Upload
molez
View
509
Download
4
Embed Size (px)
DESCRIPTION
gerhana bulan
Citation preview
Contoh Rancangan Pengajaran Harian
Mata pelajaran : Sains
Kelas : Tahun 6 Jujur
Tarikh : 11 Februari 2011
Masa : 11.35 pagi – 12.35 tgh (60 minit)
Bilangan murid : 25 orang
Bidang pelajaran : Astronomi
Objektif pembelajaran : Membincangkan gerhana bulan berlaku pada waktu
malam dan bulan kelihatan gelap.
Hasil pembelajaran : Di akhir sesi pembelajaran ini, murid dapat:
Menguasai isi kandungan
1. Melukis dan menerangkan kedudukan bumi
dan bulan semasa gerhana
2. Menerangkan keadaan persekitaran semasa
gerhana.
3. .Meramalkan keadaan di bumi sekiranya
gerhana berterusan.
Pendekatan : Perbincangan dan bercerita
Pengetahuan sedia ada :Murid telah mempelajari daya wujud apabila ada tolakan dan tarikan dan daya boleh mengubah bentuk dan arah gerakan. Murid juga mungkin mempunyai miskonsepsi bahawa daya dipunyai oleh sesuatu benda.
BBM : Model bulan dan dan matahari
Nilai murni : Bersyukur
Fasa Isi Kandungan Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Nota
Aktiviti Guru Aktiviti Murid
Permulaan/Mencungkil idea(5 min)
Gerhana bulan Buat kaitan dengan pengetahuan sedia ada pelajar dengan menyoalCungkil idea murid tentang gerhana.1. Guru berbual-bual dengan murid tentang kedudukan bumi dan bulan semasa gerhana2. Guru Mempertontonkan Video mengenai fasa-fasa bulan.3. Guru berbual-bual dengan murid tentang keadaan persekitaran semasa gerhana..
Murid memberi respon
Strategi/Teknik:Penyoalan seluruh kelas menggunakan Kartun KonsepTayangan video menggunakan Notebook dan LCD
Menstruktur/ Menstruktur semula(40 min)
Kejadian gerhana bulan Guru menunjukkan cara bagaimana gerhana bulan berlaku dengan menggunakan model bulan,bumi dan matahari.
Murid- murid melukis rajah dan menerangkan kedudukan bumi,bulan dan matahari semasa gerhana bulan dan gerhana matahari.
Strategi/Teknik:Aktiviti inkuiri dalam kumpulan
Sikap saintifik dan nilai murni:Penglibatan aktifMenghargai masa
Aplikasi Idea(10 min)
Keadaan bumi sekiranya gerhana bulan berterusan
Tunjukkan masalah di slaid(rujuk lampiran 1) Murid-murid
berbincang secara kumpulan kecil untuk meramalkan keadaan di bumi sekiranya gerhana berterusan
Pelajar menyelesaikan masalah dalam kumpulan
Strategi:Perbincangan kumpulan diikuti persembahanSumber pengajaran: slaid PP
Pelajar membentangkan dapatan
Penutup(5 min)
Daya geserana.menghakis permukaanb. memperlahankan gerakanc.membantu gerakand. dipengaruhi oleh jenis permukaan (kasar dan licin)
Taksir kefahaman pelajar dengan memberi kuiz pendek. Tingkatkan keterujaan dengan mengadakan pertandingan antara kumpulanTunjukkan ringkasan idea utama di slaid.
Pelajar berbincang dalam kumpulan untuk menjawab kuiz dan membuat kesimpulan pelajaran dengan menyatakan idea utama serta mengaitkannya dengan idea asal.
Strategi:Penyoalan keseluruhan kelas
Sumber pengajaran: slaid PP