9
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (KEMAHIRAN DIDIK HIBUR ) Mata pelajaran : Bahasa Malaysia Nama guru : Jenny Bailin Tarikh / Hari : 9 April 2015/Khamis Tahun : 4 Bijak Bil. Murid : 26 orang Masa : 7.10 pagi – 8.10 pagi Tema : Masyarakat Penyayang Tajuk : Haiwan Peliharaan Standard Kandungan Standard Pembelajaran 4.1 Menyebut dan memahami unsur seni dalam lagu melalui nyanyian secara didik hibur 4.1.1 Menyebut dan memahami lirik lagu yang mengandungi nilai dan pengajaran yang dipersembahkan melalui nyanyian secara didik hibur. Objektif : Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat : 1. Menyebut lirik lagu yang dipersembahkan melalui nyanyian secara didik hibur. 2. Menyenaraikan tiga daripada empat nilai dan pengajaran yang terdapat dalam lirik lagu. Sistem bahasa :

Rancangan Pengajaran Harian

Embed Size (px)

DESCRIPTION

didik hibur

Citation preview

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN(KEMAHIRAN DIDIK HIBUR )

Mata pelajaran : Bahasa Malaysia Nama guru : Jenny BailinTarikh / Hari : 9 April 2015/Khamis Tahun : 4 Bijak Bil. Murid : 26 orang Masa : 7.10 pagi 8.10 pagi Tema : Masyarakat Penyayang Tajuk : Haiwan Peliharaan

Standard Kandungan Standard Pembelajaran

4.1 Menyebut dan memahami unsur seni dalam lagu melalui nyanyian secara didik hibur 4.1.1 Menyebut dan memahami lirik lagu yang mengandungi nilai dan pengajaran yang dipersembahkan melalui nyanyian secara didik hibur.

Objektif : Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat :1. Menyebut lirik lagu yang dipersembahkan melalui nyanyian secara didik hibur.2. Menyenaraikan tiga daripada empat nilai dan pengajaran yang terdapat dalam lirik lagu.

Sistem bahasa :1. Morfologi :1. Kosa kata : EMK1. Kreativiti dan inovasi

Pengisian kurikulum

1. Nilai murni :

Kepelbagaian kaedah dan teknik1. KB :Menjana idea, mengenal pasti 1. KP: Verbal linguistik, kinestatik.1. BCB: Memproses maklumat.1. Pembelajaran kontekstual : Menghubungkaitkan

Bahan Bantu Mengajar

Bil. Jenis Bilangan

1. Kad manila4

2.Kad Gambar 2

3.Petikan teks26

4.Lembaran kerja26

Pengetahuan Sedia ada:

Langkah /Masa Isi pelajaran Aktiviti pengajaran dan pembelajaran Catatan

Set induksi (5 minit ) Soalan 1.Apakah haiwan peliharaan kamu di rumah ?2. Adakah kamu menyayangi haiwan peliharaan kamu?3. Mengapakah kita perlu menyayangi haiwan peliharaan kita?4. Apakah yang akan terjadi sekiranya kita tidak menjaga haiwan peliharaan dengan baik?

1. Guru meminta murid duduk separa bulatan di hadapan guru.2. Guru bersoal jawab dengan murid tentang objek yang ditunjukkan oleh guru.3. Guru meminta seorang murid memegang objek tersebut dan meneka objek tersebut.4. Guru meminta murid tersebut membaca tajuk buku cerita tersebut.5. Guru menceritakan kisah seekor anjing yang bernama shiro.6. Guru bersoal jawab dengan murid mengenai kisah tersebut. 7. Guru meminta murid menyatakan nilai dan pengajaran yang terdapat dalam cerita tersebut. BBM Kad cerita Kad gambar

KB 1.

KP

Pembelajaran kontekstual1. Menghubungkaitkan dengan pengalaman sedia ada.

Langkah 1(15 minit) Aktiviti 1

Nyanyian lagi kasihi binatang.

Aktiviti 2Menyusun gambar

1. Guru melekatkan lirik lagu di hadapan. 2. Guru meminta murid menyanyikan lagu tersebut mengikut irama lenggang lengang kangkung. 2. Guru memperdengarkan melodi lagu tersebut kepada murid-murid. 3. Guru mendemonstrasikan nyanyian lagu tersebut.4. Murid menyanyikan lagu tersebut mengikut bimbingan guru.5.Guru bersoal jawab dengan murid mengenai lirik lagu berkenaan.

1. Guru mengedarkan sampul surat kepada murid-murid.2. Murid diminta untuk menyusun gambar tersebut. 3. Murid diminta untuk menyebut ayat yang terdapat berjaya dibentuk.

BBM1. Pembesar suara1. Lirik lagu1. Komputer riba

KB1. Mengenal pasti

Teknik 1. Nyanyian

KP 1. Verbal linguistik, kinestatik

Nilai murni 1. Bekerjasama

Langkah 2 ( 20 minit)Pertandingan nyanyian 1. Guru membahagikan murid kepada beberapa kumpulan.2. Wakil setiap kumpulan diminta untuk tampil ke hadapan untuk mencabut undi.3. Guru membacakan peraturan pertandingan. 4.Murid diminta membuat persembahan mengikut giliran yang telah ditetapkan. 5. Murid yang tidak membuat persembahan diminta memberikan tumpuan dan kerjasama. 6. Kumpulan yang memberikan menunjukkan kerjasama dan menyanyi mengikut intonasi yang betul dipilih sebagai pemenang. BBM1. Lirik lagu1.

Teknik Nyanyian

KP1. Verbal linguistik

Nilai murni-Kerjasama-Keberanian

Langkah 3 (15 minit)Menyenaraikan nilai dan pengajaran

Pengayaan Menulis cerita

Pemulihan Menyenaraikan nilai dan pengajaran yang terdapat dalam lirik lagu. 1. Guru mengedarkan lembaran kerja kepada murid-murid. 2. Guru memberikan contoh nilai dan pengajaran yang terdapat dalam lirik lagu.3. Guru meminta murid menyenaraikan nilai dan pengajaran yang terdapat dalam lirik lagu. 4. Guru memantau perjalanan kerja murid.5. Guru membimbing perjalanan kerja murid.

1. Guru mengedarkan lembaran kerja.2.Murid diminta untuk menulis cerita yang bertajuk Haiwan kesayangan saya.

1.Guru mengedarkan lembaran kerja.2. Murid diminta menyenaraikan nilai dan pengajaran yang terdapat dalam lirik lagu dalam bentuk peta minda. BBM1. Lembaran kerja

Teknik 1. Latih tubi

KB1. Mengenal pasti

Nilai murni1. Kerajinan

Penutup (5 minit) Kognitif Rumusan tentang isi pelajaran pada hari ini.

SosialPujian kepada murid 1. Guru meminta seorang murid merumuskan isi pelajaran dengan tajuk pelajaran pada hari ini.

1. Murid diminta untuk menyanyikan lagu haiwan kesayangan.

1. Guru memberikan pujian terhadap sikap murid yang memberikan kerjasama.

Pengukuhan :Murid diminta untuk mengaplikasikan apa yang telah diajar pada hari ini dengan kehidupan seharian.

Nilai1. Kerjasama

REFLEKSI

Kekuatan :_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Kelemahan___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Cadangan Penambahbaikan_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Tandatangan Guru Pelatih , , ______________________( )Tandatangan Guru Pembimbing ,______________________( )Tandatangan Pensyarah Pembimbing ,______________________( )