DBAE : Menghasilkan produk seni

- Pendekatan memusatkan guru

- Kaedah Penerangan dan Demonstrasi

- ABM : Span bunga, pisau, Contoh- contoh karya

LANGKAH 3

(40 minit)

Aras 2 : Penggunaan alat, bahan dan teknik untuk penghasilan karya

Proses penghasilan karya Arca dengan

Murid mendengar arahan guru sebelum proses penghasilan karya dibuat

Murid mengaplikasikan teknik luahkan dalam

- DBAE : Menghasilkan produk seni

-Pendekatan memusatkan pelajar- Konstruktivisme

Page 4: contoh RPH PSV 2012

mengaplikasikan teknik luakan

proses penghasilan karya.

Murid bertanya soalan apabila menghadapi masalah proses penghasilan.

Murid menghasilkan karya arca dengan bantuan dan bimbingan guru.

-TKP : Kecerdasan Interpersonal

- ABM : Span bunga, pisau, kertas surat khabar.

PENUTUP(10 minit)

Aras 3 :Proses membuat penilaian dan kritikan

- Penutup- Penilaian- Apresiasi- Kritikan, dan- Rumusan

Murid berhenti proses penghasilan karya dan mendengar arahan guru.

Murid menukar karya antara pelajar dan membuat apresiasi karya.

Murid menjawab soalan yang dikemukakan oleh guru (berdasarkan soalan dalam kotak)

Murid membuat apresiasi melalui kritikan.

- DBAE : Estetika, kritikan seni

- Kemahiran memperkukuh

- Kaedah Perbincangan

- TKP : Kecerdasan Interpersonal

- ABM : Contoh-contoh soalan

Refleksi :

Ulasan Pensyarah, Guru Pembimbing:

Page 5: contoh RPH PSV 2012

LAMPIRAN AArca (Teknik Luahkan)

Page 6: contoh RPH PSV 2012