4
Rancangan pengajaran harian Pendidikan Islam Tahun : 4 1. Mata Pelajaran Pendidikan Islam (Sirah) 2. Kelas 4 Cemerlang 3. Tarikh/Hari 22 Jamadilawwal 1436/3 Mac 2015/Selasa 4. Masa (12.00-12.30 pagi) 30 minit 5. Bilangan Murid 26 Orang ( lelaki : 17 ,perempuan : 9 ) 6. Tajuk Hijrah Rasulullah 7. Pengetahuan sedia ada Murid telah mempelajari berkenaan penentangan orang kafir terhadap umat Islam. Murid pernah mempelajari berkenaan perjanjian aqabah yang membolehkan hijrah berlaku. 8. Standart Kandungan 5.4 memahami dan mengambil iktibar daripada peristiwa hijrah rasulullah ke madinah bagi melahirkan rasa kecintaan terhadap rasulullah 9. Standart Pembelajaran 5.4.1 menerangkan pengertian hijrah 5.4.2 menjelaskan tarikh dan sebab- sebab berlakunya hijrahrasulullah ke madinah. 10. Objektif Pembelajaran Selepas proses pengajaran dan pembelajaran murid dapat: 1. Menyatakan pengertian hijrah dengan betul setelah mendengar penerangan guru. 2. Menyatakan tarikh hijrah dengan tepat di akhir proses P dan P. 3. Menyebut 3 daripada 4 sebab berlakunya hijrah dengan tepat selepas menyanyikan lagu sebab hijrah. 11. Kemahiran Berfikir Menyusun mengikut keutamaan

RPH TAHUN 4 KSSR HIJRAH

Embed Size (px)

DESCRIPTION

SIRAH TAHUN 4

Citation preview

Page 1: RPH TAHUN 4 KSSR HIJRAH

Rancangan pengajaran harian

Pendidikan Islam Tahun : 4

1. Mata Pelajaran Pendidikan Islam (Sirah)

2. Kelas 4 Cemerlang

3. Tarikh/Hari 22 Jamadilawwal 1436/3 Mac

2015/Selasa

4. Masa (12.00-12.30 pagi) 30 minit

5. Bilangan Murid 26 Orang ( lelaki : 17 ,perempuan : 9 )

6. Tajuk Hijrah Rasulullah

7. Pengetahuan sedia ada Murid telah mempelajari berkenaan

penentangan orang kafir terhadap umat

Islam.

Murid pernah mempelajari berkenaan

perjanjian aqabah yang membolehkan

hijrah berlaku.

8. Standart Kandungan 5.4 memahami dan mengambil iktibar

daripada peristiwa hijrah rasulullah ke

madinah bagi melahirkan rasa kecintaan

terhadap rasulullah

9. Standart Pembelajaran 5.4.1 menerangkan pengertian hijrah

5.4.2 menjelaskan tarikh dan sebab-

sebab berlakunya hijrahrasulullah ke

madinah.

10.Objektif Pembelajaran Selepas proses pengajaran dan

pembelajaran murid dapat:

1. Menyatakan pengertian hijrah

dengan betul setelah mendengar

penerangan guru.

2. Menyatakan tarikh hijrah dengan

tepat di akhir proses P dan P.

3. Menyebut 3 daripada 4 sebab

berlakunya hijrah dengan tepat

selepas menyanyikan lagu sebab

Page 2: RPH TAHUN 4 KSSR HIJRAH

hijrah.

11.Kemahiran Berfikir Menyusun mengikut keutamaan sebab-

sebab hijrah.

12.Gabung jalin Akhlak : Adab dengan Rasulullah

13.Penyerapan Muzik : nyanyian

Geografi : peta mekah dan madinah

14.A.M.K Keusahawanan : murid bersaing untuk

menjawab solan kuiz interaktif.

Teknologi maklumat dan komunikasi :

power point

15.Penilaian P dan P Lisan : soal jawab dan kuiz

16.Bahan Bantu Belajar Slaid, LCD, Lagu sebab hijrah, kayu

penunjuk

Langkah Isi kandungan Aktiviti Catatan

Muqadimah

( 2 minit)

Bacaan doa : Murid diminta untuk

membaca doa secara

beramai-ramai.

Penerapan Nilai :

Khusyuk

Tawakkal

Adab berdoa

Set induksi

( 3 minit)

(fasa persediaan-

pemerhatian dan

menganalisis)

Guru memegang

kertas nama murid.

Beberapa nama

pelajar dibaca dan

dimaklumkan bahawa

mereka dikehendaki

berpindah kelas.

Guru menanyakan

perasan murid

berkenaan

perpindahan tersebut.

Guru mengaitkan

dengan tajuk

pelajaran.

Kaedah :

Soal jawab

Bahan bantu

belajar :

Kertas senarai

nama pelajar

Page 3: RPH TAHUN 4 KSSR HIJRAH

Langkah 1

( 7 minit)

(fasa imaginasi-

penjanaan idea)

Maksud dan tarikh

hijrah dalam Islam.

Murid ditayangkan

slaid berkaitan

maksud hijrah dan

peta hijrah nabi.

Guru membuat

penerangan berkaitan

dengan peristiwa

hijrah

Guru bersoal jawab

berkaitan tarikh

berlakunya hijrah.

A.M.K :

Teknologi

Maklumat dan

Komunikasi

Kaedah :

Soal jawab

Penerangan

Bahan Bantu

belajar:

Slaid,LCD dan

kayu penunjuk.

Langkah 2

(8 minit)

(fasa imaginasi-

sintesis idea)

Sebab berlakunya

hijrah.

-perintah Allah

-strategi

penyebaran Islam

-jemputan dari

masyrakat madinah

-ancaman dari kafir

quraisy.

Guru menggunakan

kaedah nyanyian.

Murid ditayangkan

slaid lirik lagu sebab

hijrah.

Murid mendengar

nyanyian guru

berkenaan lagu

sebab hijrah dan

diikuti oleh murid.

Murid diminta

mengeluarkan sebab

hijrah daripada lagu

tersebut.

Kaedah :

nyanyian

Bahan Bantu

mengajar :

Slaid lirik lagu

Audio lagu

Penyerapan

nilai :

Keberanian

Langkah 3

( 7 minit)

(fasa

perkembangan-

penambahbaikka

n/penilaian)

Aktiviti pengukuhan

berkaitan maksud

hijrah, tarikh dan

sebab berlaku

hijrah.

Murid ditayangkan

slaid interaktif di

hadapan kelas.

Murid diminta

menjawab soalan kuiz

yang terdapat dalam

Kaedah :

Soal Jawab

Bahan Bantu

Mengajar :

Page 4: RPH TAHUN 4 KSSR HIJRAH

slaid interaktif.

Murid dapat

mengetahui jawapan

yang dipilih samaada

betul atau salah

dengan mendengar

audio setelah jawapan

dipilih

Slaid interaktif

Penyerapan

Nilai :

Hemah tinggi

Penutup

( 3 minit)

(Fasa tindakan-

perlaksanaan)

(fasa tindakan-

amalan

bereterusan)

Penutup Sosial

Penutup Kognitif

Murid diminta

menghayati hijrah

yang dilakukan oleh

baginda.

Murid diminta

mengulang apa yang

dipelajari secara

ringkas dengan

bantuan guru.

Refleksi :

Ulasan Guru Pembimbing :

Ulasan Pensyarah Penyelia :