6
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN [RPH] Sekolah SMK MATANG HULU TERENGGANU Tarikh 2.7.2015 Tingkatan/Kelas 5 AL-ADALAH Saiz Kelas 18 Orang Waktu 9.00 – 10.20 pagi Tempoh (minit) 80 Minit Mata Pelajaran Sains Bidang Pembelajaran Topik Bab 5 : Gerakan Konsep Utama Memahami prinsip sistem Hidraulik Objektif Pembelajaran 1. Memahami Prinsip sistem hidraulik Dalam Kehidupan. Hasil Pembelajaran 1. Menyatakan prinsip pemindahan tekanan oleh cecair 2. Menghubungkaitkan tekanan pada omboh kecil dengan tekanan pada omboh besar dalam operasi sistem hidraulik. 3. Menyelesaikan masalah perhitungan berkaitan dengan pemindahan tekanan oleh cecair. 4. Menerangkan dengan contoh aplikasi system hidraulik dalam kehidupan harian. Pengetahuan Lepas Murid Memahami maksud tekanan Kemahiran Saintifik dan Kemahiran Berfikir Mengenalpasti , mengira dan merekod data Sikap /Nilai Murni/Nilai Patriotisme Bekerjasama, jujur dan berani Sumber Pengajaran dan Pembelajaran (1) Rujukan HSP, Buku Teks (2) Alat LCD (3) Bahan Lembaran kerja Pendekatan Pengajaran Kontekstual, Kolaboratif dan Inkuiri

Rancangan Pengajaran Harian (Sains)

Embed Size (px)

DESCRIPTION

rph sains

Citation preview

Page 1: Rancangan Pengajaran Harian (Sains)

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN [RPH]

Sekolah SMK MATANG HULU TERENGGANU Tarikh 2.7.2015Tingkatan/Kelas 5 AL-ADALAH Saiz Kelas 18 OrangWaktu 9.00 – 10.20 pagi Tempoh (minit) 80 MinitMata Pelajaran Sains Bidang

PembelajaranTopik Bab 5 : Gerakan Konsep Utama Memahami prinsip sistem Hidraulik Objektif Pembelajaran

1. Memahami Prinsip sistem hidraulik Dalam Kehidupan.

Hasil Pembelajaran

1. Menyatakan prinsip pemindahan tekanan oleh cecair2. Menghubungkaitkan tekanan pada omboh kecil dengan tekanan pada omboh besar

dalam operasi sistem hidraulik.3. Menyelesaikan masalah perhitungan berkaitan dengan pemindahan tekanan oleh cecair.4. Menerangkan dengan contoh aplikasi system hidraulik dalam kehidupan harian.

Pengetahuan Lepas Murid Memahami maksud tekananKemahiran Saintifik dan Kemahiran Berfikir

Mengenalpasti , mengira dan merekod data

Sikap /Nilai Murni/Nilai Patriotisme

Bekerjasama, jujur dan berani

Sumber Pengajaran dan Pembelajaran

(1) Rujukan HSP, Buku Teks(2) Alat LCD (3) Bahan Lembaran kerja

Pendekatan Pengajaran

Kontekstual, Kolaboratif dan Inkuiri

Page 2: Rancangan Pengajaran Harian (Sains)

Perkembangan Pengajaran

Kandungan / Konsep

Proses Pengajaran dan Pembelajaran

(Tindakan Guru dan Aktiviti Murid)

Jangkaan Pemikiran

Murid

Catatan/Nota

Fasa 1

SET INDUKSI / PENGENALAN(5 minit)

Konsep tekanan

1. Guru bertanya“ Cuba kamu bayangkan kereta yang besar dan sedang bergerak laju dapat dihentikan dengan mudah hanya sekali tekan pada pedal brek sahaja”

2. Guru menunjukkan tayangan video yang berkaitan dengan kereta yang diberhentikan.

geseran

Fasa 2

PERKEMBANGAN (Penerokaan)(10 minit)

Konsep pemindahan tekanan di dalam cecair

1. Dengan merujuk buku teks muka surat 191, murid diminta menyatakan apa yang berlaku bila omboh di tolak berdasarkan rajah 5.23.

2. Guru menjelaskan situasi di atas berkenaan prinsip pemindahan tekanan di dalam cecair dan kaitannya dengan prinsip operasi sistem hidraulik.

Air terpancut keluar.

Page 3: Rancangan Pengajaran Harian (Sains)

Fasa 3

PERKEMBANGAN (Penerangan)(30 minit)

Menghubungkaitkan tekanan pada omboh kecil dengan tekanan pada omboh besar dalam operasi system hidraulik

1. Guru menerangkan kesan pemindahan tekanan oleh cecair dengan menggunakan gambar rajah..

2. Guru menerangkan kaitan tekanan

pada omboh kecil dengan tekanan pada omboh besar dalam operasi system hidraulik.

3. Berdasarkan gambar rajah, guru menerangkan untuk menerbitkan persamaan dalam prinsip operasi hidraulik.

4. Guru menunjukkan contoh penggunaan persamaan tekanan,

Tekanan input = tekanan output(Omboh kecil) (omboh besar) P1 = P2

F 1 = F 2 A1 A2

Iaitu F1 = Daya input F2 = Daya output A1 = Luas omboh kecil A2 = Luas omboh besar

Page 4: Rancangan Pengajaran Harian (Sains)

Fasa 4

PERKEMBANGAN( Aplikasi / Penelitian ) 30 minit

Menyelesaikan masalah perhitungan berkaitan dengan pemindahan tekanan cecair

1. Guru meminta murid berada dalam lima kumpulan.

2. Guru memberikan lembaran kerja kepada setiap kumpulan .

3. Seterusnya guru akan memanggil wakil kumpulan untuk membincangkan jawapan bagi soalan yang diberikan.

4. Pelajar dari kumpulan lain akan membuat pembetulan sekiranya terdapat kesilapan yang dibentang oleh kumpulan terpilih.

5. Guru akan membuat rumusan kepada jawapan yang diberikan oleh pelajar.

Pelajar sukar mengingati konsep pendaraban tanpa menggunakan kalkulator .

LEMBARAN KERJA 1

Fasa 5

PENUTUPAN (Pentaksiran)( 5 minit)

Menerangkan dengan contoh aplikasi system hidraulik dalam kehidupan harian

1. Guru bertanyakan kepada murid apakah kaitan system hidraulik yang dipelajari dengan video menunjukkan kereta senang diberhentikan pada permulaan pengajaran dan pembelajaran tadi.

2. Guru mengaitkan prinsip hidraulik dengan brek kereta.

3. Murid diminta memberikan contoh lain alat yang menggunakan prinsip operasi hidraulik.

4. Guru memberikan lembaran kerja 2 sebagai tugasan di rumah.

LEMBARAN KERJA 2

Page 5: Rancangan Pengajaran Harian (Sains)