24
КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ (оперативен план за час) Наставен предмет: англиски јазик Наставник: Наставна содржина: Family Ties Страница од учебникот: 6-7 Клас: Датум: Место на реализација: Цели на часот: обработка и лингвистичка анализа на текст (Meet the ancestors) Очекувани исходи: ученикот разбира главна мисла во голем текст, препознава конкретни информации во параграфи и куси текстови и истите умее да ги поврзе со соодветни наслови. Корелација: социологија, македонски јазик Методи: 1. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална 2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање 3. Работа на текст 8. Пантомима (The Silent Way) 4. Метод на пишување 9. Еклектичен (мешовит) 5. Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR) 11. Друго Форми: 1. Фронтална 3. Индивидуална 2. Групни 4. Работа во

Close up im (unit 1)

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: Close up im (unit 1)

КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ

(оперативен план за час)

Наставен предмет: англиски јазик

Наставник:

Наставна содржина: Family Ties Страница од учебникот: 6-7

Клас:

Датум:

Место на реализација:

Цели на часот: обработка и лингвистичка анализа на текст (Meet the ancestors)Очекувани исходи: ученикот разбира главна мисла во голем текст, препознава конкретни информации во параграфи и куси текстови и истите умее да ги поврзе со соодветни наслови.

Корелација: социологија, македонски јазик

Методи:1. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање3. Работа на текст 8. Пантомима (The Silent Way)4. Метод на пишување 9. Еклектичен (мешовит)5. Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR)

11. Друго

Форми:

1. Фронтална 3. Индивидуална2. Групни 4. Работа во парови

Средства и помагала:1. Слики/Флеш карти 5. Наставно ливче 9. Аудио ЦД2. Видео/ДВД 6. Графологија 10. Компјутер3. Креди во боја 7. Интерактивна табла4. Списанија/Весници 8. Мапи/Табели

Page 2: Close up im (unit 1)

ТЕК НА ЧАСОТ

ZABELE[KA:

КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ

(оперативен план за час)

УЧЕНИК НАСТАВНИК

ВО

ВЕД

ЕН Д

ЕЛ10

MIN

Индивидуално даваат свои предлози

Индивидуално опишуваат слики кои за нив претставуваат семејство

Пишуваат зборови за членови на семејство за една минута, а потоа ги читаат и допишуваат зборови кои им недостасуваат во листата

Поттикнување на учениците da го објаснат насловот на новата наставна единица преку користење синоними

Поттикнување на учениците да коментираат за значењето на сликата (трите дланки) а потоа да дадат свои предлози за слика која би претставувала семејство

Давање упатства за вежба А со контрола на потребното време

*предлог одговори во прирачникот за наставници стр. 8

ГЛА

ВЕН

ДЕЛ

Индивидуално запишуваат

Го читаат текстот набрзина и ги поврзуваат насловите со соодветните параграфи

Читаат и ги анализираат објаснувањата за дадените зборови во парови

Внимателно читаат и го одбираат точниот одговор

Го заокружуваат точното значење на новите зборови според дадениот контекст

Индивидуално издвојуваат нови зборови и се обидуваат да го изнајдат најсоодветното значење

Насочување на фокусот на текстот и давање упатства за вежба В и С со напомена за употреба на техниката skimming.

Помагање на учениците преку посочување на клучни зборови/реченици во параграфите

Насочување на фокусот на Wordwise – инструкции за читање и споредба на одговорите

Давање упатства за следната активност D- одговаање на прашања со повеќечлен избор*Close up

Инструкции за следната вежба Е- со внимание на изговорот

Поттикнување на учениците да додадат уште нови зборови и истите да се објаснат според контекстот

ЗАВ

РШЕН

Д

ЕЛ

Внимателно слушаат и запишуваат Давање инструкции за изработка и презентација на фамилијарно дрво

Page 3: Close up im (unit 1)

Наставен предмет: англиски јазик

Наставник:

Наставна содржина: Family Ties Страница од учебникот: 8 и 12

Клас:

Датум:

Место на реализација:

Цели на часот:Обработка на вокабулар (зборови поврзани со семејство, колокации, изрази)Очекувани исходи: дефинира и опишува со синоними, разбира, изведува значење од контекст, соодветно и правилно применува зборови и изрази поврзани со семејство Корелација: македонски јазик

Методи:1. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање3. Работа на текст 8. Пантомима (The Silent Way)4. Метод на пишување 9. Еклектичен (мешовит)5. Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR)

11. Друго

Форми:

1. Фронтална 3. Индивидуална2. Групни 4. Работа во парови

Средства и помагала:1. Слики/Флеш карти 5. Наставно ливче 9. Аудио ЦД2. Видео/ДВД 6. Графологија 10. Компјутер3. Креди во боја 7. Интерактивна табла4. Списанија/Весници 8. Мапи/Табели

ТЕК НА ЧАСОТ

УЧЕНИК НАСТАВНИК

Page 4: Close up im (unit 1)

ВО

ВЕД

ЕН

ДЕЛ

Одреден број ученици го објаснуваат сработеното

Поттикнување на учениците да го презентираат своето фамилијарно дрво

ГЛА

ВЕН

ДЕЛ

35

МИ

Н.

Поврзуваат болдирани зборови со соодветно значење

Пополнуваат реченици со два соодветни збора од дадени три во контекст

Читаат текст и пополнуваат реченици со дадените зборови

Одредуваат точни колокации и истите ги употребуваат во реченици

Пополнуваат реченици со соодветни предлози

Давање упатства за форматот иначинот на кој треба да се сработат активностите сокои се обновува вокабуларот

Патролирање низ училницата и давање дополнителни инструкции и/или помош

ЗАВ

РШЕН

ДЕЛ

2 М

ИН

.

Внимателно слушаат и запишуваат Задавање домашна работа од работната тетратка стр. 4 и 5

ZABELE[KA:

КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ

(оперативен план за час)

Page 5: Close up im (unit 1)

Наставен предмет: англиски јазик

Наставник:

Наставна содржина: Family Ties Страница од работната тетратка: 4 и 5

Клас:

Датум:

Место на реализација:

Цели на часот:Увежбување на вокабуларот

Очекувани исходи: ученикот разбира главна мисла во голем текст, препознава конкретни информации во параграфи и куси текстови и истите умее да ги поврзе со конкретни прашања, дефинира и опишува со синоними, разбира, изведува значење од контекст, соодветно и правилно применува зборови и изрази поврзани со семејство

Корелација: македонски јазик

Методи:1. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање3. Работа на текст 8. Пантомима (The Silent Way)4. Метод на пишување 9. Еклектичен (мешовит)5. Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR)

11. Друго

Форми:

1. Фронтална 3. Индивидуална2. Групни 4. Работа во парови

Средства и помагала:1. Слики/Флеш карти 5. Наставно ливче 9. Аудио ЦД2. Видео/ДВД 6. Графологија 10. Компјутер3. Креди во боја 7. Интерактивна табла4. Списанија/Весници 8. Мапи/Табели

ТЕК НА ЧАСОТ

УЧЕНИК НАСТАВНИК

Page 6: Close up im (unit 1)

ВО

ВЕД

ЕН

ДЕЛ

5 M

IN Индивидуално даваат предлози кои

ги научиле од претходните часови Запишување на зборот СЕМЕЈСТВО на

табла и поттикнување на учениците да додадат зборови што се поврзани/асоцираат на истиот

ГЛА

ВЕН

ДЕЛ

25 М

ИН

.

Внимателно го читаат текстот и го одбираат точниот одговор од првата задача со повеќечлен избор

Ги поврзуваат прашањата со соодветните одговори според понудените опции

Ги пополнуваат празнините со точниот збор според дадените инструкции

Го пополнуваат текстот со соодветни форми од дадените глаголи

Го заокружуваат точниот збор

Давање упатства за форматот и начинот на кој треба да се сработат активностите со кои се повторува употребата на вокабуларот поврзан со семејство во работната тетратка

Патролирање низ училницата и давање дополнителни инструкции и/или помош

ЗАВ

РШЕН

ДЕЛ

5 М

ИН

.

Ги кажуваат и споредуваат одговорите иги поправаат грешките

Проверка на сработеното и давање дополнителни информации околу деловите каде учениците имале најголеми потешкотии

ZABELE[KA:Часот може да се изведе со примена на ИКТ. Предлог интернет страници:

http://learnenglishteens.britishcouncil.org/grammar-vocabulary/phrasal-verb-videos/family

http://www.englishgateway.com/ArticleVm.aspx?SectionID=1aeff0d9-73fc-4f79-a4f1-39f837394e6b&ArticleID=b61c6c7fef104b878da28e7952e0ea0a

http://www.dcielts.com/ielts-vocabulary/family-vocabulary-and-exercises/

КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ

(оперативен план за час)

Наставен предмет: англиски јазик

Page 7: Close up im (unit 1)

Наставник:

Наставна содржина: Family Ties Страница од учебникот: 9 и 13

Клас:

Датум:

Место на реализација:

Цели на часот:Обработка на граматички структури (контрастирање сегашни времиња бројни/небројни именки, изрази за количество)

Очекувани исходи: препознава, разликува, анализира, разбира и правилно применува структури на сегашните времиња во сите форми (прашална, одречна и потврдна), набројува, споредува и прави разлика меѓу форми на бројни и небројни именки, истите точно ги користи во контекст заедно со соодветен израз за количество

Корелација: македонски јазик

Методи:1. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање3. Работа на текст 8. Пантомима (The Silent Way)4. Метод на пишување 9. Еклектичен (мешовит)5. Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR)

11. Друго

Форми:

1. Фронтална 3. Индивидуална2. Групни 4. Работа во парови

Средства и помагала:1. Слики/Флеш карти 5. Наставно ливче 9. Аудио ЦД2. Видео/ДВД 6. Графологија 10. Компјутер3. Креди во боја 7. Интерактивна табла4. Списанија/Весници 8. Мапи/Табели

ТЕК НА ЧАСОТ

УЧЕНИК НАСТАВНИК

Page 8: Close up im (unit 1)

ВО

ВЕД

ЕН

ДЕЛ

Даваат свои образложенија Давање пример на две реченици со употреба на различна форма на сегашно време

Поттикнување на учениците да ја наведат разликата во употребата на глаголските форми

ГЛА

ВЕН

ДЕЛ

Во парови поврзуваат притоа дискутирајќи ги различните употреби на двете сегашни времиња

Внимателно слушаат/ читаат со разбирање и го заокружуваат точниот одговор

Ги пополнуваат речениците/текстот со соодветната форма од понудените глаголи

Ја следат проверката и поправаат каде е потребно

Ја запишуваат соодветната ознака за секоја именка и ги извлекуваат правилата за бројни/небројни именки

Дискутираат за различната употреба на именката hair

Ги пополнуваат табелите едноподруго, внимателно јаследат проверката и поправаат каде е потребно

Внимателно слушаат и запишуваат свои примери

Индивидуално решаваат а меѓусебно, во парови, го проверуваат сработеното

Насочување на фокусот на вежба А и В – да се поврзат речениците со понудените употреби на граматичкото време

Давање упатства за наредната активност - вежби С и D- со објаснување на разлика меѓу двата вида глаголи

Инструкции за вежба Е и F

Проверка на сработеното и дополнително објаснување каде е потребно

Насочување на фокусот на страна 13- инструкции за вежба А

Обрнување внимание на вежба В- споредување на две реченици со иста именка

Давање упатства за пополнување табела во вежба С и D, а потоа се проверува сработеното со дополнителна помош ако е потребно

Појаснување преку примери на употребата на оние именки кои можат да бидат и бројни и небројни во зависност од контекстот

Инструкции за последната вежба- одбирање на точни одговори од понудени три

ЗАВ

РШЕН

Д

ЕЛ

Разговараат меѓусебно и посочуваат примери

Колективна дискусија за граматичките структури

ZABELE[KA:

КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ

(оперативен план за час)

Page 9: Close up im (unit 1)

Наставен предмет: англиски јазик

Наставник:

Наставна содржина: Family Ties Страница од работната тетратка: 6 и 7

Клас:

Датум:

Место на реализација:

Цели на часот: увежбување на граматиката Очекувани исходи: препознава, разликува, анализира, разбира и правилно применува

структури на сегашните времиња во сите форми (прашална, одречна и потврдна), набројува, споредува и прави разлика меѓу форми на бројни и небројни именки, истите точно ги користи во контекст заедно со соодветен израз за количество

Корелација: македонски јазик

Методи:1. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање3. Работа на текст 8. Пантомима (The Silent Way)4. Метод на пишување 9. Еклектичен (мешовит)5. Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR)

11. Друго

Форми:

1. Фронтална 3. Индивидуална2. Групни 4. Работа во парови

Средства и помагала:1. Слики/Флеш карти 5. Наставно ливче 9. Аудио ЦД2. Видео/ДВД 6. Графологија 10. Компјутер3. Креди во боја 7. Интерактивна табла4. Списанија/Весници 8. Мапи/Табели

ТЕК НА ЧАСОТ

УЧЕНИК НАСТАВНИК

Page 10: Close up im (unit 1)

ВО

ВЕД

ЕН

ДЕЛ

3 M

IN Индивидуално даваат примери Поттикнување на учениците да набројат

неколку бројни, односно небројни именки

Да наведат по една реченица со форми на глаголи во сегашно време

ГЛА

ВЕН

ДЕЛ

30

МИ

Н.

Го заокружуваат соодветниот збор

Ги обележуваат точните реченици и правилно ги препишуваат неточните

Пополнуваат текст со дадени зборови

Пополнуваат реченици со правилна форма од глаголот СУМ во сегашно просто време

Одбираат точен одговор од повеќечлен избор

Давање упатства за форматот и начинот на кој треба да се сработат активностите со кои се повторува употребата на сегашните граматички времиња во работната тетратка

Патролирање низ училницата и давање дополнителни инструкции и/или помош

ЗАВ

РШЕН

Д

ЕЛ

Ги кажуваат и споредуваат одговорите и ги поправаат грешките

Проверка на сработеното и давање дополнителни информации околу деловите каде учениците имале најголеми потешкотии

ZABELE[KA:Часот може да се изведе со примена на ИКТ. Предлог интернет страници:

http://www.ngllife.com/student-zone-grammar-practice-worksheets/intermediate

http://web2.uvcs.uvic.ca/elc/studyzone/330/grammar/simcon1.htm

http://www.perfect-english-grammar.com/support-files/present_simple_or_present_continuous_3.pdf

https://www.ego4u.com/en/cram-up/grammar/simpre-prepro/tests?test3

КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ

(оперативен план за час)

Наставен предмет: англиски јазик

Page 11: Close up im (unit 1)

Наставник:

Наставна содржина: Family Ties Страница од учебникот: 10 и 11

Клас:

Датум:

Место на реализација:

Цели на часот:Обработка на техники за слушање со разбирање и зборувањеОчекувани исходи: разбира куси и подолги дијалози и разговори, препознава,

резимира, помни, поврзува, дополнува информации поврзани со истите; презентира мислење, дискутира, прашува, предлага, објаснува, генерализира за типови семејства и семејни вредности

Корелација: социологија, македонски јазик

Методи:1. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање3. Работа на текст 8. Пантомима (The Silent Way)4. Метод на пишување 9. Еклектичен (мешовит)5. Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR)

11. Друго

Форми:

1. Фронтална 3. Индивидуална2. Групни 4. Работа во парови

Средства и помагала:1. Слики/Флеш карти 5. Наставно ливче 9. Аудио ЦД2. Видео/ДВД 6. Графологија 10. Компјутер3. Креди во боја 7. Интерактивна табла4. Списанија/Весници 8. Мапи/Табели

ТЕК НА ЧАСОТ

УЧЕНИК НАСТАВНИК

Page 12: Close up im (unit 1)

ВО

ВЕД

ЕН

ДЕЛ

Меѓусебноразговараат анализирајќи ги фотографиите и индивидуално ги кажуваат разликите

Објаснување на вежба А- анализа и споредба на фотографии

ГЛА

ВЕН

ДEL

Индивидуално ги поврзуваат прашањата со сликите, а потоа внимателно слушаат и заокружуваат

Внимателно слушаат и ја заокружуваат точната слика

Меѓусебно во парови се прашуваат и одговараат

По анализа на фотографиите, ги означуваат зборовите и водат меѓусебен разговор за истите притоа користејќи го помошниот вокабулар

Давање упатства за следната активност- анализирање група на слики и поврзување со соодветно прашање а потоа слушање на кратки дијалози и заокружување на точната слика

Инструкции за слушање на шест кратки разговори проследени со прашање и одбирање на точен одговор кој соодветствува на една од трите понудени слики

Насочување на фокусот на страна 11 и вежба А- кратко дискутирање по дадени прашања

Давање упатства за работа во парови- соодветно обележување на зборовите и споредба на дадени фотографии

Патролирање низ училница и укажување помош кому е потребно

ЗАВ

РШЕН

Д

ЕЛ

Се изјаснуваат според дадените прашања

Инструкции за групна дискусија по дадени прашања

ZABELE[KA:

КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ

(оперативен план за час)

Page 13: Close up im (unit 1)

Наставен предмет: англиски јазик

Наставник:

Наставна содржина: Family Ties Страница од учебникот: 14 и 15

Клас:

Датум:

Место на реализација:

Цели на часот:Обработка на формат и структура за пишување електронско писмо

Очекувани исходи: ученикот парафразира, реконструира, пишува со свои зборови и ја подобрува правилната употреба на сврзувачките средства при пишување електронско писмо.

Корелација: македонски јазик

Методи:1. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање3. Работа на текст 8. Пантомима (The Silent Way)4. Метод на пишување 9. Еклектичен (мешовит)5. Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR)

11. Друго

Форми:

1. Фронтална 3. Индивидуална2. Групни 4. Работа во парови

Средства и помагала:1. Слики/Флеш карти 5. Наставно ливче 9. Аудио ЦД2. Видео/ДВД 6. Графологија 10. Компјутер3. Креди во боја 7. Интерактивна табла4. Списанија/Весници 8. Мапи/Табели

ТЕК НА ЧАСОТ

УЧЕНИК НАСТАВНИК

Page 14: Close up im (unit 1)

ВО

ВЕД

ЕН

ДЕЛ

Даваат свои предлози Поттикнување на учениците да дадат примери на сврзувачки зборови и фрази кои ги користат при пишување на неформално писмо

ГЛА

ВЕН

ДЕЛ

Работат според дадените упатства

Индивидуално одговараат на прашањата во своите тетратки

Го читаат писмото и ги подвлекуваат сврзувачките зборови и фрази и дискутираат меѓусебно за нивната употреба

Повторно го читаат писмото и соодветно обележуваат

Во парови ги поврзуваат деловите

Индивидуално ги попрваат грешките а потоа меѓусебно поправаат доколку е потребно

Насочување на фокусот на првата вежба- заокружување на точните зборови

Читање на упатства за следната активност

Насочување на фокусот на предлог-писмото од вежба С и D- давање инструкции за истите

Инструкции за вежба Е- поврзување и подредување на деловите од писмото според дадени одговори

Обрнување внимание на понудените корисни изрази за следната вежба- поправање грешки

ЗАВ

РШЕН

ДЕЛ

Индивидуално работат според претходно дадените упатства

Давање упатства за изработка на план за пишување електронско писмо

ZABELE[KA:

*Пишувањето писмо е домашна задача и наставникот ги прегледува вон наставата и им ги враќа на учениците со коментари и бодови според однапред утврдени критериуми

КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ

(оперативен план за час)

Page 15: Close up im (unit 1)

Наставен предмет: англиски јазик

Наставник:

Наставна содржина: Family Ties Страница од учебникот: 16

Клас:

Датум:

Место на реализација:

Цели на часот:Обработка на видеоОчекувани исходи: ученикот следи, разбира видео на англиски јазик, помни и препознава информации, поврзува, пополнува, дискутира на истата темаКорелација: социологија, географија

Методи:1. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање3. Работа на текст 8. Пантомима (The Silent Way)4. Метод на пишување 9. Еклектичен (мешовит)5. Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR)

11. Друго

Форми:

1. Фронтална 3. Индивидуална2. Групни 4. Работа во парови

Средства и помагала:1. Слики/Флеш карти 5. Наставно ливче 9. Аудио ЦД2. Видео/ДВД 6. Графологија 10. Компјутер3. Креди во боја 7. Интерактивна табла4. Списанија/Весници 8. Мапи/Табели

ТЕК НА ЧАСОТ

УЧЕНИК НАСТАВНИК

Page 16: Close up im (unit 1)

ВО

ВЕД

ЕН

ДЕЛ

Зборуваат во врска со темата Поттикнување на дискусија за фамилијарни врски според дадените прашања

ГЛА

ВЕН

ДЕЛ

Внимателно гледааат и фаќаат забелешки

Индивидуално ја одредуваат точноста на речениците

Читаат и соодветно пополнуваат

Давање инструкции за гледање краток филм поврзан со темата за дискусија

Насочување на фокусот на страна 16 – вежба В со упатства за работа

Давање инструкции за следната вежба- пополнување текст во врска со видеото со понудени зборови

ЗАВ

РШЕН

ДЕЛ

Искажуваат свои мислења Упатства за групна дискусија според дадени прашања

ZABELE[KA:Кратките филмови се достапни со секој учебник

КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ

(Оперативен план за час)

Page 17: Close up im (unit 1)

Наставен предмет: Англиски јазик

Наставник:

Наставна содржина: Family ties

Страница од учебникот:

Клас:

Датум:

Место на реализација:

ТЕК НА ЧАСОТ

Цел(и) на часот: проверка на знаењата

Методи:1.. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање3. Работа на текст 8. Пантомима(The Silent Way)4.Метод на пишување 9.Еклектичен (мешовит)

5.Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR) 11. Друго

Форми:

1.Фронтална 3. Индивидуална 2.Групна 4. Работа во парови

Средства и помагала: 1.Слики / флеш карти 5. Наставно ливче 2.Видео касета / ДВД 6. Графологија 3.Играчки 7. Магнетна табла 4.Маски 8. Мапи/табели

9. Аудио ЦД

Page 18: Close up im (unit 1)

УЧЕНИК НАСТАВНИКВ

ОВ

ЕДЕН

Д

ЕЛ

Внимателно го следат наставникот и евентуално поставуваат прашања во врска со писмената задача

Давање упатства, детали и насоки заначинотна кој треба да се сработи секој дел од писмената работа/тест/наставно ливче и какви се очекувањата и критериумите за оценување

ГЛА

ВЕН

ДЕЛ

Внимателно ги следат инструкциите и индивидуално даваат одговори на задачите и доколку е потребно се консултираат со наставникот

Патролирање низ училницата,следење на работата на учениците, давање дополнителни насоки и упатства доколку е неопходно

На редовни интервали се потсетуваат учениците за тоа колку време е останато до крајот на часот

ЗАВ

РШЕН

ДЕЛ

Набрзина го проверуваат сработеното и го предаваат кај наставникот

Собирање на писмените работи/тестовите/нставнителивчиња на учениците

ЗАБЕЛЕШКА:*Предлог: утврдувањето може да се спроведе после секои 2 тематски целини преку деловите Review од учебникот и работната тетратка.