53
Tahun 3 OBJEKTIF STANDARD KANDUNGAN DAN STANDARD PEMBELAJARAN KEMAHIRAN MENDENGAR DAN BERTUTUR Objektif Kemahiran Mendengar dan Bertutur adalah untuk memastikan murid mengetahui dan berkeupayaan: i. mendengar, memahami, menyebut pelbagai frasa dalam ayat dengan betul dan tepat; ii. mendengar, memahami dan memberikan respons secara lisan atau gerak laku berdasarkan ayat perintah jenis permintaan dan ayat perintah jenis suruhan dengan betul; iii. mendengar, memahami dan memberikan respons dengan betul dalam soal jawab iv. Mendengar, memahami dan memberikan respons untuk menyampaikan pesanan dengan betul; v. berbual tentang sesuatu perkara dengan ganti nama diri orang dan kata ganti nama tunjuk dengan betul dalam pelbagai situas secara bertatasusila;

RPH BM 3 TEMA 1

Embed Size (px)

Citation preview

Tahun 3

OBJEKTIF STANDARD KANDUNGAN DAN STANDARD PEMBELAJARAN KEMAHIRAN MENDENGAR DAN BERTUTUR

Objektif Kemahiran Mendengar dan Bertutur adalah untuk memastikan murid mengetahui dan berkeupayaan:

i. mendengar, memahami, menyebut pelbagai frasa dalam ayat dengan betul dan tepat;

ii. mendengar, memahami dan memberikan respons secara lisan atau gerak laku berdasarkan ayat perintah jenis permintaan dan ayat perintah jenis suruhan dengan betul;

iii. mendengar, memahami dan memberikan respons dengan betul dalam soal jawab

iv. Mendengar, memahami dan memberikan respons untuk menyampaikan pesanan dengan betul;

v. berbual tentang sesuatu perkara dengan ganti nama diri orang dan kata ganti nama tunjuk dengan betul dalam pelbagai situas secara bertatasusila;

vi. bertutur dan menyatakan permintaan tentang sesuatu perkara menggunakan perkataan dan ayat yang sesuai dalam situasi formaldan tidak formal secara bertatasusila.

vii. bercerita dan menceritakan sesuatu perkara yang dibaca dengan tepat menggunakan ayat tunggal dan ayat majmuk dengan sebutan yang jelas dan intonasi yang betul.

viii. berbicara untuk mendapatkan dan menyampaikan maklumat yang tersurat dengan tepat tentang sesuatu perkara daripada pelbagai sumber dengan menggunakan ayat yang sesuai secara bertatasusila;

ix. berbincang dan mengemukakan pandangan serta pendapat tentang sesuatu perkara daripada pelbagai sumber dengan betul secara

bertatasusila

Tahun 3

OBJEKTIF STANDARD KANDUNGAN DAN STANDARD PEMBELAJARAN KEMAHIRAN MEMBACA

Objektif Kemahiran Membaca adalah untuk memastikan murid mengetahui dan berkeupayaan:

i. membaca ayat yang mengandungi imbuhan akhiran dalam pelbagai bahanbacaan dengan sebutan yang betul;

ii. membaca dan memahami frasa dan ayat yang mengandungi diftong, vokalberganding, digraf dan konsonan bergabung dalam perenggan daripadapelbagai bahan bacaan dengan sebutan yang betul;

iii. membaca pelbagai bahan bacaan yang mengandungi pelbagai pola ayat secara mekanis dengan lancar, sebutan yang jelas, dan intonasi yang betul;

iv. membaca maklumat dalam bahan multimedia untuk mengenal pastipertautan idea dan memindahkan maklumat dalam pelbagai bentuk;

v. membaca maklumat yang tersurat dan tersirat daripada bahan multimedia yang sesuai dan menyatakan maklumat untuk membuat penilaian;

vi. membaca, dan menaakul sesuatu untuk membuat ramalan;

vii. membaca, dan menaakul bahan grafik dan bukan grafik untuk menyatakanmaksud;

viii. membaca, memahami dan menaakul bahan grafik untuk memindahkanmaklumat dalam bentuk ayat;

ix. membaca teks berunsur sastera untuk menambahkan ilmu pengetahuan, kosa kata umum dan kosa kata istilah; dan

x.Membaca dan memahami teks bukan sastera untuk menimbulkan keseronokan

Tahun 3

OBJEKTIF STANDARD KANDUNGAN DAN STANDARD PEMBELAJARAN KEMAHIRAN MENULIS

Objektif Kemahiran Menulis adalah untuk memastikan murid mengetahui dan berkeupayaan:

i. menulis ayat tunggal dan ayat majmuk secara mekanis dengan betul dan kemas;

ii. menulis rangkai kata dan frasa secara mekanis dalam bentuk tulisan berangkai yang betul;

iii. membina dan menulis jawapan pemahaman secara terkawal berdasarkan soalan yang bertumpu dengan betul;

iv. membina dan menulis ayat berdasarkan bahan grafik dalam satu perenggan dengan betul;

v. menulis imlak perkataan, frasa dan ayat yang mengandungi imbuhan awalan dan imbuhan akhiran dengan betul dan tepat;

vi. mencatat maklumat yang betul mengikut susunan dan membuat carta alir secara berpandu daripada pelbagai sumber;

vii. menulis dengan menggunakan idea utama dan idea sampingan serta menegaskan kesantunan berbahasa semasa menyampaikan maklumat;

viii. menulis pengumuman yang jelas dengan bahasa yang santun semasa menyampaikan maklumat;

ix. menghasilkan penulisan pelbagai genre kreatif secara berpandu;

x. menghasilkan penulisan pelbagai genre kreatif berbentuk imaginatif dan

deskriptif secara terkawal dengan berpandu;

xi. mengedit dan memurnikan hasil penulisan berbentuk naratif daripada aspek penggunaan kata, imbuhan, kata majmuk dan tanda baca dengan betul;

Tahun 3

OBJEKTIF STANDARD KANDUNGAN DAN STANDARD PEMBELAJARAN ASPEK SENI BAHASA

Objektif Aspek Seni Bahasa adalah untuk memastikan murid mengetahui dan berkeupayaan:

i. menyebut , memahami dan menyatakan mesej daripada lirik lagu dalam nyanyian secara didik hibur;

ii. menyebut dan memahami diksi serta lirik lagu dalam nyanyian secara didik hibur;

iii. mengujarkan ayat tentang sesuatu perkara dengan sebutan yang jelas dan intonasi yang betul serta menggunakan mimik muka yang sesuai untuk menyatakan mesej melalui penceritaan secara didik hibur;

iv. mengujarkan dialog tentang sesuatu perkara dengan sebutan dan intonasi yang betul dan jelas untuk menyatakan mesej serta menggunakan bahasa badan yang sesuai untuk mengenali watak melalui lakonan secara didik hibur;

v. melafazkan pantun dua kerat dengan intonasi yang betul dan memahami maksud pantun yang dilafaz menggunakan bahasa yang indah secara didik hibur;

Tahun 3

OBJEKTIF STANDARD KANDUNGAN DAN STANDARD PEMBELAJARAN ASPEK TATABAHASA

Objektif Aspek Tatabahasa adalah untuk memastikan murid mengetahui dan berkeupayaan:

i. memahami dan menggunakan kata nama am hidup merujuk bukan manusia, kata nama khas hidup bukan manusia dan kata kata ganti nama diri merujuk kepada gelaran dan panggilan mengikut konteks;

ii. memahami dan menggunakan kata kerja terbitan dan kata adjektif ukuran dan bentuk terbitan dan kata adjektif ukuran dan bentuk dengan betul mengikut konteks;

iii. memahami dan menggunakan kata hubung gabungan dengan betul mengikut konteks;

iv. memahami dan menggunakan kata sendi nama menunjukkan tempat, arah dan masa dengan betul mengikut konteks;

v. memahami dan menggunakan imbuhan awalan meN- dan imbuhan apitan dengan betul mengikut konteks;

vi. memahami dan menggunakan kata ganda penuh dalam pelbagai situasi dengan betul mengikut konteks;

vii. memahami dan membina ayat tunggal dengan menggunakan pelbagai pola ayat dalam sesuatu situasi;

viii. memahami dan membina ayat dengan kata tanya dan tanpa kata tanya menggunakan tanda baca yang betul mengikut konteks.

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

Minggu : 1 Hari : Rabu Tarikh : 2 Januari 2013

Mata Pelajaran Bahasa Malaysia Tahun 3A

Tema / Tajuk Keluarga Kita / Aktiviti Keluarga Kim Ho ( unit 1)

Masa 2:30 – 3:30 petang

Standard Pembelajaran

1.2.6 Mendengar mamahami dan menyebut pelbagai jenis frasa dalam ayat dengan betul dan tepat.

Objektif Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat1)mendengar, memahami dan menyebut pellbagai frasa dalam ayat dengan betul dan tepat.2)memberikan respon dengan betul dalam soal jawab.

Aktiviti Pengajaran

1) Guru membimbing murid membaca dan memahami petikan.2) Murid mendengar, memahami pelbagai ayat dengan betul.3) Murid menyatakan aktiviti yang dilakukan berdasarkan Gambar.4)Guru membimbing murid menyenaraikan perkataan berimbuhan awalan beR- dan akhiran -an.5) Guru membimbing murid membuat latihan aktiviti.6) Perbincangan antara guru dengan murid.

EMK Nilai murni – bekerjasama , patuh pada peraturan

Bahan BantuMengajar

papan tulis , kad gambar

Penilaian P & P Murid dapat mendengar, memahami dan menyebutpellbagai frasa dalam ayat dengan betul dan tepat.

Refleksi 44 orang daripada 46 murid dapat mencapai objektif

pengajaran dan pembelajaran. Murid yang belum menguasai akn diberi bimbingan. Murid yang telahmenguasai akan diberi latihan pengayaan.

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

Minggu : 1 Hari : Khamis Tarikh : 3 Januari 2013

Mata Pelajaran Bahasa Malaysia Tahun 3A

Tema / Tajuk Keluarga Kita / Aktiviti Keluarga Kim Ho ( unit 1)

Masa 2:30 – 3:30 petang

Standard Pembelajaran

2.2.1 Membaca dan memahami perkataan berimbuhanawalan dan berimbuhan akhiran dalam ayat daripada pelbagai bahan bacaan dengan sebutan yang betul.

Objektif Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat1) membaca ayat yang mengandungi perkataan berimbuhan awalan dan berimbuhan akhiran dalampelbagai bahan bacaan dengan sebutan yang betul.2) membaca pelbagai jenis ayat dengan betul.

Aktiviti Pengajaran

1) Murid ditunjukkan gambar2) Guru membimbing murid menaakul gambar danmemindahkan maklumat kepada bentuk ayat.3) Guru membimbing murid membaca dan memahamipetikan.4) Murid mendengar, memahami pelbagai ayat dengan betul.5)Guru membimbing murid menyenaraikan perkataanberimbuhan awalan beR- dan akhiran -an.6) Guru membimbing murid membuat latihan dalam buku aktiviti.7) Perbincangan antara guru dengan murid.

EMK Nilai murni – bekerjasama , patuh pada peraturan

Bahan Bantu papan tulis , kad gambar

MengajarPenilaian P & P Murid dapat membaca pelbagai jenis ayat

dengan betul.

Refleksi 46 orang daripada 46 murid dapat mencapai objektif pengajaran dan pembelajaran. Murid yang telahmenguasai akan diberi latihan pengayaan.

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

Minggu : 1 Hari : Jumaat Tarikh : 4 Januari 2013

Mata Pelajaran Bahasa Malaysia Tahun 3A

Tema / Tajuk Keluarga Kita / Aktiviti Keluarga Kim Ho ( unit 1)

Masa 5:50 – 6:20 petang

Standard Pembelajaran

3.2.7 Menulis rangkai kata dan frasa secara mekanisdalam bentuk tulisan berangkai yang betul

Objektif Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat1) Menulis rangkai kata dan frasa secara mekanis dalambentuk tulisan berangkai yang betul.

Aktiviti Pengajaran

1) Guru memperkenalkan tulisan berangkai huruf besarA-Z kepada murid. 2) Guru memperkenalkan tulisan berangkai huruf kecil a-z kepada murid. 3) Guru membimbing murid menulis rangkai kata dan frasa dalam bentuk tulisan berangkai yang betul. 4)Guru menyemak hasil kerja murid.

EMK Nilai murni – kasih sayang, bekerjasama

Bahan BantuMengajar

papan tulis , kad tulisan berangkai

Penilaian P & P Murid menulis rangkai kata dan frasa dalam bentuktulisan berangkai yang betul.

Refleksi 40 orang daripada 46 murid dapat mencapai objektif pengajaran dan pembelajaran. Murid yang belum

menguasai akn diberi bimbingan. Murid yang telahmenguasai akan diberi latihan pengayaan.

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

Minggu : 2 Hari : Isnin Tarikh : 7 Januari 2013

Mata Pelajaran Bahasa Malaysia Tahun 3A

Tema / Tajuk Keluarga Kita / Aktiviti Keluarga Kim Ho ( unit 1)

Masa 3:50 – 5:20 petang

Standard Pembelajaran

1.2.6 Mendengar mamahami dan menyebut pelbagai jenis frasa dalam ayat dengan betul dan tepat.

Objektif Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat1)mendengar, memahami dan menyebut pellbagai frasa dalam ayat dengan betul dan tepat.2)memberikan respon dengan betul dalam soal jawab.

Aktiviti Pengajaran

1)Guru membimbing murid membaca dan memahamipetikan.2) Murid mendengar, memahami pelbagai ayat dengan betul.3) Murid menyatakan aktiviti yang dilakukan berdasarkan gambar.4)Guru membimbing murid menyenaraikan perkataan berimbuhan awalan beR- dan akhiran -an.5) Guru membimbing murid membuat latihan aktiviti.6) Perbincangan antara guru dengan murid.

EMK Nilai murni – bekerjasama , patuh pada peraturan

Bahan Bantu papan tulis , kad gambar

MengajarPenilaian P & P Murid dapat memahami dan menyebut pelbagai jenis

ayat dengan betul.

Refleksi 44 orang daripada 46 murid dapat mencapai objektif pengajaran dan pembelajaran. Murid yang belum menguasai akn diberi bimbingan. Murid yang telahmenguasai akan diberi latihan pengayaan.

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

Minggu : 2 Hari : Selasa Tarikh : 8 Januari 2013

Mata Pelajaran Bahasa Malaysia Tahun 3A

Tema / Tajuk Keluarga Kita / Aktiviti Keluarga Kim Ho ( unit 1)

Masa 1:30 – 2:30 petang

Standard Pembelajaran

2.2.1 Membaca dan memahami perkataan berimbuhanawalan dan berimbuhan akhiran dalam ayat daripada pelbagai bahan bacaan dengan sebutan yang betul.

Objektif Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat1) membaca ayat yang mengandungi perkataan berimbuhan awalan dan berimbuhan akhiran dalampelbagai bahan bacaan dengan sebutan yang betul.2) membaca pelbagai jenis ayat dengan betul.

Aktiviti Pengajaran

1) Murid ditunjukkan gambar2) Guru membimbing murid menaakul gambar danmemindahkan maklumat kepada bentuk ayat.3) Guru membimbing murid membaca dan memahamipetikan.4) Murid mendengar, memahami pelbagai ayat dengan betul.5)Guru membimbing murid menyenaraikan perkataanberimbuhan awalan beR- dan akhiran -an.6) Guru membimbing murid membuat latihan dalam buku aktiviti.7) Perbincangan antara guru dengan murid.

EMK Nilai murni – bekerjasama , patuh pada peraturan

Bahan BantuMengajar

papan tulis , kad gambar

Penilaian P & P Murid dapat membaca pelbagai jenis ayat dengan betul.

Refleksi 46 orang daripada 46 murid dapat mencapai objektif pengajaran dan pembelajaran. Murid yang telahmenguasai akan diberi latihan pengayaan.

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

Minggu : 2 Hari : Rabu Tarikh : 9 Januari 2013

Mata Pelajaran Bahasa Malaysia Tahun 3A

Tema / Tajuk Keluarga Kita / Aktiviti Keluarga Kim Ho ( unit 1)

Masa 2:30 – 3:30 petang

Standard Pembelajaran

3.4.1 Menulis imlak perkataan yang mengandungi imbuhan

awalan dan imbuhan akhiran dengan tepat.

Objektif Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat1) menulis imlak perkataan yang mengandungi imbuhanawalan dan imbuhan akhiran dengan tepat.2) menulis ayat tunggal berdasarkan gambar dan rangkai kata.

Aktiviti Pengajaran

1) Murid ditunjukkan gambar2) Guru membimbing murid menaakul gambar danmemindahkan maklumat kepada bentuk ayat.3) Guru membimbing murid membaca dan memahamiAyat.4) Murid menulis ayat tunggal berdasarkan gambar dan rangkai kata.5) Minta murid menulis imlak perkataan yang

mengandungiimbuhan awalan dan imbuhan akhiran dengan tepat.6) Guru membimbing murid membuat latihan dalam buku aktiviti.7) Perbincangan antara guru dengan murid.

EMK Nilai murni – kasih sayang, bekerjasama

Bahan BantuMengajar

papan tulis , kad tulisan berangkai

Penilaian P & P Murid menulis imlak perkataan yang mengandungiImbuhan awalan dan imbuhan akhiran dengan tepat

Refleksi 42 orang daripada 46 murid dapat mencapai objektif pengajaran dan pembelajaran. Murid yang belum menguasai akn diberi bimbingan. Murid yang telahmenguasai akan diberi latihan pengayaan.

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

Minggu : 2 Hari : Khamis Tarikh : 10Januari 2013

Mata Pelajaran Bahasa Malaysia Tahun 3A

Tema / Tajuk Keluarga Kita / Aktiviti Keluarga Kim Ho ( unit 1)

Masa 2:30 – 3:30 petang

Standard Pembelajaran

4.1.1 Menyebut dan menyatakan mesej daripada lirik lagudalam nyanyian yang dipersembahkan secara didik hibur.

Objektif Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat1) menyebut , memahami dan menyatakan mesej daripada lirik lagu dalam nyanyian secara didik hibur;2) menyanyi dengan berdasarkan lirik lagu.

Aktiviti Pengajaran

1) Guru mempamerkan lirik lagu2) Guru membimbing murid bertutur tentang perasaansayang akan keluaraga.3) Minta murid menyebut mesej yang yang terdapatdalam lirik lagu. 4) Murid bernyanyi sambil bergerak badan5) Guru membimbing murid menulis mesej yang terdapatdalam lagu..6) Perbincangan antara guru dengan murid.

EMK Nilai murni – hormat-menghormati, kasih sayang

Bahan BantuMengajar

papan tulis , power point

Penilaian P & P Murid dapat menyatakan mesej daripada lirik lagu dalam nyanyian secara didik hibur;

Refleksi 42 orang daripada 46 murid dapat mencapai objektif pengajaran dan pembelajaran. Murid yang belum menguasai akn diberi bimbingan. Murid yang telahmenguasai akan diberi latihan pengayaan.

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

Minggu : 2 Hari : Jumaat Tarikh : 11Januari 2013

Mata Pelajaran Bahasa Malaysia Tahun 3A

Tema / Tajuk Keluarga Kita / Aktiviti Keluarga Kim Ho ( unit 1)

Masa 5:50 – 6:20 petang

Standard Pembelajaran

5.1.1 Memahami dan menggunakan kata nama am merujuk hidup bukan manusia dengan betul mengikutKonteks.

Objektif Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat1) memahami dan menggunakan kata nama am hidup merujuk bukan manusia dengan betul mengikut konteks.

Aktiviti Pengajaran

1) Murid ditunjukkan gambar2 Guru membimbing murid mengenal pasti kata nama amhidup bukan manusia.3) Murid menyebut kata nama am hidup bukan manusiaberdasarkan gambar.4) Murid membina ayat menggynakan kata nama amhidup bukan manusia.5) Perbincangan antara guru dengan murid.

EMK Nilai murni – kesyukuran

Bahan BantuMengajar

papan tulis , power point

Penilaian P & P Murid dapat memahami dan menggunakan kata nama am hidup bukan manusia dengan betul mengikut konteks.

Refleksi 46 orang daripada 46 murid dapat mencapai objektif pengajaran dan pembelajaran. Murid yang telahmenguasai akan diberi latihan pengayaan.

RANCANGAN PELAJARAN HARIANMinggu : 3 Hari : Isnin Tarikh : 14 Januari 2013

Mata Pelajaran Bahasa Malaysia Tahun 3A

Tema / Tajuk Keluarga Kita / Lawatan Keluarga( unit 2)

Masa 3:50 – 5:20 petang

Standard Pembelajaran

1.3.1 Mendengar, memahami dan memberi responsterhadap sesuatu arahan, soalan dan pesanan yang didengar dengan betul.

Objektif Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat1) mendengar, memahami dan memberikan respons secara lisan atau gerak laku berdasarkan ayat perintah jenis permintaan dan ayat perintah jenis suruhan dengan betul;2)memberikan respon dengan betul dalam soal jawab.

Aktiviti Pengajaran

1)Guru membimbing murid membaca dan memahamidialog2)Murid mendengar, memahami dan memberikan respons secara lisan atau gerak laku3)Guru membimbing murid menyatakan ayat perintahjenis permintaan dan ayat perintah jenis suruhan dengan betul.4) Murid memberikan respon dengan betul dalam soal jawab.

5) Guru membimbing murid membuat simulasi berdasarkandialog yang telah dilengkapkan.6) Guru membimbing murid membuat latihan aktiviti.7) Perbincangan antara guru dengan murid.

EMK Nilai murni – hemah tinggi

Bahan BantuMengajar

papan tulis , kad gambar

Penilaian P & P Murid dapat mendengar, memahami dan memberirespons terhadap sesuatu arahan, soalan dan pesananyang didengar dengan betul.

Refleksi 46 orang daripada 46 murid dapat mencapai objektif pengajaran dan pembelajaran. Murid yang telahmenguasai akan diberi latihan pengayaan.

RANCANGAN PELAJARAN HARIANMinggu : 3 Hari : Selasa Tarikh : 15 Januari 2013

Mata Pelajaran Bahasa Malaysia Tahun 3A

Tema / Tajuk Keluarga Kita / Lawatan Keluarga( unit 2)

Masa 1:30 – 2:30 petang

Standard Pembelajaran

2.2.2 membaca dan memahami frasa dan ayat yang mengandungi diftong, vokal berganding dalam perenggan daripada pelbagai bahan bacaan dengan sebutan yang betul.

Objektif Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat1) membaca dan memahami frasa dan ayat yang mengandungi diftong vokal berganding dalam perenggan daripada pelbagai bahan bacaan dengan sebutan yang betul;2) membaca pelbagai jenis ayat dengan betul.

Aktiviti Pengajaran

1)Soal jawab antara guru dengan murid.2) Membimbing murid bertutur menggunakan frasa yang betul secara bertatasusila.3) Guru membimbing murid membaca dan memahamiayat 4)Guru membimbing murid membaca dan memahami

frasa dan ayat yang mengandungi diftong dan vokal berganding dengan sebutan yang betul.5) Murid menyenaraikan frasa yang mengandungi diftong dan vokal berganding.6) Guru membimbing murid membuat latihan dalam buku aktiviti.

EMK Nilai murni – kasih sayang

Bahan BantuMengajar

papan tulis , kad gambar

Penilaian P & P Murid dapat membaca dan memaham frasa dan ayatyang mengandungi diftong dan vokal berganding dengansebutan yang betul.

Refleksi 46 orang daripada 46 murid dapat mencapai objektif pengajaran dan pembelajaran. Murid yang telahmenguasai akan diberi latihan pengayaan.

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

Minggu : 3 Hari : Rabu Tarikh : 16 Januari 2013

Mata Pelajaran Bahasa Malaysia Tahun 3A

Tema / Tajuk Keluarga Kita / Lawatan Keluarga( unit 2)

Masa 2:30 – 3:30 petang

Standard Pembelajaran

3.3.3 membina dan menulis jawapan pemahamanberdasarkan soalan yang bertumpu dengan betul.

Objektif Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat1) membina dan menulis jawapan pemahaman secara terkawal berdasarkan soalan yang bertumpu dengan betul;2) membina ayat tunggal berdasarkan gambar dan rangkai kata.

Aktiviti Pengajaran

1) Murid membaca petikan dengan sebutan dan intonasi yang betul.2) Murid mendengar penerangan guru dengan teliti.3) Murid memahami perkataan dan ayat dalam petikan.4) Murid menjawab soalan pemahaman bertumpu secara

terkawal dengan bimbingan guru. murid membaca dan memahami5) Murid menulis jawapan pemahaman berdasarkan petikan dengan betul.6) Murid menyenaraikan haiwan yang terdapat di zoo.7) Guru membimbing murid membina ayat berdasarkangambar dan rangkai kata dalam perenggan.8) Perbincangan antara guru dengan murid.

EMK Nilai murni – kasih sayang

Bahan BantuMengajar

papan tulis , lembaran kerja

Penilaian P & P Murid dapat membina dan menulis jawapan pemahamanberdasarkan soalan yang bertumpu dengan betul.

Refleksi 42 orang daripada 46 murid dapat mencapai objektif pengajaran dan pembelajaran. Murid yang belum menguasai akn diberi bimbingan. Murid yang telahmenguasai akan diberi latihan pengayaan.

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

Minggu : 3 Hari : Khamis Tarikh : 17Januari 2013

Mata Pelajaran Bahasa Malaysia Tahun 3A

Tema / Tajuk Keluarga Kita / Lawatan Keluarga( unit 2)

Masa 2:30 – 3:30 petang

Standard Pembelajaran

5.1.2 memahami dan menggunakan kata nama am hidup merujuk bukan manusia, kata nama khas hidup bukan mengikut konteks;

Objektif Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat1) memahami dan menggunakan kata nama am hidup merujuk bukan manusia, kata nama khas hidup bukan mengikut konteks;2) membina ayat tunggal menggunakan kata nama khashidup bukan manusia dengan betul.

Aktiviti Pengajaran

1) Murid membaca petikan dengan sebutan dan intonasi yang betul.2) Murid memahami perkataan dan ayat dalam petikan.

3) Guru membimbing murid mengenal pasti kata namakhas hidup bukan manusia.4) Murid menyebut kata nama khas hidup bukan manusiaberdasarkan gambar.5)Murid bercerita berdasarkan teks dan gambar menggunakan ayat tunggal dan ayat majmuk dengan betul.6) Murid membina ayat menggunakan kata nama khashidup bukan manusia.7) Perbincangan antara guru dengan murid

EMK Nilai murni – kasih sayang

Bahan BantuMengajar

papan tulis , power point

Penilaian P & P Murid dapat membina ayat tunggal menggunakan katanama khas hidup bukan manusia dengan betul.

Refleksi 46 orang daripada 46 murid dapat mencapai objektif pengajaran dan pembelajaran. Murid yang telahmenguasai akan diberi latihan pengayaan.

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

Minggu : 3 Hari : Jumaat Tarikh : 18Januari 2013

Mata Pelajaran Bahasa Malaysia Tahun 3A

Tema / Tajuk Keluarga Kita / Lawatan Keluarga( unit 2)

Masa 5:50 – 6:20 petang

Standard Pembelajaran

5.1.2 memahami dan menggunakan kata kata ganti nama diri merujuk kepada gelaran dan panggilan mengikut konteks.

Objektif Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat1) memahami dan menggunakan kata kata ganti nama diri merujuk kepada gelaran dan panggilan mengikut konteks.

Aktiviti Pengajaran

1) Murid membaca dialog dengan sebutan dan intonasi yang betul.

2) Murid memahami perkataan dan ayat dalam dialog.3) Guru membimbing murid mengenal pasti kata gantinama diri merujuk kepada gelaran dan panggilan yang terdapat dalam dialog.4) Guru mengedarkan lembaran kerja.5) Murid melengkapkan kata ganti nama diri merujukkepada gelaran dan panggilan dengan betul.6) Perbincangan antara guru dengan murid

EMK Nilai murni – hemah tinggi

Bahan BantuMengajar

papan tulis , lembaran kerja

Penilaian P & P Murid dapat memahami dan menggunakan kata kata ganti nama diri merujuk kepada gelaran dan panggilan mengikut konteks.

Refleksi

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

Minggu : 4 Hari : Isnin Tarikh : 21 Januari 2013

Mata Pelajaran Bahasa Malaysia Tahun 3A

Tema / Tajuk Keluarga Kita / Keluargaku di Sarawak ( Unit 3)

Masa 3:50 – 5:20 petang

Standard Pembelajaran

1.3.2 mendengar, memahami dan memberikan respons dengan betul secara bersoal jawab.

Objektif Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat1) memberikan respon dengan betul dalam soal jawab.2) bersoal jawab tentang cerita yang diperdengarkan olehguru.

Aktiviti 1)Guru membimbing murid membaca dan memahami

Pengajaran petikan.2)Murid mendengar, memahami dan memberikan respons dengan betul secara bersoal jawab.3)Murid bersoal jawab tentang cerita yang diperdengarkan oleh guru.4)Beberapa orang murid diminta mengemukakan soalan-soalan berkaitan gambar yang ditunjukkan oleh guru.5) Beberapa orang murid pula menjawab soalan yangdikemukakan.6) Murid menulis jawapan pemahaman berdasarkan soalanbertumpu dalam buku tulis.7) Guru membimbing murid membuat latihan buku aktiviti.8) Perbincangan antara guru dengan murid.

EMK Nilai murni – kasih sayang

Bahan BantuMengajar

papan tulis , kad imbasan

Penilaian P & P Murid dapat mendengar, memahami dan memberikan respons dengan betul secara bersoal jawab.

Refleksi

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

Minggu : 4 Hari : Selasa Tarikh : 22 Januari 2013

Mata Pelajaran Bahasa Malaysia Tahun 3A

Tema / Tajuk Keluarga Kita / Keluargaku di Sarawak ( Unit 3)

Masa 1:30 – 2:30 petang

Standard Pembelajaran

2.2.3 membaca pelbagai bahan bacaan yang mengandungi pelbagai pola ayat secara mekanis dengan lancar, sebutan yang jelas, dan intonasi yang betul.

Objektif Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat

1) membaca pelbagai bahan bacaan yang mengandungi pelbagai pola ayat secara mekanis dengan lancar, sebutan yang jelas, dan intonasi yang betul;2) memahami pelbagai jenis ayat dengan betul.

Aktiviti Pengajaran

1) Guru membimbing murid membaca dan memahamiayat dalam petikan.2) Murid membaca secara individu, berpasangan danberkumpulan.3)Guru membimbing murid membaca dan menyatakan maksud ayat yang dicetak berwarna.4) Guru memberi penerangan kepada murid.5) Guru membimbing murid mengujarkan ayat yangbercetak tebal dengan mimik muka yang sesuai.6) Guru membimbing murid membuat latihan dalam buku aktiviti.7) Perbincangan antara guru dengan murid.

EMK Nilai murni – menghargaiKreativiti dan Inovasi

Bahan BantuMengajar

papan tulis , kad gambar

Penilaian P & P .Murid dapat membaca dan menyatakan maksud ayatyang dicetak berwarna.

Refleksi

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

Minggu : 4 Hari : Rabu Tarikh : 23 Januari 2013

Mata Pelajaran Bahasa Malaysia Tahun 3A

Tema / Tajuk Keluarga Kita / Keluargaku di Sarawak ( Unit 3)

Masa 2:30 – 3:30 petang

Standard Pembelajaran

3.2.6 menulis ayat tunggal dan ayat majmuk dalamperenggan secara mekanis dengan betul dan kemas;

Objektif Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat1) menulis ayat tunggal dan ayat majmuk secara mekanis dengan betul dan kemas;

2)menyenaraikan makanan tradisional yang terdapat diTempat mereka.

Aktiviti Pengajaran

1) Murid membaca pelbagai jenis pola ayat dengan kuat,sebutan yang jelas dan intonasi yang betul;2) Murid mendengar penerangan guru dengan teliti.3) Murid memahami perkataan dan ayat dalam petikan.4) Guru membimbing murid mengenal pasti ayat tunggaldan ayat majmuk dalam perenggan.5) Murid menulis ayat tunggal dan ayat majmuk denganbetul dan kemas.6) Guru menulis ayat tunggal dan ayat majmuk lain yang diberikan oleh guru dalam satu perenggan dengan betul dan kemas.7) Guru membimbing murid membina ayat berdasarkangambar dan rangkai kata dalam perenggan.8) Perbincangan antara guru dengan murid.

EMK Nilai murni – kesyukurankeusahawan

Bahan BantuMengajar

papan tulis , lembaran kerja

Penilaian P & P Murid dapat menulis ayat tunggal dan ayat majmuk

Refleksi

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

Minggu : 4 Hari : Jumaat Tarikh : 25Januari 2013

Mata Pelajaran Bahasa Malaysia Tahun 3A

Tema / Tajuk Keluarga Kita / Keluargaku di Sarawak ( Unit 3)

Masa 5:50 – 6:20 petang

Standard Pembelajaran

5.1.3 memahami dan menggunakan kata kata ganti nama diri merujuk kepada gelaran dan panggilan mengikut konteks.

Objektif Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid-murid

dapat1) memahami dan menggunakan kata kata ganti nama diri merujuk kepada gelaran dan panggilan mengikut konteks.

Aktiviti Pengajaran

1) Murid membaca dialog dengan sebutan dan intonasi yang betul.2) Murid memahami perkataan dan ayat dalam dialog.3) Guru membimbing murid memahami dan menggunakankata ganti nama diri merujuk kepada gelaran danpanggilan dengan betul.4) Murid berbual menggunakan kata nama diri merujukpanggilan dengan tepat secara bertatasusila.5) Guru membimbing murid membuat simulasi membeli tiketbas secara berpasangan6) Murid membina ayat menggunakan kata nama dirimerujuk gelaran dan panggilan dengan tepat secarabertatasusila. 7) Perbincangan antara guru dengan murid

EMK Nilai murni – hemah tinggi,kasih sayang

Bahan BantuMengajar

papan tulis , kad gambar

Penilaian P & P Murid dapat memahami dan menggunakan kata ganti nama diri merujuk kepada gelaran dan panggilan mengikut konteks.

Refleksi

RANCANGAN PELAJARAN HARIANMinggu : 4 Hari : Sabtu Tarikh : 26 Januari 2013

Mata Pelajaran Bahasa Malaysia Tahun 3A

Tema / Tajuk Keluarga Kita / / Keluargaku di Sarawak ( Unit 3)

Masa 2:30 – 3:30 petang

Standard Pembelajaran

4.2.1 mengujarkan ayat tentang sesuatu perkara dengan sebutan yang jelas dan intonasi yang betul serta menggunakan mimik muka yang sesuai untuk

menyatakan mesej melalui penceritaan secara didik hibur.

Objektif Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat1) mengujarkan ayat tentang sesuatu perkara dengan sebutan yang jelas dan intonasi yang betul serta menggunakan mimik muka yang sesuai untuk menyatakan mesej melalui penceritaan secara didik hibur.2)bercerita berdasarkan gambar.

Aktiviti Pengajaran

1) Murid ditunjukkangambar.2) Guru membimbing murid mengujarkan ayat berdasarkanayat dengan sebutan yang jelas dan intonasi yang betul3)Guru membimbing murid menggunakan mimik muka yang sesuai untuk menyatakan mesej melalui penceritaan secara didik hibu4)Guru membimbing murid bercerita berdasarkan teksdan gambar menggunakan ayat tunggal dan ayat majmuk dengan sebutan yang jelas dan intonasi yang betul.5) Guru membimbing murid membuat latihan buku aktiviti.6) Perbincangan antara guru dengan murid.

EMK Nilai murni – kasih sayang

Bahan BantuMengajar

papan tulis , kad gambar

Penilaian P & P Murid dapat bercerita berdasarkan teks dan gambargambar menggunakan ayat tunggal dan ayat majmuk dengan sebutan yang jelas dan intonasi yang betul.

Refleksi

i