58
Rancangan Pengajaran & Pemudahcaraan Rancangan Pengajaran Harian : MINGGU : 39 KHAMIS 1 30 OKTOBER 2014 MATA PELAJARAN : FIZIK TINGKATAN : 5 IBNU KHALDUN MASA : 11.35 - PTG Bidang Pembelaja ran LATIH TUBI SOALAN PERCUBAAN NEGERI TRENGGANU KERTAS 2 Objektif Pembelaja ran Menyelesaikan masalah Hasil Pembelaja ran Dapat menyelesaikan masalah kertas 2 Rancangan Pengajaran Harian : MINGGU : 39 RABU 1 29 OKTOBER 2014

Rancangan Pengajaran Harian

Embed Size (px)

DESCRIPTION

pendidikan

Citation preview

Page 1: Rancangan Pengajaran Harian

Rancangan Pengajaran &

Pemudahcaraan

Rancangan Pengajaran Harian : MINGGU : 39

KHAMIS 1 30 OKTOBER 2014

MATA PELAJARAN : FIZIKTINGKATAN : 5 IBNU KHALDUNMASA : 11.35 - PTGBidang Pembelajaran

LATIH TUBI SOALAN PERCUBAANNEGERI TRENGGANU KERTAS 2

Objektif Pembelajaran

Menyelesaikan masalah

Hasil Pembelajaran

Dapat menyelesaikan masalah kertas 2

Rancangan Pengajaran Harian : MINGGU : 39

RABU 1 29 OKTOBER 2014

MATA PELAJARAN : FIZIKTINGKATAN : 5 IBNU KHALDUNMASA : 1.40 – 2.50 PTGBidang Pembelajaran

LATIH TUBI SOALAN PERCUBAAN NEGERI TRENGGANU

Objektif Pembelajar

Menyelesaikan masalah

Page 2: Rancangan Pengajaran Harian

Rancangan Pengajaran &

Pemudahcaraan

anHasil Pembelajaran

Dapat menyelesaikan masalah kertas 1

Rancangan Pengajaran Harian : MINGGU : 33

KHAMIS 1 25 SEPTEMBER 2014

MATA PELAJARAN : FIZIKTINGKATAN : 5 IBNU KHALDUNMASA : 11.50 - 12.50 PTGBidang Pembelajaran

LATIH TUBI SOALAN PERCUBAAN NEGERI KEDAH

Objektif Pembelajaran

Menyelesaikan masalah

Hasil Pembelajaran

Dapat menyelesaikan masalah kertas 2

Page 3: Rancangan Pengajaran Harian

Rancangan Pengajaran &

Pemudahcaraan

Rancangan Pengajaran Harian : MINGGU : 28

KHAMIS 1 7 OGOS 2014

MATA PELAJARAN : FIZIKTINGKATAN : 5 IBNU KHALDUNMASA : 11.50 – 1.05 TGHBidang Pembelajaran

ULANGKAJI BAB 5 TINGKATAN 5: RADIOAKTIF

Objektif Pembelajaran

Menyelesaikan masalah

Hasil Pembelajaran

Dapat menyelesaikan masalah keradioaktifan

REFLEKSI

Page 4: Rancangan Pengajaran Harian

Rancangan Pengajaran &

Pemudahcaraan

MINGGU 28 I KHAMIS I 13 OGOS 2015

MATA PELAJARAN : FIZIKTINGKATAN : 5 IBNU KHALDUNMASA : 9.00 – 10.40 PAGI

Membincangkan jawapan kertas 3 dankertas 2 soalan dari Mock Test 2

Page 5: Rancangan Pengajaran Harian

Rancangan Pengajaran &

Pemudahcaraan

MINGGU 28 I ISNIN I 10 OGOS 2015

MATA PELAJARAN : MATEMATIKTINGKATAN : 5 AL BUKHARIMASA : 7.30 – 8.20Bidang Pembelajaran

MOCK TEST 2

Objektif PembelajaranHasil Pembelajaran

REFLEKSI

Page 6: Rancangan Pengajaran Harian

Rancangan Pengajaran &

Pemudahcaraan

MATA PELAJARAN : FIZIKTINGKATAN : 5 IBNU KHALDUNMASA : 11.20 – 1.05 PTGBidang Pembelajaran

MOCK TEST 2

Objektif PembelajaranHasil Pembelajaran

REFLEKSI

MINGGU 24 I ISNIN I 13 JULAI 2015

Page 7: Rancangan Pengajaran Harian

Rancangan Pengajaran &

Pemudahcaraan

MATA PELAJARAN : FIZIKTINGKATAN : 5 IBNU KHALDUNMASA : 1.20 – 2.50Bidang Pembelajaran

BAB 3 ELEKTRONIK

Objektif Pembelajaran

4.4 MENGANALISIS GET LOGIK

Hasil Pembelajaran

Murid boleh :i. DAN ii. ATAU iii. TAK iv. TAKDAN v. TAKATAU membina jadual kebenaran bagi gabungan get logik untuk maksimum 2 input. menghuraikan aplikasi sistem kawalan get logic

Aktiviti Pembelajaran

Membincangkan get logik sebagai litar pensuisan dalam komputerdan sistem elektronik yang lain.Mengkaji dan melaporkan tentang simbol-simbol untuk get logikyang berikut :a) DAN b) ATAU c) TAK d) TAKDAN e) TAKATAUMembina jadual kebenaran untuk get logik dan gabungan get logik.Mengkaji dan melaporkan tentang sistem kawalan get logik sepertidalam sistem keselamatan, system penggera dan lampu jalan.

Refleksi

Page 8: Rancangan Pengajaran Harian

Rancangan Pengajaran &

Pemudahcaraan

MINGGU 23 I KHAMIS I 9 JULAI 2015

MATA PELAJARAN : FIZIKTINGKATAN : 5 IBNU KHALDUNMASA : 8.30 – 9.30 PAGIBidang Pembelajaran

BAB 3 ELEKTRONIK

Objektif Pembelajaran

4.4 MENGANALISIS GET LOGIK

Hasil Pembelajaran

Murid boleh : menyatakan bahawa get logik adalah litar pensuisan dalam komputer dan system elektronik yang lain. menyenaraikan dan melukis simbol-simbol untuk get logik yang berikut :i. DAN ii. ATAU iii. TAK iv. TAKDAN v. TAKATAU menyatakan tindakan getget logik berikut dalam suatu jadual kebenaran :i. DAN ii. ATAU iii. TAK iv. TAKDAN v. TAKATAU membina jadual kebenaran bagi gabungan get logik untuk maksimum 2 input. menghuraikan aplikasi sistem kawalan get logik

Aktiviti Pembelajaran

Membincangkan get logik sebagai litar pensuisan dalam komputerdan sistem elektronik yang lain.Mengkaji dan melaporkan tentang simbol-simbol untuk get logikyang berikut :a) DAN b) ATAU c) TAK d) TAKDAN e) TAKATAUMenjalankan aktiviti untuk mengkaji tindakan bagi get logikyang berikut :

Page 9: Rancangan Pengajaran Harian

Rancangan Pengajaran &

Pemudahcaraan

a) DAN b) ATAU c) TAK d) TAKDAN e) TAKATAUMembina jadual kebenaran untuk get logik dan gabungan get logik.Mengkaji dan melaporkan tentang sistem kawalan get logik sepertidalam sistem keselamatan, system penggera dan lampu jalan.

Refleksi

MINGGU 23 I ISNIN I 6 JULAI 2015

MATA PELAJARAN : FIZIKTINGKATAN : 5 IBNU KHALDUNMASA : 8.30 – 9.30 PAGIBidang Pembelajaran

BAB 3 ELEKTRONIK

Objektif Pembelajaran

4.3 MEMAHAMI TRANSISTOR

Hasil Pembelajaran

Murid boleh : menghuraikan suatu transistor dari segi terminalterminalnya menghuraikan bagaimana suatu transistor bolehdigunakan sebagai amplifier arus menghuraikan bagaimana suatu transistor boleh digunakan sebagai suis automatik

Aktiviti Pembelajaran

Dengan bantuan gambarajah bincangkan suatu transistor darisegi terminal-terminal, iaitu tapak, pengumpul dan pengeluar.Menjalankan aktiviti untuk menunjukkan transistor sebagaiamplifier arus.Memasang suatu litar elektronik yang berasaskan transistor yangberfungsi sebagai suis yang dikawal oleh cahaya, haba ataubunyi.

Refleksi

Page 10: Rancangan Pengajaran Harian

Rancangan Pengajaran &

Pemudahcaraan

MINGGU 22 I KHAMIS I 2 JULAI 2015

MATA PELAJARAN : FIZIKTINGKATAN : 5 IBNU KHALDUNMASA : 8.30 – 9.30 PAGIBidang Pembelajaran

BAB 3 ELEKTRONIK

Objektif Pembelajaran

4.2 Memahami diod semikonduktor

Hasil Pembelajaran

Murid boleh : menghuraikan semikonduktor dari segi rintangan dan electron bebas menghuraikan semikonduktor jenis-n dan jenis-p menghuraikan diod semikonduktor menghuraikan fungsi diod menghuraikan kegunaan diod sebagai rektifier menghuraikan kegunaan kapasitor untuk meratakan arus output dan voltan output dalam suatu litar rektifikas

Aktiviti Pembelajaran

Melihat simulasi komputer untuk mendapat pemahaman terhadapsifat semikonduktor dari segi rintangan dan elektron bebas.Melihat simulasi komputer untuk mendapat pemahaman terhadap :a) semikonduktor jenis-n dan jenis-p,

Page 11: Rancangan Pengajaran Harian

Rancangan Pengajaran &

Pemudahcaraan

b) diod semikonduktor.Menjalankan aktiviti untuk memerhati pengaliran arus dalamsuatu diod semikonduktor (simpang p-n) dalam pincangdepan atau pincang songsang.Membina suatu litar rektifikasi separuh gelombang dan litarrektifikasi penuh gelombang.Memerhati rektifikasi separuh gelombang dan rektifikasi penuhgelombang menggunakan peralatan seperti O.S.K.Memerhati dan membincangkan kesan memasang satu kapasitordalam suatu :a) litar rektifikasi separuh gelombangb) litar rektifikasi penuh gelombang

Refleksi

MINGGU 22 I ISNIN I 29 JUN 2015

MATA PELAJARAN : FIZIKTINGKATAN : 5 IBNU KHALDUNMASA : 8.30 – 9.30 PAGIBidang Pembelajaran

BAB 3 ELEKTRONIK

Objektif Pembelajaran

4.1 Memahami penggunaan Osiloskop Sinar Katod (O.S.K.)

Hasil Pembelajaran

Murid boleh : menerangkan pancaran termion menerangkan sifat-sifat sinar katod menghuraikan prinsip kerja . osiloskop sinar katod mengukur beza keupayaan dengan O.S.K. mengukur sela masa yang singkat dengan O.S.K. memaparkan bentuk gelombang dengan O.S.K. menyelesaikan masalah berdasarkan paparan O.S.K.

Aktiviti Melihat simulasi komputer untuk mendapat pemahaman tentang

Page 12: Rancangan Pengajaran Harian

Rancangan Pengajaran &

Pemudahcaraan

Pembelajaran

pancaran termion.Menjalankan aktiviti untuk mengkaji sifat-sifat sinar katoddengan menggunakan alat seperti tiub Palang Maltese.Membincangkan osiloskop sinar katod daripada aspek-aspekberikut :a) senapang elektron,b) sistem pemesongan,c) skrin berpendarflour,d) perubahan tenaga.Menjalankan aktiviti menggunakan O.S.K. untuk :a) mengukur beza keupayaan,b) mengukur sela masa yang singkat,c) memaparkan bentuk gelombang.Membincang untuk menyelesaikan masalah berdasarkan pemaparanO.S.K.

Refleksi

Rancangan Pengajaran Harian : MINGGU : 20 RABU 1 21 MEI 2014

MATA PELAJARAN : FIZIKTINGKATAN : 5 IBNU KHALDUNMASA : 1.05 – 2.15 PTGBidang Pembelajaran

BAB 3 ELEKTROMAGNET

Objektif Pembelajaran

3.5 Memahami penjanaan dan penghantaran elektrik

Hasil Pembelajaran

menyelesaikan masalah yang melibatkan penghantaran elektrik menerangkan kepentingan tenaga yang boleh diperbaharui menerangkan kesan terhadap persekitaran yang disebabkanoleh penggunaan pelbagai sumber untuk menjana elektrik

Page 13: Rancangan Pengajaran Harian

Rancangan Pengajaran &

Pemudahcaraan

Aktiviti Pembelajaran

Mengkaji dan melaporkantentang :a) kepentingan Rangkaian Grid Nasional dari segi pengagihantenaga yang cekap,b) kepentingan kecekapan tenaga dan sumber tenaga yangdiperbaharui dari segi sumbersumber tenaga yang terhad,c) kesan terhadap persekitaran yang disebabkan oleh penggunaan pelbagai sumber untuk menjana elektrik.

Refleksi

Rancangan Pengajaran Harian : MINGGU : 20 ISNIN 1 19 MEI 2014

MATA PELAJARAN : FIZIKTINGKATAN : 5 IBNU KHALDUNMASA : 12.30 – 1.40 PGBidang Pembelajaran

BAB 3 ELEKTROMAGNET

Objektif Pembelajaran

3.5 Memahami penjanaan dan penghantaran elektrik

Hasil Pembelajaran

Murid boleh : menyenaraikan sumbersumber tenaga yang digunakan untuk menjana Elektrik menghuraikan pelbagai cara penjanaan elektrik menghuraikan penghantaran elektrik menghuraikan kehilangan tenaga dalam kabel penghantaran elektrik dan mendeduksi kebaikan penghantaran voltan tinggi

Page 14: Rancangan Pengajaran Harian

Rancangan Pengajaran &

Pemudahcaraan

menyatakan kepentingan Rangkaian Grid NasionalAktiviti Pembelajaran

Penyelidikan dan pelaporan tentang pelbagai sumber tenagayang digunakan untuk menjana elektrik seperti hidro, gas, nuklear,diesel, arangbatu, biojisim, matahari dan angin.Melihat simulasi komputer untuk memahami bahawa terdapatpelbagai sumber yang digunakan untuk menjana elektrik.Mengkaji model penghantaran elektrik.Membincangkan kehilangan tenaga dalam kabel dan kebaikanpenghantaran voltan tinggi.Melihat simulasi komputer untuk mendapat pemahaman tentangRangkaian Grid NasionaL

Refleksi

MINGGU 18 I JUMAAT I 23 MEI 2015

MATA PELAJARAN : FIZIKTINGKATAN : 5 IBNU KHALDUNMASA : 11.20 – 12.30 TGHBidang Pembelajaran

BAB 3 ELEKTROMAGNET

Objektif Pembelajaran

3.5 TRANSFORMER

Hasil Pembelajaran

MURID BOLEH :- menghuraikan kehilangan tenaga dalam suatu transformer

menghuraikan cara-cara untuk meningkatkan kecekapan suatu transformer menyelesaikan masalah yang melibatkan transformer

Aktiviti Pembelajar

Membincangkana) kehilangan tenaga dalam suatu transformer,

Page 15: Rancangan Pengajaran Harian

Rancangan Pengajaran &

Pemudahcaraan

an b) cara-cara untuk meningkatkan kecekapan suatu transformer.Membincang untuk menyelesaikan masalah melibatkan transformer.

Refleksi

MINGGU 15 I KHAMIS I 30 APRIL 2015

MATA PELAJARAN : FIZIKTINGKATAN : 5 IBNU KHALDUNMASA : 8.30 – 9.30 PAGIBidang Pembelajaran

BAB 3 ELEKTROMAGNET

Objektif Pembelajaran

3.4 MENGANALISIS TRANSFORMER

Hasil Pembelajaran

Murid boleh : menghuraikan struktur dan prinsip kerja suatu transformer ringkas. membanding dan membezakan transformer injak naik dan transformer injak turun.

Page 16: Rancangan Pengajaran Harian

Rancangan Pengajaran &

Pemudahcaraan

menyatakan bahawa Vp = Np

Vs Ns

untuk suatu transformer unggul menyatakan Vp Ip = Vs Is untuk suatu transformer unggul

Aktiviti Pembelajaran

Menjalankan aktiviti untuk mendapat pemahaman tentangstruktur dan prinsip kerja suatu transformer injak naik dantransformer injak turun yang ringkas.Menjalankankan aktiviti untuk mengkaji hubungan antara bilangan lilitan gegelung primer (Np), bilangan lilitan gegelung sekunder (N s), voltan primer (Vp) dan voltan sekunder (Vs)

Refleksi

MINGGU 15 I KHAMIS I 30 APRIL 2015

MATA PELAJARAN : FIZIKTINGKATAN : 5 IBNU KHALDUNMASA : 8.30 – 9.30 PAGIBidang Pembelajaran

BAB 3 ELEKTROMAGNET

Objektif Pembelajaran

3.2Memahami daya ke atas konduktor pembawa arus dalam suatu medan magnet

Hasil Pembelajar

Menjalankan aktiviti untuk menunjukkan daya ke atas suatukonduktor pembawa arus dalam suatu medan magnet termasuk

Page 17: Rancangan Pengajaran Harian

Rancangan Pengajaran &

Pemudahcaraan

an kesan menyongsangkan arah arus dan medan magnet.Melihat simulasi komputer untuk memahami medan magnetpaduan yang diperolehi daripada penggabungan medan-medanmagnet yang disebabkan oleh konduktor pembawa arus dansuatu magnet.Menjalankan eksperimen untuk mengkaji faktor-faktor yangmempengaruhi daya ke atas suatu konduktor pembawa arus dalamsuatu medan magnet dan membincangkan bagaimana ia mempengaruhi daya ke atas konduktor pembawa arus dalam suatu medan magnet.Menjalankan aktiviti untuk memerhati kesan putaran suatu

Aktiviti Pembelajaran

Menjalankan aktiviti untuk menunjukkan daya ke atas suatu konduktor pembawa arus dalam suatu medan magnet termasuk kesan menyongsangkan arah arus dan medan magnet.Melihat simulasi komputer untuk memahami medan magnetpaduan yang diperolehi daripada penggabungan medan-medanmagnet yang disebabkan oleh konduktor pembawa arus dansuatu magnet.Menjalankan eksperimen untuk mengkaji faktor-faktor yang mempengaruhi daya ke atas suatu konduktor pembawa arus dalamsuatu medan magnet dan membincangkan bagaimana iamempengaruhi daya ke atas konduktor pembawa arus dalamsuatu medan magnet.Menjalankan aktiviti untuk memerhati kesan putaran suatu motor

Refleksi

MINGGU 14 I KHAMIS I 23 APRIL 2015

MATA PELAJARAN : FIZIKTINGKATAN : 5 IBNU KHALDUNMASA : 8.30 – 9.30 PAGIBidang BAB 3 ELEKTROMAGNET

Page 18: Rancangan Pengajaran Harian

Rancangan Pengajaran &

Pemudahcaraan

PembelajaranObjektif Pembelajaran

3.2Memahami daya ke atas konduktor pembawa arus dalam suatu medan magnet

Hasil Pembelajaran

Menjalankan aktiviti untuk menunjukkan daya ke atas suatukonduktor pembawa arus dalam suatu medan magnet termasukkesan menyongsangkan arah arus dan medan magnet.Melihat simulasi komputer untuk memahami medan magnetpaduan yang diperolehi daripada penggabungan medan-medanmagnet yang disebabkan oleh konduktor pembawa arus dansuatu magnet.Menjalankan eksperimen untuk mengkaji faktor-faktor yangmempengaruhi daya ke atas suatu konduktor pembawa arus dalamsuatu medan magnet dan membincangkan bagaimana ia mempengaruhi daya ke atas konduktor pembawa arus dalam suatu medan magnet.Menjalankan aktiviti untuk memerhati kesan putaran suatu

Aktiviti Pembelajaran

Menjalankan aktiviti untuk menunjukkan daya ke atas suatu konduktor pembawa arus dalam suatu medan magnet termasuk kesan menyongsangkan arah arus dan medan magnet.Melihat simulasi komputer untuk memahami medan magnetpaduan yang diperolehi daripada penggabungan medan-medanmagnet yang disebabkan oleh konduktor pembawa arus dansuatu magnet.Menjalankan eksperimen untuk mengkaji faktor-faktor yang mempengaruhi daya ke atas suatu konduktor pembawa arus dalamsuatu medan magnet dan membincangkan bagaimana iamempengaruhi daya ke atas konduktor pembawa arus dalamsuatu medan magnet.Menjalankan aktiviti untuk memerhati kesan putaran suatu motor

Refleksi

Page 19: Rancangan Pengajaran Harian

Rancangan Pengajaran &

Pemudahcaraan

MINGGU 11 I JUMAAT I 3 APRIL 2015

MATA PELAJARAN : FIZIKTINGKATAN : 5 IBNU KHALDUNMASA : 11.20 – 12.30 TGHBidang Pembelajaran

BAB 3 ELEKTROMAGNET

Objektif Pembelajaran

3.1Menganalisis kesan magnet ke atas suatu konduktor pembawa arus

Hasil Pembelajaran

Murid boleh: menyatakan apa itu elektromagnet melukis corak dan menandakan arah medan magnet yang disebabkanoleh arus dalam suatu :i. dawai lurus,ii. gegelung bulat,iii. solenoid. merancang dan menjalankan eksperimen untuk mengkaji faktor-faktoryang mempengaruhi kekuatan medan magnet bagi suatu elektromagnet menghuraikan aplikasi elektromagnet

AktivitiPembelajaran

Mengingat kembali apa itu elektromagnet.Menjalankan aktiviti untuk mengkaji corak dan arah medanmagnet yang disebabkan oleh arus dalam suatu :a) dawai lurus,b) gegelung bulat,c) solenoid.Merancang dan menjalankan eksperimen untuk mengkaji faktorfaktoryang mempengaruhi kekuatan medan magnet bagisuatu elektomagnet, iaitu :a) bilangan lilitan pada gegelung,b) saiz arus yang dibawa oleh gegelung,c) penggunaan teras besi lembut.Mengkaji dan melaporkan tentang aplikasi elektromagnet sepertiloceng elektrik, pemutus litar, geganti elektromagnet dan cupingtelinga telefon.

Page 20: Rancangan Pengajaran Harian

Rancangan Pengajaran &

Pemudahcaraan

Refleksi

Rancangan Pengajaran Harian : MINGGU : 13 JUMAAT 1 4 APRIL 2014

MATA PELAJARAN : FIZIKTINGKATAN : 5 IBNU KHALDUNMASA : 10.45 – 11.55 PGBidang Pembelajaran

BAB 5 : RADIOAKTIF

Objektif Pembelajaran

5.5 Menyedari kepentingan pengurusan bahan radioaktif yang betuL

Hasil Pembelajaran

Murid boleh: menerangkan kesan negative bahan radioaktif menerangkan langkah keselamatan yang perlu diambil dalam pengurusan bahan radioaktif menerangkan pengurusan sisa radioaktif

Aktiviti Pembelajaran

Mengkaji dan melaporkan mengenai:

a) kesan negatif unsur radioaktif,b) langkah–langkah keselamatan yang patut diambil dalam pengurusan unsur radioaktifc) pengurusan sisa radioaktif

Refleksi

Page 21: Rancangan Pengajaran Harian

Rancangan Pengajaran &

Pemudahcaraan

MINGGU 21 I RABU I 24 JUN 2015

MATA PELAJARAN : FIZIKTINGKATAN : 5 IBNU KHALDUNMASA : 9.50 – 11.00 PGBidang Pembelajaran

BAB 5 : RADIOAKTIF

Objektif Pembelajaran

5.4 MEMAHAMI TENAGA NUKLEAR

Hasil Pembelajaran

MURID BOLEH :- Menerangkan pelakuran nucleus- Memberi contoh pelakuran nucleus- Menghubungkan pembebasan tenaga semasa tindak balas

nuklear dengan perubahan jisim mengikut persamaan E=mc2

- Menerangkan penjanaan tenaga elektrik dari pembelahan nucleus

- Mewajarkan penggunaan pembelahan nukleus dalam penjanaan tenaga elektrik

- Menyelesaikan masalah yang melibatkan tenaga nuclear

Aktiviti Pembelajaran

Bincangkan hubungan diantara kehilangan jisim dengan tenaganuklear yang dihasilkan semasa pembelahan nukleus danpelakuran nukleus iaitu E=mc2

Mengkaji dan melaporkan mengenai penjanaan tenaga elektrik daripada tenaga nukleus.Membincangkan kebaikan dan keburukan penjanaan tenaga elektrik dari pembelahan nukleus.Membincangkan penyelesaian masalah yang melibatkan tenaga nuklear.

Refleksi

Page 22: Rancangan Pengajaran Harian

Rancangan Pengajaran &

Pemudahcaraan

Rancangan Pengajaran Harian : MINGGU : 11 JUMAAT 1 14 MAC 2014

MATA PELAJARAN : FIZIKTINGKATAN : 5 IBNU KHALDUNMASA : 10.45 – 11.55 PGBidang Pembelajaran

BAB 5 : RADIOAKTIF

Objektif Pembelajaran

5.4 Memahami Tenaga Nuklear

Hasil Pembelajaran

Murid boleh: mendefinisikan unit jisim atom (u.j.a) menerangkan pembelahan nukleus memberi contoh pembelahan nukleus menerangkan tindakbalas berantai

Aktiviti Pembelajaran

Memerhatikan simulasi computer untuk memahamia) pembelahan nukleusb) tindakbalas berantaic) pelakuran nukleusBincangkan :a) unit jisim atom (u.j.a)b) pembelahan nukleusc) tindakbalas berantaid) pelakuran nukleus

Refleksi

Page 23: Rancangan Pengajaran Harian

Rancangan Pengajaran &

Pemudahcaraan

MINGGU 20 I KHAMIS I 18 JUN 2015

MATA PELAJARAN : FIZIKTINGKATAN : 5 IBNU KHALDUNMASA : 8.30 – 9.30 PAGIBidang BAB 5 : RADIOAKTIF

Page 24: Rancangan Pengajaran Harian

Rancangan Pengajaran &

Pemudahcaraan

PembelajaranObjektif Pembelajaran

5.3 Memahami penggunaan radioisotop

Hasil Pembelajaran

Murid boleh: mendefinisi radioisotop menamakan beberapa contoh radioisotop menerangkan aplikasi radioisotopeMembincangkan radioisotop.

Aktiviti Pembelajaran

Membincangkan radioisotop.Mengkaji dan melapor aplikasi radioisotop dalam bidang:a) perubatanb) pertanianc) arkeologid) perindustrianMemerhatikan simulasi computer mengenai aplikasi radioisotop

Refleksi

MINGGU 20 I ISNIN I 15 JUN 2015

MATA PELAJARAN : FIZIK

Page 25: Rancangan Pengajaran Harian

Rancangan Pengajaran &

Pemudahcaraan

TINGKATAN : 5 IBNU KHALDUNMASA : 8.30 – 9.30 PAGIBidang Pembelajaran

BAB 5 : RADIOAKTIF

Objektif Pembelajaran

5.2 Menganalisis reputan radioaktif

Hasil Pembelajaran

Murid boleh : menyatakan apa itu keradioaktifan menamakan pengesan yang biasa untuk sinaran radioaktif membandingkan 3 jenis sinaran radioaktif dari segi sifat semulajadi mereka menerangkan reputan radioaktif menggunakan persamaan bagi menunjukkan perubahan komposisi dalam nukleus apabila zarah dibebaskan menerangkan maksud separuh hayat menentukan separuh hayat daripada lengkung pereputan. menyelesaikan masalah melibatkan separuh hayat.

Aktiviti Pembelajaran

Memerhatikan simulasi computer untuk memahami keradioaktifan.Membincangkan:a) keradioaktifan ialah proses pereputan spontan nukleusyang tidak stabil dengan memancarkan sinaran radioaktif untuk menjadinukleus yang lebih stabilb) pengesanan sinaran radioaktif dengan menggunakan peralatanpengesan seperti kebuk awan dan tiub Geiger- MullerMembincangkan ciri-ciri sinaranradioaktif iaitu zarah alfa, zarahbeta dan sinar gama dari segia) kesan pengionan relatifb) kuasa penembusan relatifc) pemesongan oleh medanelektrik dan medan magnet Membincangkan reputan radioaktifdengan bantuan persamaan.Menjalankan aktiviti supaya memahami maksud separuh hayat.Membincangkan lengkung pereputan yang biasa.Membincang penyelesaian masalah melibatkan separuh hayat.

Refleksi

Page 26: Rancangan Pengajaran Harian

Rancangan Pengajaran &

Pemudahcaraan

Rancangan Pengajaran Harian : MINGGU : SLOT 1 SABTU 1 8 MAC 2014

MATA PELAJARAN : FIZIKTINGKATAN : 5 IBNU KHALDUNMASA : 8.30 - 10.00 PGBidang Pembelajaran

BAB 5 : RADIOAKTIF

Objektif Pembelajaran

5.1 Memahami nukleus bagi suatu atom

Hasil Pembelajaran

Murid boleh: menerangkan komposisi nukleus suatu atom terdiri dari proton dan neutron. mendefinisikan nombor proton (Z) dan nombor nukleon (A). menerangkan istilah nuklid. menggunakan simbol nuklid mendefinisikan istilah isotop

Aktiviti Pembelajaran

Memerhatikan simulasi computer atau model–model untukmemahamia) komposisi nukleusb) isotopMengkaji dan melaporkan mengenai nuklid dan isotop.

Refleksi

MINGGU 12 I KHAMIS I 9 APRIL 2015

Page 27: Rancangan Pengajaran Harian

Rancangan Pengajaran &

Pemudahcaraan

MATA PELAJARAN : FIZIKTINGKATAN : 5 IBNU KHALDUNMASA : 11.20 – 12.30 TGHBidang Pembelajaran

BAB 2: ELEKTRIK

Objektif Pembelajaran

2.5 Menganalisis tenaga dan kuasa elektrik

Hasil Pembelajaran

Murid boleh: membandingkan kadar kuasa dan penggunaan tenaga pelbagai alatanelektrik membandingkan pelbagai alatan elektrik dari segi kecekapan penggunaan tenaga menghuraikan cara-cara meningkatkan kecekapan tenaga

Aktiviti Pembelajaran

Menjalankan aktiviti membandingkan alatan elektrik di rumah yang menjalankan fungsi yang sama seperti mentol berfilamen tungsten dan mentol jimat tenaga dari segi kecekapan penggunaan tenaga.Mengkaji dan membuat laporan mengenai cara-cara meningkatkankecekapan tenaga di rumah atau sekolah.Membincangkan kepentingan penyelenggaraan untuk memastikan kecekapan alatan elektrik.

Refleksi

MINGGU 11 I KHAMIS I 2 APRIL 2015

MATA PELAJARAN : FIZIK

Page 28: Rancangan Pengajaran Harian

Rancangan Pengajaran &

Pemudahcaraan

TINGKATAN : 5 IBNU KHALDUNMASA : 11.20 – 12.30 TGHBidang Pembelajaran

BAB 2: ELEKTRIK

Objektif Pembelajaran

2.5 Menganalisis tenaga dan kuasa elektrik

Hasil Pembelajaran

Murid boleh: Mendefinisikan tenaga elektrik Mendefinisikan kuasa elektrik menyelesaikan masalah melibatkan tenaga dan kuasa elektrik. membandingkan kadar kuasa dan penggunaan tenaga pelbagai alatanelektrik membandingkan pelbagai alatan elektrik dari segi kecekapan penggunaan tenaga menghuraikan cara-cara meningkatkan kecekapan tenaga

Aktiviti Pembelajaran

Membincangkan hubungan antaraa) tenaga(E), voltan (V), arus (I) dan masa (t)b) kuasa (P), voltan (V) dan arus (I)Membincangkan penyelesaian masalah melibatkan tenaga dankuasa elektrik.Membandingkan kadar kuasa pelbagai alatan elektrik di rumahdan menghitungkan tenaga yang digunakan pada sela masa yangtetap.Menjalankan aktiviti membandingkan alatan elektrik di rumah yang menjalankan fungsi yang sama seperti mentol berfilamen tungsten dan mentol jimat tenaga dari segi kecekapan penggunaan tenaga.Mengkaji dan membuat laporan mengenai cara-cara meningkatkankecekapan tenaga di rumah atau sekolah.Membincangkan kepentingan penyelenggaraan untuk memastikan kecekapan alatan elektrik.

Refleksi

Page 29: Rancangan Pengajaran Harian

Rancangan Pengajaran &

Pemudahcaraan

MINGGU 10 I JUMAAT I 27 MAC 2015

MATA PELAJARAN : FIZIKTINGKATAN : 5 IBNU KHALDUNMASA : 11.20 – 12.30 TGHBidang Pembelajaran

BAB 2: ELEKTRIK

Objektif Pembelajaran

2.4 Menganalisis daya gerak elektrik dan rintangan dalam.

Hasil Pembelajaran

Murid boleh: mendefinisikan daya gerak elektrik (d.g.e.) membezakan antara d.g.e. dan beza keupayaan menerangkan rintangan dalam. menentukan d.g.e. dan rintangan dalam menyelesaikan masalah melibatkan d.g.e. dan rintangan dalam

Aktiviti Pembelajaran

Membincangkan d.g.e. sebagai kerja daripada satu sumber untukmenggerakkan satu unit cas mengelilingi satu litar elektrik yanglengkap.Menjalankan aktiviti untuk membezakan antara d.g.e. dan beza keupayaan.Menjalankan aktiviti untuk mengkaji rintangan dalam.Menjalankan aktiviti untuk menentukan d.g.e. dan rintangan dalam sebuah bateri dengan memplot graf voltan melawan arus.Membincangkan penyelesaian masalah melibatkan d.g.e. danrintangan dalam.

Refleksi

Page 30: Rancangan Pengajaran Harian

Rancangan Pengajaran &

Pemudahcaraan

MINGGU 8 I ISNIN I 2 MAC 2015

MATA PELAJARAN : FIZIKTINGKATAN : 5 IBNU KHALDUNMASA : 1.40 – 2.50 PETANGBidang Pembelajaran

BAB 2: ELEKTRIK

Objektif Pembelajaran

2.3 Menganalisis litar sesiri dan selari

Hasil Pembelajaran

Murid boleh : mengenal pasti litar sesiri dan selari membandingkan arus dan beza keupayaan bagi litar sesiri dan selari menentukan rintangan berkesan bagi perintang perintang yangdisambungkan secara sesiri menentukan rintangan berkesan bagi perintang perintang yangdisambungkan secara selari menyelesaikan masalah melibatkan arus, beza keupayaan dan rintangan bagi litar sesiri, selari dan litar gabungan

Aktiviti Pembelajaran

Menjalankan aktiviti untuk mengenal pasti litar sesiri dan selari.Menjalankan aktiviti mengkaji hubungan arus, I dan beza keupayaan, V bagi litar sesiri dan selari menggunakan ammeter dan voltmeter untuk menunjukkan nilai I dan V.Menghitung rintangan berkesan bagi perintang yang disambungkan secaraa) sesirib) selariMembincangkan dan mengaplikasi prinsip arus, beza keupayaan dan

Page 31: Rancangan Pengajaran Harian

Rancangan Pengajaran &

Pemudahcaraan

rintangan bagi litar sesiri dan selari kepada situasi baru danpenyelesaian masalah.

Refleksi

MINGGU 6 I RABU I 25 FEBRUARI 2015

MATA PELAJARAN : FIZIKTINGKATAN : 5 IBNU KHALDUNMASA : 1.15 - 2.15 PETANGBidang Pembelajaran

BAB 2: ELEKTRIK (KELAS TAMBAHAN)

Objektif Pembelajaran

2.2 Menganalisis hubungan antara arus elektrik dan Beza keupayaan

Hasil Pembelajaran

Murid boleh : Mendefinisi beza keupayaan merancang dan menjalankan eksperimenuntuk menentukan hubungan antara arus dan beza keupayaan menghuraikan hubungan antara arus dan beza keupayaan menyatakan hukum Ohm mendefinisi rintangan menerangkan faktor-faktor yang mempengaruhi rintangan

Page 32: Rancangan Pengajaran Harian

Rancangan Pengajaran &

Pemudahcaraan

menyelesaikan masalah yang melibatkan beza keupayaan, arus danrintangan

Aktiviti Pembelajaran

Melihat simulasi komputer untuk memahami beza keupayaan.Membincangkan beza keupayaan (V) sebagai kerja(W) yang dilakukan untuk menggerakkan 1C cas(Q) antara dua titik dalam medan elektrik, iaitu V = W QMerancang dan menjalankan eksperimen untuk menentukan hubungan antara arus dan beza keupayaan bagi satu konduktor ohm.Membincangkan hukum Ohm sebagai hubungan antara bezakeupayaan dengan arus pada suhu malar.Membincangkan rintangan sebagai nisbah beza keupayaankepada arus bagi satu konduktor ohm.Menjalankan eksperimen untuk mengkaji dan membincangkanfaktor-faktor yang mempengaruhi rintangan, iaitu jenis bahan, luaskeratan rentas, panjang dan suhu.Membincangkan penyelesaian masalah yang melibatkan bezakeupayaan, arus dan rintangan.

Refleksi

MINGGU 6 I ISNIN I 23 FEBRUARI 2015

MATA PELAJARAN : FIZIKTINGKATAN : 5 IBNU KHALDUNMASA : 1.40 - 2.50 PETANGBidang Pembelajaran

BAB 2: ELEKTRIK

Objektif Pembelajaran

2.1 Menganalisis medan elektrik dan pengaliran cas

Page 33: Rancangan Pengajaran Harian

Rancangan Pengajaran &

Pemudahcaraan

Hasil Pembelajaran

Murid boleh : menyatakan hubungan antara pengaliran electron dan arus elektrik mendefinisikan arus elektrik menghuraikan medan elektrik melakarkan garis medan elektrik untuk menunjukkan arah medan menghuraikan kesan medan elektrik ke atas cas menyelesaikan masalah melibatkan cas elektrik dan arus

Aktiviti Pembelajaran

Membincangkan arus elektrik sebagai kadar pengaliran cas,iaitu I = Q/tMenjalankan aktiviti / melihat simulasi komputer untuk mengkajigaris medan magnet untuk susunan cas yang berbeza.Memerhati kesan medan elektrik ke atas:a) sebiji bola pingpong yang bersalut bahan konduktorb) nyalaan lilinMembincangkan penyelesaian masalah melibatkan cas elektrikdan arus.

Refleksi

MINGGU 5 I RABU I 11 FEBRUARI 2015

MATA PELAJARAN : FIZIKTINGKATAN : 5 IBNU KHALDUNMASA : 1.15 - 2.15 PETANGBidang Pembelajara

BAB 1 : GELOMBANG

Page 34: Rancangan Pengajaran Harian

Rancangan Pengajaran &

Pemudahcaraan

nObjektif Pembelajaran

1.7 Menganalisis gelombang elektromagnet

Hasil Pembelajaran

Murid boleh menghuraikan spectrum elektromagnet menyatakan bahawa cahaya tampak merupakan sebahagiandaripada spectrum elektromagnet menyenaraikan sumber gelombang elektromagnet menghuraikan ciri-ciri gelombang elektromagnet menghuraikan aplikasi gelombang elektromagnet

Aktiviti Pembelajaran

Mengkaji dan melaporkan tentangkomponen spektrum elektromagnetdari segi:a) pengurangan jarak gelombang dan pertambahan frekuensib) sumber-sumberMembincangkan ciri-ciri gelombang elektromagnet.Membincangkan aplikasi gelombang elektromagnet seperti:a) gelombang radio untuk penyiaran dan komunikasib) gelombang mikro untuk satelit dan telefon selularc) sinaran inframerah dalam peralatan elektrik di rumah,kawalan jarak jauh dan alat tinjau malamd) cahaya tampak dalam gentian optik dan fotografie) sinaran ultraungu dalam lampu pendarfluor dan pensterilan

Refleksi

MINGGU 5 I ISNIN I 9 FEBRUARI 2015

Page 35: Rancangan Pengajaran Harian

Rancangan Pengajaran &

Pemudahcaraan

MATA PELAJARAN : FIZIKTINGKATAN : 5 IBNU KHALDUNMASA : 1.40 - 2.50 PETANGBidang Pembelajaran

BAB 1 : GELOMBANG

Objektif Pembelajaran

1.6 Menganalisis gelombang bunyi

Hasil Pembelajaran

Murid boleh : menghuraikan gelombang bunyi menerangkan bagaimana kenyaringan berhubungkait denganamplitud menerangkan bagaimana kelangsingan berhubungkait denganfrekuensi menghuraikan aplikasi pantulan gelombang bunyi menghitung jarak menggunakan pantulan gelombang bunyiMenghuraikan kesan sampingan terhadap pendedahan yang berlebihan kepada komponen tertentu spektrum elektromagnet

Aktiviti Pembelajaran

Membincangkana) penghasilan bunyi melalui sumber yang bergetarb) gelombang bunyi sebagai gelombang membujur yangmemerlukan medium untuk perambatanMenonton simulasi komputer atau menjalankan aktiviti untuk memerhatikesan :a) amplitud ke atas kenyaringan,b) frekuensi ke atas kelangsingan.Memerhatikan simulasi komputer atau menjalankan aktiviti untuk mendapat idea mengenai aplikasi gelombang bunyi.Mengkaji dan melaporkan tentang aplikasi pantulan gelombang bunyiseperti sonar dan pengimbas ultrasound.f) penggunaan sinar-X di hospital dan bidang kejuruteraang) sinar gama dalam perubatan Mengkaji dan membuat

Page 36: Rancangan Pengajaran Harian

Rancangan Pengajaran &

Pemudahcaraan

laporanmengenai kesan sampingan terhadap pendedahan yang berlebihan kepada komponen tertentu spectrum elektromagnet.

Refleksi

MINGGU 4 I RABU I 4 FEBRUARI 2015

MATA PELAJARAN : FIZIKTINGKATAN : 5 IBNU KHALDUNMASA : 1.05 – 2.15 PTG

Bidang Pembelajaran

BAB 1 : GELOMBANG

Objektif Pembelajaran

1.5 Menganalisis Interferens gelombang

Hasil Pembelajaran

Murid boleh :menyatakan prinsip superposisi menerangkan interferens gelombang melukis corak interferens mentafsir corak interferens menyelesaikan masalah melibatkan λ = ax D

Aktiviti Pembelajaran

Memerhati model mekanikal seperti spring slinki untuk mendapat idea tentang superposisi.Menjalankan aktiviti untuk memerhati corak interferens:a) gelombang air dalam tangki riakb) gelombang cahayac) gelombang bunyiMembincangkan interferens membina dan interferens memusnah.Membincangkan λ = ax

Page 37: Rancangan Pengajaran Harian

Rancangan Pengajaran &

Pemudahcaraan

D Refleksi

MINGGU 4 I ISNIN I 2 FEBRUARI 2015

MATA PELAJARAN : FIZIKTINGKATAN : 5 IBNU KHALDUNMASA : 1.40 – 2.50 PTGBidang Pembelajaran

BAB 1 : GELOMBANG

Objektif Pembelajaran

1.4 Menganalisis pembelauan gelombang

Hasil Pembelajaran

Murid boleh: menghuraikan pembelauan gelombang dari segi panjang gelombang, frekuensi, laju, arah perambatan dan bentuk gelombang melukis gambarajah untuk menunjukkan pembelauan gelombang

Aktiviti Pembelajaran

Menjalankan aktiviti untuk memerhati pembelauan :a) gelombang air di dalam tangki riakb) gelombang cahayac) gelombang bunyiMembincangkan ciri-ciri pembelauan gelombang dari segi panjang gelombang, frekuensi, laju, arah perambatan dan bentuk gelombang, dan hubungannya dengan gelombang tuju.

Page 38: Rancangan Pengajaran Harian

Rancangan Pengajaran &

Pemudahcaraan

Melihat simulasi komputer tentang pembelauan gelombang

Refleksi

MINGGU 3 I RABU I 28 JANUAR1 2015

MATA PELAJARAN : FIZIKTINGKATAN : 5 IBNU KHALDUNMASA : 1.05 – 2.15 PTG

Bidang Pembelajaran

BAB 1 : GELOMBANG

Objektif Pembelajaran

1.3 Menganalisis pembiasan gelombang

Hasil Pembelajaran

Murid boleh: menghuraikan pembiasan gelombang dari segi sudut tuju, sudut biasan, panjang gelombang, frekuensi, laju dan arah perambatan gelombang melukis gambarajah untuk menunjukkan pembiasan gelombang

Aktiviti Pembelajaran

Menjalankan aktiviti untuk memerhati pembiasan :a) gelombang air satah di dalam tangki riakb) gelombang cahayac) gelombang bunyi

Page 39: Rancangan Pengajaran Harian

Rancangan Pengajaran &

Pemudahcaraan

Membincangkan ciri-ciri pembiasan gelombang dari segisudut biasan, panjang gelombang, frekuensi, laju dan arahperambatan gelombang dan hubungannya dengan gelombangtuju.Melihat simulasi computer mengenai pembiasan gelombang.

Refleksi

MINGGU 3 I ISNIN I 26 JANUAR1 2015

MATA PELAJARAN : FIZIKTINGKATAN : 5 IBNU KHALDUNMASA : 1.40 – 2.50 PTG

Bidang Pembelajaran

GELOMBANG

Objektif Pembelajaran

1.2 Menganalisis pantulan gelombang

Hasil Pembelajaran

Murid boleh: menghuraikan pantulan gelombang dari segi suduttuju, sudut pantulan, panjang gelombang, frekuensi, laju dan arah

Page 40: Rancangan Pengajaran Harian

Rancangan Pengajaran &

Pemudahcaraan

perambatan gelombang. melukis gambarajah untuk menunjukkan pantulan gelombang.

Aktiviti Pembelajaran

Menjalankan aktiviti untukmemerhati pantulan:a) gelombang satah di dalam tangki riak,b) cahaya,c) gelombang bunyi.Membincangkan ciri-ciri pantulan gelombang dari segi sudutpantulan, panjang gelombang, frekuensi, laju dan arahperambatan gelombang dan hubungannya dengan gelombangtuju.Melihat simulasi computer mengenai pantulan gelombang

Refleksi

MINGGU 2 I RABU I 21 JANUAR1 2015

MATA PELAJARAN : FIZIKTINGKATAN : 5 IBNU KHALDUNMASA : 12.40 – 1.50 PTG

Bidang Pembelajaran

Gelombang

Objektif Pembelajara

1.1 Memahami Gelombang

Page 41: Rancangan Pengajaran Harian

Rancangan Pengajaran &

Pemudahcaraan

nHasil Pembelajaran

mendefinisi menghuraikan pelembapan bagi satu sistem ayunan menghuraikan resonan bagi satu sistem ayunan

Aktiviti Pembelajaran

Memerhati dan membincangkan kesan:a) pelembapan bagi satu system ayunanb) resonan bagi satu system ayunan seperti bandul Barton

Refleksi

MINGGU 2 I ISNIN I 19 JANUAR1 2015

MATA PELAJARAN : FIZIKTINGKATAN : 5 IBNU KHALDUNMASA : 8.40- 9.50 PAGI

Page 42: Rancangan Pengajaran Harian

Rancangan Pengajaran &

Pemudahcaraan

Bidang Pembelajaran

Gelombang

Objektif Pembelajaran

1.1 Memahami Gelombang

Hasil Pembelajaran

Mendefinisi: i. amplitude ii. Tempoh iii. frekuensi iv. panjang gelombang v. laju gelombang melakar dan mentafsir graf sesaran-masa bagi suatu gelombang melakar dan mentafsir graf sesaran-jarak bagi suatu gelombang mengesahkan hubungan antara laju, panjang gelombang dan frekuensi menyelesaikan masalah mengenai laju, panjang gelombang dan frekuensi

Aktiviti Pembelajaran

Memerhati satu sistem ayunan seperti bandul ringkas atau spring berbeban untuk mendefinisi amplitud, tempoh dan frekuensi.Melihat simulasi komputer untuk mendapat kefahaman mengenaia) amplitud (a)b) tempoh (T)c) frekuensi (f)d) panjang gelombang (λ)e) laju gelombang (v)Membincangkan amplitud dan tempoh dengan bantuan graf sesaran-masa bagi suatugelombang.Membincangkan amplitud dan panjang gelombang dengan bantuan graf sesaran-jarak bagi suatu gelombang.Membincangkan hubungan antara laju, panjang gelombang dan frekuensi.Membincangkan penyelesaian masalah mengenai laju, panjang gelombang dan frekuensi.

Refleksi

Page 43: Rancangan Pengajaran Harian

Rancangan Pengajaran &

Pemudahcaraan

MINGGU 1 I RABU I 14 JANUAR1 2014

MATA PELAJARAN : FIZIKTINGKATAN : 5 IBNU KHALDUNMASA : 1.05 – 2.15 PETANG

Page 44: Rancangan Pengajaran Harian

Rancangan Pengajaran &

Pemudahcaraan

Bidang Pembelajaran Gelombang

Objektif Pembelajaran 1.1 Memahami Gelombang

Hasil Pembelajaran

Murid boleh : menghuraikan maksud gerakan gelombang mengenalpasti bahawa gelombang memindahkan tenaga tanpa memindahkan jirim membanding gelombang melintang dan gelombang membujur dan memberi contoh setiap satunya menyatakan apakah maksud muka gelombang menyatakan arah perambatan gelombang dan hubungannya dengan muka gelombang

Aktiviti Pembelajaran

Memerhati situasi untuk mendapat idea mengenai gelombang seperti getaran pada tali, spring slinki atau tangki riak.Menjalankan aktiviti menggunakan tangki riak dan spring slinki untuk menunjukkan:a) gelombang memindahkan tenaga tanpa memindahkan jirim,b) gelombang melintang dan gelombang membujur,c) muka gelombang d) arah perambatan gelombang dan hubungannya dengan muka gelombang.

Melihat simulasi komputer untuk mendapat idea mengenai:a) gelombang melintang dan gelombang membujur,b) muka gelombangc) arah perambatan gelombang dan hubungannya denganmuka gelombang

I THINKPETA BULATAN

Refleksi

Page 45: Rancangan Pengajaran Harian

Rancangan Pengajaran &

Pemudahcaraan