Upload
romeo
View
113
Download
4
Embed Size (px)
DESCRIPTION
format rph
Citation preview
MATA PELAJARANReka Bentuk danTeknologi
Kelas
Tarikh / Masa
Bil. Murid
TAJUK
4.0 PENGHASILAN PROJEK
STANDARD KANDUNGAN
4.1 Menghasilkan projek berasaskan bahan bukan logam dan litar
elektrik.
STANDARD PEMBELAJARAN (Kodsahaja)
4.1.10 Menyatakan nama, simbol dan fungsi komponen elektrik iaitu
mentol, bateri dan suis.
4.1.11 Membuat penyambungan litar elektrik.
4.1.12 Membaca litar skematik dan litar bergambar berdasarkan
manual.
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:
1. Menyatakan nama, simbol dan fungsi komponen.2. Membuat penyambungan litar.
3. Membaca litar skematik dan litar bergambar.
KEMAHIRAN
1. Menggunakan alatan tangan dengan betul.2. Memasang komponen elektrik pada litar.
ELEMEN MERENTAS KURIKULUM (EMK)
1. Keusahawanan:
(EK1) Berdaya tahan - Kesanggupan belajar dari kesilapan2. Nilai Murni Berhati-hati Kerjasama
Kebersihan
BAHAN BANTU MENGAJAR (BBM)1. Litar skematik dan litar bergambar.
2. Alatan tangan yang berkaitan
3. Bahan yang berkaitan projek.
PENILAIAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Guru menyediakan beberapa soalan berkaitan dengan litar elektrik.
PELAKSANAAN AKTIVITIPENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
ISI KANDUNGANAKTIVITI GURUAKTIVITI MURIDCATATAN
SET INDUKSI( 5 minit) Guru menunjukkan lampu suluh kepada murid-murid. Guru bersoal-jawab dengan murid tentang lampu suluh dan komponen yang terdapat pada lampu suluh. Murid memerhatikan lampu suluh yang ditunjukkan oleh guru. Murid menjawab soalan yang dikemukakan oleh guru.
ABM : Lampu suluh
LANGKAH 1
(15 minit) Guru menyatakan nama, fungsi dan simbol komponen elektrik. (nota) Guru menunjukkan cara pemasangan litar kepada murid. (contoh pemasangan) Murid memberi tumpuan sepenuhnya terhadap penerangan guru. Murid memerhatikan cara pemasangan litar yang ditunjukkan oleh guru. ABM : LCD, Laptop, Bahan dan alatan yang digunakan.
LANGKAH 2
(20 minit) Guru membahagikan murid-murid kepada beberapa kumpulan dan memastikan mereka melaksanakan tugasan yang diberi. Murid memahami litar bergambar penyambungan litar elektrik. Murid meyediakan bahan dan alatan.
Murid membuat penyambungan litar. Nilai Murni :
Berhati-hati
Kerjasama
ABM : Kit Litar Elektrik, Alatan dan Bahan yang diperlukan.
LANGKAH 3
(10 minit) Guru menyemak sambungan litar yang dilakukan oleh setiap kumpulan. Guru menguji kefungsian litar .
Guru membuat penambahbaikan jika perlu. Setiap kumpulan menguji litar yang telah disambung dan menerangkan secara ringkas fungsi setiap komponen.EMK :
Daya tahan dan Belajar dari kesilapanNilai Murni : Bekerjasama
ABM :
Litar yang siap dipasang.
PENUTUP
(10 minit) Membantu murid merumuskan apa yang telah dipelajari. Memberi arahan kepada setiap kumpulan untuk mengemas tempat kerja dan menyimpan alatan dan bahan.
Guru mengedarkan lembaran kerja sebagai aktiviti pengukuhan.
Merumuskan secara ringkas aktiviti yang telah dilakukan. Mengemas tempat kerja dan menyimpan alatan dan bahan yang digunakan.
Nilai Murni : Kerjasama dan Kebersihan
ABM :
Lembaran Kerja
REFLEKSI :