Upload
others
View
4
Download
0
Embed Size (px)
Citation preview
Олена Владиславівна Ульянова,
учитель української мови та літератури
Новоград-Волинської загальноосвітньої
І-ІІІ ступенів школи №10
художньо-естетичного профілю
Урок української літератури в 6 класі
Тема: Микола Вороний. «Євшан-зілля».
Особливості літературного твору. Ідея відданості Батьківщині, своєму народові.
Мета: ознайомити учнів із життєвим шляхом Миколи Вороного, змістом твору
«Євшан-зілля» та його історичною основою, літературознавчим поняттями «ліро-
епічний твір», «поема»; співвіднести описані в поемі давноминулі події з
сучасністю;
розвивати вміння грамотно висловлювати свої думки, почуття, розповідати про враження, спостереження, виразно і вдумливо читати твір, визначати особливості літературного твору; впливати на виховання почуття патріотизму, національної свідомості, виховувати пошану до рідного народу, країни.. Цілі:
Учні знатимуть: зміст ,тему, головну думку, визначення понять «поема», «ліро-
епічний твір».
Учні вмітимуть: виразно і вдумливо читати уривки поеми, визначати
особливості літературного твору, визначати своє ставлення до прочитаного, до
рідного народу, країни.
Ім`я уроку: «Можна все на світі вибирати ,сину, вибрати не можна тільки
Батьківщину» .
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Обладнання: портрет Миколи Вороного, підручник, роздатковий матеріал.
Методи, форми, прийоми роботи: узгодження цілей, рольова гра «Я-поет»,
евристична бесіда, робота з текстом, «кубування», «незакінчене речення»,
виконання завдання з теорії літератури, розгадування кросворда.
Оформлення дошки: портрет Миколи Вороного, цілі уроку, ім.`я уроку,
визначення ліро-епічного твору, кросворд.
Випереджувальне завдання: прочитати твір, записати свої враження, скласти
перелік запитань до твору ( автора).
Хід уроку
1. Мотиваційний етап.
1. Забезпечення емоційної готовності до уроку.
Учитель: Доброго дня, дорогі гості, любі діти! Приємно бачити вас такими
красивими, зосередженими, схвильованими. Діти, скажіть, будь ласка, якими ви
хочете бути на цьому уроці? (Відповіді дітей). І я бажаю вам бути старанними,
уважними, активними, щоб наш урок був цікавим і плідним!
2. Актуалізація суб`єктного досвіду й опорних знань.
Учитель: Діти, які асоціації викликає у вас слово «євшан-зілля»?
Народознавча довідка.
Євшан-зілля - різновид полину, що росте в південних степах, має сильний і
водночас приємний аромат. А ось ,що писав поет про євшан-зілля.
Євшан-зілля, євшан-зілляЩо росте на Україні,У трояндах, у ромашках,У волошках в житі синіх.Там настоюються чариНа гіркому чебреці,Вип’єш ти цього узваруІ позвуть місця близькі.
Ти його степів дитина,Ти його ланів плуга,Це для тебе УкраїнаЗготувала свій узвар.З половецької давниниМіф зберігся у віках,Що любов до БатьківщиниЗілля збуджує в серцяхІІ. Цілевизначення і планування.
1. Повідомлення імені уроку .
2. Запишіть у зошитах число, класна робота, ім.`я уроку.
3. Що ви відчули ,коли прочитали вислів, що став іменем уроку?
Учитель: Сьогодні будемо говорити про те, що людина має завжди пам`ятати,
звідки вона пішла в життя, де її коріння і чому не має права бути безбатченком.
І допоможе нам у роботі твір М.Вороного «Євшан-зілля».Цілі нашого уроку такі:
- ознайомитись з життєвим шляхом М.Вороного, змістом, головною думкою його
твору «Євшан-зілля», визначати особливості літературного твору, визначати
власне ставлення до прочитаного, до рідного народу, країни.
- Подумайте і за бажанням доповніть представлені цілі власними.(Озвучують?!)
ІІІ. Опрацювання навчального матеріалу.
А). Озвучення результатів виконання випереджувального завдання. (Учнівські
враження від прочитаного, запитання до тексту твору).
Б). Рольова гра «Я-поет».
В). Робота з епіграфом. Визначення його ролі.
- Діти, уважно прочитайте епіграф до твору. Як ви думаєте, чому М. Вороний
взяв як епіграф до свого твору слова з давнього літопису? (Автор створює
атмосферу давнини, загадковості. Літопис переносить нас у минуле. )
- Знайдіть у тексті твору рядки співзвучні епіграфу…Як ви думаєте, чому епіграф
співзвучний з цими рядками?(Бо в епіграфі відбито головну думку).
Г).Робота з текстом.
- Бачу, ви уважно читали твір, тому легко справитесь із наступним завданням:
Розділіть текст на основні частини…-У яких уривках переважає розповідь про
події, а в яких роздуми, переживання ліричного героя?.. Гаразд.-У вас на аркушах
виписані уривки твору, прочитайте їх у правильній послідовності …
Д).Довести твердження ,спираючись на текст.
- Відшукай у пролозі рядки, у яких автор висловлює надію, що українці,
збайдужілі до рідного краю, можуть ще повернутися до національних коренів. «І
воно живить надію.
Певну віру в ідеали
Тим, котрі вже край свій рідний
Зацурали, занедбали…..»
- Знайдіть у тексті пояснення тій обставині, що ханський син став «за рідні
уважати» чужий край і його звичаї. «Оточив його почотом
І розкошами догідно-
І жилось тому хлоп`яті
І безпечно і вигідно.»
- Які слова і вислови передають страждання осиротілого батька?
«Зажурився, засмутився…
Вдень не їсть, а серед ночі
Плаче бідний і зітхає
Сну не знають його очі.»
- Хан дає настанови гудцеві.
«Ти піди у землю Руську…
Відшукай там мого сина»
- Хан передбачає відповідь сина на прохання повернутися.
«А як все те не поможе,
Дай йому євшана-зілля,
Щоб понюхавши згадав він
Степу вільного привілля»..
- Гудець співає пісні…лунає спів про звитягу половців
«Про славетнії події -
Ті події половецькі,
Про лицарськії походи -
Ті походи молодецькі!
А пісня ніжна ,колискова:
«Наче лагідна молитва
Журно пісня та лунає».
- Син залишився байдужим і до розповіді про горе батька, і до пісень
«Він сидить німий ,байдужий».
- Настрій хлопця змінився, коли він відчув запах євшан-зілля
«Твар поблідла у небоги,
Затремтів, очима блиснув
І зірвавсь на рівні ноги.»
Г). Евристична бесіда.
- Хто у творі одночасно названий і соколом, і вовком, і чарівником?(гудець)
- Чому хан посилає саме судця?
- Що нагадувало страшну хуртовину, «страшні Перуна громи»?(пісня гудця)
- Кого половецький юнак назвав коханою?(волю)
- Коли юнак згадав усе? (Відчувши аромат євшан-зілля).
Ж).Визначення художніх особливостей твору.
- Що нагадують вам ці рядки: (Учитель зачитує): 1. «І пішов гудець в дорогу.
Йде він три дні і три ночі, на четвертий день приходить в Київ…»
- Якому літературному жанру притаманні ці рядки? (Фольклору, казці).
2. – А ці рядки з яких народних творів: «Пісня вільного народу:
Про славетнії події -
Ті події половецькі,
Про лицарськії походи…» (Історичних народних піснях).
- Для чого автор використовує казкові і народні мотиви?( щоб нагадати про
власну історію).
3.Знайдіть у тексті епізод найбільшого напруження сил ,від слів «і схилилася на
груди…» Який розділовий знак стоїть у кінці речення?(знак оклику).І?(три
крапки).Чому?(незакінчена думка).А що буде далі? Загибель? Від чого?...Від
порожнечі душевної, пустки серця .Що ж призвело до душевної пустки? (Бо
забув свій рідний край, свій народ, родину).
- Діти, кому належать ці слова? Певному герою чи самому авторові?
Чому?...Отже, вони стосуються і тих людей, які покинули з різних причин свою
країну і тих, хто живе на своїй землі .Але має порожню душу, порожнє серце.. Як
це? (не поважає батьків, не шанує традиції, звичаї, нехтує мовою).Що чекає таких
людей? (- Загибель духовна)
3. Подивіться, як закінчується твір. - Чому поезія закінчується риторичним
питанням: «Де ж того євшану взяти,
Того зілля –привороту,
Що на певний шлях направить -
Шлях у край свій повороту?!» (Багато українців виїхало за кордон, дехто забув
про те, хто вони, звідки). Що може бути тим євшаном для українців?.. (Зберігти
пам`ять про власну історію, любити свою землю ,шанувати історію, мову, любити
батьків.)
І). «Незакінчене речення».
"Твір М.Вороного змушує замислитися…"
«Я думаю, це твір про…
Ї). Визначення літературознавчих понять. - У вас на партах на аркушах виписані
ознаки епічних і ліричних творів, оберіть ті з них, які характерні для твору
«Євшан-зілля».Учні вибирають, записують до зошитів визначення.
- Який же твір ми називаємо ліро-епічним? (Відкриваю записане на дошці
визначення: ліро-епічним називається твір, що має розгорнутий сюжет,
написаний у формі вірша, з яскраво вираженими почуттями -захоплення, радості,
тривоги.)
- Гаразд. Розгадайте кросворд і дізнайтеся жанр твору М. Вороного «Євшан-
зілля».
1. Євшан-зілля є символом пробудження історичної….(пам`яті)
2. Прізвище автора «Євшан-зілля»?(Вороний)
3. Твір має ознаки ліричного й… епічного твору.
4. Князя, у якого перебував хлопець, звали (Володимир).
5. Своїм твором автор звертається до… українців.
- Тож, до якого жанру відноситься цей твір? (поема).
И). «Кубування». (На гранях куба записано запитання. Завдання учнів – дати
на них відповідь).
- Як називаються початкові строфи твору «Євшан-зілля»?
- Кому вони адресовані?
- Кого в народі називають безбатченком?
- Який настрій перемагає у поемі: туга, безнадія, відчай, оптимізм, віра, надія?
Якщо віра, то у що? Якщо надія,то на кого?
- Чи потрібне євшан-зілля сучасним українцям? Чому?
- Символом чого є євшан-зілля?
- Які вам відомі інші українські символи?
4. Рефлексивно-оцінювальний етап.
1. Усна саморефлексія . Аналіз досягнення цілей.
Що дав вам сьогоднішній урок? - Що вас най більше вразило у змісті поеми?
- Чи справдилися ваші сподівання щодо уроку?
Учитель: Куди б не їхав ти і де б не був, завжди пам`ятай і знай: тебе люблять.
Чекає твого повернення рідна земля, батьківська хата, мама і тато.Тобі не
потрібно євшан-зілля,бо в твоєму серці живе пошана до історії і національних
традицій,почуття особливої гордості українця!
5. Домашнє завдання.
Обов`язкове загальне: сформулювати і записати в зошити тему та ідею твору.
Обов`язкове на вибір: 1) виконати завдання з теорії літератури: знати визначення
ліро-епічного твору 2) написати творчу роботу «Ми - доньки і сини своїх
батьків».
За бажанням: створити ілюстрації до твору.
Аналіз уроку.
1.Характеристика учителем класу.
-У класі 20 учнів. У більшості – 80% – сформовані читацькі уміння, монологічне та діалогічне усне та писемне мовлення, учні вміють задавати запитання й відповідати на них, складати простий план.
Стан успішності: Високий рівень:35%,
Достатній рівень45%,
Середній рівень20%.
Усе,що в меті ,конкретизовано в цілях.Забезпечую діалогічність на уроці і представляю себе як читача .На словесному,вербальному рівні я присутня як читач.Учу дітей бути читачами,спів ставляти,відчувати,образно говорити,образно мислити,ставити цілі.Враховуючи,що більшість дітей кін естетики і візували,я добирала завдання розвивального характеру, на розвиток логічного мислення,завдання пошукового характеру.Деякі учні мають певні психологічні особливості,нерішучі,тому всі учні будуть працювати в парах.
-Урок вибудований на принципах особистісно зорієнтованого навчання.
ПСИХОЛОГО-ПЕДАГОГІЧНА ХАРАКТЕРИСТИКА.
6-Б Класний колектив згуртований, активний, дружний, учнi пiдтримують один одного, умiють допомагати, є активними учасниками членами шкiльноi органiзацii „Соняшник”.
За типами темпераменту можна виділити 7 холериків, що складає 35%, 7 флегматиків (35%), 3 меланхоліки (15%) та 3 сангвініки (15%).
За станом здоров'я – 6 учнів мають проблеми із зором, 2 учнів – судинні хвороби та 3 учнів мають проблеми з поставою. Лівопівкульних у класі можна виділити 16 учнів – це 80%, а правопівкульних – 4 учнів, що становить 20%.
За переважаючим каналом сприйняття: 8 учнів (40%) належать до візуалів, 5 учнів (25%) – до аудіалів та 7 учнів (35%) – до кінестетиків. Велику кількість інформації можуть сприймати та запам`ятовувати 11учнів – це 55%. За часом збереження сенсорну пам`ять мають 7 учнів (35%), короткочасну – 5 учнів (25%) та довготривалу – 8 (40%).?? Бондарчук Юлія, Лавренюк Ірина, Ольшанська Ольга, Фуркало Сергій, Ничупорук Діана, Хилько Дарія, Бортник Роман, Юзьков Владислав – це учнi (8, що становить 40%), якi вмiють самостiйно працювати, виявляти активнiсть, зосереджувати увагу. Також у класi є учнi, якi не можуть органiзувати себе через невмiння використовувати свої можливостi, потребують постiйного педагогiчного контролю, їм важко зорієнтувати увагу на уроці – Сокирко Олександр, Левицький Антон, Куць Ольга, Шевчук Іван (4, що становить 20%). Виконання розумових операцій ґрунтується на образній формі мислення у 14 учнів (60%) та на понятійній формі – у 6 учнів (40%). Лiдерами в класi є Хилько Дарiя, Гречинська Веронiка, Бортник Роман, Зубрицький Iгор, Бущенко Михайло.
- Учні визначають цілі уроку за допомогою вчителя, аналогічно щодо планування роботи на уроці, активно рефлексують.
- Уміння аналізувати, порівнювати, узагальнювати, виділяти головне сформовані на достатньому рівні.
- За місяць експерименту (з 1 вересня) учні стали більш упевненими в собі. Переважна більшість учнів (до 80%) обговорюють хід роботи, уміють аналізувати отримані результати, досягнення намічених цілей, участь кожного у спільній діяльності, осмислюють свої відчуття, порівнюють їх з почуттями й міркуваннями однокласників.
2.Ознайомлення з проектом уроку.
- Планую показати втілення ідеї відданості Батьківщині, своєму народові у творі М.Вороного «Євшан-зілля», тому що це бачиться цікавим і мені, й учням. Людина має завжди пам`ятати, любити свою Батьківщину, свій народ, землю, де народилась і виросла.
- Тема уроку: Микола Вороний. «Євшан-зілля». Історична основа твору. Ідея відданості Батьківщині, своєму народові.
-Ім`я: «Можна все на світі вибирати ,сину,вибрати не можна тільки Батьківщину»
- Місце уроку у розділі: «Література 20 століття».
- Характеристика змісту навчального матеріалу: Навчальний матеріал даного курсу є розвивальним, вступом до ґрунтовнішого вивчення мистецтва слова в старших класах. Зокрема, передбачено вироблення в учнів естетичних основ і практичних навичок аналізу художнього твору.
- Що найголовніше, найважливіше в темі: Історія і народ, доля народу і доля людини, Довженкове «сучасне завжди на дорозі з минулого в майбутнє».
- «Надзавдання уроку»: Змусити задуматись над тим, чому людина не має права бути безбатченком, чому має пам`ятати, звідки вона пішла в життя, де її коріння.
- Мета уроку: ознайомити учнів із життєвим шляхом М.Вороного, змістом твору «Євшан-зілля» та його історичною основою, співвіднести давноминулі події, описані в поемі з сучасністю, літературознавчими поняттями «ліро-епічний твір», «поема»;розвивати вміння грамотно висловлювати свої думки, почуття, висловлювати спостереження, виразно і вдумливо читати твір, прищеплювати інтерес до наслідків власної праці, пошану до рідного народу, країни.
- Конкретизація мети в цілях: Учні знатимуть: зміст та історичну основу твору;визначення понять «поема», «ліро-епічний твір»,художні особливості твору. Учні вмітимуть: виразно і вдумливо читати уривки поеми, визначати своє ставлення до рідного народу, країни.
- Планую застосувати таку форму як робота з епіграфом, яка буде дієвим засобом осмислення теми та змісту твору. Така форма роботи, як аналіз імені, пов`язана з формуванням і формулюванням цілей, завдяки цьому учні матимуть загальне уявлення про тему, її важливість, бажані результати. Застосування прийому рольової гри сприятиме розвитку монологічного і діалогічного мовлення школярів. Метод бесіди передбачає знання змісту, отже, умінню працювати з текстом - «відпрацювання» умінь виразного, вдумливого читання дасть змогу в кінці уроку створити цілісний «виразний портрет» поеми. Виконання завдання з теорії літератури дослідницько-пошукового характеру сприяє розвитку навичок самостійної роботи учнів. «Незакінчене речення» спонукає заглибитися в себе, формувати власні судження. Така форма роботи, як розгадування кросвордів, завжди цікава дітям. Вона сприяє розвитку логічного мислення, уваги, пам`яті.
- Планую показати роботу учнів у парах, уміння рефлексувати, як можна організувати діалог на уроці, співробітництво учителя й учня.
- Найцікавішим вважаю 3 етап уроку «Опрацювання навчального матеріалу».
- На 1 і 2 етапи - 7 і 8 хвилин, 3 - 25, 4 - 5.
- Власною новацією вважаю завдання на рефлексивно-оцінювальному етапі, спрямоване на вироблення рефлексивних умінь: осмислення й формування особистісного смислу вивченого.
- Прогнози: Учні 6б класу рухливі, активні, відкриті до роботи. Вважаю урок
особистісно зорієнтованим,тому що на ньому переважатиме індивідуальна та
парно-групова роботи,є опертя на суб`єктний досвід учнів, мають місце
партнерські стосунки ,співробітництво між учителем і учнями