Upload
claudia-stanciu
View
7
Download
6
Embed Size (px)
DESCRIPTION
conta
Citation preview
O intreprindere de productie obtine din materii prime 3 produse, A, B si C, in 3 sectii S1, S2 si S3.
O intreprindere de productie obtine din materii prime 3 produse, A, B si C, in 3 sectii S1, S2 si S3. Produsul A comporta prelucrari tehnologice in sectiile S1 si S3.
Produsul B comporta prelucrari tehnologice in toate cele 3 sectii.
Produsul C comporta prelucrari tehnologice in sectiile S1 si S2.
Evidenta cheltuielilor indirecte se tine pe fiecare sectie in parte, astfel:
Sectia S1 = 7.000 lei
Sectia S2 = 8.000 lei
Sectia S3 = 5.000 lei
Baza (cheia) de repartizare o constituie manopera directa, pe fiecare produs si pe fiecare sectie in parte, aceasta avand urmatoarele valori:
Pentru Produsul A :
2.400 lei in sectia S1,
2.300 lei in sectia S3.
Pentru Produsul B :
2.000 lei in sectia S1,
4.000 lei in sectia S2,
2.100 lei in sectia S3.
Pentru Produsul C :
1.100 lei in sectia S1,
2.500 lei in sectia S2.
Determinati cheltuielile indirecte totale pe fiecare produs in parte, si defalcat pe fiecare sectie si produs in parte, atat prin varianta clasica, cat si prin varianta cifrelor relative de structura.
Sectia 1Sectia 2Sectia 3
CI=7.000 CI=8.000 CI=5.000
ABCABCABC
Manop. Directa 2.400leiManop. Directa 2.000leiManop. Directa 1.100lei-Manop. Directa 4.000leiManop. Directa 2.500leiManop. Directa 2.300leiManop. Directa 2.100lei-
Metoda clasica:
Alegerea unei baze (chei) de repartizare pentru fiecare sectie
SECTIA 1SECTIA 2SECTIA 3
BR(A)S1 = 2.400 leiBR(A)S2 = 0 leiBR(A)S3 = 2.300 lei
BR(B)S1 = 2.000 leiBR(B)S2 = 4.000 leiBR(B)S3 = 2.100 lei
BR(C)S1 = 1.100 leiBR(C)S2 = 2.500 leiBR(C)S3 = 0 lei
Determinarea coeficientului de suplimentare pentru fiecare sectie:
Ks(S1) = Chelt. indirecte de sectie 1 / = 7.000 lei / (2.400 + 2.000 + 1.100) = 1.27Ks(S2) = Chelt. indirecte de sectie 2 / = 8.000 lei / (4.000 + 2.500) = 1.23
Ks(S3) = Chelt. indirecte de sectie 3 / = 5.000 lei / (2.300 + 2.100) = 1.14
Calculul cotei parti a fiecarei categorii de cheltuieli indirecte in totalul cheltuielilor indirecte pentru fiecare sectie
SECTIA 1SECTIA 2SECTIA 3
CI(A)S1 = 2.400 * 1.27 = 3.048 leiCI(A)S3 = 2.300 * 1.14 = 2.622 lei
CI(B)S1 = 2.000 * 1.27 = 2.540 leiCI(B)S2 = 4.000 * 1.23 = 4.920 leiCI(B)S3 = 2.100 * 1.14 = 2.394 lei
CI(C)S1 = 1.100 * 1.27 = 1.397 leiCI(C)S2 = 2.500 * 1.23= 3.075 lei
CI(A)S1 + CI(B)S1 +CI(C)S1= 3.048+2.540+1.397=7.000 leiCI(A)S2 + CI(B)S2 = 4.920+3.075 = 8.000 leiCI(A)S2 + CI(B)S2 = 2.622+2.394 = 5.000 lei
CI S1 + CI S2 + CI S3 = 20.000 leiMetoda cifrelor relative de structura:
Alegerea unei baze (chei) de repartizare pentru fiecare sectie
SECTIA 1SECTIA 2SECTIA 3
BR(A)S1 = 2.400 leiBR(A)S2 = 0 leiBR(A)S3 = 2.300 lei
BR(B)S1 = 2.000 leiBR(B)S2 = 4.000 leiBR(B)S3 = 2.100 lei
BR(C)S1 = 1.100 leiBR(C)S2 = 2.500 leiBR(C)S3 = 0 lei
Determinarea ponderii bazei de repartizare corespunzatoare fiecarei categorii de cheltuieli indirecte in totalul bazei de repartizare pe fiecare sectie:
S 1: P(A)S1= BR(A)S1 / = 2.400 lei / (2.400+2.000+1.100) = 0.44
P(B)S1= BR(B)S1 / = 2.000 lei / (2.400+2.000+1.100) = 0.36
P(C)S1= BR(C)S1 / = 1.100 lei / (2.400+2.000+1.100) = 0.20
S 2: P(B)S2= BR(B)S2 / = 4.000 lei / (4.000 + 2.500) = 0.62
P(C)S2= BR(C)S2 / = 2.500 lei / (4.000 + 2.500) = 0.38
S 3: P(A)S3= BR(A)S3 / = 2.300 lei / (2.300 + 2.100) = 0.52
P(B)S3= BR(B)S3 / = 2.100 lei / (2.300 + 2.100) = 0.48
Calculul cotei parti a fiecarei categorii de cheltuieli indirecte in totalul cheltuielilor indirecte pentru fiecare sectie.
SECTIA 1SECTIA 2SECTIA 3
CI(A)S1=7.000 * 0.44 = 3.080 leiCI(A)S3 = 5.000 * 0.52 = 2.600 lei
CI(B)S1=7.000 * 0.36 = 2.520 leiCI(B)S2 = 8.000 * 0.62 = 4.960 leiCI(B)S3 = 5.000 * 0.48 = 2.400 lei
CIS1=7.000 * 0.20 = 1.400 leiCIS2 = 8.000 * 0.38 = 3.040 lei
CI(A)S1 + CI(B)S1 + CI(C)S1 = 3.080+2.520+1.400=7.000 leiCI(B)S2 + CI(C)S2 = 4.960+3.040 = 8.000 leiCI(A)S3 + CI(B)S3 = 2.600+2.400 = 5.000 lei
CI(A) = CI(A)S1 + CI(A)S3 = 3.080 + 2.600 = 5.680 lei
CI(B) = CI(B)S1 + CI(B)S2 + CI(B)S3 = 2.520 + 4.960 + 2.400 = 9.880 lei
CI(C) = CI(C)S1 + CI(C)S2 = 1.400 + 3.040 = 4.440 lei