Barbaritë greke në Shqipëri

  • View
    74

  • Download
    13

Embed Size (px)

DESCRIPTION

Barbarit Greke n Shqipri, 1913-1914. Kosta Papa TomoriLibri qe denoncoi masakren e pare kunder Shqiperise. Kosta Papa, i cili nnshkruan duke i shtuar emrit t tij disa emrtime vendesh historike dhe shenjuese: Prmeti, Tomorri, Leusa, ka qen protagonist e dshmitar i ngjarjeve traumatizuese t dy luftrave ballkanike, kryesisht n Shqiprin e jugut. N mnyr t veant ai paralajmron se do t ndalet n vitin e mbrapsht 1913 dhe n disa mbrapshti t tjera q vijuan m 1914 e m von. Ndonse nuk ka shum t dhna, nj gj sht ruajtur e prcjell deri sot pr autorin: Kosta Papa u dnua me vdekje nga qeveria greke e kohs pikrisht pse publikoi dshmi rrqethse q do t turpronin faqe bots do vend e popull q ndrmerr akte t tilla armiqsore ndaj fqinjit t tij historik, qoft edhe n rrethana historike t mbrapshta. Libri i Kosta Paps sht botuar pr her t par n gjuhn shqipe n Massachusetts, SHBA, m 1917. http://sq.wikipedia.org/wiki/Barbarit%C3%AB_greke_n%C3%AB_Shqip%C3%ABri_%28kujtime_historike_1913_%E2%80%93_1914%29