Upload
azeez-asyt
View
270
Download
0
Embed Size (px)
DESCRIPTION
...
Citation preview
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Tarikh/Hari : 23/2/2015 (Isnin)
Tahun : 1 Cemerlang
Bilangan Murid : 10 orang
Masa : 8.10 – 9.10 pagi (60 minit)
Mata Pelajaran : Bahasa Melayu
Tema : Keluarga
Tajuk : Keluarga Saya
Standard Kandungan : 2.1 Asas membaca dengan sebutan yang betul
StandardPembelajaran : 2.1.3 Mengeja dan membatangkan suku kata tertutup dengan sebutan yang betul.
Objektif : Pada akhir pengajaran murid dapat :
i. Mengeja sekurang-kurangnya 3 daripada 5 suku kata tertutup dengan sebutan yang
betul
ii. Membatang sekurang-kurangnya 3 daripada 5 suku kata tertutup dengan sebutan yang
betul
Pengisian Kurikulumi. Imu : Pendidikan Moral, Pendidikan Agama Islam, Pendidikan Seni Visual
ii. Nilai : Kasih sayang, hormat-menghormati, bersyukur
Kemahiran Bernilai Tambah : i. Kemahiran Berfikir : Menghubungkait, memadankan, mencirikan, membuat kesimpulan
ii. Belajar Cara Belajar : Mendengar dengan berkesan, mengenalpasti maklumat, bacaan intensif, memproses
maklumat
iii. Kecerdasan Pelbagai : Verbal linguistik, muzik
Sistem Bahasai. Tatabahasa : Kosa kata - datuk, ayah, adik, nenek, kakak, emak
ii. Media : Kad suku kata, kad gambar, lembaran kerja, video
Pengetahuan sedia ada : Murid - murid biasa menunjukkan kasih sayang kepada ayah dan ibu
Elemen Merentas Kurikulum : kreatif,inovatif dan keusahawanan
Isi Pelajaran Langkah & Aktiviti CatatanSet induksi (5 minit) i. Guru menunjukkan gambar keluarga.
ii. Guru bersoal jawab dengan murid.
Soalan guru :
a. Apakah gambar yang telah ditunjukkan di
dalam gambar tadi?
BBM :Skrin
LCD
Video
KB :
b. Adakah kamu sayang ayah dan ibu kamu?
c. Kenapa kamu sayang mereka?
iii. Guru memperkenalkan tajuk pada hari tersebut
iaitu “Keluarga Saya”.
Menghubungkait
BCB : Mengenalpasti
maklumat
KP : Verbal linguistik
Muzik
Nilai : Kasih sayang
Langkah 1Soal jawab tentang :
i. Siapakah di dalam video tadi?
ii. Apa yang perlu kita buat
apabila berjumpa dengan
ibubapa ini?
iii. Kenapa kita perlu menghormati
orang dalam gambar ini?
1. Guru menayangkan video”Sayang Semuanya”.
2. Murid bersoal jawab tentang gambar yang
terdapat dalam video tersebut.
3. Murid menjawab soalan berdasarkan gambar
tunggal yang ditayangkan.
4. Murid membatang perkataan yang mengandungi
suku kata tertutup yang berwarna di dalam
gambar.
BBM :Skrin
LCD
KB :Menjana idea
Nilai :Menghormati ibu bapa
Langkah 2Contoh kad suku kata
tuk
kak
mak
1. Murid dibimbing menyebut suku kata tertutup.
2. Murid mengeja suku kata tertutup berpandukan
kad suku kata yang ada.
3. Murid secara bergilir-gilir mengeja dan
membatang suku kata tertutup.
BBM :Skrin
LCD
BCB :bacaan intensif
yah
nek
4. Murid mengeja dan membatang suku kata yang
ditunjukkan oleh guru secara rawak.
KP :Verbal linguistik
Nilai :Berdikari
Langkah 3 Gambar ayah
Gambar emak
Gambar nenek
Gambar datuk
Gambar kakak
1. Murid diminta memadankan perkataan
berdasarkan gambar.
2. Murid-murid diminta membaca perkataan secara
kuat.
3. Setelah aktiviti memadan selesai murid membaca
perkataan secara latih tubi
BBB :GambarKB :Memadan
BCB :
Bacaan intensif
KP :
Verbal linguistik
Nilai :Berdikari
Pemulihan Suku kata tertutup
kak nek ini
eja aku itu
tuk ma
k
yah
1. Murid diedarkan dengan lembaran kerja
2. Murid diminta mewarnakan suku kata tertutup
(KVK) dalam kotak yang disediakan dengan warna
yang betul.
BBB :Lembaran kerjaKB :Mengelaskan
KP :
Visual ruang
Nilai :
Arahan : warnakan suku kata Berdikari
PengayaanRujuk lampiran 4
Permainan bahasa :
Teka silang kata
Arahan : warnakan perkataan yang
terdapat di dalam petak silang kata.
S A B U N M O J P M
U S E G A K I B D A
T C D E Y D Y A S N
L V A T U F T L V D
Y S K A I G R D G I
F C Q H O H D I H O
X B E R S I H S J D
O T A P H G K A M K
1.
Senaraikan perkataan yang
diwarnakan.
1. Murid diedarkan lembaran kerja yang mengandungi
teka silang kata
2. Murid diminta mencari dan mewarnakan perkataan
yang terdapat dalam silang kata.
BBB :Lembaran kerjaBCB :
memproses maklumat
KP :
Visual ruang
Nilai :Berdikari
Penutup 1. Membuat rumusan tentang apa yang dipelajari.
2. Menyelitkan nilai-nilai murni tentang pentingnya
BBB :
menolong ibu bapa di rumah
3. Menyanyikan semula lagu “Sayang Semuanya”
Lembaran kerja
KB :Membuat kesimpulan
BCB :
memproses maklumat
KP :
Verbal linguistik
Nilai :Berdikari
LAMPIRAN
SET INDUKSI
dada tuktuk
LANGKAH 2
nene neknek
aa yayaee mamakaka kakkak
LANGKAH 3