24
КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ (оперативен план за час) Наставен предмет: англиски јазик Наставник: Наставна содржина: Special Relationships Страница од учебникот: 44-45 Клас: Датум: Место на реализација: Цели на часот: обработка и лингвистичка анализа на текст (Dogs in a human world) Очекувани исходи: ученикот разбира главна мисла во голем текст, чита без попречување, препознава конкретни информации во параграфи и куси текстови со позната и помалку позната содржина, и истите умее да ги поврзе со конкретни прашања. Корелација: македонски јазик Методи: 1. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална 2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање 3. Работа на текст 8. Пантомима (The Silent Way) 4. Метод на пишување 9. Еклектичен (мешовит) 5. Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR) 11. Друго Форми: 1. Фронтална 3. Индивидуална

Close up im (unit 4)

Embed Size (px)

Citation preview

КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ

(оперативен план за час)

Наставен предмет: англиски јазик

Наставник:

Наставна содржина: Special Relationships

Страница од учебникот: 44-45

Клас:

Датум:

Место на реализација:

Цели на часот: обработка и лингвистичка анализа на текст (Dogs in a human world)Очекувани исходи: ученикот разбира главна мисла во голем текст, чита без попречување, препознава конкретни информации во параграфи и куси текстови со позната и помалку позната содржина, и истите умее да ги поврзе со конкретни прашања.

Корелација: македонски јазик

Методи:1. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање3. Работа на текст 8. Пантомима (The Silent Way)4. Метод на пишување 9. Еклектичен (мешовит)5. Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR)

11. Друго

Форми:

1. Фронтална 3. Индивидуална2. Групни 4. Работа во парови

Средства и помагала:1. Слики/Флеш карти 5. Наставно ливче 9. Аудио ЦД2. Видео/ДВД 6. Графологија 10. Компјутер3. Креди во боја 7. Интерактивна табла4. Списанија/Весници 8. Мапи/Табели

ТЕК НА ЧАСОТ

ZABELE[KA:

КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ

(оперативен план за час)

Наставен предмет: англиски јазик

УЧЕНИК НАСТАВНИК

ВО

ВЕД

ЕН Д

ЕЛ10

MIN

Индивидуално даваат свои предлози

Индивидуално опишуваат слики

Коментираат по дадените слики Дискутираат според дадените

инструкции

Поттикнување на учениците da набројат примери посебни врски кои асоцираат на насловот

Поттикнување на учениците да коментираат за сликата (маче и кутре) а потоа да дадат свои предлози за слика која би била интересна

Давање упатства за вежба А- анализа на фотографии и коментирање

Инструкции за кратка дискусија по дадени прашања во вежба В

ГЛА

ВЕН

ДЕЛ

Индивидуално го читаат текстот и соодветно ги обележуваат одговорите во вежба D

Индивидуално даваат свои предлози

Внимателно читаат и го одбираат точниот одговор

Индивидуално го скенираат текстот, го извлекуваат значењето на зборовите од контекст и соодветно поврзуваат

Насочување на фокусот на текстот и давање упатства за вежба С и со напомена за употреба на техниката skimming и scanning и обрнување внимание на Close-up и начинот како се изведува активноста поврзување со повеќечлен избор

Поттикнување на учениците да дадат свои објаснувања за новите зборови од делот Wordwise

Инструкции за следната вежба Е- поврзување на спротивни придавки од текстот

ЗАВ

РШЕН

Д

ЕЛ

Разговараат според дадени упатства Давање инструкции за групна дискусија според дадени прашања

Наставник:

Наставна содржина: Special Relationships

Страница од учебникот: 46 и 50

Клас:

Датум:

Место на реализација:

Цели на часот:Обработка на вокабулар (односи, врски, зборообразување, фразални глаголи)Очекувани исходи: дефинира и опишува со синоними, разбира, изведува значење од контекст, соодветно и правилно применува зборови и изрази поврзани со односи, врски, зборообразување, фразални глаголи Корелација: македонски јазик

Методи:1. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање3. Работа на текст 8. Пантомима (The Silent Way)4. Метод на пишување 9. Еклектичен (мешовит)5. Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR)

11. Друго

Форми:

1. Фронтална 3. Индивидуална2. Групни 4. Работа во парови

Средства и помагала:1. Слики/Флеш карти 5. Наставно ливче 9. Аудио ЦД2. Видео/ДВД 6. Графологија 10. Компјутер3. Креди во боја 7. Интерактивна табла4. Списанија/Весници 8. Мапи/Табели

ТЕК НА ЧАСОТ

УЧЕНИК НАСТАВНИК

ВО

ВЕД

ЕН

ДЕЛ

Индивидуално набројуваат зборови Поттикнување на учениците да набројат зборови поврзани со односи, врски од претходниот текст

ГЛА

ВЕН

ДЕЛ

35

МИ

Н.

Одбираат еден точен одговор од два понудени да соодветствува на дадена фраза/израз

Читаат текст и одбираат точен збор од понудени два

Пополнуваат табела со видови зборови изведени од дадени

Пополнуваат реченици со зборови од претходната вежба

Поврзуваат фразални глаголи со дадени значења

Пополнуваат текст/блогови со дел од фразалните глаголи од претходната вежба

Давање упатства за форматот иначинот на кој треба да се сработат активностите со кои се обновува вокабуларот

Патролирање низ училницата и давање дополнителни инструкции и/или помош

ЗАВ

РШЕН

ДЕЛ

2 М

ИН

.

Внимателно слушаат и запишуваат Разговараат спорд дадени упатства

Задавање домашна работа од работната тетратка стр. 21

Упатства за кратка дискусија по дадени прашања

ZABELE[KA:

КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ

(оперативен план за час)

Наставен предмет: англиски јазик

Наставник:

Наставна содржина Special Relationships

Страница од работната тетратка: 17

Клас:

Датум:

Место на реализација:

Цели на часот:Увежбување на вокабуларот

Очекувани исходи: дефинира и опишува со синоними, разбира, изведува значење од контекст, соодветно и правилно применува зборови и изрази поврзани со односи, врски, ученикот разбира главна мисла во голем текст, чита без попречување, препознава конкретни информации во параграфи и куси текстови со позната и помалку позната содржина, и истите умее да ги поврзе со конкретни прашања.

Корелација: македонски јазик

Методи:1. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање3. Работа на текст 8. Пантомима (The Silent Way)4. Метод на пишување 9. Еклектичен (мешовит)5. Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR)

11. Друго

Форми:

1. Фронтална 3. Индивидуална2. Групни 4. Работа во парови

Средства и помагала:1. Слики/Флеш карти 5. Наставно ливче 9. Аудио ЦД2. Видео/ДВД 6. Графологија 10. Компјутер3. Креди во боја 7. Интерактивна табла4. Списанија/Весници 8. Мапи/Табели

ТЕК НА ЧАСОТ

УЧЕНИК НАСТАВНИК

ВО

ВЕД

ЕН

ДЕЛ

5 M

IN Индивидуално ги читаат своите

одговори, ги споредуваат и поправаат каде е потребно

Проверување на претходно дадената домашна во работната тетратка на стр. 21 давање дополнително објаснување доколку е потребно

ГЛА

ВЕН

ДЕЛ

25 М

ИН

.

Пополнуваат реченици со одбирање на соодветна придавка од понудените

Пополнуваат текст со точна форма од дадени зборови

Заменуваат зборови со соодветни фразални глаголи

Давање упатства за форматот и начинот на кој треба да се сработат активностите со кои се повторува употребата на вокабуларот поврзан со односи, врски во работната тетратка

Патролирање низ училницата и давање дополнителни инструкции и/или помош

ЗАВ

РШЕН

ДЕЛ

5 М

ИН

.

Ги кажуваат и споредуваат одговорите иги поправаат грешките

Проверка на сработеното и давање дополнителни информации околу деловите каде учениците имале најголеми потешкотии

ZABELE[KA:Часот може да се изведе со примена на ИКТ. Предлог интернет страници:

http://esl.about.com/od/related-words/a/Exploring-Relationships.htm

https://jesieiuplessonshare.wikispaces.com/file/view/pv_relationships.pdf

КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ

(оперативен план за час)

Наставен предмет: англиски јазик

Наставник:

Наставна содржина: Special Relationships

Страница од учебникот: 47 и 51

Клас:

Датум:

Место на реализација:

Цели на часот:Обработка на граматички структури (односни и временски реченици)

Очекувани исходи: препознава, разликува, анализира, разбира и правилно применува структури на односни и временски реченици во сите форми (прашална, одречна и потврдна)

Корелација: македонски јазик

Методи:1. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање3. Работа на текст 8. Пантомима (The Silent Way)4. Метод на пишување 9. Еклектичен (мешовит)5. Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR)

11. Друго

Форми:

1. Фронтална 3. Индивидуална2. Групни 4. Работа во парови

Средства и помагала:1. Слики/Флеш карти 5. Наставно ливче 9. Аудио ЦД2. Видео/ДВД 6. Графологија 10. Компјутер3. Креди во боја 7. Интерактивна табла4. Списанија/Весници 8. Мапи/Табели

ТЕК НА ЧАСОТ

УЧЕНИК НАСТАВНИК

ВО

ВЕД

ЕН

ДЕЛ

Даваат свои образложенија Давање пример на две реченици со употреба на односни заменки,а потоа и со временски сврзник

Поттикнување на учениците да ја наведат разликата во употребата на различните сврзници во речениците

ГЛА

ВЕН

ДЕЛ

Во парови работат притоа дискутирајќи ги различните употреби на односните заменки како и видовите на односни реченици

Ја следат проверката и поправаат каде е потребно

Индивидуално ги запишуваат речениците во своите тетратки

Го пополнуваат текстот со соодветната заменка

Индивидуално пополнуваат а потоа во парови го проверуваат сработеното

Индивидуално работат и пополнуваат а потоа го слушаат наставникот

Ги обележуваат правилата според дадените упатства

Дополнуваат реченици

Составуваат реченици според контекст користејќи дадени зборови

Насочување на фокусот на вежба А, В и С – да се наведат точните зборови од дадените односни реченици со обрнување внимание на правилата и дополнително објаснување доколку е потребно

Давање упатства за наредната активност – вежба D – заокружување на точниот збор во реченици

Инструкции за вежба Е- поврзување реченици со односна заменка

Давање упатства за вежба F- пополнување текст со избор на соодветна односна заменка

Проверка на сработеното и дополнително објаснување каде е потребно

Насочување на фокусот на страна 51- инструкции за вежба А - обрнување внимание на речениците со временските сврзници, споредување и соодветно обележување на правилата

Давање упатства наредните активности а потоа се проверува сработеното со дополнителна помош ако е потребно

ЗАВ

РШЕН

Д

ЕЛ

Разговараат меѓусебно и посочуваат примери

Колективна дискусија за граматичките структури

ZABELE[KA:

КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ

(оперативен план за час)

Наставен предмет: англиски јазик

Наставник:

Наставна содржина: Special Relationships

Страница од работната тетратка: 23

Клас:

Датум:

Место на реализација:

Цели на часот: увежбување на граматиката Очекувани исходи: препознава, разликува, анализира, разбира и правилно применува

структури на односни и временски реченици во сите форми (прашална, одречна и потврдна)

Корелација: македонски јазик

Методи:1. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање3. Работа на текст 8. Пантомима (The Silent Way)4. Метод на пишување 9. Еклектичен (мешовит)5. Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR)

11. Друго

Форми:

1. Фронтална 3. Индивидуална2. Групни 4. Работа во парови

Средства и помагала:1. Слики/Флеш карти 5. Наставно ливче 9. Аудио ЦД2. Видео/ДВД 6. Графологија 10. Компјутер3. Креди во боја 7. Интерактивна табла4. Списанија/Весници 8. Мапи/Табели

ТЕК НА ЧАСОТ

УЧЕНИК НАСТАВНИК

ВО

ВЕД

ЕН

ДЕЛ

3 M

IN Индивидуално даваат примери Поттикнување на учениците да кажат

примери со употреба на односни заменки Да наведат по една реченица со

временски сврзник

ГЛА

ВЕН

ДЕЛ

30

МИ

Н.

Одбираат точен збор од понудени опции

Обележуваат точни реченици а грешните ги поправаат

Одбираат реченици со слични значења

Пополнуваат текст со избирање на соодветни зборови

Давање упатства за форматот и начинот на кој треба да се сработат активностите со кои се повторува употребата на односни и временски реченици во работната тетратка

Патролирање низ училницата и давање дополнителни инструкции и/или помош

ЗАВ

РШЕН

Д

ЕЛ

Ги кажуваат и споредуваат одговорите и ги поправаат грешките

Проверка на сработеното и давање дополнителни информации околу деловите каде учениците имале најголеми потешкотии

ZABELE[KA:Часот може да се изведе со примена на ИКТ. Предлог интернет страници:

http://www.eltbase.com/vtr_display.php?submit=search&search=relative+clauses

http://www.e-grammar.org/time-clauses/

КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ

(оперативен план за час)

Наставен предмет: англиски јазик

Наставник:

Наставна содржина: Special Relationships

Страница од учебникот: 36 и 37

Клас:

Датум:

Место на реализација:

Цели на часот:Обработка на техники за слушање со разбирање и зборување

Очекувани исходи: презентира мислење, дискутира, прашува, предлага, објаснува, генерализира за односите меѓу луѓето и животните, родители, решавање проблеми, разбира слухово куси искази, подолги дијалози и разговори, препознава, резимира, помни, поврзува, дополнува информации поврзани со истите

Корелација: психологија, социологија, македонски јазик

Методи:1. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање3. Работа на текст 8. Пантомима (The Silent Way)4. Метод на пишување 9. Еклектичен (мешовит)5. Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR)

11. Друго

Форми:

1. Фронтална 3. Индивидуална2. Групни 4. Работа во парови

Средства и помагала:1. Слики/Флеш карти 5. Наставно ливче 9. Аудио ЦД2. Видео/ДВД 6. Графологија 10. Компјутер3. Креди во боја 7. Интерактивна табла4. Списанија/Весници 8. Мапи/Табели

ТЕК НА ЧАСОТ

УЧЕНИК НАСТАВНИК

ВО

ВЕД

ЕН

ДЕЛ

Меѓусебноразговараат анализирајќи ги зборовите и соодветно обележуваат

Објаснување на вежба А- анализа на емоции

ГЛА

ВЕН

ДEL

Индивидуално работат според дадените упатства

Внимателно слушаат и го пишуваат точниот одговор

Меѓусебно во парови се прашуваат и одговараат

По анализа на речениците соодветно ги обележуваат и меѓусебно дискутираат

Меѓусебно во парови се прашуваат и одговараат

Давање упатства за следната активност- слушање и соодветно обележување

Објаснување на вежба С- слушање и соодветно обележување

Насочување на фокусот на страна 49 и вежба А- кратко дискутирање по дадени прашања

Давање упатства за работа во парови- обележување на понудените активности според Close-up инструкциите

Инструкции за работа во парови- анализа на слики и разговор

Патролирање низ училница и укажување помош кому е потребно

ЗАВ

РШЕН

Д

ЕЛ

Се изјаснуваат според дадените прашања

Инструкции за групна дискусија по дадени прашања

ZABELE[KA:

КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ

(оперативен план за час)

Наставен предмет: англиски јазик

Наставник:

Наставна содржина: Special Relationships

Страница од учебникот: 40 и 41

Клас:

Датум:

Место на реализација:

Цели на часот:Обработка на формат и структура за пишување приказна

Очекувани исходи: ученикот парафразира, реконструира, пишува со свои зборови и ја подобрува правилната употреба на сврзувачките средства при пишување приказна.

Корелација: македонски јазик

Методи:1. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање3. Работа на текст 8. Пантомима (The Silent Way)4. Метод на пишување 9. Еклектичен (мешовит)5. Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR)

11. Друго

Форми:

1. Фронтална 3. Индивидуална2. Групни 4. Работа во парови

Средства и помагала:1. Слики/Флеш карти 5. Наставно ливче 9. Аудио ЦД2. Видео/ДВД 6. Графологија 10. Компјутер3. Креди во боја 7. Интерактивна табла4. Списанија/Весници 8. Мапи/Табели

ТЕК НА ЧАСОТ

УЧЕНИК НАСТАВНИК

ВО

ВЕД

ЕН

ДЕЛ

Даваат свои предлози Поттикнување на учениците да дадат предлози за составување интересна приказна

ГЛА

ВЕН

ДЕЛ

Работат според дадените упатства

Ја читаат задачата и ги запишуваат одговорите во своите тетратки

Ја читаат приказната, ги подвлекуваат техниките а потоа ги одговараат прашањата

Во парови ги обележуваат деловите

Индивидуално работат според дадените упатства

Насочување на фокусот на првата вежба- поврзување техники со реченици за поинтересна приказна

Упатства за наредната активност- одговарање на прашања според дадена задача

Насочување на фокусот на предлог-приказна од вежба С и D- давање инструкции за истите

Инструкции за вежба Е- подредување и обележување на деловите за приказна според дадени описи

Обрнување внимание на понудените корисни изрази за следната вежба- одбирање соодветен збор од три понудени

ЗАВ

РШЕН

ДЕЛ

Индивидуално работат според претходно дадените упатства

Давање упатства за изработка на план за пишување приказна

ZABELE[KA:

*Пишувањето приказна е домашна задача и наставникот ги прегледува вон наставата и им ги враќа на учениците со коментари и бодови според однапред утврдени критериуми

КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ

(оперативен план за час)

Наставен предмет: англиски јазик

Наставник:

Наставна содржина Special Relationships

Страница од учебникот: 54

Клас:

Датум:

Место на реализација:

Цели на часот:Обработка на видеоОчекувани исходи: ученикот следи, разбира видео на англиски јазик, помни и препознава информации, поврзува, пополнува, дискутира на истата темаКорелација: психологија,социологија

Методи:1. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање3. Работа на текст 8. Пантомима (The Silent Way)4. Метод на пишување 9. Еклектичен (мешовит)5. Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR)

11. Друго

Форми:

1. Фронтална 3. Индивидуална2. Групни 4. Работа во парови

Средства и помагала:1. Слики/Флеш карти 5. Наставно ливче 9. Аудио ЦД2. Видео/ДВД 6. Графологија 10. Компјутер3. Креди во боја 7. Интерактивна табла4. Списанија/Весници 8. Мапи/Табели

ТЕК НА ЧАСОТ

УЧЕНИК НАСТАВНИКВ

ОВ

ЕДЕН

Д

ЕЛ

Ги анализираат сликите и речениците и соодветно поврзуваат

Давање упатства за поврзување на реченици со слики

ГЛА

ВЕН

ДЕЛ

Внимателно гледааат и фаќаат забелешки, а потоа ги проверуваат речениците од претходната вежба

Слушаат повторно и пополнуваат

Читаат и соодветно пополнуваат

Давање инструкции за гледање краток филм

Упатства за вежба С- соодветно обележување на точните зборови според видеото

Давање инструкции за следната вежба- пополнување текст во врска со видеото со понудени зборови

ЗАВ

РШЕН

ДЕЛ

Искажуваат свои мислења Упатства за групна дискусија според дадени прашања

ZABELE[KA:Кратките филмови се достапни со секој учебник

КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ

(Оперативен план за час)

Наставен предмет: Англиски јазик

Наставник:

Наставна содржина: Special Relationships

Страница од учебникот:

Клас:

Датум:

Место на реализација:

ТЕК НА ЧАСОТ

Цел(и) на часот: проверка на знаењата

Методи:1.. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање3. Работа на текст 8. Пантомима(The Silent Way)4.Метод на пишување 9.Еклектичен (мешовит)

5.Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR) 11. Друго

Форми:

1.Фронтална 3. Индивидуална 2.Групна 4. Работа во парови

Средства и помагала: 1.Слики / флеш карти 5. Наставно ливче 2.Видео касета / ДВД 6. Графологија 3.Играчки 7. Магнетна табла 4.Маски 8. Мапи/табели

9. Аудио ЦД

УЧЕНИК НАСТАВНИК

ВО

ВЕД

ЕН

ДЕЛ

Внимателно го следат наставникот и евентуално поставуваат прашања во врска со писмената задача

Давање упатства, детали и насоки заначинотна кој треба да се сработи секој дел од писмената работа/тест/наставно ливче и какви се очекувањата и критериумите за оценување

ГЛА

ВЕН

ДЕЛ

Внимателно ги следат инструкциите и индивидуално даваат одговори на задачите и доколку е потребно се консултираат со наставникот

Патролирање низ училницата,следење на работата на учениците, давање дополнителни насоки и упатства доколку е неопходно

На редовни интервали се потсетуваат учениците за тоа колку време е останато до крајот на часот

ЗАВ

РШЕН

ДЕЛ

Набрзина го проверуваат сработеното и го предаваат кај наставникот

Собирање на писмените работи/тестовите/нставнителивчиња на учениците

ЗАБЕЛЕШКА:*Предлог: утврдувањето може да се спроведе после секои 2 тематски целини преку деловите Review од учебникот и работната тетратка.