Upload
irma-nermin
View
241
Download
5
Embed Size (px)
Citation preview
Univerzitet u SarajevuPedagoki fakultet
Odsjek za razrednu nastavu
Akademska godina: 2012/2013.
Godina studija i semestar: etvrta godina, VIII ( osmi ) semestar
Nastavni predmet: Metodika nastave muzike kulture IVPisana priprema za realizaciju nastavnog asa iz Muzike kulture
Student:
Nastavnik: Doc. dr. Merima auevi Melisa DerendeliAsistent: Mr. Mirsada Zeo
Sarajevo, april 2013. godineOPI PODACI
kola:O "Musa azim ati"
Razred i odjeljenje:III-1
Dan, datum i vrijeme:Petak, 26.4.2013. (drugi as, 14:50h)
Uiteljica/ mentor:Denita Kurspahi
Realizator nastavnog asa/ student:
Melisa Derendeli RN IV/R
SPECIFINI PODACI
Nastavni predmet:Muzika kultura
Nastavno podruje:Brojalica
Nastavna jedinica:Mjau, mjau, maka
Tip nastavnog asa:Usvajanje novog gradiva
Nastavne metode:Metoda razgovora, ilustracije, imitacije i demonstracije, metoda usmenog izlaganja
Oblici nastavnog rada:Frontalni, individualni, grupni, rad u paru.
Nastavna sredstva:
Ilustrirani plakat brojalice, Orffov djeiji instrumentarij (tapii, zveke), instrumenti tijela, nastavni list, zagonetke i ilustracije ivotinja
CILJ I ZADACI RADA NA ASU:
Cilj: Usvajanje brojalice Mjau, mjau, maka .
Obrazovni zadatak: Usvajanje teksta brojalice, ritma, metra;
Usvajanje naina odbrojavanja brojalice;
Sticanje znanja o ritmu kroz pokret;
Samostalno izvoenje ritma sviranjem na improviziranim instrumentima;
Uoavanje i razumijevanje razlike izmeu dugih i kratkih slogova Proirivanje znanja o ivotinjama (maka, mi, zec)
Korelacija sa predmetom Moja okolina (kuni ljubimci)
Odgojni zadatak: Buenje interesa i razvoj pozitivnog odnosa prema djeijem muzikom stvaralatvu;
Razvijanje ljubavi prema igri i ritmikim igrama (brojalicama); Formiranje pozitivnih osobina kao to su upornost, istrajnost, timski rad... Razvijanje pozitivnog odnosa prema ivotinjama
Funkcionalni zadaci: Razvoj sposobnosti uoavanja i preciznog izvoenja pokreta u brojalici; Razvijanje muzikalnosti i instrumentalno -tehnikih vjetina;
Razvijanje sposobnosti pamenja;
Uoavanje slinosti i razlika u veliini aplikacija kroz razgovor i posmatranje;
Razvijanje osjeaja za grubu i finu motoriku kroz odbrojavanje brojalice;
Razvoj govora.
DETALJNA RAZRADA NASTAVNOG ASA:
Uvodni dio asa:Predstavljam se uenicima. Pokazujem koverte. Govorim uenicima da se u kovertama nalaze zagonetke. Kada otkriju o kojoj se ivotinji radi, pokazujem im sliku ivotinje.Zagonetke su slijedee:
Duge ui, kratke noge,
one pamte staze mnoge.Mene jure redom svi-
sove, lije, lovci psi.
I kad spavam, tj.leim
Ja sve mislim kud da bjeim.
Eci, peci, pec,
Ja sam mali
ZEC
Ciju-ciju, eno make,
Bjemo brao, naglavake!
im se uje kakva lupa,
najbolji je pravac-rupa.
to se mene lino tie,
Mislim da je dosta price:
Pravo mi je ime i,
Prema tome ja sam
MI
Po glasu ivko. Po perju sivko. Skakuem, virkam, posvuda zirkam. uvam se prake i bjeim od make.VRABAC
Uredna sam, uvijek ista,
gusta mi se dlaka blista.
Lijep mi je i brk.
Na tvome se krilu mazim
al kad mia spazim, trk!
MAKA
Razgovaramo o makama. Pitam ih:
-Gdje make ive?
-ta one vole da jedu?
-Da li neko od vas ima maku kao kunog ljubimca?
Glavni dio asa:Istiem cilj asa:Danas emo uiti jednu brojalicu koja govori o maki. Brojalica se zove Mjau, mjau, maka. Moda ste ve uli ovu brojalicu jer se uz nju esto djeca igraju.
Prvo u ja odbrojati brojalicu, paljivo me sluajte pa emo kasnije svi zajedno. Odbrojavam brojalicu tako to polazim od sebe, a onda prolazim kroz razred i otvorenim dlanom pokazujem prema uenicima, Odbrojavanje ponavljam sve dok sve uenike ne odbrojim.
Sada emo pokuati brojati zajedno, tako da vi rukom pokazujete najprije prema sebi, a zatim prema meni, a ja u pokazivati prema sebi, pa prema vama.Zatim, slijedi odbrojavanje brojalice u grupama od etiri uenika, a nakon toga uenici odbrojavaju brojalicu i u parovima.
Govorim uenicima:
Sada emo se malo igrati.
Zajedno emo da brojimo ovu brojalicu koristei instrumente tijela.
Jeste li znali da nae tijelo ima instrumente?
Koji su to?
Tako je, to su nai dlanovi, prsti, koljena i noge.Nakon toga ja odbrojavam brojalicu po mjeri, udarajui dlanom o dlan, a onda to izvodimo svi zajedno. Zatim izvodimo brojalicu pucketajui prstima, te udarajui dlanovima od koljena. Nakon toga izvodim uenike pred tablu, redamo se u vozi i koraamo, tako da svaka dob bude jedan korak. To emo uraditi dva puta, s tim da emo promijeniti smjer kretanja vozia Podsjeam uenike da budu precizni prilikom koraanja i da svoje korake usklade sa tekstom brojalice. Onda im govorim da smo na taj nain odbrojali brojalicu po mjeri.Prelazim na odbrojavanje brojalice u ritmu koristei instrumente tijela (dlanove).
Sada u odbrojati brojalicu u ritmu tako da na svaki slog jedanput pljesnem rukama.Nakon to sam odbrojala brojalicu u ritmu, govorim:Pripremila sam neto za vas. Zajedno emo pogledati ta je to.Postavljam ilustrovani plakat brojalice (partituru) na tablu.
Uenicima postavljam pitanja.
ta vidite na plakatu? Ko se spominje u brojalici? Vi znate da pjesnik svoje pjesme zapisuje slovima, a u muzici muziar svoje melodije zapisuje notama. ime smo mi zamijenili note? Tako je, mi smo note zamijenili macama. Kakvi su ove mace? Razlikuju li se po neemu? ta mislite ta oni predstavljaju? Koje note vi poznajete? Koliko one traju? ta mislite, koje note predstavljaju male, a koje velike mace? (Kratke note-osminke smo predstavili malim macama, a duge-etvrtinke malo veim). Velike mace oznaavaju duge slogove, pa emo ih otkucavati due, a male mace oznaavaju kratke slogove pa emo ih otkucavati krae.
ta jo osim maca primjeujemo na plakatu?
ta sir predstavlja? Tako je, sir predstavlja pauzu, pa emo voditi rauna o tome da se kratko zaustavimo na tom mjestu, prije nego to nastavimo odbrojavati dalje.Zajedno sa uenicima odbrojavam brojalicu pokazujui uporedo rukom na simbole na plakatu, dok oni pljeu rukama.
Poslije toga ritmiki odbrojavamo brojalicu pucketanjem prstiju, tapanjem koljena dlanovima, te lupkamo nogama o pod.
Zatim ponovo formiramo vozi, ali ovaj put koraamo i brojimo brojalicu ritmiki.
Poslije toga 3 grupe odbrojavaju brojalicu metriki, ostale 3 ritmiki, i obratno.
Govorim uenicima da ako neko eli moe sam odbrojati brojalicu ritmiki koristei se razliitim instrumentima tijela. Dijelim uenicima instrumente djeijeg Orffovog instrumentarija, tako da moemo istovremeno odbrojavati brojalicu i ritmiki i metriki.
Brojalicu izvodimo tako to tapii odbrojavaju Mjau, mjau, maka, a zveke ciju, ciju, ciju mi. Ponovo idu tapii mjau, mjau, ciju, ciju, a onda zveke nestao je mi. Zatim tapii sviraju: prvi i trei takt (etverodijelna), a trokuti drugi i etvrti(trodijelna).
Zavrni dio asa:Dijelim uenicima nastavne listie. Uenici rade zadatke, a onda ih analiziramo. Ukoliko ne zavre zadatke do kraja asa, dovrit e ih za zadau.
LITERATURA:
Selma Ferovi, Muzika /glazbena kultura , udbenik za trei razred devetogodinje osnovne kole, Sarajevo Publishing, 2006.
Selma Ferovi, Prirucnik za trei razred devetogodinje osnovne kole, Sarajevo Publishing 2006
PRILOZI:
Kopija stranice sa brojalicom iz udbenika Skica nastavnog plakata sa ilustrovanom partiturom brojalice
Zagonetke i ilustracije ivotinja
Nastavni list
ZagonetkeDuge ui, kratke noge,
one pamte staze mnoge.
Mene jure redom svi-
sove, lije, lovci psi.
I kad spavam, tj.leim
Ja sve mislim kud da bjeim.
Eci, peci, pec,
Ja sam mali
ZEC
Ciju-ciju, eno make,
Bjemo brao, naglavake!
im se uje kakva lupa,
najbolji je pravac-rupa.
to se mene lino tie,
Mislim da je dosta price:
Pravo mi je ime i,
Prema tome ja sam
MI
Uredna sam, uvijek ista,
gusta mi se dlaka blista.
Lijep mi je i brk.
Na tvome se krilu mazim
al kad mia spazim, trk!
MAKA
Po glasu ivko.
Po perju sivko.
Skakuem, virkam,
posvuda zirkam.
uvam se prake i
bjeim od make.
VRABAC Nastavni list 26.4.2013.Brojalica: Mjau, mjau, maka
1. Kakvog je karaktera brojalica Mjau, mjau, maka?
a) tuna
b) vesela i aljiva2. Koliko u ovoj brojalici ima dugih, a koliko kratkih slogova?_______________________________________________
3. Ilustruj brojalicu Mjau, mjau, maka
ZAPIS NA TABLI
26.4.2013.Brojalica: Mjau, mjau, makaSlike ivotinja za uvodni dio asa
Ilustrirana partitura brojalice