23
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 5 TEMA KESUSASTERAAN RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 5 Mata Pelajaran : Bahasa Melayu Tahun : 5 Cerdas Tarikh : 3 April 2012 Masa : 1 jam (7.30 pagi hingga 8.30 pagi) Bilangan Murid : 38 orang Tema : Kesusasteraan (Pantun) Tajuk : Buah- buahan Tempatan Hasil Pembelajaran/Kemahiran : : 1.2 Bertanya dan menjawab tentang sesuatu perkara secara bertatasusila. : (i) Bersoal jawab secara bertatasusila tentang sesuatu perkara dengan menggunakan soalan pelbagai aras. n : 5.2 Membaca kuat teks prosa dan puisi dengan sebutan dan intonasi yang betul dan lancar serta memahami perkara yang dibaca. : (i) Membaca bahan sastera dan bukan sastera dengan sebutan dan intonasi yang betul serta gaya yang sesuai. Objektif : Pada akhir pelajaran ini, murid dapat: (i) menjawab soalan yang dikemukakan oleh guru secara bertatasusila. 1

Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu Tahun 5 Tema Kesusasteraan

Embed Size (px)

DESCRIPTION

bm

Citation preview

Page 1: Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu Tahun 5 Tema Kesusasteraan

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 5 TEMA KESUSASTERAAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 5

Mata Pelajaran                                :  Bahasa MelayuTahun                                                :  5 Cerdas  Tarikh                                                :  3 April 2012Masa                                                  :  1 jam (7.30 pagi hingga 8.30 pagi)Bilangan Murid                               :  38 orangTema                                                 :  Kesusasteraan (Pantun)Tajuk                                                 :  Buah-buahan TempatanHasil Pembelajaran/Kemahiran :

 :           1.2          Bertanya dan menjawab tentang sesuatu perkara secara bertatasusila.  :           (i)            Bersoal jawab secara bertatasusila tentang sesuatu perkara dengan menggunakan

soalan pelbagai aras.

Fokus Sampingan :           5.2        Membaca kuat teks prosa dan puisi dengan sebutan dan intonasi yang betul dan lancar serta memahami perkara yang dibaca.

  :          (i)             Membaca bahan sastera dan bukan sastera dengan sebutan dan intonasi yang betul serta gaya yang sesuai.

Objektif :  Pada akhir pelajaran ini, murid dapat:(i)            menjawab soalan yang dikemukakan oleh guru secara bertatasusila.(ii)          membaca kuat teks pantun teka-teki dan definisi kata adjektif dengan sebutan dan

intonasi yang betul dan gaya yang sesuai.

Sistem Bahasa                              Tatabahasa               - Kata adjektif, binaan ayat lengkap.Kosa Kata                - Kolek, menoreh

Pengisian Kurikulum                  Ilmu                            - Kesusasteraan, kemasyarakatanNilai Murni                - Kesyukuran, patriotisme, rasional

Kemahiran bernilai tambah

                      - Menjana idea, menghubungkait, menilai,  mengenal pasti.

Teori Kecerdasan Pelbagai           - Muzik

1

Page 2: Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu Tahun 5 Tema Kesusasteraan

Belajar Cara Belajar                                    - Membaca mekanis

Bahan Bantu Mengajar                 - Kad imbasan, teks pantun teka-teki, slaid, lembaran  kerja.

Masa 

  Isi pelajaran 

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran

 

Catatan 

Set Induksi

(5 minit)

Video lagu :

Buah-buahan tempatan.

Soalan

-     Apakah yang ditunjukkan dalam video?

-     Buah apakah yang ditunjukkan?

-     Di negara manakah kita boleh perolehi buah-buahan ini?

1. Guru menayangkan video lagu buah-buahan tempatan

2. Murid memerhati tayangan video buah-buahan tempatan.

3. Guru bersoal jawab dengan murid tentang video.

4. Murid meneka tajuk pelajaran.

5. Guru memberitahu tajuk pelajaran hari ini.

Teknik :

-   Soal jawab

Nilai :

-   Kerjasama

BBM :

-   video

Langkah 1

(10 minit)

Slaid

Pantun teka-teki bertajuk “Kenali Buah-buahan Tempatan”.

Teks pantun

Pantun teka-teki bertajuk “Kenali Buah-buahan Tempatan”.

1. Setiap kumpulan diberikan 1 teks pantun.

2. Guru membuat demonstrasi pembacaan pantun di hadapan kelas.

3. Murid diminta meneliti sebutan, intonasi dan gaya guru ketika guru berpantun.

4. Wakil setiap kumpulan diminta membaca pantun dengan menggunakan sebutan intonasi dan gaya yang betul.

Teknik :

-   Tunjuk cara

Nilai :

-   Kerjasama-   Tekun

BBM :

-   Slaid dan teks pantun teka-teki.

2

Page 3: Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu Tahun 5 Tema Kesusasteraan

Langkah 2

(15 minit)

Teks pantun

Teka teki bertajuk “Kenali Buah-buahan Tempatan”.

Soalan:

-     Apakah perkataan yang kamu tidak faham dalam pantun rangkap (pertama, kedua, ketiga, keempat kelima dan keenam)

-     Perkataan:Belanga(periuk tanah)Meranduk(mengharungi)Paras(rupa muka)Kolek(sampan kecil)

Jawapan pantun:

1.  Rambutan2.  Durian3.  Nenas4.  Manggis5.  Kelapa6.  betik

1. Soal jawab antara guru dan murid berkaitan perkataan yang tidak difahami.

2. Secara berkumpulan murid diminta menyenaraikan nama buah-buahan yang tersirat di sebalik teka-teki, di atas lembaran kerja yang disediakan.

3. Murid diminta menyebut kembali nama buah-buahan tersebut secara lisan.

4. Guru memberikan jawapan bagi pantun teka-teki yang diberikan.

Teknik :

-   Soal jawab-   Perbincangan-   sumbangsaran

Nilai :

-   Kerjasama-   Tekun

BBM :-     Lembaran kerja,

teks pantun, slaid

3

Page 4: Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu Tahun 5 Tema Kesusasteraan

Langkah 3

(15 minit)

Pengajaran :

Kata adjektif.

Contoh :

- cantik

- tajam

- manis

- merah

- hitam

1. Guru menerangkan secara ringkas definisi kata adjektif.

2. Murid dikehendaki membaca secara berkumpulan definisi kata adjektif secara kuat.

3. Murid diminta mencari dan membulatkan kata adjektif yang terdapat dalam rangkap pantun teka-teki. Kemudian menulis kembali dalam kotak yang disediakan.

4. Perbincangan antara guru dan murid mengenai kata adjektif yang terdapat di dalam teks pantun.

5. Wakil murid setiap kumpulan diminta membuat ayat lain berdasarkan kata adjektif, secara spontan.

Teknik :

-   Tunjuk cara

-   Soal jawab

Nilai :

-   Kerjasama

-   Tekun

-   Mendengar arahan

BBM :

-   teks pantun teka-teki, lembaran kerja dan slaid.

Langkah 4

(5 minit)

Nyanyian lagu.

Pantun teka-teki menggunakan rentak lagu ikan kekek

1. Murid diperdengarkan terlebih dahulu rentak lagu ‘Ikan Kekek”.

2. Guru membuat demonstrasi terlebih dahulu cara nyanyian menggunakan rentak lagu “Ikan Kekek” dan rangkap pantun sebagai lirik lagu.

3. Murid diminta menyanyi beramai-ramai seperti nyanyian yang telah ditunjuk oleh guru.

Teknik :

-   Tunjuk cara

Nilai :

-   Kerjasama

-   Tekun

BBM :

-   Teks pantun teka-teki.

4

Page 5: Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu Tahun 5 Tema Kesusasteraan

Penutup

(10 minit)

Nilai murni:

- Kesyukuran- Patriotisme- Rasional

Isi pelajaran :

1.Cara membaca pantun dengan betul.

2.Konsep Kata adjektif

1. Guru menyimpulkan pelajaran.

2. Soal jawab antara guru dan murid berkaitan isi pelajaran dan nilai murni berdasarkan teks pantun teka-teki, secara lisan.

3. Guru memberikan aktiviti latihan pengukuhan.

Teknik :

-   Soal jawab

Nilai :

-   Kerjasama

-   Tekun

BBM :

Lembaran kerja

5

Page 6: Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu Tahun 5 Tema Kesusasteraan

angkah Isi Pelajaran Kaedah Penyampaian CatatanSet induksi5 minit

1. Guru berbual-bual dengan murid tentang perlabuhan negeri Melaka sebagai perlabuhan interpot.2. Guru Mempertontonkan Video gambaran perlabuhan negeri Melaka.

1.1 guru bertanya murid samaada mereka pernah mendengar sejarah Melaka ataupun tidak.1.2 guru menceritakan tentaang keagungan dan kemasyuran Melaka pada suatu ketika dahulu.1.3 guru menceritakan lambakan pedagang dari Negara asing dan bahasa melayu sebagai bahasa lingua franca-china-portugis-Arab1.4 Guru menceritakan tokoh pedagang yang terkenal turut datang- Laksamana Cheng Ho

Tayangan video menggunakan Notebook dan LCDNilai :Patriotisme

Langkah 110 minit

1. guru menggunakan teks dalam buku teks Bahasa Melayu tahun 6 halaman 1282. Murid menjawab secara lisan

1.1 guru meminta seorang demi seorang murid membaca kuat teks dan guru membetulkan kesalahan dalam pembacaan murid.1.2 Guru meminta semua murid membaca teks secara bersama-sama.1.3 guru meminta murid menjelaskan apa yang mereka fahami melalui teks yang dibaca.1.4 guru menjelaskan bahawa kata penguat hadapan dan penguat belakang digunakan untuk menegaskan lagi maksud sesuatu ayat.-sangat-amat-lah1.5 guru meminta murid mnyenaraikan kata penguat belakang dan hadapan secara lisan.

Buku teks bahasa melayu tahun 6Kertas mahjungKemahiran Ganerik: Kemahiran Berfikirteknik perbincanganNilai : Hormat-menghormati

Langkah 210 minit

1. Murid secara berkumpulan menyenaraikan perwatakan laksamana Cheng Ho dan menyatakan pengajaran yang terdapat dalam teks tersebut.2.Secara berkumpulan murid membina ayat dengan menggunakan kata penguat yang terdapat

1.1 guru membahagikan murid kepada 5 kumpulan. Guru memberi kertas mahjung kepada setiap kumpulan.1.2 Setiap kumpulan hendaklah menyenaraikan perwatakan Laksamana Cheng Ho, nilai yang bersesuaian dengan teks dan menyatakan kesan perhubungan yang ingin dijalinkan oleh laksamana cheng ho dengan negeri Melaka dalam bentuk lakaran kerangka.

teknik perbincanganNilai: bekerjasama

6

Page 7: Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu Tahun 5 Tema Kesusasteraan

didalam buku teks berkaitan dengan perwatakan laksamana Cheng Ho

1.3 guru meminta murid-murid di dalam setiap kumpulan membina ayat dengan menggunakan kata penguat yang terdapat didalam teks1.4 Guru meminta setiap kumpulan menyampaikan hasil perbincangan mereka di hadapan kelas

Langkah 320 minit

1. Membina 3 rangkap pantun bertemakan pelayaran laksaman Cheng Ho

1.1 Guru meminta pelajar dalam kumpulan yang sama menghasilkan 3 rangkap pantun bertemakan laksamana cheng ho di atas kertas warna yang disediakan.1.2 Pantun hendaklah ditulis dengan menggunakan tulisan berangkai1.3 Guru menyatakan kumpulan yang Berjaya menyiapkan pantun yang terbaik dan cantik akan diberikan token untuk setiap ahlinya.

BBM:Kertas warnaPensel warnaNilai:Kerjasama

Penutup5 minit

1. ulasan guru 1.1 guru mengulas semula tajuk pejaran pada hari ini dan menyatakan nilai kerjasama dan persahabatan di antara dua buah Negara dapat memperkukuhkan lagi Negara tersebut dan rakyat akan hidup dalam keadaan selesa.1.2 Guru menjelaskan bahawa Negara Malaysia mempunyai khazanah yang berharga dan murid-murid bertanggungjawab menjaga khazanah Negara dari di cerobohi.1.3 Guru menjelaskan bahawa murid-murid perlu menjalinkan hubungan baik sesame sendiri dan bekerjasama.1.4 Guru memupuk semangat dalam diri muri-murid agar melawat Negara asing agar bertambah ilmu di dada.

Kaedah pengukuhan

7

Page 8: Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu Tahun 5 Tema Kesusasteraan

Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu tahun 6

RANCANGAN PENGAJARAN MAKROMata Pelajaran          : Bahasa MelayuTahun                         : 6 SetiaBilangan Pelajar        : 40 orangTarikh                        : 20 AprilMasa                           : 8.30 - 9.30 pagi (60  minit)Tajuk                          : Kebanggaan NegaraHasil Pembelajaran   : Pada akhir pembelajaran, pelajar dapat;

1.      Bercerita dengan menggunakan kata, frasa, ayat serta sebutan dan intonasi yang baik dan jelas.2.      Mengenal pasti mercu tanda yang menjadi kebanggaan negara.3.      Membaca dengan lancar serta memahami maklumat yang dibaca.4.      Menulis ayat mudah dengan baik.

Fokus Utama: 2.1 Bercerita dengan menggunakan kata, frasa, ayat serta sebutan dan intonasi yang baik dan jelas.       Aras  2(i) Mengenal pasti isi penting daripada cerita yang didengar.Fokus Sampingan:

9.2 Mengenal pasti maklumat dan mencatat nota daripada bahan yang didengar atau dibaca.Aras 1 (i) Merekod maklumat tentang sesuatu perkara.

Kemahiran Bahasa : Mendengar, bertutur dan menulisNilai    : Berdikari, Patriotisme dan BekerjasamaKBKK : Menjana Idea, , Mengingat, MemahamiPengetahuan sedia ada : Murid pernah melihat bangunan-bangunan yang menjadi kebanggaan negara Malaysia.Alat bantu mengajar:           lembaran kerja, powerpoint    

Pelaksanaan P&P :Isi Pengajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan

Set Induksi( 3 minit )Pengenalan Tajuk Pengajaran.

        Guru membacakan pantun teka teki.        Murid menjawab pantun teka teki.

Nilai:BekerjasamaKBKK:MemahamiKemahiran Bahasa:Mendengar, Bertutur

8

Page 9: Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu Tahun 5 Tema Kesusasteraan

Langkah 1( 15 minit )Penerangan mengenai tajuk.Membaca dan mengenalpasti maklumat.

        Guru membuka paparan powerpoint.        Guru menerangkan mercu tanda yang menjadi

kebanggaan Malaysia.        Murid bercerita tentang mercu tanda yang pernah

mereka lihat.        Murid membaca petikan di dalam buku teks dan

mengenalpasti maklumat yang dibaca.        Guru menyoal murid bagi menguji pemahaman

murid mengenai bacaan mereka.

Nilai:PatriotismeBekerjasamaKBKK:Mengingat, Memahami, Menjana IdeaKemahiran Bahasa:Mendengar, Bertutur

Langkah 2( 15 minit )Memahami dan mengenalpasti maklumat.

        Murid dibahagikan di dalam  kumpulan.        Guru mengedarkan lembaran  untuk kerja

berkumpulan.        Murid berbincang di dalam  kumpulan dan

menyiapkan lembaran kerja.        Setiap kumpulan akan  membentangkan  hasil

kerja mereka.

Nilai:BekerjasamaKBKK:Mengingat, Menjana IdeaKemahiran Bahasa:Menulis,Bertutur

 Langkah 3( 10 minit )Mencatat dan membina ayat mudah .Menguji pemahaman murid

        Guru mengedarkan lembaran kerja.        Guru menerangkan  tugasan yang perlu dibuat

oleh murid secara individu.        Murid membina ayat berdasarkan di dalam

lembaran kerja yang diberikan.        Guru dan murid menyemak semula lembaran

kerja bersama-sama.

Nilai:BerdikariKBKK:Menjana IdeaKemahiran Bahasa:Menulis

Penutup( 2 minit )PengukuhanKesimpulan

        Guru mengedarkan lembaran kerja sebagai kerja rumah.

        Guru menyoal murid bagi menguji pemahaman mereka mengenai tajuk pembelajaran.

Nilai:PatriotismeKBKK:Memahami

9

Page 10: Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu Tahun 5 Tema Kesusasteraan

RPH BM 30 minit Tahun 5RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran                       : Bahasa MelayuTahun                                                     : 5 CerdikBilangan Murid                      : 10Tarikh                                                     : 3 April 2012Masa                                                       : 7.20 – 7.50 pagi (30 minit)Tema                                                       : KemasyarakatanTajuk                                                       : Pantun Nasihat

Fokus Utama :                6.1 Membaca dan merujuk pelbagai sumber untuk mendapatkan maklumat bagi tajuk yang sedang dikaji.                Aras 2.

i.              Untuk Merujuk kepada kamus untuk mencari makna, sebutan yang betul , ejaan dan penggunaan perkataan yang tepat.

Fokus Sampingan :                8.3  menulis perkataan dan  ayat dengan menngunakan tulisan berangkai yang kemas.                Aras 1

i.              Menulis perkataan dengan menggunakan tulisan berangkai yang kemas dan menarik.

Objektif :Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :                                1. Membaca pantun  dengan sebutan dan intonasi yang betul.                                2. Menulis lapan nilai dengan menggunakan tulisan berangkai yang                                 Kemas dan cantik.Kemahiran bahasa: Membaca dan menulis

Sistem Bahasa :Tatabahasa : Sinonim, peribahasaKosa kata : berbilang kaum, toleransi

Pengisian Kurikulum :Ilmu : Kajian Tempatan

Nilai : baik hati, bekerjasma

Kemahiran Bernilai Tambah (KBT):1.             Kemahiran belajar : menjana idea2.             Kecerdasan Pelbagai : Verbal Linguistik

Pengetahuan sedia ada:

Murid pernah membaca pantun

Bahan bantu mengajar ;Petikan pantun, borang pengurusan grafik

10

Page 11: Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu Tahun 5 Tema Kesusasteraan

Langkah/Masa Isi Pelajaran Aktiviti pengajaran dan pembelajaran

        Catatan

Set Induksi(5 Minit)

Kemahiran Bertutur:

Contoh Pantun:Beras kisar mudik ke hulu,Tanak pulut santan durian;Tak ada orang menyesal dahulu,Banyak orang menyesal kemudian.mypantun.blogspot.com/ 

Pergi mendaki Gunung Daik,Hendak menjerat kancil daan rusa;Bergotong-royong amalan yang baik,Elok amalkan setiap masa.www.cicinta.com/2009/.../koleksi-pantun-nasihat.h...

1. Murid diminta bercerita tentang beberapa contoh pantun nasihat yang pernah didengar.

2. Guru mengaitkannya dengan tajuk pelajaran.

BBM:Contoh pantun

Ilmu:Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan

Nilai:bekerjasama

Langkah 1(15 Minit)

Kemahiran bertutur

Pantun nasihat

Contoh soalan:1.Apakah maksud rangkap pertama pantun?

Rima pantun:a  b a b

Penilaian:Guru membetulkan penerangan maksud pantun

‘Konsep 5P`

1. Murid membaca pantun nasihat dalam buku teks secara bergilir-gilir.

2. Murid bersoal jawab mengenai maksud pantun.

3. Murid dan guru berbincang tentang rima pantun.

BBM:Petikan pantun, buku teks

Sistem Bahasa:Kata kerja

Langkah 2(7 minit)

Perkataan:1. berbilang kaum2. bersatu padu3. amalan4. berbudi5. harmoni6. toleransi7. masyarakat

Contoh Nilai murni:1. bermuafakat2. bantu - membantu3. toleransi

1.Murid dibahagikan kepada 3 kumpulan dan diminta mencari tujuh makna perkataan dengan ejaan yang betul serta membina ayat.

2. Wakil kumpulan membentangkan hasil tugasan.

3. Guru menilai hasil tugasan murid.

4.  Murid mencari lapan nilai murni dan menulis nilai murni menggunakan tulisan berangkai.    

BBM:

Kamus, contoh tulisan berangkai, lembaran kerja (borang grafik )

11

Page 12: Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu Tahun 5 Tema Kesusasteraan

Tulisan berangkai:

martabatkanbahasakita.blogspot.com/.../belajar-me...

Penutup(3 Minit)

1. Rumusan isi pelajaran dan nilai murni. 1. Guru merumus isi pelajaran dan nilai murni.

BBM:

KBT:Teori Kecerdasan Pelbagai-muzik

12

Page 13: Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu Tahun 5 Tema Kesusasteraan

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 5 (PANTUN)

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 5

Mata Pelajaran                                :  Bahasa MelayuTahun                                                :  5 CemerlangTarikh                                                :  11 April 2012Masa                                                  :  1 jam (11.20 pagi hingga 12.20 tengah hari)Bilangan Murid                               :  37 orangTema                                                             :  Kesusasteraan (Pantun Teka-teki)Tajuk                                                 :  Buah-buahan TempatanHasil Pembelajaran/Kemahiran :

  :           5.2          Membaca kuat teks prosa dan puisi dengan sebutan dan intonasi yang betul dan lancar serta memahami perkara yang dibaca.

  :           (i)            Membaca teks pelbagai laras dengan sebutan, dan intonasi yang betul serta gaya yang sesuai.

Fokus Sampingan :           6.1        Membaca dan merujuk pelbagai sumber untuk mendapatkan maklumat bagi tajuk yang sedang dikaji termasuk maklumat daripada internet.

  :          (i)             Merujuk kepada kamus untuk mencari makna, sebutan yang betul, ejaan, dan penggunaan perkataan yang tepat.

Objektif :  Pada akhir pelajaran ini, murid dapat :(i)            membaca teks pantun teka-teki (buah-buahan tempatan) dengan sebutan, dan intonasi

yang betul serta gaya yang sesuai.(ii)          menyatakan makna perkataan yang digaris dalam teks pantun teka-teki (buah-buahan

tempatan).(iii)         membulatkan kata adjektif yang terdapat dalam teks pantun teka-teki (buah-buahan

tempatan).

Sistem Bahasa       Tatabahasa               - Kata adjektifKosa Kata                - Kolek, menoreh, belanga, meranduk

Pengisian Kurikulum       Ilmu                            - Kesusasteraan, kemasyarakatanNilai Murni                - Kesyukuran, patriotisme, rasional

13

Page 14: Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu Tahun 5 Tema Kesusasteraan

Kemahiran bernilai tambah                      - Menjana idea, menghubungkait, menilai, mengenal pasti.

Teori Kecerdasan Pelbagai           - MuzikBelajar Cara Belajar                                    - Membaca mekanis

Bahan Bantu Mengajar                 - Kayu pancing, buah-buahan di bakul, teks pantun teka-teki (buah-buahan tempatan), slaid, audio lagu, dan lembaran kerja.

Masa 

  Isi pelajaran 

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran

 

Catatan 

Set Induksi

(5 minit)

Contoh soalan:

       Apakah benda ini?       Nama buah ini apa?       Ini buah tempatan atau

buah import?

Tajuk :

Buah-buahan tempatan.

1. Guru meminta murid memejamkan mata.

2. Guru memancing murid menggunakan kayu pancing yang disediakan.

3. Murid yang dipancing akan membaca arahan yang terdapat pada kayu pancing.

4. Murid yang dipancing akan mencari tempat kotak buah-buahan disembunyikan.

5. Murid tersebut akan mengeluarkan buah-buahan itu satu persatu.

6. Soal jawab antara guru dan murid tentang buah-buahan yang terdapat dalam bakul.

7. Guru mengaitkan jawapan murid dengan tajuk

Teknik :   Soal jawab

Nilai :   Kerjasama

BBM :   Kayu pancing,

buah-buahan dalam bakul

14

Page 15: Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu Tahun 5 Tema Kesusasteraan

pembelajaran.

Langkah 1

(10 minit)

Teks pantun

Pantun teka-teki bertajuk “Buah-buahan Tempatan”. (Lihat lampiran 1)

Contoh perkataan yang sukar disebut :

       Belanga       Rezeki       Bonda       Menoreh       Molek       Kolek

Slaid

Pantun teka-teki bertajuk “Buah-buahan Tempatan”.

1.    Wakil murid dikehendaki mengambil teks pantun daripada guru.

2. Murid diminta membaca secara senyap.

3. Guru bertanya kepada murid tentang perkataan yang sukar disebut.

4. Guru memaparkan slaid pantun teka-teki (buah-buahan tempatan).

5. Guru membuat demonstrasi cara membaca pantun dan murid dikehendaki meneliti intonasi, sebutan dan gaya guru semasa berpantun.

6. Murid yang disebut namanya diminta membaca pantun dengan menggunakan sebutan, intonasi dan gaya yang betul.

Teknik :Tunjuk cara,perbincangan

Nilai :   Kerjasama   Tekun

BBM :   Slaid dan teks

pantun teka-teki.

Langkah 2

(25 minit)

Teks pantun teka-teki bertajuk “Buah-buahan Tempatan”.

Contoh perkataan yang tidak difahami:

       Belanga(periuk tanah)

       Meranduk(mengharungi)

       Paras

1. Soal jawab antara guru dan murid berkaitan perkataan yang tidak difahami.

2. Murid diminta menggaris perkataan yang disebut oleh guru, pada teks pantun.

3. Murid mencari makna perkataan yang

Teknik :

   soal jawab   perbincangan   sumbangsaran

Nilai :

   Kerjasama   Tekun

BBM :

15

Page 16: Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu Tahun 5 Tema Kesusasteraan

(rupa muka)       Kolek

(sampan kecil)       Molek

(cantik, bagus, elok)Perkataan untuk dicari makna :

1.    Belanga

2.    Meranduk3.    Paras4.    Kolek5.    Molek

Jawapan pantun  teka teki :

Rangkap 1 : rambutanRangkap 2 : durianRangkap 3 : nenasRangkap 4 : manggisRangkap 5 : kelapaRangkap 6 : betik

digaris dengan menggunakan kamus dewan. (Rujuk lembaran kerja 1)

4. Perbincangan antara guru dan murid tentang makna perkataan yang digaris.

5. Wakil kumpulan dikehendaki ke hadapan kelas untuk meneka jawapan kepada teka-teki dan menekan jawapan pada komputer riba.

      Lembaran kerja, teks pantun, slaid

Langkah 3

(10 minit)

Pengajaran :Kata adjektif.Contoh-contoh kata adjektif dalam pantun :

       manis       merah       tajam       bersih       hitam       putih       cantik       molek

1. Guru menerangkan secara ringkas tentang kata adjektif.

2. Murid diminta mencari dan membulatkan kata adjektif yang terdapat dalam rangkap pantun teka-teki.

3. Wakil murid diminta menulis perkataan yang dibulat itu, di papan putih.

4. Perbincangan antara guru dan murid tentang kata adjektif yang terdapat di dalam teks pantun.

Teknik :   Tunjuk cara   Soal jawab

Nilai :   Kerjasama   Tekun

BBM :   Teks pantun teka-

teki, lembaran kerja dan slaid.

16

Page 17: Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu Tahun 5 Tema Kesusasteraan

Langkah 4

(5 minit)

Kotak beracun tentang  bacaan pantun, makna perkataan dan kata adjektif.

Contoh soalan kotak beracun :

1.    Baca rangkap pantun di bawah:Cantik parasnya si Puteri Molek,Pergi ke kolam duduk berendam,Rupa buahnya laksana kolek,Bijinya umpama lada hitam. 

2.    Berikan maksud perkataan bergaris:  

Cantik parasnya si puteri molek,Pergi ke kolam duduk berendam,Rupa buahnya laksana kolek,Bijinya umpama lada hitam.

3.    Sebutkan kata adjektif yang terdapat pada rangkap pantun di bawah :Cantik parasnya si puteri molek,Pergi ke kolam duduk berendam,Rupa buahnya laksana kolek,Bijinya umpama lada hitam.

1. Murid diberi kotak beracun.

2. Guru memasang lagu dan meminta murid memberikan kotak beracun kepada rakan sebelah.

3. Murid menjawab soalan yang dicabut dari kotak beracun tersebut.

Teknik :

   Soal jawab

Nilai :

   Kerjasama

   Tekun

BBM :

   Teks pantun teka-teki, kotak beracun

17

Page 18: Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu Tahun 5 Tema Kesusasteraan

Penutup

(5 minit)

Nyanyian lagu:Nyanyian menggunakan rentak lagu “Ikan Kekek” dan rangkap pantun sebagai lirik lagu.Isi pelajaran :

1.    Cara membaca pantun dengan betul.

2.    Makna perkataan yang digaris.

4.    Kata adjektif.

Nilai murni :       Kesyukuran       Patriotisme       Rasional

1. Murid bersama-sama guru menyanyi menggunakan rentak lagu “Ikan Kekek” dan rangkap pantun sebagai lirik lagu.

2. Guru menyimpulkan isi pelajaran dan nilai-nilai murni yang perlu diamalkan.

3. Guru memberikan aktiviti latihan pengukuhan. (Lihat lembaran kerja 2)

Teknik :

   Nyanyian

   Soal jawab

Nilai :   Kesyukuran

   Patriotisme

   Rasional

BBM :

Audio lagu, lembaran kerja

18