21
МОГУЋИ ТОК ЧАСА ПРИПРЕМА ЗА ИЗВОЂЕЊЕ ЧАСА Редни број часа 1–2. Школа и разред Наставник Датум одржавања Наставна област Животно и радно окружење Наставна јединица Појам, улога и значај тенике и технологије за развој друштва и животног окружења Врста (тип) часа Обрада новог градива, утврђивање Облици рада Фронтални, индивидуални Наставне методе Монолог, дијалог, рад на тексту, илустрација, демонстрација, метода писаних радова Место рада и наставна средства Кабинет за Технику и технологију, слике и текст из Уџбеника, мултимедијална презентација, прилози с интернета Циљ Стицање сазнања о значају технике и технологије за развој друштва и животног окружења . Исходи По завршеној лекцији ученик ће бити у стању да: oписује улогу технике, технологије и иновација у развоју заједнице и њихово повезивање. Међупредметне компетенције Компентенција за целоживотно учење Комуникација Рад с подацима и информацијама Сарадња Кључни појмови техника, технологија Литература за наставнике Жељко Васић, Дијана Каруовић, Техника и технологија 5, уџбеник за 5. разред основне школе, Издавачка кућа Нови Логос, Београд 2018. Жељко Васић, Техника и технологија 5, приручник за наставнике, Издавачка кућа Нови Логос, Београд 2018. Литература за ученике Жељко Васић, Дијана Каруовић, Техника и технологија 5, уџбеник за 5. разред основне школе, Издавачка кућа Нови Логос, Београд 2018. Активности наставника Објашњавање, демонстрација, читање, подстицање ученика на рад, задавање задатака, постављање питања, учествовање у разговору, записивање на табли, размењивање знања и искуства, одговарање на питања

ПРИПРЕМА ЗА ИЗВОЂЕЊЕ ЧАСА - logos-edu.rslogos-edu.rs/_files/file/content/2015/1120-logostehnika5prsept.pdf · Облици рада. Фронтални, индивидуални

  • Upload
    others

  • View
    11

  • Download
    0

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: ПРИПРЕМА ЗА ИЗВОЂЕЊЕ ЧАСА - logos-edu.rslogos-edu.rs/_files/file/content/2015/1120-logostehnika5prsept.pdf · Облици рада. Фронтални, индивидуални

МОГУЋИ ТОК ЧАСА

ПРИПРЕМА ЗА ИЗВОЂЕЊЕ ЧАСА

Редни број часа 1–2.

Школа и разред

Наставник

Датум одржавања

Наставна област Животно и радно окружење

Наставна јединица Појам, улога и значај тенике и технологије за развој друштва и животног окружења

Врста (тип) часа Обрада новог градива, утврђивање

Облици рада Фронтални, индивидуални

Наставне методе Монолог, дијалог, рад на тексту, илустрација, демонстрација, метода писаних радова

Место рада и наставна средства

Кабинет за Технику и технологију, слике и текст из Уџбеника, мултимедијална презентација, прилози с интернета

Циљ Стицање сазнања о значају технике и технологије за развој друштва и животног окружења.

Исходи По завршеној лекцији ученик ће бити у стању да:

oписује улогу технике, технологије и иновација у развоју заједнице и њихово повезивање.

Међупредметне компетенције

Компентенција за целоживотно учење Комуникација Рад с подацима и информацијама Сарадња

Кључни појмови техника, технологија

Литература за наставнике

Жељко Васић, Дијана Каруовић, Техника и технологија 5, уџбеник за 5. разред основне школе, Издавачка кућа Нови Логос, Београд 2018.

Жељко Васић, Техника и технологија 5, приручник за наставнике, Издавачка кућа Нови Логос, Београд 2018.

Литература за ученике Жељко Васић, Дијана Каруовић, Техника и технологија 5, уџбеник за 5. разред основне школе, Издавачка кућа Нови Логос, Београд 2018.

Активности наставника

Објашњавање, демонстрација, читање, подстицање ученика на рад, задавање задатака, постављање питања, учествовање у разговору, записивање на табли, размењивање знања и искуства, одговарање на питања

Page 2: ПРИПРЕМА ЗА ИЗВОЂЕЊЕ ЧАСА - logos-edu.rslogos-edu.rs/_files/file/content/2015/1120-logostehnika5prsept.pdf · Облици рада. Фронтални, индивидуални

МОГУЋИ ТОК ЧАСА

ученика, проверавање датих одговора, допуњавање и кориговање одговора, сумирање рада, извођење закључака, праћење рада ученика, оцењивање.

Активности ученика

Учествовање у разговору, препознавање, објашњавање, читање, усвајање нових знања, решавање задатака, записивање, слушање, постављање питања, одговарање, размењивање знања и искуства, решавање задатака, проверавање датих одговора, допуњавање и кориговање одговора, повезивање претходних са новим знањима, сумирање рада, извођење закључка.

Корелација /

УВОДНИ ДЕО ЧАСА (15 минута) Упознавање са ученицима, представљање прибора и материјала потребног за наставу На почетку часа, наставник се представља ученицима, а такође и ученици наставнику. Након упознавања, ученицима навести прибор и материјал који ће им бити потребан у току школске године (Уџбеник, свеска А4, прибор за техничко цртање, збирка материјала – Свет технике 5). (Наставник записује на табли списак прибора и материјала неопходних за наставу Технике и технологије.)

Представљање наставних тема и најава нове наставне јединице Навести да се настава технике и Технологије разликује у односу на остале предмете, те да се највећи бој часова изводи кроз практичне радове и вежбе. Најавити све наставне теме које ће се изучавати у току школске године, кратко их прокоментарисати и најавити колико оцена ученици могу да очекују у оквиру сваке наставне теме. (Наставник записује на табли списак наставних тема које ће се изучавати до краја школске године. Ученици се представљају, учествују у разговору и записују.)

УЏБЕНИК Најавити нову наставну тему и наставну јединицу: Животно и радно окружење; Појам, улога и значај тенике и технологије за развој друштва и животног окружења, а ученике упутити да погледају стране 10–12 у Уџбенику.

PDF Упутити ученике да отворе прво поглавље мултимедијалног PDF-а и погледају стране 7 и 8. За најављивање наставних тема користити прву галерију слика на страни 7.

Page 3: ПРИПРЕМА ЗА ИЗВОЂЕЊЕ ЧАСА - logos-edu.rslogos-edu.rs/_files/file/content/2015/1120-logostehnika5prsept.pdf · Облици рада. Фронтални, индивидуални

МОГУЋИ ТОК ЧАСА

ГЛАВНИ ДЕО ЧАСА (70 минута) Активност 1 Кроз разговор, ученицима представити значај технике и технологије како у образовању тако и у свакодневном животу. Наводити примере који су ученицима блиски, а приметна је неопходност познавања и умећа руковања савременим техничким уређајима, нпр. употреба рачунара, мобилних телефона, ТВ апарата, електричних бушилица... Затим направити поређење како би изгледао свакодневни живот без техничких уређаја, а какав је са њима. Од ученика захтевати да самостално извуку закључак.

Активност 2 Посебно истаћи циљ наставе Технике и технологије:

Циљ наставе Технике и технологије у основној школи је да ђаци стекну основну техничку писменост и развију техничко мишљење, техничку културу, радне вештине и културу рада. Активност 3 Дефинисати појмове технике и технологије:

Техника – скуп свих научних знања и вештина које користимо да бисмо побољшали и олакшали рад и живот.

Технологија – развој материјала, радних процеса, алата и машина који ће омогућити производњу.

Активност 4 Након упознавања са појмовима технике и технологије, ученике упознати и са развојем технике кроз векове који је повезан са трансформацијом и коришћењем енергије.

Први период развоја технике (коришћење енергије ветра и кретања воде) – од VII века,

Прва индустријска револуција (парна машина, Џејмс Ват) – од краја XIII века и почетка XIV века,

Друга индустријска револуција (електрична енергија, Никола Тесла) – од краја XIX и почетка XX века,

Четврти период развоја технике (коришћење алтернативних облика енергије).

УЏБЕНИК Ученици гледају слике техничких уређаја у Уџбенику (сл. 1.2, стр. 11), док наставник објашњава њихову улогу.

PDF Ученици гледају слике техничких уређаја у другој галерији на страни 7 мултимедијалног PDF-а док наставник објашњава њихову улогу.

PDF Ученици гледају видео Развој технике (стр. 7).

Page 4: ПРИПРЕМА ЗА ИЗВОЂЕЊЕ ЧАСА - logos-edu.rslogos-edu.rs/_files/file/content/2015/1120-logostehnika5prsept.pdf · Облици рада. Фронтални, индивидуални

МОГУЋИ ТОК ЧАСА

Ученици решавају задатак за младе истраживаче према налогу из Уџбеника. Активност 5 Наставник надгледа рад ученика, додатно објашњава, даје савете и похваљује најуспешније у раду. Ученици на основу слика врше препознавање, учествују у разговору, постављају питања, усвајају нова знања, записују и решавају задатке и вежбе на захтев наставника.

ЗАВРШНИ ДЕО ЧАСА (5 минута) Евалуација Помоћу неколико питања поновити градиво. Одговорити на постављена питања ученика. Најавити следећу наставну јединицу.

Ученици одговарају на постављена питања, учествују у разговору и постављају питања.

УЏБЕНИК Ученици гледају слике на странама 11 и 12 у Уџбенику, док наставник објашњава периоде развоја технике.

PDF Ученици гледају увећане слике из мултимедијалног PDF-а (стр. 7 и 8), док наставник објашњава периоде развоја технике и раде задатак са исте стране.

УЏБЕНИК Од ученика захтевати да понове стечено знање кроз израду задатака и одговарања на питања у делу Тестирај своје знање, на 13. страни Уџбеника.

PDF Од ученика захтевати да ураде задатке у делу Тестирај своје знање, на 8. страни мултимедијално обогаћеног PDF-а .

Page 5: ПРИПРЕМА ЗА ИЗВОЂЕЊЕ ЧАСА - logos-edu.rslogos-edu.rs/_files/file/content/2015/1120-logostehnika5prsept.pdf · Облици рада. Фронтални, индивидуални

МОГУЋИ ТОК ЧАСА

ИЗГЛЕД ТАБЛЕ

Техника и технологија

Појам, улога и значај тенике и технологије за развој друштва и животног

окружења

Развој технике кроз векове:

1. Период развоја технике (коришћење енергије ветра и кретања воде) – од VII века 2. Други перид развоја технике – Прва индустријска револуција (парна машина, Џејмс Ват)

– од почетка XIV века 3. Трећи период развоја технике – Друга индустријска револуција (електрична енергија,

Никола Тесла) – од почетка XX века 4. Четврти период развоја технике (алтернативни облици енергије)

Начин праћења ученичких постигнућа ______________________________________________________________________________

______________________________________________________________________________

______________________________________________________________________________

(Само)евалуација часа

______________________________________________________________________________

______________________________________________________________________________

______________________________________________________________________________

______________________________________________________________________________

Прибор и материјал:

1. Уџбеника за 5. разред 2. Свеска А4 формата 3. Прибор за техничко цртање:

оловке (ознаке:H, B, HB) два троугла лењир шестар

4. Збирка материјала – Свет технике 5. (опционо)

Наставне теме:

1. Животно и радно окружење 2. Саобраћај 3. Техничка и дигитална писменост 4. Ресурси и производња 5. Конструкторско моделовање

Page 6: ПРИПРЕМА ЗА ИЗВОЂЕЊЕ ЧАСА - logos-edu.rslogos-edu.rs/_files/file/content/2015/1120-logostehnika5prsept.pdf · Облици рада. Фронтални, индивидуални

МОГУЋИ ТОК ЧАСА

ПРИПРЕМА ЗА ИЗВОЂЕЊЕ ЧАСА

Редни број часа 3–4.

Школа и разред

Наставник

Датум одржавања

Наставна област Животно и радно окружење

Наставна јединица Подручје човековог рада и производње. Занимања и послови у области технике и технологије

Врста (тип) часа Обрада новог градива

Облици рада Фронтални, индивидуални

Наставне методе Монолог, дијалог, рад на тексту, илустрација, демонстрација, метода писаних радова

Место рада и наставна средства

Кабинет за технику и технологију; слике и текст из уџбеника, мултимедијална презентација, прилози с интернета

Циљ Стицање знања о занимањима у области технике и технологије.

Исходи

По завршеној лекцији ученик ће бити у стању да: разликује основна подручја човековог рада,

производње и пословања у техничко-технолошком подручју,

наводи занимања у области технике и технологије, процењује сопствена интересовања у области

технике технологије.

Међупредметне компетенције

Компентенција за целоживотно учење Комуникација Рад с подацима и информацијама Решавање проблема Дигитална компетенција Сарадња

Кључни појмови Занимања у области технике и технологије

Литература за наставнике

Жељко Васић, Дијана Каруовић, Техника и технологија 5, уџбеник за 5. разред основне школе, Издавачка кућа Нови Логос, Београд 2018.

Жељко Васић, Техника и технологија 5, приручник за наставнике, Издавачка кућа Нови Логос, Београд 2018.

Литература за ученике Жељко Васић, Дијана Каруовић, Техника и технологија 5, уџбеник за 5. разред основне школе, Издавачка кућа Нови Логос, Београд 2018.

Page 7: ПРИПРЕМА ЗА ИЗВОЂЕЊЕ ЧАСА - logos-edu.rslogos-edu.rs/_files/file/content/2015/1120-logostehnika5prsept.pdf · Облици рада. Фронтални, индивидуални

МОГУЋИ ТОК ЧАСА

Активности наставника

Објашњавање, демонстрација, читање, подстицање ученика на рад, задавање задатака, постављање питања, учествовање у разговору, записивање на табли, размењивање знања и искуства, одговарање на питања ученика, проверавање датих одговора, допуњавање и кориговање одговора, сумирање рада, извођење закључака, праћење рада ученика, оцењивање,

Активности ученика

Учествовање у разговору, препознавање, објашњавање, читање, усвајање нових знања, решавање задатака, записивање, слушање, постављање питања, одговарање, размењивање знања и искуства, решавање задатака, проверавање датих одговора, допуњавање и кориговање одговора, повезивање претходних са новим знањима, сумирање рада, извођење закључка

Корелација Природа и друштво за 4. разред (наставна тема: Рад, енергија, производња и потрошња), Историја

УВОДНИ ДЕО ЧАСА (10 минута) Понављање градива са претходног часа У уводном делу часа, кроз неколико питања поновити градиво са претходног часа.

Шта се подразумева под појмом техничка писменост? Који је циљ наставе технике и технологије? Извођење наставе технике и технологије разликује се од извођења наставе

других предмета. Објасни разлику. Шта је техника, а шта технологија? Који су проналасци утицали на развој технике кроз векове?

Најаве нове наставне јединице У наставку уводног дела, истаћи да су се ученици сусретали са различитим занимањима у Србији у наставној теми – рад, енергија, производња и потрошња, из предмета природа и друштво, 4. разред. (наставна јединица: Делатност људи у различитим крајевима Србије). Кроз кратак разговор, заједно са ученицима, поновити и подсетити их на то градиво. Најавити нову наставну јединицу: Подручје човековог рада и производње. Занимања и послови у области технике и технологије Упутити ученике да прочитају Савет на стр. 14, односно да се подсете градива из 4. разреда и чиме се људи у Србији претежно баве. Активности ученика: Ученици одговарају на постављена питања, препознавају, именују, слушају, учествују у разговору, повезују претходна са новим знањима и записују.

Page 8: ПРИПРЕМА ЗА ИЗВОЂЕЊЕ ЧАСА - logos-edu.rslogos-edu.rs/_files/file/content/2015/1120-logostehnika5prsept.pdf · Облици рада. Фронтални, индивидуални

МОГУЋИ ТОК ЧАСА

ГЛАВНИ ДЕО ЧАСА (70 минута) Активност 1. Ученицима објаснити да је непрестани развој технике и технологије допринео да људски послови буду много лакши, квалитетнији и продуктивнији. Приликом објашњења користити многобројне примере који су ученицима блиски.

Активност 2. Објаснити да се са развојем технике и технологије појавио већи избор занимања, те се становништво све више опредељује, приликом избора свог будућег занимања, управо за послове из области технике и технологије.

Активност 3. Навести да се са брзим технолошким развојем, последњих деценија развијају нове технологије, као што су: информациона технологија, нанотехнологија, роботика, биотехнологија, нуклеарна технологија итд., што је омогућило и појаву нових занимања из ових области. Активност 4. Након упознавања са новим технологијама, ученицима објаснити да највеће интересовање, у последње време, су занимања из области информационих технологија. Навести неке од њих, као што су: пројектовање и умрежавање рачунара у рачунарске мреже, програмирање и инсталација корисничких програма, управљање и администрација информационих система и сл., и укратко их објаснити.

Упутити ученике да погледају и реше Задатак за младе истраживаче на стр. 15. Активности ученика: Ученици на основу слика врше препознавање, учествују у разговору, поставњају питања, усвајају нова знања, записују и решавају задатке и вежбе на захтев наставника.

УЏБЕНИК Приликом објашњења, колика је улога технике и технологије у разним пословима користити слике 1.8 и 1.9 из уџбеника (стр. 14).

PDF За увод у наставну јединицу, приказати ученицима две галерије слика: „Развој технике“, стр. 9.

УЏБЕНИК Приликом објашњења, користити слике 1.10 из уџбеника (стр. 14). PDF Приликом објашњења, користити галерију слика „Занимања“.

УЏБЕНИК Приликом објашњења, користити слике 1.12 и 1.13 из уџбеника (стр. 15). PDF Након објашњења наставника, ученици раде Задатак 1 (стр. 9).

Page 9: ПРИПРЕМА ЗА ИЗВОЂЕЊЕ ЧАСА - logos-edu.rslogos-edu.rs/_files/file/content/2015/1120-logostehnika5prsept.pdf · Облици рада. Фронтални, индивидуални

МОГУЋИ ТОК ЧАСА

ЗАВРШНИ ДЕО ЧАСА (5 минута) Понављање градива и најава нове наставне јединице Помоћу неколико питања поновити градиво. Одговорити на постављена питања ученика. Најавити следећу наставну јединицу.

Активности ученика: ученици одговарају на постављена питања, учествују у разговору и постављају питања.

ИЗГЛЕД ТАБЛЕ

Подручје човековог рада и производње Занимања и послови у области технике и технологије

Начин праћења ученичких постигнућа ______________________________________________________________________________

______________________________________________________________________________

нове технологије

информационе технологије

нуклеарна технологија

биотехнологијароботика

нанотехнологија

Page 10: ПРИПРЕМА ЗА ИЗВОЂЕЊЕ ЧАСА - logos-edu.rslogos-edu.rs/_files/file/content/2015/1120-logostehnika5prsept.pdf · Облици рада. Фронтални, индивидуални

МОГУЋИ ТОК ЧАСА

______________________________________________________________________________

(Само)евалуација часа

______________________________________________________________________________

______________________________________________________________________________

______________________________________________________________________________

______________________________________________________________________________

Page 11: ПРИПРЕМА ЗА ИЗВОЂЕЊЕ ЧАСА - logos-edu.rslogos-edu.rs/_files/file/content/2015/1120-logostehnika5prsept.pdf · Облици рада. Фронтални, индивидуални

МОГУЋИ ТОК ЧАСА

ПРИПРЕМА ЗА ИЗВОЂЕЊЕ ЧАСА

Редни број часа 5–6.

Школа и разред

Наставник

Датум одржавања

Наставна област Животно и радно окружење

Наставна јединица

Рад и организација рада у кабинету Мере заштите на раду Коришћење техничких апарата и ИКТ уређаја у

животном и радном окруђењу

Врста (тип) часа Обрада новог градива

Облици рада Фронтални, индивидуални

Наставне методе Монолог, дијалог, рад на тексту, илустрација, демонстрација, метода писаних радова

Место рада и наставна средства

Кабинет за Технику и технологију; слике и текст из Уџбеника, мултимедијална презентација, прилози с интернета

Циљ

Ученици: разумеју организацију рада у кабинету, знају мере заштите на раду, знају правилно да рукују техничким апаратима и

ИКТ уређајима.

Исходи

По завршеној лекцији ученик ће бити у стању да: организује радно окружење у кабинету, правилно и безбедно користи техничке апарате и

ИКТ уређаје у животном и радном окружењу.

Међупредметне компетенције

Компетенција за целоживотно учење Комуникација Рад с подацима и информацијама Решавање проблема Сарадња

Кључни појмови радно место, мере заштите на раду, технички апарати, ИКТ уређаји

Литература за наставнике

Жељко Васић, Дијана Каруовић, Техника и технологија 5, уџбеник за 5. разред основне школе, Издавачка кућа Нови Логос, Београд 2018.

Жељко Васић, Техника и технологија 5, приручник за наставнике, Издавачка кућа Нови Логос, Београд 2018.

Page 12: ПРИПРЕМА ЗА ИЗВОЂЕЊЕ ЧАСА - logos-edu.rslogos-edu.rs/_files/file/content/2015/1120-logostehnika5prsept.pdf · Облици рада. Фронтални, индивидуални

МОГУЋИ ТОК ЧАСА

Литература за ученике Жељко Васић, Дијана Каруовић, Техника и технологија 5, уџбеник за 5. разред основне школе, Издавачка кућа Нови Логос, Београд 2018.

Активности наставника

Објашњавање, демонстрација, читање, подстицање ученика на рад, задавање задатака, постављање питања, учествовање у разговору, записивање на табли, размењивање знања и искуства, одговарање на питања ученика, проверавање датих одговора, допуњавање и кориговање одговора, сумирање рада, извођење закључака, праћење рада ученика, оцењивање.

Активности ученика

Учествовање у разговору, препознавање, објашњавање, читање, усвајање нових знања, решавање задатака, записивање, слушање, постављање питања, одговарање, размењивање знања и искуства, решавање задатака, проверавање датих одговора, допуњавање и кориговање одговора, повезивање претходних са новим знањима, сумирање рада, извођење закључка.

Корелација /

УВОДНИ ДЕО ЧАСА (10 минута) Понављање градива са претходног часа У уводном делу часа, кроз неколико питања поновити градиво са претходног часа.

На који начин развој технике и технологије утиче на људске послове? Наведи нове технологије, које су се појавиле последњих деценија? Која занимања су ти позната у информационим технологијама? Наведи једну од нових технологија која је теби интересантна. Објасни зашто те она

привлачи.

Најаве нове наставне јединице У наставку уводног дела, најавити нове наставне јединице:

Рад и организација рада у кабинету Мере заштите на раду Коришћење техничких апарата и ИКТ уређаја у животном и радном окружењу

Ученици одговарају на постављена питања, препознавају, именују, слушају, учествују у разговору, повезују претходна са новим знањима и записују.и

УЏБЕНИК Упутити ученике да погледају стране 16–21 у Уџбенику. PDF Упутити ученике да погледају стране 10–12 у првом поглављу

мултимедијалног PDF-а.

Page 13: ПРИПРЕМА ЗА ИЗВОЂЕЊЕ ЧАСА - logos-edu.rslogos-edu.rs/_files/file/content/2015/1120-logostehnika5prsept.pdf · Облици рада. Фронтални, индивидуални

МОГУЋИ ТОК ЧАСА

ГЛАВНИ ДЕО ЧАСА (70 минута) Активност 1 Након уводног дела, ученицима објаснити да је радно место за извођење практичних вежби кабинет за Технику и технологију, а за рад на рачунару рачунарска учионица (уколико су физички раздвојене). И један и други кабинет мало детаљније објаснити.

Активност 2 Објаснити да је у раду веома битна добра организација, као и добро организовано радно место: добро осветљењо, велики радни сто (направити поређење између столова у другим учионицама и столова у кабинету за Технику и технологију), алат уредно сложен на свом месту... Објаснити разлику између добро и лоше организованог радног места.

Активност 3 У неколико реченица објаснити рачунарску учионицу; навести правила понашања којих ученици морају да се придржавају када се налазе у њој, распореда седења, подешавања монитора у односу на висину ученика док седи, правилног постављања столице у односу на сто и рачунар...

Активност 4 Ученицима представити мере заштите на раду, детаљније их објаснити и назначити

УЏБЕНИК Приликом објашњавања учионица, користити слику 1.14 из Уџбеника (стр. 16).

PDF Приликом објашњавања, користити увећане слике Организација радног места на страни 10.

УЏБЕНИК Од ученика захтевати да, посматрајући слике 1.15 и 1.16, објасне како би требало да изгледа добро организовано радно место у кабинету.

PDF Упутити ученике да погледају додатни текст на страни 10 у мултимедијалном PDF-у на страни 10. Такође погледати Занимљивост на истој страни.

УЏБЕНИК Приликом објашњавања правилног и неправилног седења користити слику 1.18 из Уџбеника (стр. 17).

PDF Приликом објашњавања правилног и неправилног седења користити гиф Положај ученика (стр. 10).

Page 14: ПРИПРЕМА ЗА ИЗВОЂЕЊЕ ЧАСА - logos-edu.rslogos-edu.rs/_files/file/content/2015/1120-logostehnika5prsept.pdf · Облици рада. Фронтални, индивидуални

МОГУЋИ ТОК ЧАСА

колико је битно да их се ученици придржавају. Одредити два ученика која ће бити задужена за алат – да га деле осталим ученицма, контролишу да ли је шта оштећено, очисте и врате на своје место.

Активност 5 Други део двочаса започети дискусијом о томе како су некада људи чували намирнице, како су прали и пеглали веш, усисавали... Дискусију водити тако да ученици самостално дођу до закључка колико се данашњи живот становништва ослања на коришћење техничких уређаја и апарата. Активност 6 Од ученика захтевати да наброје неке од техничких апарата и ИКТ уређаја, које најчешће користе, а затима тражити да одговоре шта је покретач наведених апарата и уређаја. Наставник подстиче дискусију и помаже ученицима у одговарању, уколико је потребно.

Активност 7 У наставку часа, објаснити колико је важно правилно користити техничке уређаје и ИКТ апарате. Ученицима демонстрирати правилно коришћење појединих апарата које наставник има у свом окружењу или их упутити на изучавање корисничког упутства.

Ученици на основу слика врше препознавање, учествују у разговору, постављају питања, усвајају нова знања, записују и решавају задатке и вежбе на захтев наставника.

УЏБЕНИК Ученицима прочитати да се 90% повреда на радном месту дешава због замора, непажње, недовољне концентрације или непоштовања правила на радном месту.

PDF Прочитати све мере заштите на раду и укратко прокоментарисати заједно са ђацима. Прочитати и налог Важно, па пустити гиф анимацију Повреде на раду са стране 11. Након тога ученици решавају два задатка са исте стране.

УЏБЕНИК Приликом објашњавања користити слику 1.21 из Уџбеника (стр. 20). PDF Приликом објашњавања користити слике техничких апарата из галерије на

12. страни у мултимедијалном PDF-у.

УЏБЕНИК Ученицима прочитати савете о правилном коришћењу техничких апарата и уређаја, који се налазе на 21. страни Уџбеника.

PDF Приликом објашњавања правилног коришћења апарата и уређаја користити гиф анимацију Неправилно коришћење апарата (стр. 12). Ученици решавају четири задатка са стране 12.

Page 15: ПРИПРЕМА ЗА ИЗВОЂЕЊЕ ЧАСА - logos-edu.rslogos-edu.rs/_files/file/content/2015/1120-logostehnika5prsept.pdf · Облици рада. Фронтални, индивидуални

МОГУЋИ ТОК ЧАСА

ЗАВРШНИ ДЕО ЧАСА (5 минута) Понављање градива и најава нове наставне теме Помоћу неколико питања поновити градиво. Одговорити на постављена питања ученика. Најавити следећу наставну тему.

Ученици одговарају на постављена питања, учествују у разговору и постављају питања.

ИЗГЛЕД ТАБЛЕ

Рад и организација рада у кабинету Мере заштите на раду

Кабинет за Технику и технологију ─ место где се изводи практична настава Рачунарска учионица – место предвиђено за вежбе и рад на рачунару Мере заштите на раду – обезбеђују правилно и безбедно руковање алатом и

електричним машинама

Коришћење техничких апарата и ИКТ уређаја у животном и радном окружењу

Правилно коришћење техничких апарата и ИКТ уређаја

Начин праћења ученичких постигнућа ______________________________________________________________________________

______________________________________________________________________________

______________________________________________________________________________

(Само)евалуација часа

______________________________________________________________________________

______________________________________________________________________________

______________________________________________________________________________

______________________________________________________________________________

Page 16: ПРИПРЕМА ЗА ИЗВОЂЕЊЕ ЧАСА - logos-edu.rslogos-edu.rs/_files/file/content/2015/1120-logostehnika5prsept.pdf · Облици рада. Фронтални, индивидуални

16

ПРИПРЕМА ЗА ИЗВОЂЕЊЕ ЧАСА

Редни број часа 7–8.

Школа и разред

Наставник

Датум одржавања

Наставна област Саобраћај

Наставна јединица Улога, значај и врсте саобраћаја и саобраћајних

средстава према намени Историјски развој саобраћаја

Врста (тип) часа Обрада новог градива

Облици рада Фронтални, индивидуални

Наставне методе Монолог, дијалог, рад на тексту, илустрација, демонстрација, метода писаних радова

Место рада и наставна средства

Кабинет за технику и технологију; слике и текст из уџбеника, мултимедијална презентација, прилози с интернета

Циљ Проширивање знања из области саобраћаја: значај, функција и подела саобраћаја, основни елементи саобраћајног система.

Исходи

По завршеној лекцији ученик ће бити у стању да: процени како би изгледао живот људи без

саобраћаја, класификује врсте саобраћаја и саобраћајних

средстава према намени.

Међупредметне компетеције

Компетенција за целоживотно учење Комуникација Рад с подацима и информацијама Решавање проблема Сарадња

Кључни појмови Саобраћај, саобраћајни системи, саобраћајна средства

Литература за наставнике

Жељко Васић, Дијана Каруовић, Техника и технологија 5, уџбеник за 5. разред основне школе, Издавачка кућа Нови Логос, Београд 2018.

Жељко Васић, Техника и технологија 5, приручник за наставнике, Издавачка кућа Нови Логос, Београд 2018.

Page 17: ПРИПРЕМА ЗА ИЗВОЂЕЊЕ ЧАСА - logos-edu.rslogos-edu.rs/_files/file/content/2015/1120-logostehnika5prsept.pdf · Облици рада. Фронтални, индивидуални

17

Литература за ученике Жељко Васић, Дијана Каруовић, Техника и технологија 5, уџбеник за 5. разред основне школе, Издавачка кућа Нови Логос, Београд 2018.

Активности наставника

Објашњавање, демонстрација, читање, подстицање ученика на рад, задавање задатака, постављање питања, учествовање у разговору, записивање на табли, размењивање знања и искуства, одговарање на питања ученика, проверавање датих одговора, допуњавање и кориговање одговора, сумирање рада, извођење закључака, праћење рада ученика, оцењивање

Активности ученика

Учествовање у разговору, препознавање, објашњавање, читање, усвајање нових знања, решавање задатака, записивање, слушање, постављање питања, одговарање, размењивање знања и искуства, решавање задатака, проверавање датих одговора, допуњавање и кориговање одговора, повезивање претходних са новим знањима, сумирање рада, извођење закључка

Корелација Природа и друштво за 3. разред

Page 18: ПРИПРЕМА ЗА ИЗВОЂЕЊЕ ЧАСА - logos-edu.rslogos-edu.rs/_files/file/content/2015/1120-logostehnika5prsept.pdf · Облици рада. Фронтални, индивидуални

МОГУЋИ ТОК ЧАСА

18

УВОДНИ ДЕО ЧАСА (10 минута) Понављање градива из претходних разреда У уводном делу часа, с обзиром да су се ученици већ сусретали са појмом и врстама саобраћаја у 3. разреду из природе и друштва, поставити неколико питања како би се поновило градиво:

шта представља саобраћај? на основу чега се може извршити подела саобраћаја?

У наставку уводног дела часа, кроз краћи разговор, истаћи колико је битан саобраћај у свакодневном животу, као и придржавање правила у саобраћају.

Најава нове наставне теме и наставне јединице Након понављања градива и краћег разговора, најавити нову наставну тему и наставну јединицу: Саобраћај:

Улога, значај и врсте саобраћаја и саобраћајних средстава према намени Историјски развој саобраћаја.

Активности ученика: Ученици одговарају на постављена питања, препознавају, именују, слушају, учествују у разговору, повезују претходна са новим знањима и записују. ГЛАВНИ ДЕО ЧАСА (70 минута) Активност 1. Након уводног дела, ученицима објаснити да саобраћај представља превоз путника, терета, информација и поште саобраћајним средствима (аутомобил, авион, воз, бицикл...) а одвија се саобраћајним путевима, те да се сва средства која омогућавају и олакшавају саобраћај називају саобраћајни системи. (Саобраћај и саобраћајне системе дефинисати на табли.) Навести да се саобраћај може поделити на два начина (на табли шематски представити поделе саобраћаја и саобраћајних средстава):

према месту одвијања: копнени (друмски и железнички), водни (речни, поморски и прекоокеански) и ваздушни.

према томе шта се преноси: путнички, теретни, информациони и

УЏБЕНИК Да би се приказао саобраћај у свакодневном животу људи, као и његов развој кроз векове, користити слике 2.1 и 2.2 из уџбеника.

PDF Ученицима пустити твигов филм: Саобраћајна мрежа.

Page 19: ПРИПРЕМА ЗА ИЗВОЂЕЊЕ ЧАСА - logos-edu.rslogos-edu.rs/_files/file/content/2015/1120-logostehnika5prsept.pdf · Облици рада. Фронтални, индивидуални

МОГУЋИ ТОК ЧАСА

19

поштански.

Активност 2. Објаснити да друмски саобраћај представља најстарији облик саобраћаја и да је за његов развој најзначајнији проналазак точка, као и изградња путева. Дефинисати јавни пут као део земљишта који је прекривен асфалтом , бетоном или каменим блоковима и тако уређен за друмски саобраћај, и да су основни елементи пута: коловоз, коловозна трака, саобраћајна трака, бициклистичка трака, тротоар и пешачки прелаз.

Активност 3. Објаснити да је за развој железничког саобраћаја најзаслужнији проналазак парне машине (Џемс Ват, 1790. године), односно, парне локомитиве (Џорџ Стивенсон, почетак XIX века) и изградња железничке пруге. Навести предности и недостатке у поређењу са друмским саобраћајем. Споменути брзе возове TGV и Маглев возове, и објаснити њихов принцип рада, односно, кретања.

Након тога прочитати задатак за младе истраживаче. Активност 4. Објаснити да је водни саобраћај, као и друмски, настао много раније него остали облици саобраћаја. У почетку су прављени примитивни пловни објекти који су се покретали веслима и снагом мишића човека, нешто касније су прављени пловни објекти које је покретала снага ветра тзв. једрењаци, а тек почеком XIX века (након појаве парне машине) долази до појаве првих пароброда и бродова који за погон користе пропелер и турбине.

PDF Ученици раде задатак „Саобраћајна средства“.

УЏБЕНИК За приказивање развоја точка, користити слику 2.8 из уџбеника.

PDF Ученици раде задаткe у мултимедијалном PDF-у.

УЏБЕНИК За објашњавање развоја железничког саобраћаја, користити слике 2.10–2.17 из уџбеника (стр. 29–31).

PDF Ученицима представити занимљивости и додатне садржаје о железничком саобраћају из мултимедијално обогаћеног PDF-а, па пустити твигов филм „Маглев воз”.

УЏБЕНИК За објашњавање развоја водног саобраћаја, користити слике 2.18–2.27 из уџбеника (стр. 31–33).

Page 20: ПРИПРЕМА ЗА ИЗВОЂЕЊЕ ЧАСА - logos-edu.rslogos-edu.rs/_files/file/content/2015/1120-logostehnika5prsept.pdf · Облици рада. Фронтални, индивидуални

МОГУЋИ ТОК ЧАСА

20

Активност 5. Објаснити да се ваздушни саобраћај одвија у ваздуху, и да су за његов развој најзаслужнији балони (првобитне летелице без начина управљања), цепелини (гроф Фердинанд фон Цепелин, 1899. године), а нешто касније авиони и хеликоптери.

Ученици на основу слика врше препознавање, учествују у разговору, поставњају питања, усвајају нова знања, записују и решавају задатке и вежбе из радне свеске на захтев наставника, повезују претходна са новим знањима.

ЗАВРШНИ ДЕО ЧАСА (10 минута) Понављање градива

Наставник најављује нову наставну јединицу. Ученици одговарају на постављена питања, учествују у разговору, постављају питања, изводе закључке и процењују успешност часа.

PDF Ученицима представити занимљивости и додатне садржаје о водном саобраћају из мултимедијално обогаћеног PDF-а, па им дати налог да ураде задатак „Водни саобраћај”.

УЏБЕНИК За објашњавање развоја ваздушног саобраћаја, користити слике 2.28–2.34 из уџбеника (стр. 34–35).

PDF Ученицима представити занимљивости и додатне садржаје о ваздушном саобраћају из мултимедијално обогаћеног PDF-а.

УЏБЕНИК Од ученика захтевати да понове стечено знање кроз израду задатака и одговарања на питања у делу Тестирај своје знање, које се налази на 35. и 36. страни уџбеника.

PDF Ученици понављају стечено знање кроз израду задатака и одговарање на питања у делу Тестирај своје знање.

Page 21: ПРИПРЕМА ЗА ИЗВОЂЕЊЕ ЧАСА - logos-edu.rslogos-edu.rs/_files/file/content/2015/1120-logostehnika5prsept.pdf · Облици рада. Фронтални, индивидуални

МОГУЋИ ТОК ЧАСА

21

ИЗГЛЕД ТАБЛЕ

Саобраћај: улога, значај и врсте саобраћаја и саобраћајних средстава Саобраћај - превоз путника, терета, информација и поште саобраћајним средствима и саобраћајним путевима. Саобраћајни системи – сва средства која омогућавају и олакшавају саобраћај

Начин праћења ученичких постигнућа ______________________________________________________________________________

(Само)евалуација часа

______________________________________________________________________________

Саобраћај и саобраћајна средства (према томе шта се превози/преноси)

путнички теретни информациони поштански

аутомобил, авион, воз,

бицикл, мотоцикл,

трамвај, аутобус, брод, чамац

камион, теретни воз, трактор,

теретни авион, теретни брод

рачунар, телевизор, мобилни

телефон, радио-пријемник

писмо, разгледница,

телеграм

Саобраћај (према месту одвијања)

копнени водни ваздушни

друмски железнички