24
КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ (оперативен план за час) Наставен предмет: англиски јазик Наставник: Наставна содржина: Extreme Situations Страница од учебникот: Клас: Датум: Место на реализација: Цели на часот: обработка и лингвистичка анализа на текст (Survival in the Andes) Очекувани исходи: ученикот разбира главна мисла во голем текст, чита без попречување, препознава конкретни информации во параграфи и куси текстови со позната и помалку позната содржина, и истите умее да ги поврзе со конкретни прашања. Корелација: географија, македонски јазик Методи: 1. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална 2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање 3. Работа на текст 8. Пантомима (The Silent Way) 4. Метод на пишување 9. Еклектичен (мешовит) 5. Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR) 11. Друго Форми: 1. Фронтална 3. Индивидуална

Close up im (unit 7)

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: Close up im (unit 7)

КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ

(оперативен план за час)

Наставен предмет: англиски јазик

Наставник:

Наставна содржина: Extreme Situations

Страница од учебникот:

Клас:

Датум:

Место на реализација:

Цели на часот: обработка и лингвистичка анализа на текст (Survival in the Andes) Очекувани исходи: ученикот разбира главна мисла во голем текст, чита без попречување,

препознава конкретни информации во параграфи и куси текстови со позната и помалку позната содржина, и истите умее да ги поврзе со конкретни прашања.

Корелација: географија, македонски јазик

Методи:1. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање3. Работа на текст 8. Пантомима (The Silent Way)4. Метод на пишување 9. Еклектичен (мешовит)5. Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR)

11. Друго

Форми:

1. Фронтална 3. Индивидуална2. Групни 4. Работа во парови

Средства и помагала:1. Слики/Флеш карти 5. Наставно ливче 9. Аудио ЦД2. Видео/ДВД 6. Графологија 10. Компјутер3. Креди во боја 7. Интерактивна табла4. Списанија/Весници 8. Мапи/Табели

Page 2: Close up im (unit 7)

ТЕК НА ЧАСОТ

ZABELE[KA:

КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ

(оперативен план за час)

УЧЕНИК НАСТАВНИК

ВО

ВЕД

ЕН Д

ЕЛ10

MIN

Индивидуално даваат свои предлози

Индивидуално опишуваат слики кои за нив претставуваат екстремна ситуација

Поттикнување на учениците да коментираат за значењето на сликата (кајак на водопад) а потоа да дадат свои предлози за слика која би претставувала екстремна ситуација

ГЛА

ВЕН

ДЕЛ

Индивидуално го читаат краткиот текст и соодветно одговараат на прашањата

Читаат и ги анализираат објаснувањата за дадените зборови во парови

Го читаат текстот набрзина и ги одговараат прашањата

Во парови ги подредуваат зборовите во точната реченица

Насочување на фокусот на текстот и давање упатства за вежба А и В со напомена за употреба на техниката skimming

Насочување на фокусот на Wordwise – инструкции за разбирање на зборови во контекст

Давање упатства за следната активност С– одбирање на точен одговор од понудени четири според инструкции во Close up

Објаснување на следната активност D- одредување на точна употреба на збор во реченица

Поттикнување на учениците да додадат уште нови зборови и истите да се објаснат според контекстот

ЗАВ

РШЕН

Д

ЕЛ

Разговараат по дадени упатства Давање инструкции за групна дискусија по дадени прашања

Page 3: Close up im (unit 7)

Наставен предмет: англиски јазик

Наставник:

Наставна содржина Extreme Situations

Страница од учебникот: 86 и 90

Клас:

Датум:

Место на реализација:

Цели на часот:Обработка на вокабулар (екстремни ситуации, предлози, колокации и изрази)Очекувани исходи: дефинира и опишува со синоними, разбира, изведува значење од контекст, соодветно и правилно применува зборови и изрази поврзани со екстремни ситуации, предлози, колокации и изрази Корелација: географија, македонски јазик

Методи:1. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање3. Работа на текст 8. Пантомима (The Silent Way)4. Метод на пишување 9. Еклектичен (мешовит)5. Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR)

11. Друго

Форми:

1. Фронтална 3. Индивидуална2. Групни 4. Работа во парови

Средства и помагала:1. Слики/Флеш карти 5. Наставно ливче 9. Аудио ЦД2. Видео/ДВД 6. Графологија 10. Компјутер3. Креди во боја 7. Интерактивна табла4. Списанија/Весници 8. Мапи/Табели

ТЕК НА ЧАСОТ

Page 4: Close up im (unit 7)

УЧЕНИК НАСТАВНИКВ

ОВ

ЕДЕН

Д

ЕЛ

Индивидуално набројуваат Поттикнување на учениците да набројат неколку зборови поврзани со екстремни ситуации од претходниот текст

ГЛА

ВЕН

ДЕЛ

35

МИ

Н.

Го пронаоѓаат зборот кој не припаѓа во групата

Пополнуваат текст со дадени зборови

Заокружуваат точнни зборови од два понудени

Одбираат соодветен збор во текст од прашања со повеќечлен избор

Поврзување зборови со цел формирање колокации

Пополнување реченици со претходно формираните колокации

Давање упатства за форматот иначинот на кој треба да се сработат активностите сокои се обновува вокабуларот

Патролирање низ училницата и давање дополнителни инструкции и/или помош

ЗАВ

РШЕН

ДЕЛ

2 М

ИН

.

Разговараат според дадените упатства

Упатства за групна дискусија по дадени прашања

ZABELE[KA:

КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ

(оперативен план за час)

Page 5: Close up im (unit 7)

Наставен предмет: англиски јазик

Наставник:

Наставна содржина: Extreme Situations

Страница од работната тетратка: 40 и 41

Клас:

Датум:

Место на реализација:

Цели на часот:Увежбување на вокабуларот

Очекувани исходи: ученикот разбира главна мисла во голем текст, препознава конкретни информации во параграфи и куси текстови и истите умее да ги поврзе со конкретни прашања, дефинира и опишува со синоними, разбира, изведува значење од контекст, соодветно и правилно применува зборови и изрази поврзани со екстремни ситуации, предлози, колокации и изрази

Корелација: македонски јазик

Методи:1. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање3. Работа на текст 8. Пантомима (The Silent Way)4. Метод на пишување 9. Еклектичен (мешовит)5. Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR)

11. Друго

Форми:

1. Фронтална 3. Индивидуална2. Групни 4. Работа во парови

Средства и помагала:1. Слики/Флеш карти 5. Наставно ливче 9. Аудио ЦД2. Видео/ДВД 6. Графологија 10. Компјутер3. Креди во боја 7. Интерактивна табла4. Списанија/Весници 8. Мапи/Табели

ТЕК НА ЧАСОТ

УЧЕНИК НАСТАВНИК

Page 6: Close up im (unit 7)

ВО

ВЕД

ЕН

ДЕЛ

5 M

IN Индивидуално даваат предлози кои

ги научиле од претходните часови Запишување на зборот екстремна

ситуација на табла и поттикнување на учениците да додадат зборови што се поврзани/асоцираат на истиот

ГЛА

ВЕН

ДЕЛ

25 М

ИН

.

Внимателно го читаат текстот и ги одговараат прашањата со одбирање на еден точен одговор

Ги пополнуваат празнините со точниот збор според дадените инструкции

Пополнуваат реченици со точна форма од дадени зборови

Одбираат точен збор од понудени два

Пополнуваат реченици со точна форма од дадените зборови

Давање упатства за форматот и начинот на кој треба да се сработат активностите со кои се повторува употребата на вокабуларот поврзан со екстремни ситуации во работната тетратка

Патролирање низ училницата и давање дополнителни инструкции и/или помош

ЗАВ

РШЕН

ДЕЛ

5 М

ИН

.

Ги кажуваат и споредуваат одговорите иги поправаат грешките

Проверка на сработеното и давање дополнителни информации околу деловите каде учениците имале најголеми потешкотии

ZABELE[KA:Часот може да се изведе со примена на ИКТ. Предлог интернет страници:

http://www.passporttoenglish.com/Advanced-English/Lesson15/Vocabulary.html

КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ

(оперативен план за час)

Page 7: Close up im (unit 7)

Наставен предмет: англиски јазик

Наставник:

Наставна содржина Extreme Situations

Страница од учебникот: 87 и 91

Клас:

Датум:

Место на реализација:

Цели на часот:Обработка на граматички структури (предминато време, Question tags)

Очекувани исходи: препознава, разликува, анализира, разбира и правилно применува структури на предминато време во сите форми (прашална, одречна и потврдна), набројува, споредува и прави разлика меѓу формите на Question tags, истите точно ги користи во контекст

Корелација: македонски јазик

Методи:1. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање3. Работа на текст 8. Пантомима (The Silent Way)4. Метод на пишување 9. Еклектичен (мешовит)5. Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR)

11. Друго

Форми:

1. Фронтална 3. Индивидуална2. Групни 4. Работа во парови

Средства и помагала:1. Слики/Флеш карти 5. Наставно ливче 9. Аудио ЦД2. Видео/ДВД 6. Графологија 10. Компјутер3. Креди во боја 7. Интерактивна табла4. Списанија/Весници 8. Мапи/Табели

ТЕК НА ЧАСОТ

УЧЕНИК НАСТАВНИК

Page 8: Close up im (unit 7)

ВО

ВЕД

ЕН

ДЕЛ

Даваат свои образложенија Давање пример на две реченици со употреба на предминато време и минато време и поттикнување на учениците да ја наведат разликата во употребата на глаголските форми

ГЛА

ВЕН

ДЕЛ

Во парови поврзуваат притоа дискутирајќи ги различните употреби на двете граматички времиња

Индивидуално ги пополнуваат речениците

Ги пополнуваат речениците со соодветната форма од понудените глаголи

Во парови поврзуваат притоа дискутирајќи ја употребата на граматичкото време

Индивидуално пополнуваат

Ја следат проверката и поправаат каде е потребно

Внимателно читаат и соодветно поврзуваат и ги извлекуваат правилата за употребата

Ги пополнуваат речениците едноподруго со соодветни прашања, внимателно ја следат проверката и поправаат каде е потребно

Индивидуално решаваат а меѓусебно, во парови, го проверуваат сработеното

Насочување на фокусот на вежба А и В– анализирање на реченици и поврзување со соодветните правила

Давање упатства за наредната активност – пополнување реченици со соодветна форма од даден глагол

Инструкции за вежба D- анализирање на реченици и поврзување со соодветните правила со обрнување внимание на разликите во употребата на трите граматички структури

Објаснување на следната вежба- пополнување реченици со соодветна форма на даден глагол

Проверка на сработеното и дополнително објаснување каде е потребно

Насочување на фокусот на страна 91- инструкции за вежба А, В и С- анализирање на реченици и поврзување со соодветните правила

Давање упатства за пополнување реченици во вежба D, Е и F, а потоа се проверува сработеното со дополнителна помош ако е потребно

Инструкции за последната вежба- одбирање на точни одговори

ЗАВ

РШЕН

Д

ЕЛ

Разговараат меѓусебно и посочуваат примери

Колективна дискусија за граматичите структури

ZABELE[KA:

КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ

(оперативен план за час)

Page 9: Close up im (unit 7)

Наставен предмет: англиски јазик

Наставник:

Наставна содржина: Extreme Situations

Страница од работната тетратка: 42 и 43

Клас:

Датум:

Место на реализација:

Цели на часот: увежбување на граматиката Очекувани исходи: препознава, разликува, анализира, разбира и правилно применува

структури на предминато време во сите форми (прашална, одречна и потврдна), набројува, споредува и прави разлика меѓу форми на Question tags, истите точно ги користи во контекст

Корелација: македонски јазик

Методи:1. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање3. Работа на текст 8. Пантомима (The Silent Way)4. Метод на пишување 9. Еклектичен (мешовит)5. Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR)

11. Друго

Форми:

1. Фронтална 3. Индивидуална2. Групни 4. Работа во парови

Средства и помагала:1. Слики/Флеш карти 5. Наставно ливче 9. Аудио ЦД2. Видео/ДВД 6. Графологија 10. Компјутер3. Креди во боја 7. Интерактивна табла4. Списанија/Весници 8. Мапи/Табели

ТЕК НА ЧАСОТ

УЧЕНИК НАСТАВНИК

Page 10: Close up im (unit 7)

ВО

ВЕД

ЕН

ДЕЛ

3 M

IN Индивидуално даваат примери Поттикнување на учениците да набројат

неколку примери со Question tags и реченици во предминато време со контрастирање на минато просто

ГЛА

ВЕН

ДЕЛ

30

МИ

Н.

Ги заокружуваат точните форми на глаголите

Составуваат реченици според даден пример

Го заокружуваат точниот збор

Читаат краток текст и составуваат прашања

Пополнуваат текст со одбирање точен одговор од прашања со повеќечлен избор

Давање упатства за форматот и начинот на кој треба да се сработат активностите со кои се повторува употребата на предминато време и Question tags во работната тетратка

Патролирање низ училницата и давање дополнителни инструкции и/или помош

ЗАВ

РШЕН

Д

ЕЛ

Ги кажуваат и споредуваат одговорите и ги поправаат грешките

Проверка на сработеното и давање дополнителни информации околу деловите каде учениците имале најголеми потешкотии

ZABELE[KA:Часот може да се изведе со примена на ИКТ. Предлог интернет страници:

http://www.eltbase.com/vtr_display.php?submit=search&search=question+tags

КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ

(оперативен план за час)

Page 11: Close up im (unit 7)

Наставен предмет: англиски јазик

Наставник:

Наставна содржина Extreme Situations

Страница од учебникот: 74 и 75

Клас:

Датум:

Место на реализација:

Цели на часот:Обработка на техники за слушање со разбирање и зборувањеОчекувани исходи: разбира куси и подолги дијалози и разговори, препознава,

резимира, помни, поврзува, дополнува информации поврзани со истите; презентира мислење, дискутира, прашува, предлага, објаснува, генерализира за екстремни ситуации

Корелација: македонски јазик

Методи:1. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање3. Работа на текст 8. Пантомима (The Silent Way)4. Метод на пишување 9. Еклектичен (мешовит)5. Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR)

11. Друго

Форми:

1. Фронтална 3. Индивидуална2. Групни 4. Работа во парови

Средства и помагала:1. Слики/Флеш карти 5. Наставно ливче 9. Аудио ЦД2. Видео/ДВД 6. Графологија 10. Компјутер3. Креди во боја 7. Интерактивна табла4. Списанија/Весници 8. Мапи/Табели

ТЕК НА ЧАСОТ

УЧЕНИК НАСТАВНИК

Page 12: Close up im (unit 7)

ВО

ВЕД

ЕН

ДЕЛ

Работат според упаствата Објаснување на вежба А- анализа на речници и одбирање на два точни одговориод три понудени

ГЛА

ВЕН

ДEL

Индивидуално слушаат и запишуваат

Внимателно слушаат и соодветно пополнуваат

Меѓусебно во парови се прашуваат и одговараат

По анализа на фотографиите, ги означуваат зборовите и водат меѓусебен разговор за истите притоа користејќи го помошниот вокабулар

Инструкции за вежба В- слушање и запишување на зборови преку спелување

Објаснување на следната вежба- слушање на радио извештај со дополнување на точен збор/зборови во контекст

Насочување на фокусот на страна 89 и вежба А- кратко дискутирање по дадени прашања

Давање упатства за работа во парови- соодветно обележување на зборовите и споредба на дадени фотографии

Патролирање низ училница и укажување помош кому е потребно

ЗАВ

РШЕН

Д

ЕЛ

Се изјаснуваат според дадените прашања

Инструкции за групна дискусија по дадени прашања

ZABELE[KA:

КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ

(оперативен план за час)

Page 13: Close up im (unit 7)

Наставен предмет: англиски јазик

Наставник:

Наставна содржина: Extreme Situations

Страница од учебникот: 92 и 93

Клас:

Датум:

Место на реализација:

Цели на часот:Обработка на формат и структура за пишување пишување приказна (наративни структури)

Очекувани исходи: ученикот парафразира, реконструира, пишува со свои зборови и ја подобрува правилната употреба на сврзувачките средства и наративните структури при пишување приказна.

Корелација: македонски јазик

Методи:1. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање3. Работа на текст 8. Пантомима (The Silent Way)4. Метод на пишување 9. Еклектичен (мешовит)5. Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR)

11. Друго

Форми:

1. Фронтална 3. Индивидуална2. Групни 4. Работа во парови

Средства и помагала:1. Слики/Флеш карти 5. Наставно ливче 9. Аудио ЦД2. Видео/ДВД 6. Графологија 10. Компјутер3. Креди во боја 7. Интерактивна табла4. Списанија/Весници 8. Мапи/Табели

ТЕК НА ЧАСОТ

УЧЕНИК НАСТАВНИК

Page 14: Close up im (unit 7)

ВО

ВЕД

ЕН

ДЕЛ

Даваат свои предлози Поттикнување на учениците да дадат примери на наративни структури и да ја објаснат нивната употреба

ГЛА

ВЕН

ДЕЛ

Работат според дадените упатства

Ја читаат приказната и ги пополнуваат празнините со одбирање на соодветен збор

Повторно ја читаат приказната и ја утврдуваат точноста на исказите

Во парови ги поврзуваат деловите

Индивидуално ги анализираат изразите и соодветно поврзуваат

Насочување на фокусот на првата вежба- дополнување реченици со соодветна форма од даден збор

Читање на упатства за следната активност В- утврдување точност на искази

Насочување на фокусот на предлог-приказната од вежба С и D- давање инструкции за истите

Инструкции за вежба Е- поврзување и подредување на делови од приказна според дадени одговори

Обрнување внимание на понудените корисни изрази за следната вежба- соодветно поврзување

ЗАВ

РШЕН

ДЕЛ

Индивидуално работат според претходно дадените упатства

Давање упатства за изработка на план за пишување приказна

ZABELE[KA:*Пишувањето приказна е домашна задача и наставникот ги прегледува вон наставата и им ги враќа на учениците со коментари и бодови според однапред утврдени критериуми

КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ

(оперативен план за час)

Page 15: Close up im (unit 7)

Наставен предмет: англиски јазик

Наставник:

Наставна содржина Extreme Situations

Страница од учебникот: 94

Клас:

Датум:

Место на реализација:

Цели на часот:Обработка на видеоОчекувани исходи: ученикот следи, разбира видео на англиски јазик, помни и препознава информации, поврзува, пополнува, дискутира на истата темаКорелација: географија, македонски јазик

Методи:1. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање3. Работа на текст 8. Пантомима (The Silent Way)4. Метод на пишување 9. Еклектичен (мешовит)5. Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR)

11. Друго

Форми:

1. Фронтална 3. Индивидуална2. Групни 4. Работа во парови

Средства и помагала:1. Слики/Флеш карти 5. Наставно ливче 9. Аудио ЦД2. Видео/ДВД 6. Графологија 10. Компјутер3. Креди во боја 7. Интерактивна табла4. Списанија/Весници 8. Мапи/Табели

ТЕК НА ЧАСОТ

УЧЕНИК НАСТАВНИК

Page 16: Close up im (unit 7)

ВО

ВЕД

ЕН

ДЕЛ

Зборуваат во врска со сликата и ги поврзуваат зборовите со дадените објаснувања

Поттикнување дискусија за понудената слика и соодветно поврзување на понудените зборови со нивните значења

ГЛА

ВЕН

ДЕЛ

Внимателно гледааат и фаќаат забелешки

Повторно гледаат, слушаат внимателно и ја одредуваат точноста на исказите

Читаат и соодветно пополнуваат

Давање инструкции за гледање краток филм поврзан со темата за дискусија

Насочување на фокусот на вежба В со упатства за работа

Давање инструкции за следната вежба- пополнување текст во врска со видеото со понудени зборови

ЗАВ

РШЕН

ДЕЛ

Искажуваат свои мислења Упатства за групна дискусија според дадени прашања

ZABELE[KA:Кратките филмови се достапни со секој учебник

КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ

Page 17: Close up im (unit 7)

(Оперативен план за час)

Наставен предмет: Англиски јазик

Наставник:

Наставна содржина: Extreme Situations

Страница од учебникот:

Клас:

Датум:

Место на реализација:

ТЕК НА ЧАСОТ

Цел(и) на часот: проверка на знаењата

Методи:1.. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање3. Работа на текст 8. Пантомима(The Silent Way)4.Метод на пишување 9.Еклектичен (мешовит)

5.Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR) 11. Друго

Форми:

1.Фронтална 3. Индивидуална 2.Групна 4. Работа во парови

Средства и помагала: 1.Слики / флеш карти 5. Наставно ливче 2.Видео касета / ДВД 6. Графологија 3.Играчки 7. Магнетна табла 4.Маски 8. Мапи/табели

9. Аудио ЦД

Page 18: Close up im (unit 7)

УЧЕНИК НАСТАВНИКВ

ОВ

ЕДЕН

Д

ЕЛ

Внимателно го следат наставникот и евентуално поставуваат прашања во врска со писмената задача

Давање упатства, детали и насоки заначинотна кој треба да се сработи секој дел од писмената работа/тест/наставно ливче и какви се очекувањата и критериумите за оценување

ГЛА

ВЕН

ДЕЛ

Внимателно ги следат инструкциите и индивидуално даваат одговори на задачите и доколку е потребно се консултираат со наставникот

Патролирање низ училницата,следење на работата на учениците, давање дополнителни насоки и упатства доколку е неопходно

На редовни интервали се потсетуваат учениците за тоа колку време е останато до крајот на часот

ЗАВ

РШЕН

ДЕЛ

Набрзина го проверуваат сработеното и го предаваат кај наставникот

Собирање на писмените работи/тестовите/нставнителивчиња на учениците

ЗАБЕЛЕШКА:*Предлог: утврдувањето може да се спроведе после секои 2 тематски целини преку деловите Review од учебникот и работната тетратка.