7
Proiect didactic Data: 15.11.2007 Clasa: a II-a C Grup Şcolar Vişeu de Sus Institutor: Gabriela Ciolpan Aria curriculară: Arte Disciplina: Educaţie plastică Conţinutul învăţării: „Amestecul culorilor primare pentru obţinerea culorilor secundare(binare): oranj,violet,verde-Tehnici de realizare: tehnica mototolului de hârtie,dactilopictură,amprenta; Subiectul : Parada fluturilor Tipul lecţiei :formare şi exersare de capacităţi Scopul lecţiei:formarea priceperii de obţinere a culorilor oranj,verde,violet şi aplicarea pe un spaţiu plastic prin tehnici diferite ; Obiective de referinţă: 3.2. - să realizeze o suprafaţă decorativă şi un spaţiu plastic folosind culorile binare 4.1. - să organizeze echilibrat elementele de limbaj şi tehnicile studiate, într-un spaţiu plastic Obiective operaţionale: cognitive: să enumere culorile primare, culorile calde şi reci, nonculorile ;

Pro i Ect Didactic Elvira

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: Pro i Ect Didactic Elvira

Proiect didacticData: 15.11.2007Clasa: a II-a CGrup Şcolar Vişeu de SusInstitutor: Gabriela CiolpanAria curriculară: ArteDisciplina: Educaţie plastică

Conţinutul învăţării:„Amestecul culorilor primare pentru obţinerea culorilor secundare(binare): oranj,violet,verde”-Tehnici de realizare: tehnica mototolului de hârtie,dactilopictură,amprenta;

Subiectul : Parada fluturilorTipul lecţiei :formare şi exersare de capacităţiScopul lecţiei:formarea priceperii de obţinere a culorilor oranj,verde,violet şi aplicarea pe un spaţiu plastic prin tehnici diferite ;

Obiective de referinţă:3.2. - să realizeze o suprafaţă decorativă şi un spaţiu plastic folosind culorile binare 4.1. - să organizeze echilibrat elementele de limbaj şi tehnicile studiate, într-un spaţiu

plastic

Obiective operaţionale:cognitive:

să enumere culorile primare, culorile calde şi reci, nonculorile ; să precizeze ce semnificaţie are fiecare culoare ; să realizeze o compoziţie plastică, folosind culorile binare; să aplice creativ tehnicile studiate;

afectiv – atitudinale: să manifeste interes şi motivaţie pentru ora de educaţie plastică, pentru artă şi pentru

frumos; să menţină disciplina şi curăţenia la locul de lucru. să manifeste spirit critic şi autocritic în evaluarea produselor activităţii psiho – motorii: să întrebuinţeze corect materialele şi ustensilele de lucru. să verbalizeze acţiunile desfăşurate în realizarea subiectului;

Page 2: Pro i Ect Didactic Elvira

Strategia didactică:- resurse procedurale:

explicaţia observaţia conversaţia demonstraţia exerciţiul turul galeriei

- resurse materiale: planşe didactice: Steaua culorilor,Cercul cromatic,culorile

primare,calde,reci; PC ,prezentare Power Point-Culorile,Curcubeul; reproduceri de arta-perezentare Power Point Salvator Dali; portofoliul,fişe de lucru; materiale de lucru: : planşe, pensule, culori de apă ( acuarele ), foi de

hârtie - forme de organizare:

frontală; pe grupe; independent –individuală.

Evaluare: continuă şi formativă; finală, prin analiza produselor activităţii.

Locul desfăşurării: sala de clasăDurata: 45 de minuteBibliografie:

*** ,, Programă şcolară pentru clasa a II-a, Educaţie plastică ’’, Bucureşti, 2004;

„Didactica aplicată” – învăţământ primar, prof. dr. Elena Joiţa, Ed. Gheorghe Cârţu Alexandru, Craiova, 1996

Stan, Lucian; Stan, Ileana; Botezatu, Elisabeta - ,, Educaţie plastică”, ghid metodic, clasele I-IV, Editura Aramis, 2003.

Page 3: Pro i Ect Didactic Elvira

SUPORT INFORMATIV:

Culori primare: roşu (R); galben ( G); albastru (A).

Culori binare: 1. oranj (O = R + G);2. verde ( Ve = A + G);3. violet (Vi = A + R).

Nonculori: alb; negru.

Culori calde: 1. R;2. O;3. G.

Culori reci: A; Ve; Vi.

Semnificaţia culorilor : roşu : iubire, înflăcărare, entuziasm, agresivitate ; galben : lumină, strălucire, gelozie, invidie ; albastru : delicateţe, nostalgie, răceală ; oranj : veselie, bucurie, căldură, energie; verde : speranţă, odihnă, linişte, mulţumire, natură, refugiu ; violet : tristeţe, durere, îngândurare ; alb : sinceritate, pace, linişte, lumină ; negru : mister, întuneric, sobrietate, doliu.

Page 4: Pro i Ect Didactic Elvira

SCENARIUL DIDACTIC

Etapele lecţiei Activitatea institutorului Activitatea elevilor

Momentul organizatoric

Asigură un climat favorabil desfăşurării lecţiei. Verifică dacă toţi elevii au materialele necesare ( acuarele, pensule, apă, foi de hârtie,şerveţele de hârtie,beţişoare ).

Se pregătesc pentru lecţia de educaţie plastică

Captarea atenţiei-idei ancoră

Prezintă planşe cu culorile calde, culorile reci, culorile primare, nonculorile. Prezentare Power Point: Culorile ; Conduce o discuţie referitoare la ceea ce transmit culorile, la semnificaţia lor.

Urmăresc cu atenţie.

Răspund la întrebări Sunt atenţi la explicaţii.

Reactualizarea cunoştinţelor

Pun câteva întrebări: Care sunt culorile primare? Care sunt culorile calde,reci? Cum se obţin tonurile?

Răspund la întrebări

Anunţarea temei şi a obiectivelor

Anunţă tema plastică, subiectul şi obiectivele lecţiei; Se prezintă modul de obţinere a culorilor binare şi se completează fişa exerciţiu pentru portofoliu; Vom picta Fluturi folosind culorile binare! Anunţ elevii că azi vor încerca şi ei, să decoreze planşele cu fluturi, folosind acuarelele, pictura cu degetul, tehnica mototolului de hârtie ,ştampilarea cu beţe;

Ascultă, receptează

Dirijarea învăţării

Explică şi demonstrează tehnica de lucru:- demonstrez cum se realizează punctul

prin dactilopictură, mototolul de hârtie,ştampilarea cu beţe;

- dirijez execuţia independentă dirijată;- observ modul de rezolvare a sarcinilor,

îndrum, apreciez, corectez;- asigur condiţii pentru ca elevii să se

Ascultă explicaţiile; Urmăresc explicaţiile

Execută independent lucrarea;

Page 5: Pro i Ect Didactic Elvira

spele pe mâini şi să se şteargă după folosirea fiecărei culori;

Evaluarea produselor

Încheierea activităţii

Organizez o expoziţie Parada fluturilor cu lucrările executate de elevi şi dirijez prin întrebări observarea şi analiza lucrărilor; Apreciez în final lucrările, ţinând cont de aprecierea elevilor; Acord diplome celor mai reuşite lucrări;

Organizez strângerea materialelor;

Apreciază lucrările lor şi pe ale colegilor Aleg lucrările cele mai reuşite. Strâng materialele.