14
Урок математики в 6 клас на тему: «Розв’язування вправ на множення раціональних чисел»

Розв"язування вправ на множення раціональних чисел

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: Розв"язування вправ на множення раціональних чисел

Урок математики

в 6 клас на тему:

«Розв’язування вправ на множення

раціональних чисел»

Підготувала вчитель математикивищої категоріїФедорівської ЗШ І-І ступенівАнгеловська Алла Іванівна

2013

Page 2: Розв"язування вправ на множення раціональних чисел

Тема: Розв’язування вправ на множення раціональних чисел

Мета: формувати вміння і навички учнів застосовувати правила множення раціональних чисел до розв’язування вправ; розвивати логічне мислення учнів, уміння пояснювати власні дії, поглибити свої знання історичним матеріалом; виховувати інтерес до вивчення математики, наполегливість, відповідальність за результати роботи, любов до України

Учні повинні знати: правила множення раціональних чисел, властивості дій, правила розкриття дужок і зведення подібних доданківУчні повинні вміти: виконувати множення раціональних чисел, розкривати дужки, зводити подібні доданки

Тип уроку: урок узагальнення і систематизації знань, вмінь та навичок

Обладнання:індивідуальні картки, аркуші настрою, мультимедійна система

Епіграф уроку:«Число висвітлює глибину світобудови»Г. Лейбніц

Хід уроку

І Організаційний момент

1 Привітання2 Інтерактивна вправа «Комплімент»

- Бажаю вам успішної роботи та гарного настрою. Сподіваюсь, що в кінці уроку ви будете мати такий самий гарний настрій, як і зараз

ІІ Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку

1 Проблемне запитання. Інсценізація казки «Що це за число?»Колись в далекі минулі часи жив скупий король. Він був настільки жадібним, що вже палати свої оздобив золотом та все думає, як ще збільшити своє багатство. Ночами не спав, все думав. Одного ранку прокинувся та велів видати наказ: «Хто зможепримножити моє багатство, тому віддам пів королівства». Довго ніхто не приходив. Та ось одного разу прийшов до короля найбідніший в світі молодий чоловік та й сказав:

- О король! Сяйво твоїх скарбів сліпить всім очі. В мене є - спосіб примножити твоє багатство, а заодно і своє.

Король аж затрясся від жадібності:- Чого ти стоїш? Множ скоріше!- А мене не буде страчено? Давайте заключимо угоду – сказав бідняк.- Давай! Адже ти хочеш помножити моє багатство!

Page 3: Розв"язування вправ на множення раціональних чисел

- Звичайно, помножити, - підтвердив бідняк.- Так множ, та й по всьому! – закричав король, втрачаючи терпіння.- Бути по-твоєму, - відповів той. – Раз, два, три! Готово!

Король кинувся до своїх скринь та як закричить:- Що ти наробив, негіднику? Ти розорив моє королівство! Де моє

золото? Де алмази? Де перли?- Були в тебе, тепер вони в мене, - сказав бідняк. – Адже ти сам просив

мене помножити! Я і помножив.

- Як ви думаєте, чому так вийшло?Хитрий молодик не сказав, на яке число буде множити.

- Що мені тепер робити? – зажурився король.- Якщо віддасте за мене свою чарівну дочку, то я поверну все назад та

ще й збільшу багатство в декілька разів.- Я згоден, якщо буде згодна і моя дочка, - відповів король.

Побачивши молодого бідняка, дочка короля закохалася в нього з першого погляду, бо він був гарним парубком і дала згоду стати його дружиною.

- Раз! Два! Три! – закричав зять короля і стало стільки золота, перлів, алмазів, що знадобилися додаткові скрині.

Король був дуже задоволений. Він полюбив свого зятя і стали вони жити всі разом в мирі та злагоді.

- Як ви думаєте, чому збільшилась кількість скринь? На яке число тепер множив бідняк?

2Повідомлення теми та мети уроку3 Завдання урокуУчні за допомогою вчителя визначають завдання уроку. Вчитель демонструє слайди презентації

ІІІ Актуалізація опорних знань

«Повторення – мати навчання»

1 Математичний диктант (на проекційному екрані) Якщо помножити два числа з різними знаками, то добуток буде число

… (від’ємне) Які знаки повинні мати два числа, щоб їх добуток був додатнім

числом? … (мінуси) Будь-яке число помножити … (на нуль) одержимо нуль. У виразі -3ав множник -3 називають … (коефіцієнтом) Властивість ав = ва називається … (переставна) Розкрити дужки -(-а-в) = Звестиподібні доданки 3х – 7х + 10х

Page 4: Розв"язування вправ на множення раціональних чисел

2 Взаємоперевірка3 Самоперевірка (на проекційному екрані)

4Виконання усних вправ за допомогою блок-схеми

5 Перевірка домашнього завдання Учні звіряють відповіді з відповідями на проекційному екрані

6 Екскурс в історіюа) Історична довідкаВиступ учня, який отримав випереджальне завдання («Історія виникнення від’ємних чисел»)

Про від’ємні числа математики знали ще 2000 років тому. Про них згадують у восьмій книзі китайського трактату «Математика в дев’яти книгах». Їх використовував Діофант, який жив у Греції у ІІІ столітті; знали індійці, арабські математики (Абу-й-Вафа в X столітті). Всі вони називали їх словами, які означають «борг», «недолік», на відміну від «майка» - додатнього числа.б) Технологія «Практичність теорії»- Який сенс вивчення від’ємних чисел у побуті та у суспільному житті?в) Парадокс з історії від’ємних чисел- Скажіть, будь-ласка, яке число в двічі більше, ніж -4?- Деякі можуть відповісти -8, а хіба -8 більше, ніж -4. Якавідповідь є правильною?- Немає правильної відповіді. Річ у тому, що поняття більше у стільки то разів використовувалось для додатних чисел.Для від’ємних чисел такого поняття не використовують.г) Самостійна робота «Склади слово»

Сьогодні факти про ученихЗвучатимуть у цьому класі.Про долю їх, про працю й вірністьНауці строгій, чарівній.

Page 5: Розв"язування вправ на множення раціональних чисел

Вчитель дає інструктаж та зауважує, що в самостійній роботі зашифровано прізвище великого українського математика.Учні виконують самостійну роботу на окремих картках. Самостійна робота складена в чотирьох варіантах: варіант 1 – початковий рівень, варіант 2 – середній рівень, варіант 3 – достатній, варіант 4 – високий рівень. Учні повинні розв’язати приклади, а їх результати замінити буквами або числами, використовуючи шифр: «числовий вираз – буква – число»

Варіант 1

Прізвище _________________________________

Обчисліть:

15 ۰ (- 0,2) = _____ - ۰ (- ) = ____ 8х ۰(- 1,5) = ____

Оцінка ________

Варіант 2

Прізвище _________________________________

Обчисліть:

16,24- (5,2 + 3,24) = ___________________________

Спростити вираз:

-2(3в + 6) + 6в = ______________________________

8а – (3а – 5) – 5а = ____________________________

-5 + 3х – 96 + 2х = ____________________________

Оцінка ________

Page 6: Розв"язування вправ на множення раціональних чисел

Варіант 3

Прізвище _________________________________

Обчисліть зручним способом:

12 ۰(-7,1) – 7,1 ۰(-16) = ________________________

Спростить вираз і знайдіть його значення при а = -2

1,8а + 2,2а – 0,3а – 2,5а =___________________________

Оцінка ________

Варіант 4

Прізвище _________________________________

Знайдіть значення виразу, якщо: m = -8 x – n = -12

(n – x)m = _______________________________________

Спростити:

1 (3у – 9) - 8 (у – 6) + 5у = _________________________

Оцінка ________

Page 7: Розв"язування вправ на множення раціональних чисел

Шифр

-12х -96 -3 -12 5 28,4 7,8 40

С А Й К И В Ч Ь О

Діти виконують роботу. По закінченню здають картки, а на екран учитель виводить правильні розв’язання і портрет українського математика Миколи Андрійовича Чайковського. Учні дізнаються, що народився М.А. Чайковський 02 січня 1887 року у Бережанах Тернопільської області. Закінчив Львівський університет. Він був другим вченим, хто викладав математику українською мовою. Поряд із суто науковими дослідженнями з математики Чайковський приділяє багато уваги питанням української наукової і, зокрема, математичної термінології, а також підготовці підручників з математики українською мовою. Результатом цієї праці були: «Чотирицифрові таблиці логарифмів і тригонометричних функцій», «Систематичний словник української математичної термінології», підручники математики для середніх шкіл.

Математика на поетичній орбітіТалантами багата Україна!Хай навіть – відбиваючись від орд,Долаючи неволю та руїниВсе ж геніїв народжує народ.Один із них – Микола то Чайковський –Великий тілом, духом і умом.Його творіння в світі добре знані:Десятки теорем, і формул, і думки …Давно немає генія між нами, Та в пам’яті він житиме віки!

ІV Формування вмінь і навичок

1 Каліграфічна хвилинка- Пропишіть від’ємний десятковий дріб, у якого вісім сотен дев’ять одиниць сім десятих шість тисячних2 Фізкультхвилинка

Хто там, хто там притомивсяІ на парту нахилився?Треба дружно всім нам встатиФізкультпаузу почати.

Page 8: Розв"язування вправ на множення раціональних чисел

Руки в гору підіймітьІ тихенько опустіть.Руки вгору, руки в боки,І зробіть чотири кроки:Один, два, три, чотири.Один, два – нахиляємося,Три, чотири – піднімаємося,П’ять, шість – на свободіКріпнуть крильця молоді,Сім, вісім – усі сідаємо І роботу починаємо.

3 Робота біля дошкиДіти працюють біля дошки. Перевірку здійснює вчитель.1) зведіть подібні доданки:10 m + 12 n – 6m – 20n- 1,2a – 0,8b + 0,4a2) розкрийте дужки і спростіть вираз:а) - 2,3(2х – 4) + 1,2(5х + 4)

б) (- х + 6) - (28 - )

3) обчисліть найзручнішим способом:2,11 • 18 + 2,11 •12 – 2,11 •30- 1,25 •(- 3,47) •(- 8)

- 32,3 •7 + 2 ( - 32,3)

4 Робота з підручником«Іноді корисно розв’язати одну задачу декількома способами,

ніж десять задач одним способом»Колективне розв’язування вправи № 902

Проблемне питання:- Скількома способами можна розв’язати задачу?

З одного порту в інший одночасно вийшли теплохід і катер. Швидкість теплоходу дорівнює 26,3 км/год, швидкість катера – в 1,5 разів більша. Яка

відстань буде між ними через 3 години?

І способом учні розв’язують задачу по діям, а ІІ способом – складанням виразу, пригадуючи розподільний закон множення:

(26,3 •1,5 – 26,3) •3

Page 9: Розв"язування вправ на множення раціональних чисел

Відповідь: 47,34 км

5 Розв’язування творчих завдань

а) Гра «Цікаве коло» (на картках)

З найбільшого кола оберіть найменше число. 0,25 - 0,1 З середнього кола оберіть - 10 найбільше число. 5 - 36,5 З меншого кола оберіть - 25 - 3,2 не найбільше і не- 3,6 найменше число та знайдіть його модуль.

Обчисліть добуток цих чисел - 2,5

- Одержана відповідь буде радіусом одного з цих кіл. Яке це коло? Як знайти його довжину?Перевірка за допомогою проекційного екрану

б) Задача від учителя історії (на повторення)В підручнику з історії читаємо: «В 630 році до нашої ери скіфи пішли походом на Ассірійське царство». Скільки років пройшло з того часу до 2013 року? На уроці історії учні розв’язали цю задачу по різному:- 630 + 2013 = 1383 або 2013 – (- 630) = 2643 - Яке з двох дій слід вважати вірним?

V Підсумок уроку. Рефлексія власної діяльності

1 Гра «Хто швидше». Розшифрувати словакодуботсімунконадоддобуток мінус доданок

2 Інтерактивна вправа «Мікрофон»Слово вчителяУявіть собі: до вас завітав кореспондент шкільної газети «Дзвіночок», який хоче написати про те, що нового і цікавого ви дізналися на уроці. Тож прошу

Page 10: Розв"язування вправ на множення раціональних чисел

відповідати на запитання, тримаючи у руках перехідний мікрофон.- Над якою темою працювали на уроці?- Чого навчилися, готуючи матеріал?- Що виявилось складним на уроці?- Чим запам’ятався урок?- Де можна застосувати здобуту інформацію?

3 Оцінювання навчальних досягнень учнів

VІ Домашнє завдання

повторити п. 38-40, № 1221 (г, д, е), 1197 – рівень А№ 1177, 1201, 1232 (б) – рівень Бвипереджальне завдання: підготувати цікаві факти з історії ділення від’ємних чисел або скласти казку про ділення від’ємних чисел – рівень В

Page 11: Розв"язування вправ на множення раціональних чисел